| StrongHeart a întrebat:

De ce este credinta crestin ortodoxa cea mai atacata in ziua de azi chiar de multi romani?

58 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Te inseli. In general chinezilor si japonezilor nu le pasa de Dumnezeul crestin. Nici macar intr-atat incat sa-l combata. Chinezii au dezlegare la ateism de mii de ani, nu incepand cu Mao: budismul, taoismul, confucianismul nu impun nicio obligatie de a crede-n zei. Iar japonezii sunt politeisti in teorie si atei in practica.

Hindusilor, daca nu te duci la ei in sat sa-i convertesti, nu le pasa de Dumnezeul crestin.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce statistici ai tras aceasta concluzie? De unde nu stii ca religia musulmana e mai atacata?

De ce crezi ca e atacata de asa multi romani cand Romania e o tara profund religioasa?

De ce crezi ca nu ar trebui sa fie atacata la cate mizerii promoveaza?

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Pentru ca peste tot vad oameni care ataca biserica.
Ce mizerii promoveaza? valori morale sunt mizerii pentru tine?

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

Ce valori morale promoveaza Dani cand sta cu suita de 40 aghiotanti la hotel de 5 stele si a doua zi cere bani de la săraci la sfintirea unei biserici.

Sau oare varu Teodosie de la CT ce a promovat acu cateva zile cand mergea cu caleasca si se uita de sus la saracii care mergeau pe jos la - 8 grade sa ii linga talpile.

Oare ce valori morale promoveaza varu Teodosie cand sfidează legile statului roman doar ca sa mai scoata cativa banuti?

Oare ce valori morale promoveaza biserica ortodoxa cand ei zi de zi denigreaza femeia ai judecat oamenii dupa orientarile sexuale?

As putea sa mai continui, da nu mai are rost.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Asta daca alegi sa vezi doar partea negativa,dar te gandesti la saracii, bolnavii si la nevoiasii care sunt ajutati cu banii si pachetele pe care le dau oamenii la biserica?
Cum este denigrata femeia? Biserica nu are treaba cu pacatosul, ci cu pacatul in sine, adica e normal sa nu fie de acord cu deviatiile sexuale pentru ca sunt impotriva naturii.
Uscaturi sunt in orice padure, dar nu e totul doar alb si negru.

| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

De ce sa nu aleg partea negativa? Ei pe asta o marketeaza.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru StrongHeart):

Nu-l baga in seama. Albina vede doar miere si musca vede doar balegar. El e o musca si atat. Altceva nu poate vedea decat rautate si balegar pentru ca asa e sufletul lui

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Romania nu e profund religioasa. S-a vazut la referendumul contra homosexualilor. Majoritatii crestine din Romania nu le-a pasat de referendum. Iar majoritatea ortodocsilor din Romania isi amintesc ca sunt crestini la Craciun si la Paste, in rest n-au nicio treaba cu religia.

Poti sa faci urmatorul experiment cu cunoscutii: ii intrebi: Esti crestin? Daca zic da: Cand te-ai rugat ultima oara? Cand ai mers la biserica ultima oara?

| Celcestietot a răspuns:

Multi apartin de aceasta, de aici si multe critici, logic... nu? Pe deasupra intalnim si preoti mai fatarnici ca niste criminali in serie, acum recent a fost faza aceea cu botezul, deci, nu trebuie sa ne mai punem astfel de intrebari. Aa, si, o generalizare; cu cat le dai mai multi bani, cu atat mai bine big grin.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

De fapt, cum a mai spus cineva, islamul e cel mai atacat. Pe de alta parte in Romania, ca si in celelalte tari unde plaga asta numita ortodoxie e majoritara, e normal sa fie "cea mai atacata". E organizatia care afecteaza direct cel mai mult societatea respectiva, mai mulr decat altele similare care sunt prezente in alte tari/regiuni. Adica, mai simplu, daca in tara ta pericolul e ciuma, incerci sa scapi de ea in primul rand, nu de ebola care e prezenta in alte parti.

| mentholinks a răspuns:

Poate ca e o mizerie, un virus ce trebuie eliminat din mintea oamenilor.

| halogen001 a răspuns:

Orice credinta bazata pe lucruri false e un lucru rau. Actiunile omului prost informat sau dezinformat nu sunt cele mai bune.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca, dupa cum a spus Hristos, imparatul lumii asteia cazute e diavolul. Si diavolul nu suporta adevarul.

De asemenea Hristos a spus ca vom fi atacati si prigoniti pentru credinta.
Asa s-a si intamplat.
Imperiul Roman
Papistasii
Imperiul otoman
Comunistii
Si acum toti cei care ataca ortodoxia.

E normal ca raul sa urasca adevarul, dar portile iadului nu vor birui Biserica

| StrongHeart explică (pentru CostinAlamariu):

Cred ca asta e la moda azi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu-ti fa griji, biserica cladita pe Petru nu are nici cea mai mica legatura cu Biserica Crestin Ortodoxa.
Ce va mai place voua sa va faliti, sa va inaltati turnul babel, pe niste versete pe care le interpretati spre folosul vostru.
Biserica lui Petru se refera la oameni, nu la o cladire, o biserica inregistrata de stat, ci la niste credinciosi tare ca Petru, intariti prin faptele lui si credinta lui, nu morminte varuite in aur./

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Corect!

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

In cartea faptelor apostolilor scrie de episcopi, preoti si diaconi. Unde iti este episcopul? Nu e nicaieri.
E evident ca credinta adevarata e aici. Asa cum apostolii au avut episcopi, preoti si diaconi asa avem si noi acum. De asemenea si sinodul de la ierusalim facut de apostoli este la fel ca orice alt sinod pe care l-a avut biserica ortodoxa.
Voi n-aveti nici cler nici sinoduri nici post nici nimic.
Biserica nu e nici oameni nici cladire.
Biserica este trupul lui Hristos. Oamenii care fac parte din biserica fac parte din trupul lui Hristos pe pamant asa cum Hristos Insusi a lasat biserica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mai vecine, tu incurci termenii, credinta este un lucru Prea Sfant, intim ca sa il atribui unei organizari din biserica primara, care inca o data iti spun, nu este cea ortodoxa.
Acolo in Fapte, nu vorbe, sunt organizari din biserica primara, vrei sa stii care a fost prima biserica?
Nu era biserica ortodoxa, nici macar biserica mea dar altmiteri biserica lui nea Ion si a lui Costica Paslaru.
Era formata din oameni seriosi, simpli, imbracati in straie nu in aur, care cerceta in fiecare zi Sfanta Scriptura, nu ca tine sau ca mine care citeste biblia o data pe saptamana(tu ai zis-o), si se lasa indrumat/invatat de niste oameni pedofili(ex. Pomohaci)
E si un pacat sa numesti pe cineva invatator cand invatatorul cel mai mare este Cuvantul lui Dumnezeu:
https://www.bible.com/ro/bible/191/MAT.23.8.VDC
Mai interesant este ca în al doilea capitol 1 Petru, Isus este descris ca 'Pastorul și Episcop al sufletelor noastre.
Eu am un episcop mai mare decat al tau, si acesta este Iisus Hristos.
Trupul lui Hristos este format din oameni credinciosi, ca Avraam, nu format din oameni religiosi care merg la biserica si respecta niste datini pagane, asa, doar de dragul de a le indeplini.
Poti sa mergi la biserica si sa te bati cu pumnii in piep ca esti credincios, dar cine zice asta, tu sau cel care te vede?
Nu te mai fali cu religia ca Iisus nu a fost un om religios, nici pe aproape, El a fost impotriva unei biserici care nu se construieste pe Petru si se construieste pe o dogma omeneasca failibila.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi place ca simti nevoia sa minți despre mine. "Tu au zis-o" cand de fapt nu am zis nimic din ce susti tu ca am zis.

Daca ai nevoie sa minti si sa-mi bagi cuvinte in gura se vede ca absolut tot ce zici e nefondat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sa stii ca Diavolul poate minti o data si sa spuna adevarul de n ori, dar eu nu sunt nici diavolul, nici un religios far de fundament(in afara de funda), ci un credincios cu fundament biblic.
Se spune ca pacatele din nestiinta se iarta, la mine se iarta, dar la tine mai deloc, pornind de la ideea ca, minciunile tale sunt facute cu stiinta.
Oricum ai zis-o ai zis foarte bine cand ai zis: "Nu citesc chiar zilnic, dar citesc cam de 5-6 ori pe saptamana."
Daca citesti cam de 5-6 ori pe sap la un interval de 30-max 120 de minute atunci s-ar reduce la un timp petrecut in weekend.
Cand ai citit ultima data pana sa scot la iveala credinciosul din tine?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu recunosc, nu mai citesc de mult biblia, pentru ca lucrurile importante le-am aflat, am aflat ce am avut nevoie pentru mantuirea mea, adevarul s-a nascut in mine, a incoltit si a dat rod, drept dovada ca ce am zis este biblic, nu inventat de o religie, o dogma, apocrifa smd.
La tine adevarul abia incolteste, si nu stiu daca de religia ta mai poate inflori, caci sunt niste spini intre oase, dar cand te voi gasi fara religie, atunci voi zice despre tine ca te-ai nascut si tu din apa(care spala) si din Duh(care arata calea)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici imi dau seama de mandria ta demonica cand spui ca deja ai aflat ce e de aflat.
Credinta crestina, adevarul lui Dumnezeu e atat de complex, atat de plin de insemnatate si atat de bogat incat nu ajunge o viata omului sa-l cuprinda pe tot.
M-am lamurit si cu credinta ta de carton.
Daca ai impresia ca ai citit o data sau de doua ori Biblia si gata le stii pe toate se vede cu cine stau de vorba.
Parintii bisericii ortodoxe si-au dedicat intreaga viata studiului Sfintei Scripturi, timp de 2000 de ani încontinuu, de la apostoli pana in prezent.
Tu ai gasit adevarul mantuirii intr-o lectura superficiala la trecerea timpului, de unul singur. Ce sa-ti povestesc...

Dupa asta se arata ca credinta ta nu e adevarata, dupa mandrie. Oamenii lui Dumnezeu sunt smeriti, nu mandrii. Bine scrie in Biblie ca dupa roadele lor îi veti cunoaste. Rodul tau e mandria si credinta ca le stii pe toate.
Cine stie ce varsta ai, probabil nici la 20 de ani nu ai ajuns si tu crezi ca ai inteles cel mai bogat adevar din existenta. Deziluzie scrie pe tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Se pare ca Duhul Adevarului mi-a adus iarasi aminte de ce se scria aici:https://www.bible.com/ro/bible/191/JHN.14.26.VDC

Chiar nu am mai avut nevoie de biblie ca sa citesc si recitesc la n sfarsit ceva ca sa imi ramana odata intiparit, cum ar fi acest verset, ceva care se presupune ca a fost citit de tine de mii de ori si tot nu l-ai memorat cu Duhul si inteles.
Lasa ca si despre Isus, care nu era cu Tora in mana, se spunea de catre religiosi ca tine ca e mandru si ca are drac, nu sunt eu singurul acuzat pe nedrept, de un religios, Dumnezeu ma cunoaste.
Ai grija cui indrepti degetul tau murdar de religie, Dumnezeu ma poate vedea curat prin credinta.
Iov era murdar(pacatos) in ochii prietenilor lui, Dumnezeu l-a vazut pe Iov curat(sfant) si pe prietenii lui murdari(pacatosi) in mocirla lui.
Stii doar ce au patit prietenii lui, sau trebuie sa citesti iar biblia ca sa stii? Cand doar la rugaciunea lui Iov adresata lui Dumnezeu puteau fi vindecati prietenii lui de lepra care le-o daduse in final Dumnezeu, si pentru ce?
Pentru ca l-au judecat gresit pe Iov, asa cum faci tu cand ma judeci pe nedrept.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca detii tu Duhul Sfant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Https://www.bible.com/ro/bible/191/ROM.8.9.VDC
Daca spun adevarul tot timpul, nu sunt al lui Hristos?
Nu am duhul lui Hristos, acela ca sunt nascut din Adevar, din duh si apa sfantita?
Si nu orice apa, nu o apa sfintita de un om, caci el e pacatos, ci o apa care curge din chiar sangele lui Hristos.
Dar tu cum spui adevarul cand religia ta nu a fost intemeiata pe piatra lui Petru?
Cand oamenii isi vindeau fiecare ogoarele, cand fiecare traiau laolalta, cand, cand...
Se regasesc aceste cuvinte in biserica ta?
Oamenii tai sunt jupuiti de vii prin biserici de preoti la inmormanari, parastase si jocuri, asta e biserica lui Petru?
Nu, ci iti zic eu care este, este biserica pe care o jecmanea insusi Hristosul, pentru faptele ei urate din ea.
Pana cand veti insela pe oameni cu lumina sfanta din Ierusalim?
Pana cand veti recunoaste vrajitoria aceasta?
Caci orice vrajitor isi ascunde vraja dar niciunul nu e considerat ortodox.
Cine traieste in minciuna traieste in neadevar, si cine traieste in neadevar nu are Duhul lui Hristos care este Adevar.
E valabil si pentru tine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau de tine. Esti fara speranta la momentul actual.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci tu esti cel care da speranta oamenior, nu Hristos?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu dau speranta nimanui. Am remarcat doar faptul ca la momentul actual nu ai nici o speranta sa vezi adevarul din cauza mandriei si a urii. Din moment ce acum urasti adevarul ce speranta mai poti avea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Urasc adevarul eu cel care vorbesc despre adevar?
Care e adevarul din spatele minciunilor mele?
Spune-mi daca stii.
Arata-mi, dovedete-mi ca ai dreptate si eu nu.
Asa cum graita sarpele Evei minciuna asa tu ai fost inselat de religia ta, dar unde e religia ta, ca sa te scape de minciuna lor?
A fugit si ai ramas singur, am ramas numai noi doi, eu cu biblia iar tu cu dogma, cine castiga batalia?
Eu zic ca cel care are Duhul Sfant in el, care are cuvant in el, cuvant care curge in Adevar.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si cum vrei tu sa renunt eu la adevar? Cum as putea sa renunt la ceva ce m-am convins deja ca e adevarat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dupa cum ti-am zis, diavolul spune adevarul de n ori intr-o religie numai pentru a te convinge sa crezi in minciuna lui.
Ura pe care o am eu e buna, indreptata spre religie cu atat mai mult, pentru ca ma ajuta sa nu fiu sentimental ca tine ci rational, ca sa pot rezolva linistit puzzle-ul pana la capat fara sentimente asupra unei religii.
Este scris, Dumnezeu uraste oamenii prosti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda tu suferi de mandrie.

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Conform celor spuse de Isus e simplu să-ți dai seama care sunt in realitate ce-i cel urmează. Primul lucru este iubirea dintre cei ce-l urmează ( sau susțin asta) pe Isus. E vizibilă la cei ce sunt de religie ortodoxă această iubire?
Al doilea mod - după faptele lor, un pom bun - roade bune, unul putred și roade putrede. Ce fel de roade produc cei ce se declară ortodocșii?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

E vizibilă la cei ce sunt de religie ortodoxă această iubire?

Desigur ca e vizibila. Ca sa vedem asta e suficient sa citim vietile sfintilor ortodocsi care au dat dovada de multa dragoste pentru aproapele lor si pentru Dumnezeu, de mult curaj si indraznire in fața mortii pentru Hristos.

"Ce fel de roade produc cei ce se declară ortodocșii?"

Din nou fac referire la calendarul plin de sfinti care au dat dovada de multa dragoste si sfintenie in viata lor si oamenii de langa ei i-au indragit si au simtit ca in ei se afla Duhul Sfant.

Uite care e treaba. Eu sunt ortodox. Asta e credinta mea si am ajuns la concluzia ca asta e credinta adevarata in urma unui studiu indelungat si citind multe carti si argumente in sensul asta.
Daca nu esti de aceeasi credinta si vrei sa-mi critici credinta atunci te-as ruga sa te abtii fiindca nu are rost sa pierdem vremea asa.
Daca vrei sa discutam civilizat si cu respect pe tema asta accept o discutie, dar fara critici sau jigniri la adresa credintei mele sau a clerului sau a oamenilor care se declara ortodocsi. Nu sunt interesant de astfel de discutii.
Asa ca daca nu cauti o discutie civilizata atunci iti spun pe de-acum Doamne ajuta in continuare!

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mi-ar plăcea o discuție civilizată, cu argumente logice și biblice.
Să-ți dau un exemplu referitor la cele discutate.
Vizitezi o companie. Dorești să le comanzi o lucrare. Șeful te asigură că compania e super și angajații ei sunt la fel. Totuși vezi că majoritatea angajatorilor fie trândăvesc fumând, fie sunt beati criță... La aceasta șeful zice că are doi angajați care nu sunt că restul. Ce părere ai avea de acea companie? Ai apela la ea?
Referitor la iubire și fapte și zis de sfinți. Dar doar ei fac parte din ortodoxie? Și cu ceilalți ce este?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Desigur ca nu doar sfintii fac parte din Biserica, desi sunt mai multi decat probabil realizezi.

Acum, exemplul tau cu compania nu cred ca e comparabil cu creștinismul sau cu ce a intentionat sa faca Hristos.
Mai degraba as asemana Biserica cu un spital decat cu o companie.
Daca intri intr-un spital o sa vezi cativa doctori care sunt sanatosi, dar in rest grosul va fi format din pacienti care sunt acolo sa se vindece. Ar fi ridicol sa intri într-un spital si sa te plangi ca majoritatea oamenilor sunt bolnavi, nu?

Dar lasand la o parte aceste comparatii hai sa ne uitam concret la ce a facut Hristos in timpul in care a fost pe pamant, mai exact cu ce fel de persoane a stat.
Dupa cum stie orice om care a citit Sfanta Evanghelie, Hristos a stat in general cu vameșii, cu femei promiscue cum a fost femeia de la fantana care a avut 5 barbati, cu mai-marele vamesilor care era considerat printre cei mai pacatosi si corupti oameni, cu pagani care erau vazuti ca fiind impuri si pacatosi samd.

"16. Iar cărturarii şi fariseii, văzându-L că mănâncă împreună cu vameşii şi păcătoşii, ziceau către ucenicii Lui: De ce mănâncă şi bea Învăţătorul vostru cu vameşii şi păcătoşii?
17. Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoşi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepţi ci pe păcătoşi la pocăinţă."
(Marcu, 2)

Dupa cum vezi, Hristos a venit pentru cei pacatosi, pentru cei care beau si fumeaza si pentru cei care trandavesc ca sa-i scoata din trandavia pacatului si a mortii sufletesti.

Intamplarea face ca maine sa fie duminica vameșului si a fariseului in biserica Ortodoxa.

(Luca 18, 9) "Către unii care se credeau că sunt drepţi şi priveau cu dispreţ pe ceilalţi, a zis pilda aceasta."

(Luca 18, 11-12) Fariseul, stând, aşa se ruga în sine: Dumnezeule, Îţi mulţumesc că nu sunt ca ceilalţi oameni, răpitori, nedrepţi, adulteri, sau ca şi acest vameş. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câştig.

Aproape ca te poti ruga si tu asa: Dumnezeule, iti multumesc ca nu sunt ca ortodocsii happy

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Asta și este ideea, creștinismul e acea companie. Sau dacă insiști, fie și spitalul, doar că nu toți care vin cu medicii.
Isus nu a "stat" in compania celor menționați, el îi învăța. Și cei care au crezut și au făcut schimbările necesare au devenit discipolii săi, creștini.
Lor la rândul său li s-a dat poruncă de a predica și a face discipolii, deci și ei "stăteau" in compania oamenilor de tot felul, dar nu "de tot felul" deveneau creștini ci acei care își aduceau viața în armonie cu legile lui Dumnezeu.
1 corintieni 5:11 Dar eu v-am scris acum să nu vă amestecaţi cu vreunul, care, numindu-se frate, va fi desfrânat, sau lacom, sau închinător la idoli, sau ocărâtor, sau beţiv, sau răpitor. Cu unul ca acesta nici să nu şedeţi la masă.
12. Căci ce am eu ca să judec şi pe cei din afară? Însă pe cei dinăuntru, oare, nu-i judecaţi voi?
13. Iar pe cei din afară îi va judeca Dumnezeu. Scoateţi afară dintre voi pe cel rău.
Au fost date porunci clare - cel care a devenit creștin (frate) dar se întoarce la practicile vechi să fie exclus pentru a pastra " compania" curată.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Sunt de acord ca cine vrea sa fie crestin trebuie sa-si ia decizia in serios si sa se comporte ca un crestin adevarat, dar nici nu trebuie sa uitam ca in spitalul lui Hristos care e biserica vom gasi oameni de tot felul, cu patimile si slabiciunile lor si nu ne e dat noua sa-i condamnam si judecam ci trebuie cu dragoste sa-i îndrumam spre renuntarea patimilor.

Dar asta nu exclude faptul ca Hristos a stat in compania pacatosilor. Da, a invatat, dar ca sa invete trebuie prima data sa stea acolo cu ei ca pentru pacatosi a venit, nu pentru cei care sunt deja drepti.

Si dintre ortodocsi, cei care se hotarasc sa-si ia credinta in serios sunt oameni minunati, crestini adevarati care urmeaza onorabil exemplul Mantuitorului si mai sunt si oameni care au mostenit pur si simplu numele de ortodox de la parinti si bunici dar nu îi intereseaza credinta si n-au frica de Dumnezeu. Astia nu sunt ortodocsi adevarati ci au mostenit doar numele de ortodox ca si un fel de titlu care nu inseamna nimic.
Acestia sunt asa numitii "crestini culturali" care se identifica mai mult cultural cu credinta decat cu adevarat.

Si as vrea sa te rog ceva. Cand vezi betivi si fumatori si pacatosi nu îi judeca cu asprime si nu îi privi de sus ca un fariseu ci nadajduieste ca acei oameni isi vor invinge patimile pentru ca toti suntem oameni si tot avem durerile si slabiciunile noastre si Hristos ne-a invatat sa ne rugam unii pentru altii si sa-i iubim pe cei care sunt aproapele nostru si cu toata dragostea si speranta sa-L rugam pe Dumnezeu sa-i ajute in lupta cu cumplitele patimi. Suntem tot oameni, corect? Cu totii suferim cam aceleasi ispite in general.

Oamenii descrisi de tine nu se duc niciodata la biserica si nu se roaga niciodata si nu fac nimic din ce îi indeamna sa faca Hristos si biserica Sa. Sa-i privim cu dragoste si compasiune si sa ne rugam ca la un moment dat se vor trezi din somnul asta crunt.

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Dar asta nu exclude faptul ca Hristos a stat in compania pacatosilor. Da, a invatat, dar ca sa invete trebuie prima data sa stea acolo cu ei "- asta și am spus, altfel e imposibil de a îndeplini porunca lui Isus. Dar nici unul dintre aceștia na devenit discipol fara a face schimbările necesare.
"dar nici nu trebuie sa uitam ca in spitalul lui Hristos care e biserica vom gasi oameni de tot felul, cu patimile si slabiciunile lor "- nu e chiar așa. Deși "compania" e deschisă și oricine dorește poate deveni un angajat, oricine vine este instruit, ajutat, doar dacă își însușește deprinderile necesare este angajat că lucrător. Pe urmă, cu timpul își va desăvârși măiestria. Dacă va continua să vină la instruire de exemplu beat, nu va fi angajat.
In cazul tău lucrurile stau invers. Sunt angajați toți și uneori sunt îndemnați să capete acele deprinderi. Iar aceasta contravine celor scrise în scripturi, și anume ce am citat mai sus de la 1 corintieni.
"Si as vrea sa te rog ceva. Cand vezi betivi si fumatori si pacatosi nu îi judeca cu asprime si nu îi privi de sus ca un fariseu ci nadajduieste ca acei oameni isi vor invinge patimile"- și de ce ai crede că îi privesc de sus? De fapt tocmai invers, sunt dispus să-l ajut pe fiecare, dar depinde de el dacă vrea ajutat dau nu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru iurii75):

Sincer nu inteleg unde bati.
Fiecare suflet e asteptat sa isi invinga patimile. Dupa cum am spus Hristos n-a infintat o companie. Sunt oameni care se straduiesc sa fie crestini cat mai buni si sunt altii care se straduiesc mai putin. Dar noi trebuie sa avem speranta si nadejdea si dragostea necesara sa avem rabdare dupa ei ca probabil o sa se schimbe.
Si daca dureaza 20-30 de ani crezi ca un "betiv fumator" cum ai descris tu nu are nicio sansa la manturie?

Plus ca te mai intreb ceva. Cine e considerat crestin-ortodox? Orice om care se considera asa sau cei care vin duminica de duminca la biserica si respecta macar cerintele de baza a credintei crestine?
Eu zic ca adevaratii ortodocsi sunt din a doua categorie.
Cei din prima categorie e greu sa fie numiti ortodocsi daca nu vin la biserica si nu au treaba cu credinta si nu vor sa renunte la patimile lor. Ce ar putea face Biserica cu ei? Sa se duca preotii peste ei in casa?
E normal ca cei mai multi oameni sa se considere doar cultural crestini si o mica parte din oameni sa fie cu adevarat crestini. Asa se intampla peste tot, in fiecare țara creștina. Majoritatea e indiferenta si doar o mica minoritate ia in serios crestinismul

| iurii75 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Sincer nu inteleg unde bati."- e simplu, ai afirmat că ortodoxia este adevăratul creștinism. De aceia întreb cum se leagă ce spune Biblia cu ce face ortodoxia.
"Si daca dureaza 20-30 de ani crezi ca un "betiv fumator" cum ai descris tu nu are nicio sansa la manturie?"- n-am zis asta, toți au posibilitatea. Ceea ce am zis iar tu înconjori, este că deși fiecare poate, devine un creștin după ce face schimbările necesare. Iar dacă cineva care a devenit creștin se întoarce la acele practici condamnabile, trebuie sa fie exclus pentru a pastra curată adunarea.
In ortodoxie devii creștin la naștere, și indiferent ce practici mai apoi nu este exclus numeni.
Bine, ce crezi despre practica ortodoxă de a sfinți armamentul și soldații? Este corectă din punct de vedere biblic?

| Apokales a răspuns:

Pentru ca stai pe net, daca iesi afara te privesc cu totii ciudat cand le spui ca esti ateu. Si, evident, n-ai curajul sa le demonstrezi ca nu exista si nici motivul. In schimb sunt multi dezamagiti de biserica, ma refer aici la institutie.

| fllu07 a răspuns:

Pentru ca oamenii deschid ochii. D'asta. Acu nu e hulita, este doar o perioadă când este evidențiat adevăratul comportament al bisericii si al capilor ei. Ce spui tu, cu acte de binefacere, este doar de fațadă, si oricum nu asta este menirea bisericii. Isus Cristos a lăsat altceva de facut pentru cei care își spun continuatori ai săi. Luca 4:34. Cum poti spune că îl urmezi pe Isus, ca asculți de porunca sa, dar nu faci ce face el? Si, ca sa revenim la întrebare. acum nu e hulă. Adevarata hulă este pe cale să înceapă. Apocalipsa 17 si 18 spune cum o sa fie distrusă religia falsă de. ghici cine? Exact de cei cu care stau la mese îmbelșugate acu.
Exact de partenerii lor de afaceri. politicienii. Spune acolo în Apocalipsa ca religia falsa, care se aseamănă cu o prostituată, pentru că se terfelește cu orice conducător politic care este la putere, la robinetul cu bani, în detrimentul relației cu Dumnezeu, va fi arsă în foc. Jefuită de bogățiile ei. abandonată în stradă, astfel comercianții are își vând mărfurile cu ocazia sărbătorilor păgâne promovate de biserică vor deplânge soarta prostituatei. Apocalipsa 18:11-17. Atunci sa vezi tu chin si hulă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie că cine va căuta să trăiască cu evlavie în Hristos va fi prigonit...deci este valabil pentru orice creștin adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate vrei sa spui religia crestin ortodoxa, nu credinta crestin ortodoxa, daca zici credinta atunci ia seama ca multi sunt huliti pentru credinta lor, in oricare confesiune, religie/non-religie.
Nu are nimeni nimic cu religia ortodoxa, are cu cei care pastoresc aceasta religie, unde pe alocuri se mai gasesc preoti pedofili, curvari, mandri smd.
Acesti oameni trebuie numaidecat sa fie penalizati pentru faptele lor conform legii, dar hei, Pomohaci a trecut usor de aceasta lege, ba chiar inca mai pastoreste turma?
E ceva inadmisibil.

| StrongHeart explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi se pare dezgustator si inadmisibil, dar am impresia ca s-a format o opinie generala de clerici foarte proasta, din cauza catorva crengi uscate multumita televiziunilor care fac doar sa dezbine, raporteaza numai stiri negative sa nu mai stiu ce sa faca pentru atentie.

| Holiday a răspuns (pentru StrongHeart):

"...multumita televiziunilor care fac doar sa dezbine, raporteaza numai stiri negative sa nu mai stiu ce sa faca pentru atentie."

Nu e nevoie de televiziuni pentru a-ti da seama ca toate rahaturile astea de organizatii religioase sunt niste infectii, iar preotii sunt de doua categorii, unii stiu ca ceea ce fac e doar un job si trebuie sa produca bani, iar altii, putini, sunt suficient de nebuni ca chiar cred in povestile promovate. De nebunia credintei nu sunt scutiti, din cate se vede, nici macar preotii....desi ei ar trebui sa stie cel mai bine ca ceea ce spun sunt doar minciuni.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Fiindca este calea adevarului si a harului, de multi hulita si careia i se sta impotriva inca de pe timpul apostolilor lui Hristos. Daca uraste cineva pe Hristos, acela uraste si Ortodoxia, fiindca Hristos, Care este Calea, Adevarul si Viata, este Ortodox.
Ortodoxia este Taina pe care Hristos, Dumnezeu - Fiul a adus-o oamenilor de la tronul lui Dumnezeu-Tatal.
"Şi cu adevărat, mare este taina dreptei credinţe: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înălţat întru slavă." - 1 Timotei 3:16
Dar biruinta Ortodoxiei asupra paganilor este definitiva inca de pe vremea iconoclastilor si avem promisiunea lui Hristos, ca Biserica Sa nici portile iadului nu o vor birui. - Matei 16, 18
Preotul Ortodox cu Sfanta Cruce si cu Icoana Maicii Domnului biruie orice duh lumesc, desi pare ca e slab si ca toate ii sunt impotriva, dar Dumnezeu este cu el. Dumnezeu ii da har celui smerit, iar celui mandru ii sta impotriva.
"Muta sa fie gura paganilor care nu se inchina icoanei Maicii Domnului, care se cheama Povatuitoarea, celei zugravita de Sfantul Apostol Luca!" - Paraclisul Maicii Domnului

| AndrElle a răspuns:

Pentru ca are cele mai multe prejucati. Oamenii sunt răi, se bârfesc între ei.

| StrongHeart explică (pentru AndrElle):

Oamenii sunt rai si se barfesc intre ei de fel, nu are legatura cu religia.Asa e omul, inclinat mai mult spre rau decat spre bine.

| AndrElle a răspuns (pentru StrongHeart):

Poate, dar preoții noștri, ortodocși sunt foarte pretențioși, judecători în religia noastră. Așteaptă de la noi prea multe.

| StrongHeart explică (pentru AndrElle):

Generalizezi.Nu sunt toti asa.