| Salahadin73 a întrebat:

De ce a fost asociata pentagrama cu satanismul?

8 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Sunt doua tipuri de pentagrama!

Pentagrama indreptata nu varful in jos, semnfifica caderea omului in pacat.dar satanistii au o interpretare diferita si o folosesc.
Pentagrama cu varful in sus, semnifica ascensiunea omului catre Divin.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De cand?

| neaivan a răspuns:

Prima folosire a
pentagramei a fost
descoperit de istorici în
jurul anului 3500 î.Hr.
într-un oraș numit Ur, în
vechea Mesopotamie. Au
fost folosite ca
ornamente pentru oale
și sunt legate de prima
creere a limbii vorbite.
Mai târziu, pentagrama a
fost folosită ca semn de
regalitate, tot de aceeași
Mesopotamie. Apoi a
reprezentat Puterea
Imperială, care a ajuns în
cele patru colțuri ale
lumii.
Pentagrama, de obicei
cu un cap de țap este
folosită de Sataniști (mai
mult LaVeyenii), dar și de
veneratorii diavolului,
care au un stil de viață
total diferit.
În esență, pentagrama
este un simbol religios
păgân. Succes cu alte afirmatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza de coarne.ale tapului.ispasitor.din timpul jertfelor.un tap era ales, si toata lumea din setate punea mana pi capu lui spunandu-si pacatele. apoi tapul era tramis in pustiu.satan va fi tapul ispasitor al tuturor relelor intamplate pi pamant di la razvratirea lui incoace.va plati pentru toate.NOOOIII santem rascumparati din robia lui, cu pretul sangelui, mielului fara cusur.in cazul de fata al mantuitorului nostru Iisus Hristos.asa a binevoit Dumnezeu bunul sa echilibreze universul la nivel spiritual, si nu putem spune ca este nedrept. putem doar sa ne cerem iertare ca santem prea rai si nerecunoscatori din cauza prostiei, si neintelegerii planului sau.pricepusi marius?

| kittyBast a răspuns:

Pentagrama a aparut inca din religia veche (unde oameni nu credeau in dumnezeu ci in stele, anotimpuri ...etc )pentagrama era asociata planetei venus (in astrologie) si era foarte importanta. deci astia nu aveau credinta in Dumnezeu... pe urma lucrurile au degenerat, iar steaua contine toate elementele.

| thealchemist a răspuns:

Din prostie.

| ChuckNorris42 a răspuns:

Pentagrama reprezinta sacrul feminin. Dar crestinismul (si multe religii din prezent) incearca sa puna in umbra sexul feminin, iar simbolul acestuia a fost asociat cu raul.

| KristalPop a răspuns:

Pentagrama este cunoscută ca fiind un semn ocult. Pentagrama cu cerc este satanică dupa natură şi reprezintă capul unei capre. Mai este cunoscută şi ca "Baphomet"(E.). Cele două colţuri îndreptate în sus reprezintă coarnele caprei, cele două colţuri îndreptate lateral reprezintă urechile iar cel mai de jos colţ reprezintă bărbia.