| annna a întrebat:

Dc fetele cand sunt pe stop nu au voie sa intre in biserica?

Răspuns Câştigător
| Anonim1596 a răspuns:

Este doar un mit.O prostie adevaratalaughing Sunt doar pacaleli. Poti sa intrebi pe cineva care se pricepe si la fel.va spune ca e doar un mit prostescwinking.Mai sunt mituri care spun ca nu poti sa te speli pe cap, sa atingi bebelusi, sa manaci prajeli cand esti pe 'Stop'.etc tongue

20 răspunsuri:
| Sinitar a răspuns:

Pt ca sangele ala nu este "bun", este "rau" de aia le curge si este un pacat, sa aprinzi candela sau sa mergi la biserica cand esti pe stop.Cam atat stiu sper ca ti-am fost de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie sa intrii in biserica! Este pacat doar daca intrii in biserica si atunci sangele va curge pe jos rolling eyes...Dar cu tamponul sau absorbantul nu se va intampla asa ceva.Din nou nu ai voie sa pupi icoanele ca le va spurci.Doar stai intr-un colt si nu faci nimic in aceste momentehappy

| Tudy_7507 a răspuns:

Pai...cine a zis ca n-au voie?

| loveyouforever a răspuns:

Ptr ca ciclul este un pacat...dar nu e vorba ca nu poti intra in biserica. Intri, dar cu capul acoperit...:p

| Vizitiul a răspuns:

Pentru ca religia inseamna "STOP RATIUNE"! Daca e pana acolo, atunci, si popa ar trebui sa paraseasca biserica la fiecare erectie, nu?

| Grigoo a răspuns:

În diverse medii se vehiculează ideea că Biserica interzice femeii ca în perioada ciclului menstrual să intre în lăcaşul de cult…Este fals! Femeia în perioada cu pricina poate intra în biserică, dar la fel ca şi bărbatul aflat în stare de necurăţie (acela care a fost împreună cu soţia cu o zi înainte sau a avut poluţie nocturnă) trebuie să stea mai smerită (smeriţi) într-un loc şi să nu se apropie prea mult de altar, de sfintele icoane de veşmintele preoţeşti. Dacă îi iei femeii dreptul de a se ruga la Sfânta Liturghie, îi iei dreptul la viaţă. Asta fiindcă Liturghia este viaţă….
http://cristiserban.wordpress.com/......-biserica/

| Casandra a răspuns:

Da cine a spus asa ceva LOL
Au voie sa intre...

| DعeutZa a răspuns:

Ba da, au voie, oricum e ceva dat tot de Dumnezeu.Nu am vrut noi sa fie asa, deci nu are de ce sa iti fie rusine.

| xSoaked a răspuns:

Asta e o retardare populara, nu este adevarat. Fetele cand sunt pe stop pot face ce vor ele atat timp cat nu le incomodeaza.

| natashacrown a răspuns:

Pentru ca atunci esti considerata ''murdara'' si ai voie sa intri in Biserica cine zice ca nu? Ai voie, dar sa nu pupi icoane si ai voie sa intri in biserica, doar sa nu 'picuri' happy. Cand esti pe stop ai voie doar sa participi la slujbe.

| Ys a răspuns:

Pai asa este la ortodocsi, dar nu la toate religiile este asa, de exemplu la mine nu este asa, poti sa intri in biserica. Si multe altele nu sunt asa ca la voi si unde scrie in Biblie despre asa ceva? Ca normal se respecta Biblia ca din Biblie stim ce se va intampla in viitor si in ea scrie tot.

| Joaannaa a răspuns:

Pentru ca daca intri in biserica trebuie sa fii curataaa ...si mai ales daca saruti cruceawinking

| Cryssu17 a răspuns:

La originea acestei reguli ar sta faptul ca la inceputuri nu existau tampoane sau vata, iar textilele erau la prea mare pret pentru a fi risipite pe post de tampon. Astfel, femeile in acea perioada a lunii erau "necurate" (in sens propriu aceasta insemnand MURDARE)
Daca vrei sa stii mai multe intra aici :
http://www.parohiamacin4.org/menstruatia.htm
Ai absolut tot explicat! Sper ca te-am ajutat!

| RimePeHartie a răspuns:

Eu stiu ca pe timpuri femeile nu aveau voie in biserica deoarece nu existau tampoane, absorbante.etc. Acum am inteles ca e voie. Cred ca in ziua de azi acesta e doar un alt pretext pentru nu a nu merge la biserica.

| LoveForShania a răspuns:

Cine ti-a zis asta?laughingrolling on the floorrolling on the floor
Cea mai mare tampenierolling on the floor
Nu e adevarat ca n`au voie sa intre in bisericarolling on the floorrolling on the floor
Numai babele spun chestii ca daca esti pe stop trebuie sa stai in pat, sa nu faci efort etc.
Dar nu e adevarat. Iti pui un tampon si apoi du-te fata unde vrei, si daca ai unde sa-l schimbi, mai ia-ti unul la tine.
Apoi normal ca ai voie sa intri in biserica, parca daca ti-a venit stopul il ai pe dracu` in tine si nu poti intrarolling on the floor
Du-te linistita`!happy
Pwppiicii :*

| Butterfly_4858 a răspuns:

Eu personal nu stiu ce sa mai cred...Din batrani se stie ca in acea perioada a luni, femeile nu au voie sa intre in Biserica.Dar ma gandesc:. Daca unei femei i se intampla sa ii vina menstruatia exact in ziua nuntii ei, ce face? daca nu are voie sa intre in biserica, inseamna ca nu se mai cununa religios.ca doar nunta nu are cum sa o amane.
Preotul din parohia mea este mai tanar, si nu sustine aceasta idee.adica atunci cand esti pe stop, nu ai voie sa intri in biserica.
Insa un preot dintr-un sat apropiat, mai batran fiind, spune ca nu este bine si ca e pacat.ca spurci Biserica si tot ce este in Ea...
. sunt fel si fel de pareri.insa fiecare face cum vrea si cum crede ca este bine.si importanta este credinta noastra, nu faptul ca mergem sau nu atunci la Biserica.happy.
paa.

| martorul a răspuns:

Fiecare popa isi impune regulile pentru teritoriul lui. Ceea ce e mai important este ca Dumnezeu nu are astfel de interdictii atunci cand vine vorba de a avea o relatie personala cu el in calitate de Creator al tau. El te-a facut asa cum esti, iar acel sange arata ca esti perfect sanatoasa si corpul tau se pregateste luna de luna pentru a da viata unui bebelus. Sangele acela provine de la un mic saculet din vase de sange care se formeaza pe uter cu doua saptamani inainte de ovulatie. Daca ovulul nu este fecundat, atunci peste alte doua saptamani uterul elimita saculetul astfel format, si toate tesuturile se regenereaza pregatindu-se pentru o noua incercare. Menstruatia are stransa legatura cu aceasta capacitate cu care Dumnezeu te-a creat de a da viata. Atunci cand Dumnezeu pune viata in uterul unei femei, exista practit o colaborare intre Creator si femeie. Inchipuie-ti cat de frumos poate fi lucrul acesta, ca tu sa poti colabora cu Dumnezeu in formarea unei noi vieti! Fii mandra ca esti femeie, si lasa prostiile deoparte. Fii demna, si cauta sa cunosti tot mai mult un astfel de Dumnezeu inteligent si iubitor. Si da, nu-ti irosi aceasta capacitate de a forma vieti cu derbedei care nu vor sa te ia de sotie, pentru ca vei aduce pe lume copiii fara un tata responsabil care sa-i creasca. Pastreaza-te doar pentru acel gentleman care te va lua sa fii sotia lui si te va trata ca pe o regina, iar viata careia ii vei da nastere, sa poata avea toata protectia ta si sub privirea buna a lui Dumnezeu. Ca sa nu mai zicem de avort... sa te feresti de crima asta. Nu uita, esti creata de Dumnezeu intr-un mod atat de frumos, incat barbatii ar trebui sa stie cum sa se poarte cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum vine întrebarea mea: dacă menstruația e un păcat pentru Biserică, atunci de ce ne-a mai dăruit-o Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băi Sinitar, ce ai tu cu răspunsul premiat straight face? Are dreptate. Pentru mine toate alea-s mituri fiindcă nu cred în zeități.

| AlinaSM a răspuns:

Femeile au voie, in secolul XXI, sa intre in Biserica, insa pe vremuri nu aveau pentru ca nu era tehnologie si nu existau metode de a face sangele sa nu curga jos, pe pamant. Religia spune ca femeile nu aveau voie sa intre in Biserica deoarece, din ele curgea sange, ori sangele nu este bine vazut de Biserica(atunci cand curge)pentru ca semnifica faptul ca el curge la fel cum a curs si sangele lui Iisus Hristos atunci cand l-au rastignit. De aceea nu este nici o femeie preot si de aceea noi, femeile, suntem vazute in religie atat de umile. Uite, de exemplu, atunci cand exista un cuplu care vrea sa intre in Biserica, mai intai intra barbatul, nu femeia, cum ar fi politicos pentru ca barbatul are putere. Sper ca te-am ajutat, numai bine!