| StrongHeart a întrebat:

De ce este credinta crestin ortodoxa cea mai atacata in ziua de azi chiar de multi romani?

58 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce statistici ai tras aceasta concluzie? De unde nu stii ca religia musulmana e mai atacata?

De ce crezi ca e atacata de asa multi romani cand Romania e o tara profund religioasa?

De ce crezi ca nu ar trebui sa fie atacata la cate mizerii promoveaza?

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Pentru ca peste tot vad oameni care ataca biserica.
Ce mizerii promoveaza? valori morale sunt mizerii pentru tine?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce valori morale promoveaza Dani cand sta cu suita de 40 aghiotanti la hotel de 5 stele si a doua zi cere bani de la săraci la sfintirea unei biserici.

Sau oare varu Teodosie de la CT ce a promovat acu cateva zile cand mergea cu caleasca si se uita de sus la saracii care mergeau pe jos la - 8 grade sa ii linga talpile.

Oare ce valori morale promoveaza varu Teodosie cand sfidează legile statului roman doar ca sa mai scoata cativa banuti?

Oare ce valori morale promoveaza biserica ortodoxa cand ei zi de zi denigreaza femeia ai judecat oamenii dupa orientarile sexuale?

As putea sa mai continui, da nu mai are rost.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Asta daca alegi sa vezi doar partea negativa,dar te gandesti la saracii, bolnavii si la nevoiasii care sunt ajutati cu banii si pachetele pe care le dau oamenii la biserica?
Cum este denigrata femeia? Biserica nu are treaba cu pacatosul, ci cu pacatul in sine, adica e normal sa nu fie de acord cu deviatiile sexuale pentru ca sunt impotriva naturii.
Uscaturi sunt in orice padure, dar nu e totul doar alb si negru.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

De ce sa nu aleg partea negativa? Ei pe asta o marketeaza.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Fiindca este calea adevarului si a harului, de multi hulita si careia i se sta impotriva inca de pe timpul apostolilor lui Hristos. Daca uraste cineva pe Hristos, acela uraste si Ortodoxia, fiindca Hristos, Care este Calea, Adevarul si Viata, este Ortodox.
Ortodoxia este Taina pe care Hristos, Dumnezeu - Fiul a adus-o oamenilor de la tronul lui Dumnezeu-Tatal.
"Şi cu adevărat, mare este taina dreptei credinţe: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înălţat întru slavă." - 1 Timotei 3:16
Dar biruinta Ortodoxiei asupra paganilor este definitiva inca de pe vremea iconoclastilor si avem promisiunea lui Hristos, ca Biserica Sa nici portile iadului nu o vor birui. - Matei 16, 18
Preotul Ortodox cu Sfanta Cruce si cu Icoana Maicii Domnului biruie orice duh lumesc, desi pare ca e slab si ca toate ii sunt impotriva, dar Dumnezeu este cu el. Dumnezeu ii da har celui smerit, iar celui mandru ii sta impotriva.
"Muta sa fie gura paganilor care nu se inchina icoanei Maicii Domnului, care se cheama Povatuitoarea, celei zugravita de Sfantul Apostol Luca!" - Paraclisul Maicii Domnului

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns:

Pentru ca oamenii deschid ochii. D'asta. Acu nu e hulita, este doar o perioadă când este evidențiat adevăratul comportament al bisericii si al capilor ei. Ce spui tu, cu acte de binefacere, este doar de fațadă, si oricum nu asta este menirea bisericii. Isus Cristos a lăsat altceva de facut pentru cei care își spun continuatori ai săi. Luca 4:34. Cum poti spune că îl urmezi pe Isus, ca asculți de porunca sa, dar nu faci ce face el? Si, ca sa revenim la întrebare. acum nu e hulă. Adevarata hulă este pe cale să înceapă. Apocalipsa 17 si 18 spune cum o sa fie distrusă religia falsă de. ghici cine? Exact de cei cu care stau la mese îmbelșugate acu.
Exact de partenerii lor de afaceri. politicienii. Spune acolo în Apocalipsa ca religia falsa, care se aseamănă cu o prostituată, pentru că se terfelește cu orice conducător politic care este la putere, la robinetul cu bani, în detrimentul relației cu Dumnezeu, va fi arsă în foc. Jefuită de bogățiile ei. abandonată în stradă, astfel comercianții are își vând mărfurile cu ocazia sărbătorilor păgâne promovate de biserică vor deplânge soarta prostituatei. Apocalipsa 18:11-17. Atunci sa vezi tu chin si hulă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie că cine va căuta să trăiască cu evlavie în Hristos va fi prigonit...deci este valabil pentru orice creștin adevărat.

| mentholinks a răspuns:

Poate ca e o mizerie, un virus ce trebuie eliminat din mintea oamenilor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca, dupa cum a spus Hristos, imparatul lumii asteia cazute e diavolul. Si diavolul nu suporta adevarul.

De asemenea Hristos a spus ca vom fi atacati si prigoniti pentru credinta.
Asa s-a si intamplat.
Imperiul Roman
Papistasii
Imperiul otoman
Comunistii
Si acum toti cei care ataca ortodoxia.

E normal ca raul sa urasca adevarul, dar portile iadului nu vor birui Biserica

| CostinAlamariu a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu-l baga in seama. Albina vede doar miere si musca vede doar balegar. El e o musca si atat. Altceva nu poate vedea decat rautate si balegar pentru ca asa e sufletul lui

| StrongHeart explică (pentru CostinAlamariu):

Cred ca asta e la moda azi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate vrei sa spui religia crestin ortodoxa, nu credinta crestin ortodoxa, daca zici credinta atunci ia seama ca multi sunt huliti pentru credinta lor, in oricare confesiune, religie/non-religie.
Nu are nimeni nimic cu religia ortodoxa, are cu cei care pastoresc aceasta religie, unde pe alocuri se mai gasesc preoti pedofili, curvari, mandri smd.
Acesti oameni trebuie numaidecat sa fie penalizati pentru faptele lor conform legii, dar hei, Pomohaci a trecut usor de aceasta lege, ba chiar inca mai pastoreste turma?
E ceva inadmisibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu-ti fa griji, biserica cladita pe Petru nu are nici cea mai mica legatura cu Biserica Crestin Ortodoxa.
Ce va mai place voua sa va faliti, sa va inaltati turnul babel, pe niste versete pe care le interpretati spre folosul vostru.
Biserica lui Petru se refera la oameni, nu la o cladire, o biserica inregistrata de stat, ci la niste credinciosi tare ca Petru, intariti prin faptele lui si credinta lui, nu morminte varuite in aur./

| halogen001 a răspuns:

Orice credinta bazata pe lucruri false e un lucru rau. Actiunile omului prost informat sau dezinformat nu sunt cele mai bune.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Corect!

| Celcestietot a răspuns:

Multi apartin de aceasta, de aici si multe critici, logic... nu? Pe deasupra intalnim si preoti mai fatarnici ca niste criminali in serie, acum recent a fost faza aceea cu botezul, deci, nu trebuie sa ne mai punem astfel de intrebari. Aa, si, o generalizare; cu cat le dai mai multi bani, cu atat mai bine big grin.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi se pare dezgustator si inadmisibil, dar am impresia ca s-a format o opinie generala de clerici foarte proasta, din cauza catorva crengi uscate multumita televiziunilor care fac doar sa dezbine, raporteaza numai stiri negative sa nu mai stiu ce sa faca pentru atentie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

In cartea faptelor apostolilor scrie de episcopi, preoti si diaconi. Unde iti este episcopul? Nu e nicaieri.
E evident ca credinta adevarata e aici. Asa cum apostolii au avut episcopi, preoti si diaconi asa avem si noi acum. De asemenea si sinodul de la ierusalim facut de apostoli este la fel ca orice alt sinod pe care l-a avut biserica ortodoxa.
Voi n-aveti nici cler nici sinoduri nici post nici nimic.
Biserica nu e nici oameni nici cladire.
Biserica este trupul lui Hristos. Oamenii care fac parte din biserica fac parte din trupul lui Hristos pe pamant asa cum Hristos Insusi a lasat biserica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mai vecine, tu incurci termenii, credinta este un lucru Prea Sfant, intim ca sa il atribui unei organizari din biserica primara, care inca o data iti spun, nu este cea ortodoxa.
Acolo in Fapte, nu vorbe, sunt organizari din biserica primara, vrei sa stii care a fost prima biserica?
Nu era biserica ortodoxa, nici macar biserica mea dar altmiteri biserica lui nea Ion si a lui Costica Paslaru.
Era formata din oameni seriosi, simpli, imbracati in straie nu in aur, care cerceta in fiecare zi Sfanta Scriptura, nu ca tine sau ca mine care citeste biblia o data pe saptamana(tu ai zis-o), si se lasa indrumat/invatat de niste oameni pedofili(ex. Pomohaci)
E si un pacat sa numesti pe cineva invatator cand invatatorul cel mai mare este Cuvantul lui Dumnezeu:
https://www.bible.com/ro/bible/191/MAT.23.8.VDC
Mai interesant este ca în al doilea capitol 1 Petru, Isus este descris ca 'Pastorul și Episcop al sufletelor noastre.
Eu am un episcop mai mare decat al tau, si acesta este Iisus Hristos.
Trupul lui Hristos este format din oameni credinciosi, ca Avraam, nu format din oameni religiosi care merg la biserica si respecta niste datini pagane, asa, doar de dragul de a le indeplini.
Poti sa mergi la biserica si sa te bati cu pumnii in piep ca esti credincios, dar cine zice asta, tu sau cel care te vede?
Nu te mai fali cu religia ca Iisus nu a fost un om religios, nici pe aproape, El a fost impotriva unei biserici care nu se construieste pe Petru si se construieste pe o dogma omeneasca failibila.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place ca simti nevoia sa minți despre mine. "Tu au zis-o" cand de fapt nu am zis nimic din ce susti tu ca am zis.

Daca ai nevoie sa minti si sa-mi bagi cuvinte in gura se vede ca absolut tot ce zici e nefondat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa stii ca Diavolul poate minti o data si sa spuna adevarul de n ori, dar eu nu sunt nici diavolul, nici un religios far de fundament(in afara de funda), ci un credincios cu fundament biblic.
Se spune ca pacatele din nestiinta se iarta, la mine se iarta, dar la tine mai deloc, pornind de la ideea ca, minciunile tale sunt facute cu stiinta.
Oricum ai zis-o ai zis foarte bine cand ai zis: "Nu citesc chiar zilnic, dar citesc cam de 5-6 ori pe saptamana."
Daca citesti cam de 5-6 ori pe sap la un interval de 30-max 120 de minute atunci s-ar reduce la un timp petrecut in weekend.
Cand ai citit ultima data pana sa scot la iveala credinciosul din tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu recunosc, nu mai citesc de mult biblia, pentru ca lucrurile importante le-am aflat, am aflat ce am avut nevoie pentru mantuirea mea, adevarul s-a nascut in mine, a incoltit si a dat rod, drept dovada ca ce am zis este biblic, nu inventat de o religie, o dogma, apocrifa smd.
La tine adevarul abia incolteste, si nu stiu daca de religia ta mai poate inflori, caci sunt niste spini intre oase, dar cand te voi gasi fara religie, atunci voi zice despre tine ca te-ai nascut si tu din apa(care spala) si din Duh(care arata calea)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici imi dau seama de mandria ta demonica cand spui ca deja ai aflat ce e de aflat.
Credinta crestina, adevarul lui Dumnezeu e atat de complex, atat de plin de insemnatate si atat de bogat incat nu ajunge o viata omului sa-l cuprinda pe tot.
M-am lamurit si cu credinta ta de carton.
Daca ai impresia ca ai citit o data sau de doua ori Biblia si gata le stii pe toate se vede cu cine stau de vorba.
Parintii bisericii ortodoxe si-au dedicat intreaga viata studiului Sfintei Scripturi, timp de 2000 de ani încontinuu, de la apostoli pana in prezent.
Tu ai gasit adevarul mantuirii intr-o lectura superficiala la trecerea timpului, de unul singur. Ce sa-ti povestesc...

Dupa asta se arata ca credinta ta nu e adevarata, dupa mandrie. Oamenii lui Dumnezeu sunt smeriti, nu mandrii. Bine scrie in Biblie ca dupa roadele lor îi veti cunoaste. Rodul tau e mandria si credinta ca le stii pe toate.
Cine stie ce varsta ai, probabil nici la 20 de ani nu ai ajuns si tu crezi ca ai inteles cel mai bogat adevar din existenta. Deziluzie scrie pe tine.