| adellyna a întrebat:

De ce nu au voie fetele sa intre in biserica cand au ciclu? big grin

13 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Pff. buna intrebare oh go on. Nu gasesc nicio logica la "chestiunea" asta. Unii preoti spun ca nu e adevarat, altii interzic categoric intrarea femeii in biserica in acea perioada; eu nu stiu pe cine sa mai credoh go on
Societatea evolueaza si o data cu ea ar trebui sa evolueze si religia. Din pacate in multe privinte am ramas tot la mentalitatea de acum cateva secole...

| Ana-Maria94 a răspuns:

Am auzit, dar nu cred ca se respecta acest lucru.

| Rioko a răspuns:

Intrebarea asta e uzuala! Pai eu stiam ca nu ai voie... dar nu stiu exact de ce. Poate cand ai ciclu (e ceva legat de pacatul stramosesc). NU stiu exact daca te intereseaza asa de mult mai bine intrebui pe cineva specialiat

| mariutza a răspuns:

Eu am vorbit cu un preot despre acest lucru si mi-a spus ca avem voie sa mergem la biserica numai ca nu avem voie sa ne spovedim, impartasim si sa pupam icoanele tongue

| georgiana_5779 a răspuns:

Am auzit de la bunica mea. ca cica daca intri murdaresti casa domnului...pfff eu am intrat si nu am patit nimic. anul trecut de paste

| gheorghita a răspuns:

Ai voie! Nu ai voie sa te spovedesti si sa te impartasesti si sa pupi icoane!

| Kat123456 a răspuns:

Se zice ca daca intri in biserica cand esti la ciclu intra murdara in Casa Domnului. eu am intrebat un preot si el a zis ca totusi se poate intra dar trebuie avuta mare grija sa nu picure in Biserica

| Aero_2277 a răspuns:

Desi sunt barbat, si pe mine ma freaca acest lucru pentru ca nu inteleg de ce nu au voie, fetele in biserica cand sunt la ciclu.Adica mi se pare absurd.Nimeni nu te cauta sa vada daca esti sau nu la ciclu. E poate doar constiinta.Asa ca cel mai bine intrati ca nu va cauta nimeni.

| ale_4786 a răspuns:

Acest lucru nu e adevarat oh go on.

| DarkBlood32 a răspuns:

Pai. cica murdaresti Casa Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele au voie, Femeile nu! desi regula e stupida in ambele cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic inainte sa scrieti sa ganditi mai mult.care este legatura dintre fete si femei? fetele care nu si-au inceput viata sexuala eu stiu ca au voie sa intre in biserica in perioada menstruatiei. fetele care si-au inceput viata sexuala si femeile din toate punctele de vedere nu au voie sa intre pentru ca spurca locasul sfant. sper sa va fie de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa spune canonul