| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a dus Duhul sfant pe IIsus in pustiu ca sa fie ispitit de Satanel?

40 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Michael11):

Dumnezeu nu e atotstiutor.
Daca religia dtle spune ca este asta nu inseamna ca asa si trebuie sa fie.

| Michael11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce te bazezezi cand spui ca Dumnezeu nu e Atotstiutor? Cum ai ajuns la aceasta concluzie?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Michael11):

Ma bazez pe rationament.
Am ajuns la aceasta concluzie citind biblia, nu ascultand de niste oameni de paie.
Iata cateva exemple: Ex. 13:17, Gen. 8:21, Mat. 4:1, Ps. 26:2.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din Gen. 8:21 reiese altceva, si anume ca Dumnezeu si-a dat seama (asta mai inseamna ca nu e atotstiutor) ca nu a facut bine cand a trimis potopul, pentru ca oamenii, citez:
"pentru ca ​întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tinereţea"

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu da si nu, in sens ca nu a facut nici bine dar nici rau.
Dar de uitat mai uita, clar, daca nu uita nu mai punea un curcubeu pe norii cerului ca, citez:
"Sa imi aduc aminte de om"

Răspuns utilizator avertizat