| Superior a întrebat:

De ce atata ura intre crestini si atei?
Nu se poate discuta civilizat cu privire la ideeile existentiale,filosofice? Chiar trebuie sa existe atata ura,mistocareala, batjocura?

9 răspunsuri:
| Octavian199 a răspuns:

Unde ai vazut aceasta 'ura'?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Culmea, ca ura vine din partea cu toate intrebarile de doi lei pe care le pui.

| Steregoi a răspuns:

Dumnezeu l-a urat pe Esau. Omul nu are permisiune de la Dumnezeu sa-si urasca semenii ci din contra sa-i iubeasca. Omul e semenul Lui Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu. Dumnezeu ne spune noua sa nu ne uram semenii si El isi uraste semenii? Esau nu era semenul Lui Dumnezeu. Inseamna ca Esau nu era semenul Lui Dumnezeu si inseamna ca Dumnezeu nu are cap ochi si picioare ca omul. Inseamna ca Dumnezeu a facut pe om dupa chipul si asemanarea Lui nu la propriu ci din punct de vedere al insusirilor precum iubirea binelui si urarea raului.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Pentru că de ambele părți sunt oameni care se enervează când văd că cealaltă persoană nu e de aceeași părere.

| RAY a răspuns:

Lipsa frici duce la anarhie si hoas total, daca ar avea frica nu ar fi ceea ce este, omul este o primata care trebuie biciuita din cand in cand sa stie de frica in caz contrar o ia razna, nu vezi in china pace, liniste, hai sa ne intoarcem in timpul comunismului era liniste si pace, nu vezi in europa dupa 2 ani copilul poate sa faca ce vrea nu ai voie sa il atingi, ca ti l ia statul si il invata ca nu exista genuri sexuale si ca a fi gay, lesby este normal iar familia este ceva anormla, curvia fiind ceva normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
A nu se confunda crestinul cu oricine spune despre el ca este credincios.
Neintelegerile intre ei apar din motive evidente... niciunul nu renunta la credinta sa, mai ales crestinul.
Din perspectiva crestinului fiecare nepocait(/namantuit) este in pericol iminent de moarte vesnica, deci el incearca sa ajute nestiutorii spunandu-le despre singurul care mantuieste: Isus, deci ei salveaza in perspectiva lor, iar daca incep si batjocoresc si fac misto' evident ca nu sunt crestini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce e interesant? Ca nu am auzit de razboaie pornite de atei sau de atrocitati generate de catre atei. In schimb am auzit, vazut, citit despre violente, neneorociri, orori provocate de catre credinciosi. Mai ales de catre crestini si de catre musulmani.

| mentholinks a răspuns:

Din cauza lui Isus fiindca a adus sabia pe Pamant cum el insusi a spus ca pentru asta a venit. Din razboaie ies invingatorii.

| Holiday a răspuns:

Putina adrenalina nu strica niciodata.laughing