| bleakk a întrebat:

De ce ajunge un om sa se considere ateu? Poate din experienta proprie pe care NU au avut-o inca sau poate NU au avut-o cand si-au dorit-o cu Dumnezeu si de atunci sunt pur si simplu convinsi ca El nu exista? Acum probabil vor aparea multi care isi vor exprima opiniile in diferite chipuri insa sunt de parere ca doctrina pe care o primesc in copilarie este determinanta acestei credinte.Multi sunt invatati de mici ca exista Dumnezeu si continua sa se dezvolte in credinta aceasta,multi sunt invatati ca exista Dumnezeu insa din diferite motive ajung sa se desprinda, iar multi pur si simplu nu sunt invatati in felul acesta si poate in urma unei experienta ajung sa se schimbe? Ce parere aveti?

40 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Eu am ajuns atee dupa ce am citit Biblia si am vazut ce tampenii sunt scrise acolo, dupa aceea am vazut ca nu primeam raspunsuri la rugaciuni, am vazut cate nedreptati sunt si Dumnezeu nu face nimic, mai apoi m-am uitat in jur si nu am vazut decat preoti care vor bani ca sa fie ei cat mai bogati, am vazut razboaie duse in numele credintei. Fiecare e liber sa creada sau nu. Eu am ales sa nu cred.

| Felys a răspuns:

Educatia de mic are repercursiuni si cand esti adult, intr-adevar in general persoanele care sunt credincioase de mici sunt cei care sunt invatati de parinti sa creada intr-o putere universala, sigur ca uneori pe parcursul vietii oamenii isi mai schimba orientarea dar totusi eu zic sa are legatura cu educatia primita de la parinti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista mai multe motive pentru care un om ajunge sa se numeasca ''ateu'' NU doar unul(daca are doar unul si acela este slab inseamna ca acel om fie este prea imatur/necopt (de ex adolescentii~care au tot felul de motive banale), sau persoane mature,care, ca sa scape de sub presiunea asumarii unei responsabilitatii, si/sau vinovatii pe care o resimte constant devine ateu.
(incalca anumite ''porunci'').
Aceste motive mi se par oarecum, pur si simplu o tampenie!

Personal, nu ma consider a fi atee ( si nu imi place sa utilizez acest apelativ cand ma refer la propria persoana, desi unii asa ma numesc ''atee'').
Eu m-as nu-mi mai degraba...sceptica?!

Unele din motivele personale pentru care ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu sunt:

1.''Poate din experienta proprie pe care NU au avut-o inca sau poate NU au avut-o cand si-au dorit-o cu Dumnezeu si de atunci sunt pur si simplu convinsi ca El nu exista''
(ti-am raspuns folosind propriile cuvinte)...

2.Eu mereu am incercat sa observ si viata celor din jurul meu(a celor apropiati, care UNII din ei sunt convinsi ca Dumnezeu exista sau pur si simplu a unor straini...), sa vad ce SCHIMBARI sufera viata lor si, daca ei au vreun avantaj/motiv in plus sa creada!
(din pacate am ramas dejamagita)
-as avea multe sa povestesc insa ar incepe sa-mi lacrimeze mai mult ochii(chiar mai mult decat atunci cand ma scufund imi lacrimeaza uneori cand ma ''scufund'' in propriile probleme si dezamagiri...

3.Biblia-desi este o carte pe care am citit-o, plus am retinut ''invataturile'' si de la Biserica atunci cand mergeam, din predici si trebuie sa recunosc am ramas impresionata(adica a fost scrisa acum 2000 de ani)! ...INSA Biblia nu ofera raspunsuri la problemele cu care lumea moderna(a sec 21 se confrunta de obicei)!(in special la probleme ''delicate'' si cu siguranta nu ofera raspunsuri CERTE la unele intrebari cum ar fi:
https://www.youtube.com/watch?v=SI-_FJuTPns
(especially for christians)
Dar sunt de asemea intrebari universale!
http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4500
(doar cateva)

Biblia are de asemenea si o ''parte urata ''(pe care atat timp cat esti crestin nu doresti sa realizezi ca exista)
https://sites.google.com/......-in-biblie

| Alphawolf a răspuns:

Nu sunt destule afirmatiile dintr-o carte sau afirmatiile oamenilor, este nevoie de dovezi pentru a crede ceva(realitatea trebuie sa evidentieze acel ceva pentru ca eu sa pot crede...). Eu vreau sa stiu, nu sa cred(sa fiu rational, nu naiv). Povestea biblica este aberanta, nu se leaga si nu este evidentiata de realitate, motiv pentru care nu pot crede in ea. Nu am nevoie de povesti, iluziile sunt pentru visatori, concretul vorbeste.

| bleakk explică (pentru Elvina):

Pana la urma nu te poti impune in fata vointei lui Dumnezeu, nu poti cere lui Dumnezeu, vreau o masina scumpa, si Dumnezeu o va face sa apara in secunda urmatoare in garaj, intelegi ce vreau sa zic.

| Holiday a răspuns:

Cine devine ateu practic doar revine la starea normala, cum dealtfel s-a si nascut. Nimeni nu se naste credincios, toate balariile astea sunt inoculate in copilarie de familie, de anturaj, de societatea in care traieste.
E aceeasi poveste ca a lui Mos Craciun, cand cresti realizezi ca nu e decat o inventie, dar macar Mosul e inventat ca sa aduca bucurie copiilor, pe cand religiile nu sunt decat instrumente ordinare de manipulare si prostire.
Pozitiv este ca tot mai multi adulti se trezesc din extazul asta religios si nu isi mai indoctrineaza copiii cu toate prostiile astea. Ce-i drept rezultatele nu se vad imediat, dar in 2-3 generatii cel putin in Europa si mai ales in Romania, unde e traditie sa fim ultimii care se trezesc la realitate, vom scapa in mare masura de toate prostiile astea.

| sublime89 a răspuns:

De ce te intrebi de ce exista atei, cand adevarata intrebare pe care ar trebui sa ti-o pui e de ce exista crestini? Religiosii sunt absolut convinsi ca d-zeu exista, dar nu au nicio dovada. Ateii sunt absolut convinsi ca d-zeu nu exista tocmai pentru faptul ca traiesc intr-o lume in care niciodata nu s-a aratat niciun zeu in niciun fel. Care ti se pare mai aproape de adevar? Mai mult, dovezile stiintifice au venit tot timpul impotriva miturilor biblice ale creatiei, si nu numai. Asa ca ce motiv ar avea cineva sa mai creada in acel zeu?

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Ce intrebare prosteasca. Ai mei ma duceau la biserica cand eram mic,de la scoala ne duceau la biserica. Eu totusi nu pricepeam un lucru in mintea mea de copil. De ce mama naibi stam toti ca prostii si ascultam de unu care vorbeste de un zeu,o inchipuire pe care el nu a vazut-o niciodata si nu are dovezii ca ar exista. Cand am mai crescut am inteles ca de fapt smecheru cu cartea in mana a stat acolo si a vrajit fraierii pentru cele doua vile din Brasov,pentru curva de fisa care tot pleaca prin vacante cu te miri cine in fiecare luna, pentru sumele exorbitante de banii care intra in buzunarele lui fara chitanta ca doar nu e prost, pentru vaca de nevasta-sa care se foloseste de statutul ei de,, preoteasa'' ca sa capete diverse beneficii, pentru alea 3 masini pe care le detine si... O tin asa pana maine dimineata daca vrei! E totul o afacere,o mare,mare afacere! Nu cred ca scrie in biblie sa dai banii pe locul de veci. Da lasa ca fraierii platesc,doar trebuie sa scapi de mort. Nu vreau banii,nu vreau masini sau alte chestii aparute ca prin minune. Daca le voi avea inseamna ca am muncit pentru ele si o sa imi multumesc doar mie! Dar vreau ceva de la voi,turma fara minte. Un raspuns, da clar nu cu vrajeala. De ce mor copii pe capete in africa, inbolnaviti de cele mai oribile chestii, de ce exista oameni care sufera de cancer fara sa fi facut rau cuiva toata viata lor, de ce mor atatia copii nevinovatii in razboaie care nu sunt ale lor. Cu ce au gresit oamenii astia? Sa justificati voi si zeul vostru toate astea si dupa mai vorbim.

| bleakk explică (pentru Holiday):

Crezi ca e o maladie o boala? Sau poate tu esti deplasat si lipsit de credinta?

| bleakk explică (pentru FABULOSUL6000):

Acuma nu spune cazuri particulare,multi practica formalismul si se folosesc de religie,acuma depinde de la persoana la persoana,daca tu acuma vezi cateva persoana care isi bat joc si nu apreciaza acest lucru nu trebuie sa judeci intreaga comunitate din cauza lor. Oricum e mai grav sa spui ca esti crestin, insa tu sa fii o paguba de om, care isi bate joc de aceste lucruri si nu respecte ce spune Biblia, decat un om care poate nu a auzit, sau poate nu vrea sa auda.

| bleakk explică (pentru FABULOSUL6000):

Legat de ce spui in partea a doua a raspunsului:de ce mor oameni nevinovati.NU POT sa iti dau un raspuns plauzibil deoarece avem 2 ipoteze.Degeaba ti-as explica tie ca mor ca nu vin la Dumnezeu si ca nu Il asculta(se pedepseste nelegiuirea parintilor in copii pana la al treilea si al patrulea neam al celor ce ma urasc) daca tu nu crezi o iota din ce spune Biblia.Si ar fi si o a doua pe care o deduci si o intelegi foarte bine traind in lumea "normala" a necredintei, asa cum o consideri tu.Si legat de bani, in Biblie scrie ca trebuie sa se dea zeciuala(a 10a parte din castig), si nu sume exorbitante popilor asa cum spui tu, aia e o aiurea si se intampla in locuri unde nu este prezenta lui Dumnezeu, cel in care nu tu crezi.

| bleakk explică (pentru sublime89):

Ok,am si eu un raspuns pentru tine. Spunem ca Dumnezeu nu exista.Ne bazam pe faptul ca traim aceasta viata buna/sau mai putin buna fara speranta ca asa cum spune Apocalipsa din Biblie ca vor fi 2 invieri si ca unii vor avea viata vesnica,altii moartea vesnica.(fara nicio urma de egoism,ca sa nu vii cu un raspuns de genul,deci nu va ajunge o viata vreti si una vesnica). Alegem mai degraba sa traim o viata lipsita de sens,in care egoismul tresare de fiecare data,unde sunt nenorociri la fiecare pas(si tu vei spune,pai daca exista acest Dumnezeu,de ce sunt nenorociri? vensicul scepticism,usor anticipabil.)si unde oamenii mor pe care din diferite motive datorita pacatului, acceptat de om inca de la creatiune(Dumnezeu l-a lasat pe om sa aleaga, chiar daca El stia ce avea sa se intample, totusi a permis, nu l-a facut pe om o masinarie sa fie setat si controlat de El). Deci asta e viata pe care vrei tu sa o traiesti?

| Holiday a răspuns (pentru bleakk):

"Crezi ca e o maladie o boala?"

Este o perceptie eronata a lucrurilor indusa de persoane/institutii interesate in a putea profita din asta.
Pe de alta parte, intr-adevar, poate duce la tulburari psihice grave, sunt sigur ca ai auzit de indivizi care sustin ca au comunicat cu tot felul de personaje imaginare, care aud voci, carora mintea le joaca feste in fel si chip. Pana la urma ce sunt manastirile, un fel de spitale de psihiatrie religioase pentru cei care nu se mai pot adapta in societate, care au ajuns in punctul in care indoctrinarea religioasa nu le mai permite o viata normala. Mai mult decat atat, pana si de problemele alora profita religia dandu-i ca exemple de credinta si bla, bla, cand de fapt cei "de afara" nu s-ar duce sa stea acolo sub nici o forma, evident pana cand la fel unii o iau razna de tot si ajung si ei acolo.

" Sau poate tu esti deplasat si lipsit de credinta?"

Defineste "deplasat".
Lipsit de credinte religioase evident ca sunt, si nu e greu sa intelegi de ce.

| bleakk explică (pentru Holiday):

Daca ai auzit de Doug Butchelor,tata lui detinea o prestigioasa companie de avioane din S.U.A,avea bani,faima,avere,avea ce isi dorea mai bun pe pamantul acesta, insa in urma unei experienta, a ales sau si-a dat seama sa urmeze acest drum, si nu i-a bagat nimeni in cap acest lucru de mic, niste parinti eronati cum spuneti voi.Cititi istoria lui daca aveti putin timp si nu mai veniti cu argumente total aiurea.

| Holiday a răspuns (pentru bleakk):

Problemele psihice pot lovi pe oricine, indiferent cati bani are.

| Elvina a răspuns (pentru bleakk):

Si daca traiam in Arabia si credeam in Allah sau in China si credeam in Budha? De ce ar fi acest dumnezeu cel real si nu altii?

| bleakk explică (pentru Holiday):

Da,corect,ai dreptate, in loc sa traiasca viata asta asa cum vrea muschii lui alege sa se duca pe urmele unor "ipocriti fanatici" mai bine defect psihic sau cum le spui tu, decat curvar, hot, nenorocit si lipsit de sens.

| bleakk explică (pentru Elvina):

Fiecare alege ce vrea si cum crede mai bine de cuviinta, insa de fiecare data pot aparea schimbari, de aceea exista redresare.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru bleakk):

Ok deci africanii au avut toti niste stramosi pagani si acum merita sa sufere. Bravo tati, imi place cum gandeste zeitatea asta a voastra. Daca aia nu au vrut sa-i pupe picioarele acum 200 ani, pai sa sufere astia de azi. Nu ca e chiar misto.Pai mai prietene, daca patriarhu p#li mele merge in mercedes de 70'je de mii de euroi cum justifici acolo prezenta lu nea caisa asta de zeu al vostru? Nu ma ating pe mine prea multe lucruri in general da cand retardatu ala de popa gras cat un porc,merge in masini de lux si de craciun vezi cate un copilas,doi,pe la tv amarati ca vai de ei cum il asteapta pe mosu sa le aduca si lor ceva cat de mic acolo,dar nu primesc NIMIC si saracii tot mai spera ca poate la anul. Pai sa vina un popa sa zica ceva la asta de fata cu mine ca sa fie mama lua a dracu daca nu mananca bataie! Cu ce au gresit ma ei ca sunt saraci, de ce nu ii ajuta ma biserica aia cu nimic pe parinti lor, cu un loc de munca ca doar e ditamai afacerea!? Aaa sunt pacatosi era sa uit. Nu meritati nici sa fiti scuipati in ochii voi astia fanatici care sustineti cu tarie mizeria asta ordinara. Nu stiu cum va suportati, cum dormiti noaptea linistiti in timp ce altii nu pot dormii de foame! Sa va fie rusine, jigodii fara inima!

| bleakk explică (pentru FABULOSUL6000):

Tu incerci sa discuti un subiect, dar tot bati la subiectul cu popa.Pana la urma e pacatul lui,el va fi pedepsit ca savarseste nedreptati,tu acum nu esti cel care trebui sa il judeci. Legat de cei din Africa. Exista oameni misionari care se duc in Africa si incearca sa faca ceva pentru oamenii de acolo, se investesc bani pentru aceste misiuni de ajutorare si nu se cheltuiesc asa aiurea cum spui tu. Vrei sa spui ca prezenta lui Dumnezeu nu este acolo? Acei oameni se duc acolo pentru un castig material?(asa cum tot bati subiectul, ti-am explicat depinde de la om la om, acuma tu vrei ca Dumnezeu sa te ia in seama, sa aduca o nenorocire peste acel popa si sa il distruga? nu mai aduc aminte de indurarea lu Dumnezeu care e nemarginita). Deci am incercat sa iti explic asa cum pot.Nu toti sunt la fel si repet.

| Elvina a răspuns (pentru bleakk):

Eh... la ce rederari te referi?

| bleakk explică (pentru Elvina):

Vreau sa spun ca exista multi oameni misionari care se duc in Asia, Africa si zonele acestea lipsite sa aduca o schimbare in bine, iar tu vei zice ca se duc acolo sa le imparta si alora minciunile astea

| Elvina a răspuns (pentru bleakk):

Stiu la ce te referi. Nu zic de minciuni. E bine ca ii ajuta. Si eu vreau sa fac asta, desi o sa ii invat de Isus doar pe hartie ca in realitate nu prea cred.

| bleakk explică (pentru Elvina):

Ai fost sarcastica sau? ca nu inteleg.

| Elvina a răspuns (pentru bleakk):

Nu am fost deloc sarcastica. Stiu pe cineva care a plecat acolo si mi s-a parut fascinant. Imi doresc de la 15 ani sa fac treaba asta, desi intre timp am devenit atee. Daca m-as duce nu i-as invata treburi religioase, ci orice altceva, doar sunt mai multe activitati care poti fi facute cu cei de acolo.

| bleakk explică (pentru Elvina):

Am inteles, tu nu esti departe de Dumnezeu.

| Elvina a răspuns (pentru bleakk):

Sa stii ca sunt foarte aproape. Locuiesc langa o biserica. laughing

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru bleakk):

Bai baiatule tu ai evitat jumate din ce am scris eu. Da-l dracu de popa, nu de ala era vorba. Zi de patriarh, zi de biserica, zi de ce nu merita copii aia ajutor. Asta sa imi zici tu mie.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Elvina):

Si reusesti sa fii asa calma? Bravo tie.Stima!

| sublime89 a răspuns (pentru bleakk):

Dar nu conteaza ce viata vor oamenii sa traiasca. Doar pentru ca ei vor ca d-zeu sa existe, nu inseamna ca asta il va si face pe d-zeu sa existe. Datoria noastra e sa ne dedicam aflarii adevarului despre viata noastra, oricare ar fi el, si indiferent daca ne place sau nu. Universul nu e obligat sa tina cont de dorintele noastre.