| Meme10Memu a întrebat:

Daca omul alege sa fie bun ce rol are duhu?

38 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cand folosesti un om ca sclav toata viata si apoi ii dai o LIRA nu returnezi nimic, este doar o forma de automultumire si justificare in fata lui Dumnezeu, care sigur nu accepta forma asta de ipocrizie.

| danut a răspuns (pentru AG777):

Care gest?

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Asta asa e cum spui.

| AG777 a răspuns (pentru danut):

Acel gest de a-si trimite Fiul sa fie chinuit aici

| danut a răspuns (pentru AG777):

Fiul a murit fiindca TATAL ne-a iubit si ne iubeste cu o dragoste vesnica. Daca Fiul nu murea pentru noi nu aveam nici o sansa sa supravietuim ca specie. Sacrificiul Fiului a fost unul consimtit si Dumnezeu NU s-a razbunat sau se va razbuna VREODATA pe om DAR "Plata PACATULUI este Moartea VESNICA" asa ca cei ce NU il ACCEPTA pe FIUL ca INLOCUITOR pentru ei vor plati prin MOARTEA VESNICA care va fi la Judecata Finala.

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Om trai si om vedea.

| Helper07 a răspuns:

Duhul nu te indeamna doar sa faci bine. Crezi ca faptele bune facite mecanic si fara iubire sunt bine primite de Domnul? Duhul Sfant te apropie de Domnul si impinge pe om la o relatie speciala cu El pentru ca daca esti prieten cu Dumnezeu si El te recunoaste ca prieten al Sau, esti pe calea cea buna.

| Meme10Memu explică (pentru Helper07):

Se poate relatie nespeciala cu dumnezeu?