| sanboss a întrebat:

De ce apostolii nu au botezat in numele Tatalui, Fiului, D. Sfant? Dupa parerea dvs se contrazice cu botezul din Mat. 28? ARGUMENTATI!

19 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca taina botezelui si metodele au fost stabilite mult mai tarziu in conciliile bisesericesti.

| minrest a răspuns:

Hai sa facem o distinctie importanta. Cand primii crestini botezau, spuneau ca boteaza in numele lui Isus. Dar asta nu inseamna ca si asta pronuntau la botez, iar la botez spuneau cum le poruncise Isus, in evanghelie, sa boteze in numele Tatalui, fiului si duhului sfant. Problema nu ma intereseaza personal; eu nu cred ca botezul crestin e ceva bun, dar asa, din interes intelectual, e bine sa distingem intre faptul de a boteza in numele lui Isus, si formula folosita in momentul botezului.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ba au botezat in numele Sfintei Treimi. De unde stii tu ca n-au facut-o? I-ai intrebat personal sau?

| sanboss explică (pentru CostinAlamariu):

Nu te contrazic, sunt de aceeasi parere dar vreau sa vad argumente pro si contra

| sanboss explică (pentru minrest):

Corect, astept sa vad ce mai argumenteaza si altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apostolii au botezat în Numele Tatălui, al Fiului și al Duhul Sfânt după primirea acestei porunci.

| badpanda a răspuns:

Erau "sectancti".

| sanboss explică (pentru badpanda):

Cine era sectant?

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De unde stii tu ca au facut-o? I-ai intrebat personal sau? laughing

| sanboss explică (pentru Wr3nch):

Bazat pe porunca din matei 28... cum altfel puteau sa faca?

Daca acesta era principiu de baza

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Da, corect, dogma Sfintei Treimi a aparut la vreo trei secole de la moartea lui Isus.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Wr3nch):

Scrie in Biblie ca au facut-o.

| Wr3nch a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ca au botezat da, dar nu in numele Sfintei Treimi.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Wr3nch):

Ba da, scrie happy. Fii mai atent data viitoare. Scrie clar ca Iisus i-a trimis sa boteze in numele Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss explică (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ma intereseaza daca a venit Andrei sau nu in Romania. Biblia nu zice nici ca a venit nici ca nu a venit

Răspuns utilizator avertizat
| sanboss explică (pentru OctavianDanielMaria):

Sa fiu sincer si acum majoritatea romanilor is crestini doar pe hartie, nu au vreo legatura cu biserica, Biblia decat la nunti, botezuri, inmormantari si eventual de pasti, dar si atunci e o problema ca se duc de la chef sa ia lumina dupa ce o ia continua chefu...