| mODIN a întrebat:

Sunt 5 miliarde de oameni care nu cred in Dumnezeu.Si totusi voi credeti ca crestinismul e religia "corecta". Daca ar fi asa, nu ar trebui sa fie in lume un numar mai mare de crestini? Sa fie cam 95% din populatie?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu conteaza cati cred in el. Si de ar crede toti cei 7 miliarde, tot nu l-ar face adevarat.

46 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie se arara ca doat putini se inchina
asa cum spune Dumnezeu.De fapt si crestinatatea respecta mai mult traditia decat Biblia. Doar o singura religie aplica intr-adevar Biblia.

| anonimg a răspuns:

Există aceasta stare de lucruri din pricină că inima firească nu se poate supune Legii divine. Lupta se înteţeşte atunci când Duhul Sfânt caută să-l câştige pe om pentru salvarea lui. Dacă omul cedează influenţei divine este câştigat; dar dacă el se împotriveşte va fi pierdut. (Împotrivirea aceasta este chiar hula/păcatul împotriva Duhului Sfânt, păcat care nu poate fi iertat din pricina că omul nu vrea să fie iertat).
Mulţi vor să fie mântuiţi -să ajungă în cer prin propriile lor merite. Dar nu se poate aceasta. Ei nu vor să aibă de-a face cu Domnul Isus. Dar ei uită că El este poarta Împărăţiei Cerurilor. Iar cei care vor să sară gardul şi să nu între pe poartă sunt numiţi hoţi şi tâlhari. Aceştia nu vor ajunge unde vor dori. Cu toate acestea Domnul Isus încă îi aşteaptă. Voi ce mai zăboviţi?

| Mădă0611 a răspuns:

DarkMatter2525?

Diavolu' e de vina, el e stapanul acestei lumi create de Yhwh cel atotputernic. smug

| Kalla a răspuns:

Ca sa nu uitam ca multi crestini sunt rai, ipocriti si omoara sau violeaza.Ei nu fac cu adevarat voia Domnului.E greu sa faci voia Domnului dar la sfarsit ne vom odihni pe campiile insorite a lui Dumnezeu happy
Craciun fericit (daca sarbatoresti craciunul, bineinteles).

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Voia Domnului e sa vii la mine Kalla si cu putin efort vei izbandi.winking

| Kalla a răspuns (pentru Hombre):

Da,s-o crezi tu : ))
O sa vin imbracate in craciunita.

| Hombre a răspuns (pentru Kalla):

Pai asa si voiam, sigur ca imbracata in rosu esti sexi.

| Kalla a răspuns (pentru Hombre):

Du-te de aici ca esti nesimtit : ))

| zurick a răspuns (pentru Hombre):

Hombre ai intrat pe xat atunci?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

IN Biblie Isus vorbeste despre doua cai : una larga, pe care intra multi, si duce la distrugere, iar una ingusta(Stramta) -pe care intra putini, si duce la viata adevarata.Dar gandeste-te cati oameni au fost pe pamant inainte de potopul lui Noe /? Cati au fost credinciosi? Cati au supravietuit potopului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe ce hartie igienica ai citit ca 5 miliarde de oameni nu cred in dumnezeu?

| mODIN explică (pentru anonim_4396):

2 miliarde de crestini in lume
7 miliarde de oameni in lume
7-2=5
Nu-i asa greu

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

Ia mai gandeste-te, presupun ca iei in calcul si celelalte religii.

| mODIN explică (pentru anonim_4396):

Deci care zici tu ca e numarul de crestini in lume?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crestini sunt cei care cred ca Iisus e fiul lui dumnezeu, a venit pe Pamant, a murit si a inviat, crestinism e religia, ca e impartita in vreo 50.000 de secte e fix problema lor, sunt crestini, restul oamenilor, pentru ca nu cred in Iisus, o sa arda in iad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate religiile
http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html
primim aceleasi rezultate pe google, cauta in continuare. statisticile niciodata nu sunt adevarate dar iti dau o idee.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

" ...restul oamenilor, pentru ca nu cred in Iisus, o sa arda in iad. "
Macar sa se intrebe de ce evreii nu sunt mesianici, ca e de-al lor.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Larga este calea care duce la pierzare si multi sunt acei ce merg pe ea!

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Adevart e ce spui, dar nu contextul spus de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Te luam din drum pe tine.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas ce mai faci?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca mai jos, sub cerculetul respectiv scrie :

Christianity: 2.1 billion

Deci ia fa un calcul 7 - 2.1 =?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mODIN):

Ba? numa catolici sant 3 miliarde.mai pune so ortodocsii, si celelalte culte crestine si vezi cati se aduna? informat mai esti tu ma de unde iti aduni cunostintele? din boscheti? esti botanist? adica pui botul?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Otel fericit" prea credinciosule.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vrea tu, dar nu ai sanse.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Sunt bine, multumesc, dar tu?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Nu stiu ce pasta de dinti sa-mi iau in rest sunt ok

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Slava Domnului ca acum ai de unde alege!

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pai nu, ca nu stiu de care, asta e problema sunt prea multe

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Eu folosesc Blend-a-med 3D white lemon.Chiar imi da senzatia ca albeste dintii.Si are un gust super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma fiecare credea ce vrea. Daca (,) crezi in Dumnezeu si El nu exista nu pierzi nimic, dar daca nu crezi si El exista ai pierdut tot. Si u conteaza in ce credinta te nasti, conteaza ce crezi tu de fapt.

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca porti usturoi la gat si vampirii nu exista nu pierzi nimic, daca nu porti si vampirii exista ai pierdut tot.
Deci, gata de maine sa porti usturoi ca te papa un vampiroi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Nu e acelasi lucru. Toti murim, dar daca vampirii ar exista nu ne-am intalni fiecare cu unul.

| ƤrÏncessØfƬheShadøws a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu exista ne-am intalni cu el.De unde stii ca exista? Asa ti s-a spus si de Mos Craciun...
Poate trebuie sa te inchini zeului Ra ca sa ajungi in rai, de unde stii ca Iisus e zeul adevarat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ƤrÏncessØfƬheShadøws):

Nu stiu, dar asta aleg sa cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt destul de multe religii corecte.
Toate incearca sa ne povesteasca despre acelasi adevar.
Sa nu mai vorbim ca musulmanii crestinii si evreii au acelasi Dumnezeu ca ar inseamna sa-ti cer prea mult.

| gaby5995 a răspuns:

La inceput a fost o singura religie!
Apoi la Marea Schisma s-a impartit in doua: religia ortodoxa si religia catolica.
Apoi la scurt timp au aparut aceste secte. Fiecare "conducator" a avut un grup de oameni care l-au sustinut. Si asa s-a ajuns sa fia asa de mute.

| M25M a răspuns (pentru gaby5995):

Dragule, locuitorii fiecarei regiune au inventat o religie, de aceea sunt mai multe. Esti constient ca inainte de crestinism existau si alte religii, iar unele exista si astazi (hinduism)

| mODIN explică (pentru gaby5995):

Nici nu-ti dai seama ce tare gresesti.Cea ce spui tu e ca de la crestinism au pornit toate religiile?

| gaby5995 a răspuns (pentru mODIN):

Nu. De la catolici au pornit toate.

| mODIN explică (pentru gaby5995):

Toate subgenurile crestinismului(ortodocsism, luteran, reformat) dar nici o alta religie nu a pornit de la crestini.

| qAleexa a răspuns:

Nu sunt multi crestini din cauza muzicii si a tehnologiei. Daca au aparut zvonuri ca ai nostri cantareti si altii(oameni cu functii superioare:parlamentari etc...) sunt condusi de satanisti? Ce vrei mai mult? Cauta pe youtube despre Illuminati si iti vei raspunde singur. Nu iti zic sa crezi, dar nici sa treci cu vederea.winking Acum care e adevarul...nimeni nu stie. Informatiile inclina spre,,e adevarat, sunt condusi,, din spusele lui M. Jackson care,, a fost ucis de catre ei pentru ca s-a lepadat se Satana si a inceput sa spuna adevarul, asa ca i-a inchis gura.,, Tot aceste boli SIDA, Sifilis, Lupus, sunt create de ei ca sa distruga pamantul iar acestia sa guverneze. -> tot pamantul sa apartina masonilor.

| plitan a răspuns:

In biblie scrie clar! Multi chemati putini alesi, Bineinteles ca nu sunt multi crestini pentru ca pacatul si poftele, viciile, asa mai departe nu lasa omu sa se apropie de o viata simpla fara pacat fara vicii! Cred ca m-am facut inteles. Funda?