| anonim_4396 a întrebat:

Daca oamenii religiosi ar fi rationali, atunci nu ar mai exista oameni religiosi?

37 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ba da. Ceea ce ar fi cu adevarat interesant ar fi ca miine cind ne trezim sa nu mai existe absolut nici o referinta la religie, nici o cladire, nici o carte, nimic! Ar fi foarte interesant ce religii vor aparea si ce "scrieri sfinte" o sa aiba...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Sa stii ca ai dreptate. totusi, vorba americana, trebuie sa le dam credite si celor din trecut, ca au facut treaba destul de buna. 2 milenii mai tarziu, si lumea tot crede in biblie

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Partial se bazeaza pe chestii istorice.

| costis a răspuns:

Doar atei cu sepci.

| danut a răspuns:

DACA toti oamenii religiosi ar fi rationali, TOTI oamenii ar fi oameni religiosi.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Poate ai vrut sa spui ca :
"DACA toti oamenii ar fi rationali, TOTI oamenii ar fi oameni religiosi."

sau

"DACA toti oamenii religiosi ar fi rationali, TOTI oamenii religiosi ar fi oameni religiosi."

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Am spus ceea ce am vrut sa spun.

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Ateii nu sunt oameni religiosi....

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Am vorbit de oameni religioși.

| Musique a răspuns:

Au și ăștia raționali nevoie de bani, nu?

| mODIN a răspuns:

Exista oameni religiosi si rationali, doar ca nu deodata.

| robby212 a răspuns:

" Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!" S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este niciunul care să facă binele."Psalmii 14:1
Religia este rationala.Rationamentul religios fiind la fel ca cel stintific sau cum vrei sa-i mai spui.
Aceasta "rationalizare" a poporului, mai bine zis indobitocire, s-a produs tot datorita dorintei societatiilor de a distruge tarile, mai exact de a ne distruge tara.Precum spunea IPS Bartolomeu Anania:"Ca sa distrugi o tara, o ataci din interior.Si ei, ca sa distruga Romania, sunt constienti ca trebuie sa distruga intai Biserica Ortodoxa".
Dumnezeu sa ne scape de aceasta "rationalizare" prosteasca a poporului.E "la moda" sa spui ca "sunt ateu" si observ ca e o oarecare rusine in randul tinerilor de a spune ca "merg la biserica".
Cum se spune si in rugaciunea dinaintea Sfintei Euharistii :"Cred, Doamne, şi mărturisesc că Tu eşti cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu cel viu, Care ai venit în lume să mântuieşti pe cei păcătoşi, dintre care cel dintâi sunt eu."
Sper ca raspunsul meu a fost pe masura asteptarilor tale.

| Doub a răspuns:

Sa stii ca suntem foarte rationali.winking

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

O las balta de pe acum, ca prevad posturile viitoare.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"ca prevad posturile viitoare."- Unde? In globul tau de cristal?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu folosesc asa ceva ca nu"s religios sa cred in magine si vraji, prevad in mintea mea stralucita tongue

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ziceai de mine ca sunt narcisistalaughing)))

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu nu, tu ai facut pe isteata si nu ai vrut sa imi raspunzi. e diferenta

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt isteata si inteligenta.smug. Ti-am spus ca pana la urma ti-as fi raspuns.winking

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Sunt mai inteligent si o las balta. tongue

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ododododo. Te-ai suparat si ti-ai luat jucariile. Buna treaba.winking

| Mayar a răspuns:

Poti fi si religios si rational in acelasi timp. Asta se numeste echilibru.
Dar observ ca un individ nu poate fi rational si ateu in acelasi timp.

Cel mai bun exemplu de un om echilibrat este Feodor Dostoievski - cauta, citeste si o sa intelegi.

| Dorugar a răspuns:

Evident ca nu, si anume din cauza ca ratiunea i-ar ajuta sa faca acest simplu exercitiu de logica, si anume acela ca religie vine de la cuvantul "religo" care inseamna "a relega", adica a-l "relega" pe om de Dumnezeul care le-a dat oamenilor religia, dar crestinismul nu vine de la Dumnezeu ci de la o banda de sarlatani, asa ca despre ce "relegare" se poate vorbi in cazul crestinismului? Cumva de relegarea cu sarlatanii care aú inventat-o?
Pai daca i-ar duce mintea sa inteleaga acest lucru, oare cat de prosti ar trebui sa fie incat sa mai continua sa creada in aceasta religie?

| Vlach a răspuns:

Adica zici ca noi, religosii nu suntem rationali? Stii cine nu este rational de aici? TU!

| anonim_4396 explică (pentru Vlach):

Cand sunteti rationali? cand va inchinati la lemne? cand veti apa "sfintita"? cand stati cu biblia in mana si jurati "noi avem toate raspunsurile"? vrei sa contiunui?

| Vlach a răspuns (pentru anonim_4396):

Apa sfintita nu se strica niciodata, crucile chiar au putere de la Dumnezeu iar in Biblie chiar sunt toate raspunsurile.

| anonim_4396 explică (pentru Vlach):

"Apa sfintita nu se strica niciodata," de aia acum cativa ani un sat intreg in Romania a intrat in carantina ca apa sfintita inbolnavise toti oamenii.
" crucile chiar au putere de la Dumnezeu" laughing, e prea penibil subiecul sa il deschis asa ca o las balta
"Biblie chiar sunt toate raspunsurile." aha. oamenii de stinta nici in ziua de azi nu stiu de oamenii viseaza. nu de ce dorm, de ce viseaza. spune bliblia? sau alte mii de intrebari de genul, intrebari care chiar conteaza nu prostii.

| anonim_4396 explică (pentru Vlach):

Ai dreptate, o data si o data murim. dar ca ateu imi pare rau de o chestie, ca daca murim nu are cum sa va pare rau ca ati fost prostiti toata viata si nu ati gandit pentru voi pentru 2 secunde, adica sa vedeti ca nu e nimeni sa va asptepte "acolo sus". dar daca asa ceva ca dzeu exista si altele, o sa imi para rau, daca daca nu exista, scapi linistit/a. numai bine!

| Vlach a răspuns:

Endoryus, la un moment dat, toti vom ajunge in fata Domnului la judecata de apoi, acolo vedem noi cine-i cine, subiect incheiat, fara alte discutii.

| Inception a răspuns:

Vrei sa spui ca un om rațional este un om care nu crede în Dumnezeu?
Da, nu știam ca un nebun este rațional.
Daca intrați pe profilul lui Endoryus o sa vedeți sub profilul lui asta:
Ajuta oamenii din 24 Mar 2012
Ultima logare: 4 Feb 2015
Din: Spitalul de nebuni, al 3
etaj, imediat pe stanga
Utilizator Senior

| anonim_4396 explică (pentru Inception):

Care nu crede in basme / divinitati si chestii de genul. i.a pe danut de mai sus, omul are probleme. am vazut un post de al lui zilele trecute, zicea de fantome ca exista si de fapt sunt draci ramasi pe pamant. vai de natia noastra

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

"si de fapt sunt draci ramasi pe pamant. vai de natia noastra "
Cand vei vedea (nu-ti) doresc vei afla, dar atunci va fi si o situatie fara iesire pentru tine. Curand, foarte curand te vei lamuri.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Interesant cum numai religiosii au parte de minuni sau fantome sau mai stiu eu ce, dar oamenii de stiinta nu, sau mai "iesiti" din carapace

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus eu nu are legatura cu religia, iti pot da un exemplu in care au participat o intreaga sectie de politie (militie) de prin anii 1968 si cu sute de oameni care au asistat la eveniment dar care nu au putut fi explicate stiintific si adevarul este ca nici nu aveau cum. S-a intamplat pe undeva prin sectorul 5 din Bucuresti cand dintr-o data intr-o casa dintr-un cartier au inceput sa se materializeze pietre de diverse dimensiuni la nivelul tavanului. Fenomenul a durat cateva saptamani fiind monitorizat de militie care si-a plasat oameni pe acoperisul casei. S-au scos gramezi de bolovani din respectiva casa fara posibilitati de a opri evenimentul. Finalul s-a produs prin demolarea efectiva a casei. Nu e vorba de un om sau doi ci sute si sute care au asistat la aceasta "demonstratie" satanica. Iti spun eu, savanti tai fug de mananca pamantul de asemenea "fenomene".

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Fenomenul a durat cateva saptamani fiind monitorizat de militie care si-a plasat oameni pe acoperisul casei..."

Te doare mintea cu ce povesti va mai imbrobodesc astia...laughing
Incredibil, Satana facea bolovani si politia ii scotea din casa...laughing

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Nu te imbrobodeste nimeni, la mine nu este cazul deoarece sa petrecut in cartierul meu.