| anonim_4396 a întrebat:

De ce crestinismul a fost religia care a avut cel mai mare impact si cea mai mare influenta in lume?

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiecare raspunde asa cum il duce capul si poate intelege. Acum raspunsul care ar trebui sa dea de gandit la TOTI: Crestinismul (cel autentic lasat de Dumnezeu) este religia cu cel mai mare impact deoarece este singura religie care are drept conducator pe SINGURUL DUMNEZEU VIU, adica EXISTA si este VIU si VEISNIC, restul sunt inventii omenesti sub influenta DRACULUI (Satanei).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

"Tot ce ai spus sunt inventii" - eu nu inventez nimic gnosticule. Du-te la mistic.

| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

"ce drept aveti voi sa va autoamagiti in halul acesta?" - ce drept ai tu sa vorbesti aiurea? Du-te sa-ti dea misticul tot ceea ce-ti doresti.

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Cum poti tu, o mazga pe parbrizul omeniri sa contesti atatea miliarde de oameni care au trait pe terra in atata amar de istorie. Inainte sa debitati asemenea (fara nume) aberati lasa-ti sa treaca macar cativa zeci de ani peste cei doi neuroni care va domina gandirea si apoi mai vorbim. Abia ati deschis ochii si gata, ati descoperit tainele omenirii, chiar nu va dati seama cat de fara (cei doi neuroni) minte, pareti?

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Se dau mari destepti si nu sunt in stare sa-si explice cum se face ca crestinatatea a avut un asa de mare impact incat Imperiul Roman s-a recunoscut infrant cu zeii lui precum: Saturn, Soare, etc.

| RockaruL a răspuns:

A avut cea mai buna metoda de a se impune prin obligatie si varsare de sange. Simplu.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Pentru ca a fost impus. Prea putini oameni l-ar fi imbratisat de buna voie. Si in ziua de azi parintii crestini le impun copiilor sa mearga la biserica, sa se spovedeasca, etc., lucruri pe care ei nu le-ar face pentru ca in constiinta lor nepatata stiu ca ceva nu este in regula cu acest curent.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Acest "virus informational" isi adapteaza codificarea la conceptiile si necesitatile contemporane. Deci NU e impus. Exemplu: "De acord: moartea e o stare nonexistentiala. Dumnezeu are o baza de date numita "cartea vietii". Acolo stocheaza: ADN-ul, filmul vietii, cauza mortii si starea imediat inainte de moarte ( daca a murit fara o mana sau fara un picior ) a celor pe care ii va readuce la viata. Daniel 12. Apocalipsa 20." Gazda ca mediu antreneaza "virusul" sau il determina sa-si adapteze codificarea. Apoi gazda propaga "virusul" prin libera exprimare a propriului mod de gandire prin exteriorizarea meditarii. La intrare in alta gazda "virusul" este aparent neutru neintrand in conflict cu conceptiile viitoarei gazde. "Virusul informational" se foloseste de reteaua neuronala din creierul gazdei pentru a se adapta la tot mai multe variante de raspuns din partea sistemului informational al gazdei ajungand chiar sa existe in simbioza cu sistemul de operare al gazdei.

| Clorox a răspuns:

Pentru ca o minciuna se raspandeste mai repede decat un adevar.

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

Daca eu as incerca sa raspandesc o minciuna de genul: "Soarele e patrat", minciuna mea s-ar raspandi la scara mondiala? NU! Insa daca vin cu o ideologie nemincinoasa potrivita cu realitatea sau care nu se contrazice cu realitatea prezenta si care are priza mare la public sau se potriveste cu nevoile generale ale oamenilor atunci in mod sigur se va raspandi la nivel global. De fapt asa se incepe si o afacere.

Răspuns utilizator avertizat
| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Crestinismul original in secolul I e.n. NU s-a raspandit prin violenta cum de fapt reiese din Noul Testament.

Referitor la ideea "Pamantului plat": in Biblie scrie foarte clar ca Pamantul este SFEROID. NU este neaparata nevoie sa merg in cosmos ca sa vad sau sa deduc in mod rational ca Pamantul e sferoid.

La ce-ti foloseste tie sau oamenilor "de stiinta" sa CREADA ca o sa gaseasca "viermi cu ochi si picioare" sau "plante vorbitoare" pe alte planete? Astfel de credinta nu e de doi bani sau asemenea filmelor S.F.? happy

| anonim_4396 explică (pentru Clorox):

O idee NU se combate prin tacere sau cu argumente slabe. happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Daca tu crezi ca in universul asta vast poti gasi "viermi cu ochi si picioare" si ca NU exista Dumnezeu... deja e clara treaba cu tine. Sincer sper sa faci apel la ratiunea care e in tine. Acum te intreb: care dintre noi doi are dragoste mai mare? Tu care propui castrarea si teoria Big Bang si evolutionista SAU eu care iti propun sa faci apel la ratiunea care e in tine? happy

| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

Se vede ca habar nu ai ce si cum este CRESTINISMUL! De fapt intrebarea pusa de mine contine o eroare! Intrebarea corecta sau potrivita cu realitatea este: "De ce crestinatatea a fost religia care a avut cel mai mare impact si cea mai mare influenta in lume?" Crestinatatea este versiunea corupta sau modificata de catre Diavol si lumea rea, a crestinismului original din secolul I e.n. Aceasta modificare a avut loc intre secolele I-IV e.n. si abia apoi a fost adoptata de catre Imperiul Roman. Apoi modificarea a continuat iar inchizitia a ars Bibliile pentru ca oamenii sa nu vada aceste modificari. De fapt, cum am mai spus, Diavolul s-a folosit de alterarea religiei adevarate pentru a promova eroarea si acum pentru a promova teoria Big Bang si evolutionista in numele unei asa zise "stiinte". Diavolul este cel mai mare maestru al amagirii al minciunii al inselatoriei si al inducerii in eroare si astfel este un ucigas si un criminal.

| Clorox a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-ma, am multe de zis, si pot s-o tin pana maine... Din pacate nu am cu cine. Tacerea este perfecta in momentul de fata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru RobertG101):

"un Creator ce a CREAT un Univers asa vast, sa se prezinte doar printr-o librarie de cateva carti, si NIMIC altceva." - NU! In Biblie Dumnezeu indeamna la contemplarea creatiei sale. Isaia 40. Romani 1:20. Apocalipsa 4:11. Calitatile lui Dumnezeu se vad in tot ceea ce a creat: lumina, florile, capacitatea omului de a produce si asculta muzica cu placere, gusturile, sunetul pasarilor si al apelor, constelatiile, etc. Pentru astea Dumnezeu merita slavit. Cand omul e mort, omul mort nu sufera si nu simte durere. Oricum crestinatatea NU e crestinism. Inchizitia a fost crestinatate.
De fapt crestinatatea s-a raspandit si a avut impact pentru ca acest sistem omenesc e condus de Diavol in timp ce natura e de la Dumnezeu si a lui Dumnezeu. Omul moare pentru ca Dumnezeu nu poate intretine un corp pacatos si rebel. Dumnezeu NU se arata pentru ca astfel ar face un bine omului si Satan ar spune: "Omul il iubeste pe Dumnezeu numai daca Dumnezeu i se arata si ii da din mana Lui si ii baga omului in traista lucruri bune." Iov 1. Dumnezeu nu e dictator DAR NU va permite la nesfarsit sa sufere oamenii buni iubitori din cauza oamenilor ignoranti neiubitori si rai. NU poti spune ca e RAIUL pe Pamant. Acum cine minte si halucineaza? Tu sau eu? Raiul a fost si va fi pe Pamant. Pamantul este blestemat si "sufera" din cauza rautatii oamenilor rai si lacomi si neiubitori de Dumnezeu. Geneza 3.

| AC4S4 a răspuns:

Din punct de vedere istoric, a fost religia Imperiului Roman si mai tarziu a Europei intregi. Europa a colonizat aproape toata lumea.

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

A fost religia Imperiului Roman?

Ar trebui sa iti fie rusine.
Imperiul Roman l-a avut pe Jupiter,pe Pluto,Neptun,Venus, etc. drept zei si zeite,nu mizeria de iehova.
Poate vrei sa spui ca dupa ce un imparat roman a avut nesabuinta de a accepta crestinismul in Imperiul Roman, acesti crestini au vandalizat si au darmat templele, distrus statuile, si le-a impus TUTUROR din Europa sa adere la aceasta religie straina si nociva, ca altfel le luau capetele.Nu s-au oprit pana ce au ajuns in Scandinavia, cu sabia si cu violenta de care au dat dovada acesti sadisti ai istoriei, cica "iubitori".
'

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

Stiu ca pana in 380 Imperiul Roman nu a avut ca religie crestinismul.
Nici eu nu sunt de acord cu faptul cum s-a raspandit crestinismul in lumea occidentala. In Asia, de exemplu, nu asa se raspandeste.

Eu voiam sa zic ca prin intermediul Imperiului Roman, de fapt a Europei, s-a raspandit crestinismul.

| anonim_4396 explică (pentru AC4S4):

Cica molecula C6H6 adica nucleul benzenic este printre cei mai mutageni compusi chimici. De ce? Simplu: pentru ca contine atomi de C si H ce intra in componenta ADN-ului. Alt exemplu: un virus informatic contine o secventa de 1/0 care poate virusa un sistem informatic. Daca virusul informatic ar contine cifra 8 in binar, ceea ce e imposibil, sau daca ar contine o secventa de cod de 1000 biti de zero foarte usor ar fi detectat si eliminat. La fel crestinismul contine elemente compatibile cu constiinta umana precum: iubirea, dreptatea, pacea, invierea. Daca crestinismul la nivel ideologic ar fi promovat extrem cruzimea scitilor automat in timp astfel de "virus informational" ar fi fost usor detectat si eliminat. DAR oare crestinismul este un "virus informational" creat sau dezvoltat de un om cu numele Cristos? Ce fel de om ar fi putut fi? Unul obisnuit? Putin probabil. Cristos eclipseaza pe Napoleon, Caesar, faraonii, Mohamed, Hitler, Stalin, Rosevelt, Einstein, Newton si alte personalitati marcante din istorie.

| Teffan a răspuns (pentru AC4S4):

In Asia, in primul rand a fost izgonit din start si din fericire inca mai exista cea mai mare mostenire a paganismului antic, adica hinduismul.

| AC4S4 a răspuns (pentru Teffan):

In ultimul secol s-a observat o crestere a numarului de crestini in Asia.

| anonim_4396 explică (pentru Teffan):

Islamismul este o versiune modificata a mozaismului si a crestinismului DAR de fapt e o tulpina a aceluiasi "virus informational". Coranul e o tulpina a Bibliei.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru faptul ca cel care sta in spatele crestinismului este un,, fals si tatal minciunii"(ioan 8:32-44)si in el nu este adevar.Multele forme de inchinare formeaza falsul crestinism care nu stie ce este iubirea de Dumnezeu si de semeni,tocmai de aceea membrii lui practica violenta,razboiul,imoralitatea si toate necuratiile ce sunt impotriva vointei Dumnezeului care ne-a creat, deci, nu sunt in adevar, sunt falsi, pe masura le sunt si rezultatele.Se vede clar.

| reihiuke a răspuns:

Pardon, asta e islamul. happy

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

PAI DA! atat crestinatatea cat si islamul sunt versiuni modificate sau introduceri de erori de catre Diavol in modul de inchinare corect pretins de adevaratul Dumnezeu Iah din Biblie. Coranul este o versiune modificata a Bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pentru ca Cristos a existat? Si in plus legea iubirii promovata si propagata de el este cea mai potrivita cu natura umana. In plus Dumnezeul crestinismului este cel mai bine si mai satisfacator reprezentat si a meritat sa fie preluat. Conducatorii romani vazand asta, pentru a prelua controlul maselor s-au simtit nevoiti sa accepte crestinismul in cele din urma. In plus Diavolul a introdus cele mai multe erori si secte in aceasta religie fata de oricare alta religie de pe pamant pentru ca ea este cea mai apropiata de adevar sau de realitate in comparatie cu toate celelalte religii. Acum asistam la o prigonire a crestinismului in lumea araba tocmai pentru ca Diavolul vazandu-si sfarsitul mai aproape se intoarce impotriva valorilor promovate de crestinism. O face si prin promovarea secularismului si a libertinajului sexual precum homosexualitatea, lesbianismul in detrimentul institutiei sfinte a casatoriei. Diavolul a venit cu o contraversiune impotriva crestinismului adica Coranul si islamul impotriva Bibliei si a crestinismului prin eronarea sau degradarea intregului continut biblic pe intregul parcurs al Coranului. Exemple: a inventat-o pe Iblis, evreii omorati au fost readusi la viata la vitelul de aur, All"ah" este o denaturare a numelui I"ah" al dumnezeului evreilor, eclipseaza pe Cristos prin Mohamed.

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

"O face si prin promovarea secularismului si a libertinajului sexual precum homosexualitatea, lesbianismul in detrimentul institutiei sfinte a casatoriei. "

Stai tu linistit, ca alea existau si erau promovate inca de dinainte sa existe macar, crestinismul tau.

"Si in plus legea iubirii promovata si propagata de el este cea mai potrivita cu natura umana. "
laughing

Sigur ca da.
Faptul ca incrimineaza orice pofta a carnii, este extraordinar de "In comformitate cu natura umana."

E poate natura extraterestra, nu umana.

| catalynx a răspuns (pentru Teffan):

E eronat sa confundam umanitatea pe care din pacate vad ca o caracterizati intr-un mod dispretuitor, cu ideea de animalism, pentru ca animalismul in general are aceasta pofta si inca una nebuna pentru carne si vede iubirea doar in carne nu si in sentiment, nu si in fapte

| anonim_4396 explică (pentru catalynx):

Pai DA! Versiunile modificate ale crestinismului original din secolul I e.n. au avut priza foarte mare la public pentru ca acestea garantau/permiteau si "nemurirea" si practicarea ritualurilor regionale mostenite si posibilitatea "legala" de a domina si cotropi alte popoare "dusmane" sau "inferioare" cu ideile preluate eronat din razboaiele evreilor contra canaanitilor, satisfacand astfel setea de dominare si lacomie a omului rebel supus Diavolului si pacatului ( deficientei ) mostenit in ADN de la Adam si Eva. Amploarea este datorita faptului ca este si lucrarea Diavolului deopotriva. Cristos a profetit ca avea sa creasca multa neghina si putin grau in lume. Deci motivul pentru care s-a raspandit crestinatatea cu toate versiunile ei modificate in lume este datorita implinirii PROFETIEI lui Cristos descrisa in pilda graului cu neghina. O versiune modificata in mod complementar asupra crestinismului original din secolul I e.n. este si islamul si Coranul care este o versiune modificata a Bibliei, de catre Diavol. De exemplu printre primii modificatori ai crestinismului original a fost Augustin care a pus bazele "noii" forme de guvernare statale in Europa ( desi nu era totusi o noua forma de guvernare ) folosind idei din crestinismul si mozaismul original: o guvernare duala formata din clasa clericala si cea laica ( politica si armata ), spunand ca "Imparatia lui Dumnezeu este in acest fel pe Pamant". Astfel crestinatatea s-a apucat sa faca catedrale impunatoare imitand o asa zisa "Imparatie a lui Dumnezeu" pe Pamant. Islamul s-a apucat si el sa construiasca moschei pe Pamant. Dar Diavolul nu si-a abandonat nici celelalte religii false precum hinduismul si budismul si altele pe care tot el le promoveaza intr-o forma duala de guvernare: clerical si laic ( politica si armata ). Aceasta dualitate era si in Imperiul Roman inainte sa apara crestinismul: Caesar politicianul si comandantul avea si religia ca aliat adica acei zei precum zeul Saturn, Soare si zeii corespondenti cu zeii fostului Imperiu al Greciei precum: Poseidon, Zeus, etc. De fapt dualitatea puterilor in stat sau imperiu propusa de Augustin NU era ceva nou pentru ca aceasta dualitate exista de cand s-au format primele triburi de oameni dupa Adam si Eva: conducatorul fie avea dublu rol adica spiritual si conducator armat sau dualitatea era reprezentata de mai multi oameni in cadrul conducerii: unii se ocupau cu ritualurile mistice in timp ce altii se ocupau cu conflictele militare si emiterea unor legi omenesti. Aceasta dualitate este foarte bine descrisa in Apocalipsa 17, 18. Babilonul cel Mare este clasa clericala sau religioasa in lume iar imparatii pamantului politica si armatele lumii ( fiara simbolica compozita cu 7 capete ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Datorita scrierilor lui Pavel si a stradaniei lui de a aduna adepti.La moarte lui Yehoshua, adeptii formau o micuta secta evreiasca care s-a transformat intr-o miscare de proportii.

| LOVW a răspuns:

In Biblie se spune ca Iisus a adus crestinismul pe pamant, din acest motiv lumea a vrut sa devina crestina.

| anonim_4396 explică (pentru LOVW):

"Iisus a adus crestinismul pe pamant, din acest motiv lumea a vrut sa devina crestina." - NU! Lumea condusa de Diavol s-a bucurat si a preluat invataturile lui Cristos ca pe niste concepte care au imbogatit imaginatia omului inspre realizarea cu mai multa euforie a noilor forme de guvernare, a razboaielor, torturilor a cartilor si filmelor cu zombies cu cadavre care inviaza cu calatorii printre stele ( Avdie 1:4 ) cu dimensiuni spatio-temporale, etc.

| Qasim a răspuns:

AC4S4 si TufaDeVenetia merita funda. daca nu ar fi fost Romanii de crestinism ar fi ramas doar numele, poate nici ala. Insa un mare plus pentru crestinism este patura sociala din care adeptii lui provin. un procent mare din crestini sunt analfabeti, inculti si cu o situatie sociala precara. mai mult de atat, chiar si cei mai pricopsiti dintre crestini tot urmeaza aceasta religie din ignoranta pura pentru ca s-au nascut altfel, sau pentru ca parintii lor au urmat aceasta religie nicidecum pentru ca acesta ar fi adevarul. mare parte dintre ei nu au habar de biblie si nu au citit-o niciodata. ca sa nu mai zic de crez si alte lucruri pe care nici dupa nume nu le stiu.

Allahumma a'izzal-Islama wal-Muslimeen, wa adhillash-shirka wal-Mushrikeen
elhamdulillahi rabbil alameen wa salallahu wa salama wa barakah ala nabiynah Muhammad

| anonim_4396 explică (pentru Qasim):

Habar nu ai ce scrie in Biblie si te dai destept. Nu vezi ca esti analfabet? Cine nu a studiat cu atentie Biblia este un incult/a sau analfabet/a.

| Castiel07 a răspuns:

Cred că este aşa pentru că creştinismul a fost adoptat de câtre marele Imperiu Roman şi apoi de Europa. Imperiile Europene au colonizat lumea şi au răspândit creştinismul cu ele, forţând pe alţii să adopte şi ei această religie. Să nu uităm că doar Imperiul Britanic a cucerit o treime din toată lumea şi apoi să punem în calcul şi Imperiile altor puteri gen Portugalia, Spania şi Rusia (toate creştine). Creştinismul a fost răspândit şi prin relaţiile internaţionale gen negoţ, alianţe sau altele. Cam aşa a fost răspândit creştinismul în lume dar el a influenţat lumea prin modul în care a modelat-o, în special Lumea din hemisfera Vestică. Creştinismul a schimbat politica şi modul prin care oamenii se văd unul pe altul încă de pe timpul Imperiului Roman. Dar această schimbare a religiei şi posibil a tradiţiilor nu a fost mereu voluntară şi a dat naştere la fanatici şi rebeli. În multe cazuri violenţa a fost folosită şi ura a fost născută. Creştinismul a avut cel mai mare impact în Vest.

| anonim_4396 explică (pentru Castiel07):

"Dar această schimbare a religiei şi posibil a tradiţiilor nu a fost mereu voluntară şi a dat naştere la fanatici şi rebeli." - pai DA! A fost impusa crestinatatea pentru ca s-a bagat Diavolul intre oameni. Crestinatatea este o imitatie a crestinismului original din timpul lui Cristos.

| ConstantinCelMare a răspuns:

Pentru ca a fost impusa cu forta de cele mai multe ori.

| anonim_4396 explică (pentru ConstantinCelMare):

Vezi ca am corectat intrebarea.