| anonim_4396 a întrebat:

Daca oamenii religiosi ar fi rationali, atunci nu ar mai exista oameni religiosi?

37 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Doar atei cu sepci.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Am vorbit de oameni religioși.

| Vlach a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa sfintita nu se strica niciodata, crucile chiar au putere de la Dumnezeu iar in Biblie chiar sunt toate raspunsurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Vlach):

"Apa sfintita nu se strica niciodata," de aia acum cativa ani un sat intreg in Romania a intrat in carantina ca apa sfintita inbolnavise toti oamenii.
" crucile chiar au putere de la Dumnezeu" laughing, e prea penibil subiecul sa il deschis asa ca o las balta
"Biblie chiar sunt toate raspunsurile." aha. oamenii de stinta nici in ziua de azi nu stiu de oamenii viseaza. nu de ce dorm, de ce viseaza. spune bliblia? sau alte mii de intrebari de genul, intrebari care chiar conteaza nu prostii.

| Vlach a răspuns:

Endoryus, la un moment dat, toti vom ajunge in fata Domnului la judecata de apoi, acolo vedem noi cine-i cine, subiect incheiat, fara alte discutii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Vlach):

Ai dreptate, o data si o data murim. dar ca ateu imi pare rau de o chestie, ca daca murim nu are cum sa va pare rau ca ati fost prostiti toata viata si nu ati gandit pentru voi pentru 2 secunde, adica sa vedeti ca nu e nimeni sa va asptepte "acolo sus". dar daca asa ceva ca dzeu exista si altele, o sa imi para rau, daca daca nu exista, scapi linistit/a. numai bine!

| Mayar a răspuns:

Poti fi si religios si rational in acelasi timp. Asta se numeste echilibru.
Dar observ ca un individ nu poate fi rational si ateu in acelasi timp.

Cel mai bun exemplu de un om echilibrat este Feodor Dostoievski - cauta, citeste si o sa intelegi.