| Ionescu_Matei_1982 a întrebat:

De ce credeți că rockerii și muzica rock este asociată cu satanismul? Ar fi corectă, după voi, asocierea altor stiluri muzicale - rap, disco, trance, manele, simfonică - cu astfel de culte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza mesajelor(versurilor ) se face aceasta asociere.
Dar nu doar versurile duc spre asocierea cu satanismul ci si atitudinea artistului,stilul vestimentar, conceptele, cinduitele, principiile de viata(deci modul de gandire), modul de exprimare verbala sau non-verbala(unele din "expresiile non verbale sunt considerate a fi tatuajele spre exemplu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://youtu.be/WENtxp3vqyc

| Ionescu_Matei_1982 explică (pentru anonim_4396):

Același lucru se poate spune, într-un fel sau altul și despre celelalte stiluri enumerate... De exemplu banii sunt asociați cu diavolul în toată cultura lumii, setea de bani, idolatrizarea banului etc, astfel manelele care promovează banul ca unitate absolută de cuantificare a valorii, promovează mesaje sataniste.

13 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Dc nu? Oamenii fara cultura fac asocieri lipsite de cultura, simplu

| Dismally a răspuns:

Pentru ca cei care fac asocierea au o inteligenta foarte redusa. Este un gen muzical - black metal la care versurile sunt inspirate din satanism de multe ori, grafica albumelor include simboluri satanice, iar unii din membrii trupelor se declara satanisti. Probabil de aici a inceput asocierea rokerilor cu satanismul, dar muzica este muzica iar religia religie, nu trebuie confundate sau asociate.

| Deaad a răspuns:

M-am saturat de intreabrile astea.

Da, consider ca rap-ul trebuie asociat cu satanismul, disco cu budismul, trance cu paganism nordic, manele cu hinduismul si simfonica cu masonii si illuminati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Ca sunt care se imbraca abstract,cu plete,urla("urla" e cuvantul, indiferent de ce ai spune), freze de femeie, tatuaje, etc
2.Nu ar fi.
Nu judec omul dupa genul de muzica pe care asculta in general happy
Dar daca vii la mine imbracat in rocker,cu freza de rocker, etc ma nene, te-as ruga sa te indepartezi.
Inteleg sa iti placa rock-ul, dar de ce te ai imbraca asa, cand stii ca toate lumea te considera ciudat?

| Dragosdoar a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dar daca vii la mine imbracat in rocker, cu freza de rocker, etc ma nene, te-as ruga sa te indepartezi'. Da ce ma iti dau rockerasii ciuma?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu,am amici rockeri, dar nu se imbraca asa, eu zic de cei care se imbraca mai "abstract", nu imi place, pur si simplu, nu ca am ceva cu ei.

| Ionescu_Matei_1982 explică (pentru anonim_4396):

Are îmbrăcămintea legătură cu satanismul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Manelele sunt deja asociate unui cult.Se numeste cocalarism si este diferit de satansim prin aceea ca ei - cocalarii - nu-si petrec noptile prin cimitire sacrificand pisici,ci obisnuiesc sa mearga la Capatos in emisiune, unde isi vorbesc foarte urat si uneori chiar sar sa se bata intre ei, spre deliciul nostru, al telespectatorilor...
Care noi nu apartinem de nici un cult, adica suntem inculti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@
http://m.tpu.ro/......george-ce/

| Stavi_Alex_1987 a răspuns:

Ragaielile alea din black sau death metal, alea le crede lumea ca ar fi sataniste, ca pan la urma. daca n'ar fi instrumentele pe fundal (chitara tobe etc) si ar fi doar acapella, aia nu mai e muzica, nu au intonatie, e o ragaiala scremare aiurea. Dar place multora.
In schimb tech house, sau alte subgenuri in care 6 minute ai doar un ritm si o chestie acolo de zarnaie, la fel mi se pare aiurea, dar, iar, la fel, multora le place. Te baga intr'o stare de..nu stiu, pe care lumea o aseamna cu ceva rau, urat.

| dudumananamaria99 a răspuns:

De la aparitia genului au existat aceste stereotipuri din simplul fapt ca erau diferite si intre timp a aparu black metal-ul unde blackerii si-au reconuscut religia, iar fiintele ce spun de rock ca este satanist se gandesc de fapt la black metal, death metal si putin din thrash fara sa mai faca diferenta intre intre rock si ramurile rock-ului care sunt, sa zicem, mai sumbre.