| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Dupa care "limita" credeti ca religia face rau? La ce ma refer.Acum ceva timp am citit ca un copil de 13 ani a zis la scoala din greseala ca e ateu. Profesoara de religie a aflat, l-a facut de rahat la scoala si dupa i-au zis si la parintii lui. Acesti oameni religiosi si cu frica lui dzeu, ce puteau sa faca, s-al bata ( ca atat ii duce capul). Cum am mai zis, am la munca religiosi din acestia care cica au frica de dzeu dar si-ar bat propiul copil pentru simplu fapt ca nu cred in barbosul lor si sunt si altii care nu i-ar fi facut nimic, e credinta lui ( asa mi s-a zis, cand am deschis acest subiect la munca). Nu zic ca e bine sau rau sa fii religios. Tin sa cred ca nu toti au caracter puternic sa se bazeze pe ei si asa trebuie sa stie ca cineva ii pazeste, dar dupa ce limita religia face rau? Asa invata religia, cine nu crede trebuie adus pe calea cea buna cu violenta?
Cu ratiunea nu cred ca se poate. Am mai auzit eu odata, daca ar fi fost toti oamenii rationali, nu ar mai exista religiosi. Voi ce credeti?

7 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Barbosu'stie ca tinem la el, chiar daca unii spun ca sunt atei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Lasa ca s a terminat de acum cu religia. Curtea constitutioanla a dat ieri o hotarare sa scoata religia din scoala. E un pas inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ups laughing. am gresit categoria. greseala mea! rog sa fie mutata.

| Daniel2836 a răspuns:

Erau niste parinti prosti. Eu cred in Dumnezeu dar n in halul ala sa tin post negru.

| ToțiPentruUnu99 a răspuns:

Ce conteaza daca e ateu sau nu? Conteaza sa se comporte frumos cu oamenii si gata

| MadHattress a răspuns:

Eu cred ca in Romania religia e un lucru impus de catre stat care vrea sa ne spele pe creier. Religia si biblia au fost create in urma cu mult timp cand oamenii erau mai prosti (sa zic asa) de niste asazisi ''conducatori'' care erau la putere si care vroiau sa-i sperie pe aceea care nu repectau ''legiile'' si sa tina populatia sub control printr-o tiranie numita credinta. De ce credeti ca in Romania sunt 18.000 de biserici, 8.000 de spitale si 4.000 de scoli? Si nu sunt deloc de acord cu asazisa materie numita ''religie'' care doar ii spala pe creier pe copiii si este in mare parte o pierdere de timp.
(nu spun ca nu exista dumnezeu)

| cocosteluta a răspuns:

Nu cred ca religia e neaparat periculoasa dar cred ca oricine are voie sa aleaga in cine sa creada deci parintii acelui copil nu au reactionat chiar bine dupa parerea mea.