| anonim_4396 a întrebat:

De ce crestinismul a fost religia care a avut cel mai mare impact si cea mai mare influenta in lume?

45 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Daca tu crezi ca in universul asta vast poti gasi "viermi cu ochi si picioare" si ca NU exista Dumnezeu... deja e clara treaba cu tine. Sincer sper sa faci apel la ratiunea care e in tine. Acum te intreb: care dintre noi doi are dragoste mai mare? Tu care propui castrarea si teoria Big Bang si evolutionista SAU eu care iti propun sa faci apel la ratiunea care e in tine? happy

| ConstantinCelMare a răspuns:

Pentru ca a fost impusa cu forta de cele mai multe ori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Se vede ca habar nu ai ce si cum este CRESTINISMUL! De fapt intrebarea pusa de mine contine o eroare! Intrebarea corecta sau potrivita cu realitatea este: "De ce crestinatatea a fost religia care a avut cel mai mare impact si cea mai mare influenta in lume?" Crestinatatea este versiunea corupta sau modificata de catre Diavol si lumea rea, a crestinismului original din secolul I e.n. Aceasta modificare a avut loc intre secolele I-IV e.n. si abia apoi a fost adoptata de catre Imperiul Roman. Apoi modificarea a continuat iar inchizitia a ars Bibliile pentru ca oamenii sa nu vada aceste modificari. De fapt, cum am mai spus, Diavolul s-a folosit de alterarea religiei adevarate pentru a promova eroarea si acum pentru a promova teoria Big Bang si evolutionista in numele unei asa zise "stiinte". Diavolul este cel mai mare maestru al amagirii al minciunii al inselatoriei si al inducerii in eroare si astfel este un ucigas si un criminal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ConstantinCelMare):

Vezi ca am corectat intrebarea.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma, am multe de zis, si pot s-o tin pana maine... Din pacate nu am cu cine. Tacerea este perfecta in momentul de fata.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

"un Creator ce a CREAT un Univers asa vast, sa se prezinte doar printr-o librarie de cateva carti, si NIMIC altceva." - NU! In Biblie Dumnezeu indeamna la contemplarea creatiei sale. Isaia 40. Romani 1:20. Apocalipsa 4:11. Calitatile lui Dumnezeu se vad in tot ceea ce a creat: lumina, florile, capacitatea omului de a produce si asculta muzica cu placere, gusturile, sunetul pasarilor si al apelor, constelatiile, etc. Pentru astea Dumnezeu merita slavit. Cand omul e mort, omul mort nu sufera si nu simte durere. Oricum crestinatatea NU e crestinism. Inchizitia a fost crestinatate.
De fapt crestinatatea s-a raspandit si a avut impact pentru ca acest sistem omenesc e condus de Diavol in timp ce natura e de la Dumnezeu si a lui Dumnezeu. Omul moare pentru ca Dumnezeu nu poate intretine un corp pacatos si rebel. Dumnezeu NU se arata pentru ca astfel ar face un bine omului si Satan ar spune: "Omul il iubeste pe Dumnezeu numai daca Dumnezeu i se arata si ii da din mana Lui si ii baga omului in traista lucruri bune." Iov 1. Dumnezeu nu e dictator DAR NU va permite la nesfarsit sa sufere oamenii buni iubitori din cauza oamenilor ignoranti neiubitori si rai. NU poti spune ca e RAIUL pe Pamant. Acum cine minte si halucineaza? Tu sau eu? Raiul a fost si va fi pe Pamant. Pamantul este blestemat si "sufera" din cauza rautatii oamenilor rai si lacomi si neiubitori de Dumnezeu. Geneza 3.

| reihiuke a răspuns:

Pardon, asta e islamul. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

PAI DA! atat crestinatatea cat si islamul sunt versiuni modificate sau introduceri de erori de catre Diavol in modul de inchinare corect pretins de adevaratul Dumnezeu Iah din Biblie. Coranul este o versiune modificata a Bibliei.

| LOVW a răspuns:

In Biblie se spune ca Iisus a adus crestinismul pe pamant, din acest motiv lumea a vrut sa devina crestina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LOVW):

"Iisus a adus crestinismul pe pamant, din acest motiv lumea a vrut sa devina crestina." - NU! Lumea condusa de Diavol s-a bucurat si a preluat invataturile lui Cristos ca pe niste concepte care au imbogatit imaginatia omului inspre realizarea cu mai multa euforie a noilor forme de guvernare, a razboaielor, torturilor a cartilor si filmelor cu zombies cu cadavre care inviaza cu calatorii printre stele ( Avdie 1:4 ) cu dimensiuni spatio-temporale, etc.

| catalynx a răspuns (pentru Teffan):

E eronat sa confundam umanitatea pe care din pacate vad ca o caracterizati intr-un mod dispretuitor, cu ideea de animalism, pentru ca animalismul in general are aceasta pofta si inca una nebuna pentru carne si vede iubirea doar in carne nu si in sentiment, nu si in fapte

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru catalynx):

Pai DA! Versiunile modificate ale crestinismului original din secolul I e.n. au avut priza foarte mare la public pentru ca acestea garantau/permiteau si "nemurirea" si practicarea ritualurilor regionale mostenite si posibilitatea "legala" de a domina si cotropi alte popoare "dusmane" sau "inferioare" cu ideile preluate eronat din razboaiele evreilor contra canaanitilor, satisfacand astfel setea de dominare si lacomie a omului rebel supus Diavolului si pacatului ( deficientei ) mostenit in ADN de la Adam si Eva. Amploarea este datorita faptului ca este si lucrarea Diavolului deopotriva. Cristos a profetit ca avea sa creasca multa neghina si putin grau in lume. Deci motivul pentru care s-a raspandit crestinatatea cu toate versiunile ei modificate in lume este datorita implinirii PROFETIEI lui Cristos descrisa in pilda graului cu neghina. O versiune modificata in mod complementar asupra crestinismului original din secolul I e.n. este si islamul si Coranul care este o versiune modificata a Bibliei, de catre Diavol. De exemplu printre primii modificatori ai crestinismului original a fost Augustin care a pus bazele "noii" forme de guvernare statale in Europa ( desi nu era totusi o noua forma de guvernare ) folosind idei din crestinismul si mozaismul original: o guvernare duala formata din clasa clericala si cea laica ( politica si armata ), spunand ca "Imparatia lui Dumnezeu este in acest fel pe Pamant". Astfel crestinatatea s-a apucat sa faca catedrale impunatoare imitand o asa zisa "Imparatie a lui Dumnezeu" pe Pamant. Islamul s-a apucat si el sa construiasca moschei pe Pamant. Dar Diavolul nu si-a abandonat nici celelalte religii false precum hinduismul si budismul si altele pe care tot el le promoveaza intr-o forma duala de guvernare: clerical si laic ( politica si armata ). Aceasta dualitate era si in Imperiul Roman inainte sa apara crestinismul: Caesar politicianul si comandantul avea si religia ca aliat adica acei zei precum zeul Saturn, Soare si zeii corespondenti cu zeii fostului Imperiu al Greciei precum: Poseidon, Zeus, etc. De fapt dualitatea puterilor in stat sau imperiu propusa de Augustin NU era ceva nou pentru ca aceasta dualitate exista de cand s-au format primele triburi de oameni dupa Adam si Eva: conducatorul fie avea dublu rol adica spiritual si conducator armat sau dualitatea era reprezentata de mai multi oameni in cadrul conducerii: unii se ocupau cu ritualurile mistice in timp ce altii se ocupau cu conflictele militare si emiterea unor legi omenesti. Aceasta dualitate este foarte bine descrisa in Apocalipsa 17, 18. Babilonul cel Mare este clasa clericala sau religioasa in lume iar imparatii pamantului politica si armatele lumii ( fiara simbolica compozita cu 7 capete ).

| RockaruL a răspuns:

A avut cea mai buna metoda de a se impune prin obligatie si varsare de sange. Simplu.