| anonim_4396 a întrebat:

Daca te-ai spovediti si preotul ti-a zis ca nu te poate impartasii pentru ca ai pacatuit cu trupul adica ai avut relatii intime, dar te poate impartasi dupa 6 luni si sa nu mai faci nimic in acest timp...si ai facut trebuie sa te spovedesti iar si sa stai 6 luni sau poti sa stai oricand 6 luni si sa te impartasesti? Chiar este pacat daca ramai cu acea persoana si te casatoresti cu ea(in 3 ani de exemplu)?

Răspuns Câştigător
| Vlad_Trofin_1989 a răspuns:

Raspunsul e foarte simplu pornind de la baza adica de la spovedanie. spovedania este marturisirea pacatului si renuntarea la el.Deci nu ai cum sa te joci de-a impartasania si dragostea pe intervale de 6 luni.eu personal nu as da impartasanie pana ce nu as vedea ca respectivul a renuntat complet la acest pacat.Eu am stat cativa ani fara impartasanie ca nu puteam sa ma las de cateva pacate mari.

24 răspunsuri:
| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Ps: nu sunt preot.

| Gαηαmα a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Pai asa a spus preotul sa fie bine si pentru el si pentru mine sa stam 6 luni fara sa fie nimic si apoi impartasania

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru Gαηαmα):

Poiii si dupa alea 6 luni sa o iei de la capat cu pacatul a? ti se pare corect? pai care mai este spovedania.probabil ca preotul vrea sa te ia incetul cu incetul ca te cunoaste ce poti si ce nu. asculta de el.

| Gαηαmα a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Nu cred ca e joaca, e un preot foarte bun, doar eu am spus daca acum dupa ce a spus sa stam 6 luni si nu am stat se mai poate sta? sau e mai bine/trebuie spovedanie din nou? stiu ca e pacat mare...am crezut ca s-a mai intamplat si asa spun preotii asa se face am crezut

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru Gαηαmα):

Nu e o practica fixa asta.din ce a zis preotul tu trebuie sa stii un lucru: din momentul in care te-ai culcat cu prietena 6 luni nu iei impartasanie, tu poti sa stai dar daca peste 3 luni vine postul si trebuie sa te spovedesti tespovedesti, nu omiti postul/spovedania ca trebuie sa stai tu 6 luni(dar nu iei impartasanie)

| HueyFreeman a răspuns:

Pana si Gizas ar fi dezamagit daca ar auzi asa ceva.

| Gαηαmα a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

MUltumesc mult si multumesc mult pentru ca ai ofertit din timpul tau

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Esti tare ca ai scris Iisus asa a? ce ti-ai zis?: sa vezi ce-i sparg pe astia ca scriu Iisus asa"laughing Asta o sa fie punctul meu forte.laughing), lectura copile lectura

| HueyFreeman a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Nu te da prea "shmshmecher" ca nu-ti sade bine.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru HueyFreeman):

De unde ai dedus copile smecheria? lectura si putina carte nu inseamna smecheriehappy asa ai fi scris si la bac Iisus daca ti-ar fi cazut vreo intrebare? cu siguranta da!laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Esti cu adevarat un bun crestin.

| Vlad_Trofin_1989 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Confunzi crestinismul cu luatul de fraier copile. daca esti crestin nu inseamna ca trebuie sa te calce in picioare copiii ca tine fara sa iti sustii punctul de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pacatul il marturisesti cu gandul sincer ca nu il vei mai practica deloc. daca sufletul tau tanjeste dupa impartasirea cu sfintele taine, iar preotul este doctor de suflete, trebuie sa te ajute in lupta ta cu tine insuti, care este foarte grea.in felul acesta el din dragoste nu-ti da sfanta impartasanie in schimb iti da aghiazma mare.iar pacatul ca cat e mai devreme cu atat mai usor il smulgi.cand e copacel il smulgi repede.dar daca trec ani si el devine parte din tine,viciu adica a crescut in carmea ta, curvia, betia, toxicomania, fooaaarte greu te lepezi de el.

| Gαηαmα a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum sa nu mai practici deloc? ...pai si daca esti femeie e primul barbat din viata ta si dupa un timp te casatoresti si ramai cu el?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Vlad_Trofin_1989):

Ai complexe de superioritate? Modul tau de exprimarea si gandirea iti tradeaza imaturitatea, "copile".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ganama? daca nu esti casatorita? ce garanyie ai ca vei fi cu el? si daca vei fi? ce garantie ai ca el nu va fi preacurvar? cum se intampla ades in ziua de azi? si toti isi reclama libertatea respectiva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai fata? religia si credinta ortodoxa pretinde; curatenie sufleteasca, trupeasca, temelie solida morala in orice intreprindere omeneasca, cu rugaciune pentru ajutor de sus.curvia si preacurvia sant practicate de toti oamenii.dar de cei ce nu cred ori de cei care cred ca nu pacatuiesc foarte tare prin asta.dar pacatul aduce cu el moartea. buna credinta in Iisus ne mai scapa din robia pacatului si a mortii si de frica acestora.

| danay72 a răspuns:

In Biblie faptul de a te cai de pacate presupune s-o faci inaintea lui Dumnezeu prin rugaciune si sa te straduiesti sa nu mai faci acel lucru.Pana la urma in fata lui Dumnezeu gresim nu a unui preot care e la fel de pacatos ca si noi.

| AliGab a răspuns (pentru danay72):

Nu te spovedesti preotului. El este doar un martor ca tu ti-ai marturisit pacatele. Prin actul Sf. Spovedanii te marturisesti, prin intermediul preotului, direct lui Hristos care este de fata in chip nevazut la savarsirea acestei Taine

| AndreeaIonela a răspuns:

Stii vorba aia " fa ce zice preotul nu ce face el". Dupa parerea mea astea sunt niste aberatii. Daca tu consideri ca ai niste pacate care te apasa si simti nevoia sa iti fie iertate, iertarea vine doar de la tine, happy totul se petrece numai in mintea ta. De ce trebuie sa ne destainuim unui preot? nu e tot om? ( care de multe ori e mai pacatos ca noi si sunt atea exemple dar nah! ) Oricum, in general convingerile religioase vin din familie acum depinde de credinta fiecaruia!

| milan9 a răspuns (pentru AndreeaIonela):

Preotul transmite harul iertării, şi tot el este cel care a fost lăsat pentru continuarea lucrării Fiului lui Dumnezeu în lume. În ultimă instanţă, Dumnezeu este Cel care iartă păcatele.

Biserica şi slujitorii ei, a primit de la Fiul lui Dumnezeu încredinţarea harului care va continu să lucreze în lume până la sfârşitul veacurilor. Şi tot până atunci, acest har va elibera pe om de păcat! Se face o mare diferenţă între ceea ce înseamnă "element uman" şi "element divin" în Biserică!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Hristos face legătura dintre VINDECARE şi IERTARE:
"Ce este mai uşor a zice slăbănogului: IERTATE îţi sunt păcatele, sau a zice: SCOALĂ-TE, ia-ţi patul tău şi umblă?"- Marcu 2, 9.

Şi vindecarea şi iertarea puteau fi făcute NUMAI DE DUMNEZEU! Aşa cum apostolii au vindecat sau chiar scoteau duhuri din oameni, ÎN NUMELE LUI DUMNEZEU, tot la fel, apostolii a dat mai departe dezlearea de păcate ÎN NUMELE LUI DUMNEZEU!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Apostolii nu erau trimişi doar să "predice" iertarea, eventual "să ţină discursuri" despre iertare? Nu în nici un caz!

Cuvintele Fiului lui Dumnezeu sunt clare. Se referă clar la ROLUL LOR MISIONAR printre popoare, la GENERALIZAREA iertării păcatelor (posibilă prin jertfa Lui)! Mai târziu le va vorbi despre botez, şi tot la GENERALIZAREA botezului se va referi):

"Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT;" - Ioan 20, 22
"Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (taina pocăinţei şi iertării- taina Spovedaniei)." - Ioan 20, 23

| leonidasss a răspuns:

Dacă le dai bani, iti si ghiceste in cărti( deschide cartea) iti face si părticele, cât despre relatii intime, ăstia sunt campioni!