| LoveToHate a întrebat:

De ce ar trebui sa existe Dumnezeu?

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca tu esti creatia mainilor Lui. Dumnezeu a pus in ADN-ul tatalui si al mamei tale, ceea ce era necesar ca sa te nasti tu exact asa cum esti. Dumnezeu ne-a creat trupul (vedem psalmul 139)cum Dumnezeu ne-a tesut o broderie aleasa formata din muschi, tesuturi si vene.El ne-a creat si personalitatea.Fiecare avem un rol in aceasta viata, un scop.Scopul meu este sa traiesc in asa fel, ca sa-i slujesc de lauda slavei Lui.Si cea mai mare chemare a fiecarui credincios, este sa spunem si altora vestea cea buna a Evangheliei.Gradul de complexitate ireductibila in fiintele vii este uluitor.Adu-ti aminte ca alfabetul genetic al ADN-ului este format din patru litere:A, T, C si G.Ei, bine, in fiecare celula umana exista aproximativ 3000de milioane de perechi ale acestor litere.Nu numai ca trupul tau contine trilioane de celule si produce milioane de celule noi in fiecare secunda, dar fiecare celula are o complexitate ireductibila si contine subsisteme si ele de o complexitate ireductibila!

| Arthur a răspuns:

Logica religioasă mă îndeamnă să te întreb : de ce ar trebui pentru tine să existe părinţii?

| Mădă0611 a răspuns:

Ca sa pedespseasca raufacatorii, pe moment, nu mai tarziu, ca pana atunci se pocaiesc.

| Inferno a răspuns:

Nu trebuie, Universul poate sa existe si sa se dezvolte si fara,asta arata toate datele din prezent.
Legat de raspunsul utilizatorului Emas,mi-ar veni sa-i mai pun niste intrebari,dar ma abtin.
ADN-ul nu este format din "litere", asta e o chestie scolareasca,pentru a usura fenomenul. Desigur acele litere sunt in realitate Adenina,Timina, Guanina si Citozina, iar prescurtarea vine de la initialele acestora: A, T, G, C.

| nesuferit a răspuns (pentru EmaS):

Scuza-ma, dar eu nu sunt creatia lui dumnezeu

| unul1 a răspuns:

Ca sa pui tu intrebari la care nu o sa afli niciodata un raspuns exact. La fel ca si cu inceputul universului, cu sfarsitul, cu marginile lui daca exista margini, daca exista multiuniversuri etc.

| EmaS a răspuns (pentru nesuferit):

Sau nu vrei sa Il recunosti ca Tata?

| LEPADATUEDUARD a răspuns:

Este o intrebare foarte buna! Pentru ca el te-a creat in primul rand.Pentru ca sa ii pedepseasca pe cei rai si sa ne duca in lumea mai buna!

| WR104 a răspuns:

Ca sa ne scoata din rahat.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Arthur):

Nu ar trebui.Trebuie.E ceva legat direct fizic, existenta unuia depinde de a celuilalt.

| Arthur a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Într-un singur sens. Dumnezeu nu depinde de existenţa oamenilor în nici un fel.

| Inferno a răspuns (pentru Arthur):

Prin acest argument ai adus o jignire foarte mare logicii religioase.

| Hombre a răspuns:

Ca oameni sa aiba un refugiu in neputinta lor.