| Octavian199 a întrebat:

De ce avem nevoie de religie in scoli? Nu se pot invata copiii acasa? In limita bunului simt (fara indoctrinare).

13 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Pentru indoctrinare!
Fara cultura, dar cu teama, oamenii sunt mai usor de manipulat.

| Nilsson a răspuns:

Ca sa le mai ridice media

| Deliab a răspuns:

Hey!
Uni părinți nu i invata pe copii, asa ca de aceea se invata religie la scoala

| TristanTzara a răspuns:

Unii zic că o au ca să învețe ceva despre religii, dar cu toții știm că o au ca să iasă media mai mare. laughing

| Octavian199 explică (pentru Deliab):

Si e foarte bine ca nu-i invata, sa descopere ei.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Orele de religie din scoli nu indoctrineaza pe nimeni.Nici Biserica nu poate indoctrina pe cineva. Omul este liber sa aleaga cui vrea sa slujeasca. Eu aleg pe Dumnezeul Bibliei.

| Octavian199 explică (pentru TamplaruAnisoara):

De mici sunt indoctrinati copiii.

| RobertMoon a răspuns:

Pentru ca cei mici sunt naivi si pot fi influentati usor cu balivernele spuse la ora de religie de catre acel impostor numit profesor. Asta e o mascarada, in tarile civilizate nici macar nu exista religia in scoli, nu se considera o materie si asa este si normal, poate ca eu sunt ateu sau am alta religie decat cea predata la scoala. De ce sa imi las copilul sa asiste la acest circ?

| Octavian199 explică (pentru RobertMoon):

De.Masele de votanti. Popii aduc cei mai multi oameni la vot.

| Celcestietot a răspuns:

Nu știu majoritatea părinților, vreo 92% să le explice copiilor lor despre așa ceva, și de aceea se face în școli. Cu cât ești mai informat, cu atât mai bine. De ce te întrebi așa ceva? Un creștin adevărat nu s-ar intreba niciodată!

| vampyremisa a răspuns:

Nu avem. De cele mai multe ori nu se preda istoria religiei, cu ideologia fiecarei religii serioase, doar aceleasi chestii anual, si se mai si gasesc profesori sa le spuna tampenii copiilor. Unii mai sunt si anti-vaccinare sau anti-medici si le spun neadevaruri copiilor.

| AG777 a răspuns:

Pai inseamna ca acelasi lucru l-ai face si tu acasa exact ceea ce consideri tu ca religia face in scoli

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți preda religie în școli.
Religia este doctrină și credință.
Poți preda doctrina, credința nu.
Astfel ora de religie e fără rost și nocivă.