| Cassiopea a întrebat:

De ce muzica rock este asociata deseori cu satanismul?

Răspuns Câştigător
| Ragnarøk a răspuns:

Trebuie sa fii si tu tare indoctrinata sa generalizezi la un nivel asa dureros piesele rock. Cunosc sute de piese si trupe rock care abordeaza tema pacifismului si a libertatii umane, concentrandu-si atentia pe aspectele asa-zis pozitive ale vietii. Concluzia e ca (,) continutul comentariului tau e eronat.

Si realul motiv pentru asocierea muzicii rock cu satanismul si paganismul este ignoranta si cretinitatea maselor dar si aparitia recenta a tot mai multe trupe de black metal care le ofera prilej intelectualilor sec. 21 sa-si expuna elevatele opinii despre muzica rock. Mai multe detalii despre black metal si temele abordate gasesti cu un search.

De precizat ca 95% din cei care critica muzica rock sau o limiteaza la cultul satanist n-au ascultat mai mult de 3 piese rock si nici n-au habar cu ce se mananca satanismul, ei limitandu-se la muzica submediocra de club ce propaga ideologie hedonistica si libertinista, opunandu-se clar evolutiei. Cred ca ti-am dat un raspuns destul de concludent si cuprinzator. O seara placuta.

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Black metal.

| Divy a răspuns:

Pentru că o văd diferit şi nu le place, consideră anumite lucruri morbide negrul, ţipetele şi referirile muzicale cu mesaje subliminale legate de moarte.

Repet niciuna nu are o legătură cu satanismul doar şi subliniez acele formaţii care practic îşi stropesc fanii cu sânge la concerte, şi da exită...

Sunt oameni şi oameni dacă unii fac nu trebuie să generalizăm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeşte "Încuism" şi se manifestă prin strâmtarea perspectivelor de a înţelege unele lucruri.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba nu
se numeste a-ti face o prima parere
http://cdn.europosters.eu/......i15906.jpg
https://i.ytimg.com/vi/uivxr3O6rSE/maxresdefault.jpg
http://assets.rollingstone.com/......907566.jpg
pentru ca asa este la prima vedere, daca tu chiar consideri ca cineva trebuie sa stie toate subgenurile rock-ului si metalului, imi pare rau pentru tine.
pentru ca atunci cand spui "rock", te gandesti la imaginea in ansamblu, la tot, nu doar la Aerosmith sau Led zeppelin. si imaginea in ansamblu e niste tipi cu par lung care fac headbang cu limba scoasa si tricouri cu slayer+lanturi la gat, pantaloni, bratari, pentagrame etc etc
pur si simplu asta e imaginea de ansamblu, n-ai ce sa ii faci

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Bun, deci, de acord cu tine. Prima impresie şi imaginea de ansamblu, mi se pare ok.
Nu vreau să ştie toate subgenurile, şi mie îmi pare chiar rău pentru ei, nu ştiu ce pierd cu pripa asta de a cataloga ceva aşa superficial.

| TinaDarkRock a răspuns:

Pentru ca in rock este vorba despre realitate morbida. In aceste versuri se vorbeste despre moarte, despre rautatea de zi cu zi a tuturor. Nu toti o inteleg.

| T0T a răspuns (pentru TinaDarkRock):

Și în altele despre Satan.

https://www.youtube.com/watch?v=Bk8N00Z7_B0

| Cassiopea explică (pentru T0T):

Faina piesa, mersi big grin

| T0T a răspuns (pentru Cassiopea):

De fapt am vrut să evidențiez ceva prin răspunsul meu, dar nu ai pentru ce.

| Cassiopea explică (pentru T0T):

Am inteles foarte clar ce ai vrut sa evidentiezi, si iti apreciez raspu sul. Mie chiar imi place genul asta de muzica, daca mai ai piese din astea poti sa-mi trimitihappy

| Cassiopea explică (pentru T0T):

Toate in afara de ultima. A3a mi-a placut cel mai mult

| Ragnarøk a răspuns (pentru TinaDarkRock):

Trebuie sa fii si tu tare indoctrinata sa generalizezi la un nivel asa dureros piesele rock. Cunosc sute de piese si trupe rock care abordeaza tema pacifismului si a libertatii umane, concentrandu-si atentia pe aspectele asa-zis pozitive ale vietii. Concluzia e ca (,) continutul comentariului tau e eronat.

Si realul motiv pentru asocierea muzicii rock cu satanismul si paganismul este ignoranta si cretinitatea maselor dar si aparitia recenta a tot mai multe trupe de black metal care le ofera prilej intelectualilor sec. 21 sa-si expuna elevatele opinii despre muzica rock. Mai multe detalii despre black metal si temele abordate gasesti cu un search.

De precizat ca 95% din cei care critica muzica rock sau o limiteaza la cultul satanist n-au ascultat mai mult de 3 piese rock si nici n-au habar cu ce se mananca satanismul, ei limitandu-se la muzica submediocra de club ce propaga ideologie hedonistica si libertinista, opunandu-se clar evolutiei. Cred ca ti-am dat un raspuns destul de concludent si cuprinzator. O seara placuta.