| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Este pacat sa iti schimbi preotul pentru a te impartasii?

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Să înțeleg că tu ai avut același preot de când te știi! Poți să te împărtășești la orice preot vrei, nu-i deloc păcat. Prima oara sa aud așa ceva cu schimbatul.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru MihaelaDart):

Si sa te spovedesti?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Că te împărtășești sau spovedesti, nu-i deloc păcat. Poți să ai și 10 preoți pretutindeni. Pe timpul când eram în România am împărtășit/spovedit la mai multi in ani diferiți, depinde unde aveam chef sa merg la ce biserica îmi era în drum, in Grecia la fel.

| xerxes1 a răspuns:

Iti este rusine sa recunosti ca ai mintit si ai ascuns pacate actualului duhovnic si ca bun crestin vrei sa schimbi duhovnicul.
Pai in cazul asta nu este nimic de capul tau ca crestin.
Trebuie sa accepti rezultatele propriilor actiuni si sa fii sincer cu tine insuti.
Un crestin cinstit si-ar recunoaste greseala in fata propriului duhovnic.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru xerxes1):

Este adevarat ce zici am niate pacate care le-am ascuns de cand eram mai mic 10-15 ani si nu am avut indrazneala sa le marturisesc fiindca sunt vazut bine de pretotul meu care mi-a fost si profesor de religie.Dar daca este pacat sa te spovedesti la alt preot cu ajutorul si mila lui Dumnezeu o sa imi scriu pacatele pe foaie si o sa le marturisesc!

| xerxes1 a răspuns (pentru Mihai_Vlad_1998):

Am fost mai dur cu tine, dar in acelasi timp nu este ok ca sa te cunosti prea mult cu duhovnicul ca se aluneca usor intr-o situatie de acest tip.La Catolici intri in ce biserica vrei si te spovedesti cui vrei fara sa-i vezi fata preotului.
Tu ai impresia ca ai pacate mari, dar urechile preotului sun calite.Pentru el sunt copilarii.
Si ei se spovedesc si sunt sigur ca au ce povesti.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Ahhhhhhh. Mai lasa-l inpace pe preot!

| Aihao19 a răspuns:

Nu este pacat, te poti duce la orice preot vrei sa te impartasesti si la orice biserica.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Daca îți dă binecuvântare să te Împărtășești la un alt preot din anumite motive cred că este în regulă, dar sa te duci la un altul că al meu preot nu vrea să mă Împărtășească nu ar fi în regulă. incearca să ai un duhovnic și să te ți de el.nu prea este de joaca cu Sfânta Împărtășanie