| DracuIa a întrebat:

Eu unul sincer nu cred in titluri, pentru ca sunt lucruri sociale facute de oameni pentru a se atribui doar ca sa faca anumite diferente care sincer in cadrul omului sunt pur si simplu eronate.
Ce vreau sa zic cu asta e ca, gen un titlu pentru om gen: crestin, ateu sau orice insusire de obicei in realitate nu e adevarata.
De ce?
Pentru simplul fapt ca nu exista asa ceva.
Omul e mereu schimbator.
Oricine poate zice oricand ca e orice, schimbandu-si starea si alegerea oricand.
Plus ca sa nu mai zic ca majoritatea care se dau atei sau crestini sau orice e doar de moment, pentru ca credinta personala e mereu schimbatoare din cauza ca nu e niciodata sigura 100% ca sa o urmeze pana la capat.
Orice om se indoieste de ceea ce crede la un moment dat, poate crede ca e ateu dar nu e sigur daca exista sau nu Dumnezeu, crede doar pentru anumite momente, insa e usor sa-si schimbe credinta dupa ceea ce vede/aude /stie gandeste etc.
Ce vreau sa zic e doar ca si crestini oricum se stie ca majoritatea sunt doar cu numele.
Si ma repet, eu nu ma dau crestin sau ceva, sunt un om ca oarecare care momentan personal cred intr-un creator, care personal inteleg lucuri care sunt simple si altii le considera poate complicate, cred doar ca exista o forta a dreptatii care chiar e vizibila, ma refer la bine, care e bun. Iar asta nu poate nega nimeni.
Ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

De acord 90%. Acel 10% îl văd ca pe o percepție a omului, percepție ce vine tot de la societate, și pe care a fost învățat de mic s-o aplice, și anume noțiunea de bine și rău.
De exemplu copilul învață de la părinți că e rău să fure să mintă, să vorbească urât și ca este bine să creadă-n Dumnezeu(persoana), chiar dacă după intuiția lui aceste lucruri sunt pozitive după intuiția lui, dar fiind că nu are termeni de comparație decât cei ai celorlați oameni și părinților, ajunge să le perceapă ca fiind bune și drepte.
De asta zic că percepția binelui și răului este relativă și depinde doar de societatea în care trăiește omul/viitorul om.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Sunt de acord cu ce spui, pentru ca este scris ca numai "cine va rabda pana la sfarsit va fi mantuit." (Matei.24:13)
"Si casa Lui suntem noi, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita si nadejdea cu care ne laudam." (Evrei.3:6)
"Caci ne-am facut partasi ai lui Hristos, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita de la inceput". (Evrei.3:14)
"Dorim insa ca fiecare din voi sa arate aceeasi ravna, ca sa pastreze pana la sfarsit o deplina nadejde". (Evrei.6:11)
"Celui ce va birui si celui ce va pazi pana la sfarsit lucrarile Mele ii voi da..." (Apocalipsa.2:26)

"Si Isus le-a zis(celor ce se laudau cu credinta lor): "Adevarat va spun ca vamesii si merg inaintea voastra in Imparatia lui Dumnezeu." (Matei.21:31)

Răspuns utilizator avertizat