| anonim_4396 a întrebat:

Daca zeul tau nu are nevoie de un creator, de ce ar avea nevoie universul de unul ?

46 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu l-a creat. Daca nu ar fi creat Dumnezeu universul si omul totul ar fi fost la voia intamplarii, haotic.
Mai pe scurt ar fi fost un haos de nedescris!

| THCC a răspuns (pentru Esperança):

De unde sti?

| Esperança a răspuns (pentru THCC):

Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui. O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el. Şi aceasta, fără vorbe, fără cuvinte, al căror sunet să fie auzit: dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge pană la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui!

Dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum.
Dacă elementele din atmosfera terestră ar avea proporţii diferite cu numai câteva procente, orice vieţuitoare de pe pământ ar muri. Probabilitatea de apariţie a unei singure molecule de proteină este de 1 la 10243 (adică 10 urmat de 243 zerouri). Pe de altă parte, o singură celula este formată din milioane de molecule de proteine.

Există dovezi ale lui Dumnezeu în propriile noastre inimi. Eclesiastul 3:11 ne spune: "…a pus în inima lor chiar şi gândul veşniciei…".

| THCC a răspuns (pentru Esperança):

"Dacă pământul s-ar situa la numai câteva sute de kilometri mai aproape sau mai departe de soare, nu ar fi în măsură să aibă viaţă pe el aşa cum se întâmplă acum. "

Distanta pamantului fata de soare variaza in cursul anului de la 147.1 milioane de kilometri pana la 152.1 milioane de kilometri

| Esperança a răspuns (pentru THCC):

De ce numai pe alte planete sunt atatia asteroizi, meteoriti si alte formatiuni care distrug, insa pe Pamant nu?

| THCC a răspuns (pentru Esperança):

Si Pamantul este bombardat de meteoriti, doar ca se distrug la intrarea in atmosfera.

| Esperança a răspuns (pentru THCC):

Si pe Marte e atmosfera.

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Da, dar este mai rarefiata, mai subtire.

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

La cat de mare este un meteorit este imposibil sa nu intre in atmosfera, cel putin o parte din el si sa ajunga intr-o locatie populata!
Universul este infinit.Atat timp cat este infinit, orice meteorit poate ocoli orice planeta si poate cadea pe Pamant, dar cu toate astea suntem protejati!

| THCC a răspuns (pentru Esperança):

Pe Marte nu exista aer.

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Si totusi cat de mare e un meteorit? stintific un meteoric e o doar o parte parctic nu meteoritul provoaca marele rau si impactul cu solul de ce cad multi meteoriti pe jupiter are masa mai mare deci obiectele mari se ciocnesc de acea planeta e simplu, noi nu suntem ocoliti de nimic mereu cad meteoriti pe pamant dar oxigenul arde meteoritul

| Esperança a răspuns (pentru THCC):

Acelasi raspuns care i l-am dat lui Gaia e valabil si pentru tine!

| Nihilist a răspuns (pentru Esperança):

Totul deja este haotic. Totul se petrece la voia intamplarii. Cand te rogi la Dumnezeu sa se intample ceva, ai putea la fel de bine sa te rogi la o furculita. Lucrul acela cateodata se intampla, cateodata nu se intampla. Totul este la voia intamplarii.

| Esperança a răspuns (pentru Nihilist):

In viata mea nimic din ce s-a intamplat pana acum nu a fost intamplator.

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

La partea cu meteoritii si intrarea lor in atmosfera pamantului glumesti nu? Daca ai trecut de clasa a 8-a ar trebui sa stii de ce nu ajung bucati mari pe pamant.

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Esti sigura de cele afirmate? hai sa vb de cand sa fecundat spermatoizul cu ovulu mai erau inca 299 de milioane de spermatoizii doar unu a facundat acel ovul

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? eu am vazut ca au ajuns si bucati mari pe pamant.

Cel mai mare meteorit care a lovit Pământul în epoca modernă este cel căzut la 30 iunie 1908 la nord de râul Tunguska, deci acum circa 100 de ani, în Siberia centrală - în taiga (60° 55’ Nord, 101° 57’ Est). Explozia a doborât copaci numeroși, distrugând păduri cu o suprafață de circa 2.000 km2. Evenimentul Tunguska nu este încă elucidat, de exemplu încă nu s-au găsit resturi din meteorit, și nici urmele unui crater. Cea mai răspândită teorie susține că acesta a fost un corp solid (o stâncă) cu un diametru de circa 50 m, care a explodat cu o forță echivalentă cu aproximativ 10-15 megatone TNT (ceea ce corespunde la circa 1.000 de bombe atomice de tip Hiroșima), la aproximativ 6 km deasupra solului. Din fericire n-au fost victime umane deoarece zona este aproape pustie, dar o asemenea explozie ar putea distruge în întregime chiar și un oraș de mărimea Bucureștiului. Actualmente (2008) este cercetat micul lac Ceco din apropierea epicentrului exploziei, care ar putea să fi luat naștere chiar în craterul căutat.

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

Imi pare rau dar eu nu inteleg limba manelara.

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Dumnezeu tau pe tiganii nu ea creat? vorbeam de momentul conceperii tale sti cei ala?

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

Dar am zis eu undeva ceva de tigani? M-am referit la faptul ca nu inteleg acea limba.

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Cum nu sti tu deti adevarul absolut

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

O fi, daca asa spui tu. Eu inca ma vad o fiinta neputincioasa care vrea sa se apropie de adevarul absolut.
Dar daca tu asa zici poate e undeva in mine, trebuie sa-l caut si cand il gasesc te anuntwinking

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Tocmai te-ai contrazis... ai zis ca nu cad si ca suntem protejati iar acum zici ca o cazut. Ce ajunge pe planeta noastra este doar o bucata mica din ceva mult mai mare din care s-a desprins si a ars pana la impact facandu-se mai mica.
In cele mai multe cazuri acea bucata nu face impact cu solul iar daca ajunge sa faca rezulta o bucata foarte mica si nesemnificativa sau se imprastie. Cand eram mic a cazut una mica la 10 metri de mine si cand m-am dus sa o vad nu a ramas nimic deoarece s-a imprastiat la impact.

| anonim_4396 explică (pentru ateu123):

Prin scris nu pot sa-mi dau seama... raspunsurile si argumentele lu' BliSsR sunt glume sau sunt pe bune?

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Cati ani ai?

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Suferi cumva de analfabetism functional?
Deci scrie negru pe alb:
"Din fericire n-au fost victime umane deoarece zona este aproape pustie"
Asta ti se pare doar o coincidenta?
Iar daca tie "corp solid (o stâncă) cu un diametru de circa 50 m, care a explodat cu o forță echivalentă cu aproximativ 10-15 megatone TNT" ti se par doar niste parti micute,atunci inseamna ca poti sa te iei de mana cu raymusic.
Ca sa ma fac inteleasa,pentru ca vad ca tare grei mai sunteti de cap si nici unul nu ati fost in stare sa spuneti ca si pe pamant mai cad si chiar de dimensiuni mari, insa nu cad in partile populate,ci in cele pustii. Aici se vede mana lui Dumnezeu!
Daca nu intelegi sau nu stii sa citesti nu e nici o problema dar macar nu mai fi mare in gura.
Oricum o sa vina vremea cand vor cadea si unde zonele sunt populate,in Biblie scrie despre acest aspect, asa ca asteapta si o sa vezi ca o sa cada si pe pamant.

P.S Eu nu am zis toate astea pentru ca sa ma contrazic, ci ca sa vad daca sunteti atat de studiati precum pretindeti sau doar vorba de voi. Si am vazuthappy

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

Destui incat sa nu-mi prind mintea cu toti analfabetii si copiii nedezvoltati psihic.

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Nu te-am insultat deci vorbeste si tu frumos.
Observ ca esti fata... esti chiar atat de ignoranta incat sa presupui ca tu ca "om" esti miezul din fanta, o creatura extrem de speciala si de importanta in tot universul? Sunt, au fost si vor fi cazuri de persoane care mor din cauza meteoritilor. Cand ti-a raspuns THCC la partea cu distanta pamantului de soare ai tacut si ai trecut la alta intrebare. Tu ai zis ca nu se produc pagube pe pamant ca pe alte planete deoarece zeul tau are grija de specia asta primitiva. Ti s-a explicat de ce nu se produc pagube ca pe alte planete care nu au atmosfera sau e mult mai rarefiata, ai trecut mai departe.
Dupa cateva postari idioate m-am saturat sa-ti mai citesc ineptiile motiv pentru care nu m-am uitat la tot comentariul.
Nu suntem protejati de nici un zeu... sunt oameni care mor din cauza meteoritilor, sunt oameni pe care cad meteoriti, oameni care mor din cutremure, vulcani, fulgere si altele. Daca esti atat de oarba incat sa nu-ti dai seama ca nu te protejeaza nici o forta supranaturala imi pare rau de tine.

| Esperança a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu te-am insultat, vad ca tu apelezi la asemenea cuvinte, doar te-am intrebat deoarece observ ca oricum vorbesc singura sau nu intelegi ce citesti, in fine.

Oricum discutia nu-si are rostul.

| ateu123 a răspuns (pentru Esperança):

Asa isi arati tu iubirea de crestina se vede ca doar cu numele esti crestinta

| Esperança a răspuns (pentru ateu123):

La inceput te-am evitat,apoi am vazut ca desi nu ti-am raspuns la provocari tot ai continuat sa te legi de mine, ti-am zis cu frumosu ca nu inteleg ce spui,apoi ai tot continuat aducand prima data tu jigniri la adresa mea iar acum faci pe ofensatul.

Te rog sa ma lasi in pace,deoarece daca este cineva care sa jigneasca acela esti tu.
(si nu ma refer doar la postarile de aici,ci la toate postarile tale, toti crestinii sunt incuiati,dupa parerea ta, pai mai bine "incuiati" ca noi, decat "descuiati" ca tine)

Sanatate si numai bine!

| Coconutz a răspuns (pentru Esperança):

Prin mica mea calatorie zilnica pe TPU am dat peste conversatia ta cu nea raymusic, inteleptul satului si ma distrat abordarea ta catre el.Ai facut ce trebuie
Dar insa ai spus o chestie interesanta pe care multi nu o inteleg.
"In viata mea nimic din ce s-a intamplat pana acum nu a fost intamplator. "
Nimic nu este intamplator. Totul are un motiv.
Nu stiu daca tu esti crestin sau crezi in vreo zeitate, eu unul nu cred dar ma abtin sa ma numesc ateu sa nu fiu asemanat cu ceilalti cultivati ai "stiintei".
Totul are cauza si efect. Asa a fost universul tot timpul.
Nimic nu este intamplator.Si de aici poti exclude norocul si ghinionul.Intr-o mica masura poti aplica determinismul asupra vietii cotidiene.
Dar la randul nostru in parerea mea suntem conectati direct la realitatea noastra. Noi avem telecomanda in mana si nu ne dam seama cum sa apasam pe butoane.
Nu cred ca adevarul absolut poate fi gasit in viata asta.Consider totul o experienta si trebuie tratata ca atare.

| Esperança a răspuns (pentru Coconutz):

"Nu cred ca adevarul absolut poate fi gasit in viata asta"
Ai foarte mare dreptate. Asta este un lucru pe care multi oameni nu il inteleg sau nu vor sa il inteleaga.
Multi vor sa afle totul acum ce s-a intamplat,cum s-a intamplat cine a facut sa se intample?
Insa adevarul absolut il vom afla cand vom trece in viata vesnica. Acum avem mintea limitata si nu ne este permis sa stim tot. Iar ceea ce ai zis tu aici, chiar daca nu crezi in Dumnezeu, ar trebui sa te faca sa te gandesti ca nu totul se sfarseste la moarte.

Iar cat despre raymusic, eu nu am nimic cu el, insa el se da ceea ce nu e si asta mie nu imi place la nici un om.
Am mai avut discutii cu el, i-am raspuns la intrebari, i-am adus argumente si apoi la urma stii ce-mi zice? Ca fac filosofie si ca fiecare crede in ce vrea, de parca l-am obligat eu sa creada, cand de fapt el ma abordase,ca de obicei, ca sa ii spun,sa-i aduc,sa-i dau si cand ii aduc, fac filosofie.
Ce sa mai zic? Pur si simplu m-a lasat fara cuvinte. Si de asta evit sa vorbesc cu el pentru ca am impresia ca vorbesc singura, ori nu citeste ce ii zic, ori nu pricepe.

| Coconutz a răspuns (pentru Esperança):

Eu cred in viata vesnica.Din cate stiu este demonstrata si de stiinta.
Orice informatie nu se pierde. Indiferent de procesul de eliminare(chiar si daca este gaura neagra).
Deci unde se duc memoriile, experientele si sentimentele noastre dupa ce murim?
Parerea mea este ca asta e foarte posibil sa nu fie prima noastra viata.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Piei Sandală pardon, Satană!

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca Universul presupune timpul (noi raportam totul la timp), deci si creatia lui - era nevoie sa aiba un inceput, insa Zeul meu e in afara timpului, si daca spui ca nu are nevoie de creator, te pui intr-o situatie dificila. A avea nevoie de un creator, imseamna a exista in timp, pentru ca actul creatiei in sine presupune timpul, adica e un timp cind nu a existat, e un timp al creatiei, si e un timp al existentei. Ori, asta defineste doar universul in care traim. Timpul e o alta "dimensiune" a Universului. Si uite asa, unii Il limiteaza pe Zeul meu la timp, la universul in care traim, deci nici nu mai e vorba de Zeul in care eu cred, Acela care e in afara timpului si a universului, ci de un zeu imaginar, care e doar in mintea lor. Si cu acela nici eu nu sunt de acord, deoarece e doar o plasmuire a imaginatiei cuiva. Adevaratul Zeu, e dincolo de timp, nu depinde de timp, nu a fost, nu va fi. Doar este, deci nu poate fi vorba de creatia Lui, odata ce nu are cum sa nu fi fost inainte. Stiu ca e mai greu de inteles, pentru ca noi raportam totul la timp, insa merita sa incerci sa intelegi, pentru ca daca intelegi, intelegi si alte dificultati aparente pe care le ridica credinta. E ca si cind iti imaginezi timpul ca o axa, pe care prezentul se misca de la un anumit punct la plus infinit, iar noi ne miscam odata cu prezentul. Ce e in urma acelui punct noi definim ca trecut, ce e inainte, definim ca fiind viitor. Problema e ca Zeul meu nu e doar in punctul prezentului. Pentru El fiecare punct din axa e prezentul. Mai mult, El e chiar si in afara acelei axe, deci in afara timpului. Poate asa vei intelege mai bine.

| ramona30 a răspuns:

Pai toti zeii au avut un creator. Omul a creat toti acesti zei. Isus, Allah, Dumnezero etc. sunt inventati de oameni. La fel si harap-alb, greuceanu, miorita etc.

| seagate a răspuns (pentru ramona30):

Esti foarte "culta" cand este vorba de istoria religiilor.Si raymusic te bate la capitolul acesta.
Cu cat sunteti mai ignoranti in materie voi ateii, cu atat va dati cu parerea mai mult.

| ramona30 a răspuns (pentru seagate):

Crede-ma ca stiu istorie foarte bine. Asta mi-e meseria. Daca vrei iti pot face istoria fiecarei religii.

| barbattttt a răspuns:

Deci recunoaste-ti ca si voi la fel ca si noi(crestini) aveti nevoie de credinta; dar diferenta o face ca daca crezi in Dumnezeu si El nu exista nu pierzi nimic, dar daca El exista si tu nu ai crezut in El AI PIERDUT TOTUL.
ASTEPT comentariul tau.

| anonim_4396 explică (pentru barbattttt):

Pariul lui Pascal este o mare idiotenie. Sunt miliare de zei si se poate aplica oricui (pana si unui pinguin roz tropical si invizibil). Pana si tu poti ajunge in iad, poate un iad mult mai oribil decat cel crestin daca gresesti zeul in care crezi si te inchini altuia. Folosind pariul acesta rezulta ca tu crezi de frica de a nu fi torturat. Ai impresia ca dumnezeu nu stie asta? Crezi ca prin frica primesti puncte bonus? Tot folosind pariul asta, rezulta ca dumnezeu nu e corect si ca discrimineaza intre cei care cred in el si cei care nu cred indiferent daca esti o persoana buna sau nu dandu-le puncte bonus celor care cred si trimitandu-i in iad pe cei care nu cred.
Daca mai ai intrebari sau argumente, spune-le.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*daca sunt persoane bune sau nu*

| ateu123 a răspuns:

Ai dreptate universul nu are nevoie de un creator daca ai cauta mai bine poti observa ca universul e un haos total, dar crestinii scriu ca sa scrie si ei ceva de parca ar avea habar de univers, eu urasc afirmatile fara dovezii

| LotusRadioactiv a răspuns:

Pentru ca Universul este neanimant si ar reprezenta un complet haos daca nu ar fi fost creat. Nu poti spune ca o fabrica, doar fiindca produce, nu are nevoie de un creator. Dumnezeu este reprezentat ca fiind Creatorul suprem, ce este asa greu de inteles nu stiu.
Ceea ce spui tu tinde spre panteism.

| Parker a răspuns:

"Coincidenta este modul prin care Dumnezeu ramane sub anonimat."A. Einstein

Nu e scris nicaieri, cert, ca universul e creat sau era aparut si a fost deodata patronat de o divinitate/zeu. Doar despre Pamant e scris, deci clar ca unviersul e ceva.lasat la libera alegere a oricarui om, sa creada ce vrea. Daca tu ai avut nevoie de creatori ca sa apari, universul de ce sa n-aiba?