| anonim_4396 a întrebat:

Daca zeul tau nu are nevoie de un creator, de ce ar avea nevoie universul de unul ?

46 răspunsuri:
| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Cum nu sti tu deti adevarul absolut

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

O fi, daca asa spui tu. Eu inca ma vad o fiinta neputincioasa care vrea sa se apropie de adevarul absolut.
Dar daca tu asa zici poate e undeva in mine, trebuie sa-l caut si cand il gasesc te anuntwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Tocmai te-ai contrazis... ai zis ca nu cad si ca suntem protejati iar acum zici ca o cazut. Ce ajunge pe planeta noastra este doar o bucata mica din ceva mult mai mare din care s-a desprins si a ars pana la impact facandu-se mai mica.
In cele mai multe cazuri acea bucata nu face impact cu solul iar daca ajunge sa faca rezulta o bucata foarte mica si nesemnificativa sau se imprastie. Cand eram mic a cazut una mica la 10 metri de mine si cand m-am dus sa o vad nu a ramas nimic deoarece s-a imprastiat la impact.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ateu123):

Prin scris nu pot sa-mi dau seama... raspunsurile si argumentele lu' BliSsR sunt glume sau sunt pe bune?

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Cati ani ai?

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Suferi cumva de analfabetism functional?
Deci scrie negru pe alb:
"Din fericire n-au fost victime umane deoarece zona este aproape pustie"
Asta ti se pare doar o coincidenta?
Iar daca tie "corp solid (o stâncă) cu un diametru de circa 50 m, care a explodat cu o forță echivalentă cu aproximativ 10-15 megatone TNT" ti se par doar niste parti micute,atunci inseamna ca poti sa te iei de mana cu raymusic.
Ca sa ma fac inteleasa,pentru ca vad ca tare grei mai sunteti de cap si nici unul nu ati fost in stare sa spuneti ca si pe pamant mai cad si chiar de dimensiuni mari, insa nu cad in partile populate,ci in cele pustii. Aici se vede mana lui Dumnezeu!
Daca nu intelegi sau nu stii sa citesti nu e nici o problema dar macar nu mai fi mare in gura.
Oricum o sa vina vremea cand vor cadea si unde zonele sunt populate,in Biblie scrie despre acest aspect, asa ca asteapta si o sa vezi ca o sa cada si pe pamant.

P.S Eu nu am zis toate astea pentru ca sa ma contrazic, ci ca sa vad daca sunteti atat de studiati precum pretindeti sau doar vorba de voi. Si am vazuthappy

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

Destui incat sa nu-mi prind mintea cu toti analfabetii si copiii nedezvoltati psihic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Nu te-am insultat deci vorbeste si tu frumos.
Observ ca esti fata... esti chiar atat de ignoranta incat sa presupui ca tu ca "om" esti miezul din fanta, o creatura extrem de speciala si de importanta in tot universul? Sunt, au fost si vor fi cazuri de persoane care mor din cauza meteoritilor. Cand ti-a raspuns THCC la partea cu distanta pamantului de soare ai tacut si ai trecut la alta intrebare. Tu ai zis ca nu se produc pagube pe pamant ca pe alte planete deoarece zeul tau are grija de specia asta primitiva. Ti s-a explicat de ce nu se produc pagube ca pe alte planete care nu au atmosfera sau e mult mai rarefiata, ai trecut mai departe.
Dupa cateva postari idioate m-am saturat sa-ti mai citesc ineptiile motiv pentru care nu m-am uitat la tot comentariul.
Nu suntem protejati de nici un zeu... sunt oameni care mor din cauza meteoritilor, sunt oameni pe care cad meteoriti, oameni care mor din cutremure, vulcani, fulgere si altele. Daca esti atat de oarba incat sa nu-ti dai seama ca nu te protejeaza nici o forta supranaturala imi pare rau de tine.

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu te-am insultat, vad ca tu apelezi la asemenea cuvinte, doar te-am intrebat deoarece observ ca oricum vorbesc singura sau nu intelegi ce citesti, in fine.

Oricum discutia nu-si are rostul.

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Asa isi arati tu iubirea de crestina se vede ca doar cu numele esti crestinta

| Parker a răspuns:

"Coincidenta este modul prin care Dumnezeu ramane sub anonimat."A. Einstein

Nu e scris nicaieri, cert, ca universul e creat sau era aparut si a fost deodata patronat de o divinitate/zeu. Doar despre Pamant e scris, deci clar ca unviersul e ceva.lasat la libera alegere a oricarui om, sa creada ce vrea. Daca tu ai avut nevoie de creatori ca sa apari, universul de ce sa n-aiba?

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

La inceput te-am evitat,apoi am vazut ca desi nu ti-am raspuns la provocari tot ai continuat sa te legi de mine, ti-am zis cu frumosu ca nu inteleg ce spui,apoi ai tot continuat aducand prima data tu jigniri la adresa mea iar acum faci pe ofensatul.

Te rog sa ma lasi in pace,deoarece daca este cineva care sa jigneasca acela esti tu.
(si nu ma refer doar la postarile de aici,ci la toate postarile tale, toti crestinii sunt incuiati,dupa parerea ta, pai mai bine "incuiati" ca noi, decat "descuiati" ca tine)

Sanatate si numai bine!

| Coconutz a răspuns (pentru Esperança):

Prin mica mea calatorie zilnica pe TPU am dat peste conversatia ta cu nea raymusic, inteleptul satului si ma distrat abordarea ta catre el.Ai facut ce trebuie
Dar insa ai spus o chestie interesanta pe care multi nu o inteleg.
"In viata mea nimic din ce s-a intamplat pana acum nu a fost intamplator. "
Nimic nu este intamplator. Totul are un motiv.
Nu stiu daca tu esti crestin sau crezi in vreo zeitate, eu unul nu cred dar ma abtin sa ma numesc ateu sa nu fiu asemanat cu ceilalti cultivati ai "stiintei".
Totul are cauza si efect. Asa a fost universul tot timpul.
Nimic nu este intamplator.Si de aici poti exclude norocul si ghinionul.Intr-o mica masura poti aplica determinismul asupra vietii cotidiene.
Dar la randul nostru in parerea mea suntem conectati direct la realitatea noastra. Noi avem telecomanda in mana si nu ne dam seama cum sa apasam pe butoane.
Nu cred ca adevarul absolut poate fi gasit in viata asta.Consider totul o experienta si trebuie tratata ca atare.

| Esperança a răspuns (pentru Coconutz):

"Nu cred ca adevarul absolut poate fi gasit in viata asta"
Ai foarte mare dreptate. Asta este un lucru pe care multi oameni nu il inteleg sau nu vor sa il inteleaga.
Multi vor sa afle totul acum ce s-a intamplat,cum s-a intamplat cine a facut sa se intample?
Insa adevarul absolut il vom afla cand vom trece in viata vesnica. Acum avem mintea limitata si nu ne este permis sa stim tot. Iar ceea ce ai zis tu aici, chiar daca nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa te faca sa te gandesti ca nu totul se sfarseste la moarte.

Iar cat despre raymusic, eu nu am nimic cu el, insa el se da ceea ce nu e si asta mie nu imi place la nici un om.
Am mai avut discutii cu el, i-am raspuns la intrebari, i-am adus argumente si apoi la urma stii ce-mi zice? Ca fac filosofie si ca fiecare crede in ce vrea, de parca l-am obligat eu sa creada, cand de fapt el ma abordase,ca de obicei, ca sa ii spun,sa-i aduc,sa-i dau si cand ii aduc, fac filosofie.
Ce sa mai zic? Pur si simplu m-a lasat fara cuvinte. Si de asta evit sa vorbesc cu el pentru ca am impresia ca vorbesc singura, ori nu citeste ce ii zic, ori nu pricepe.

| Coconutz a răspuns (pentru Esperança):

Eu cred in viata vesnica.Din cate stiu este demonstrata si de stiinta.
Orice informatie nu se pierde. Indiferent de procesul de eliminare(chiar si daca este gaura neagra).
Deci unde se duc memoriile, experientele si sentimentele noastre dupa ce murim?
Parerea mea este ca asta e foarte posibil sa nu fie prima noastra viata.