| Maxim96 a întrebat:

De ce lumea zace acum in somnul adanc al necredintei in Dumnezeu si al nepasariisad?

Răspuns Câştigător
| Greece2000 a răspuns:

Salut Maxim96, pai cam asta e vremea de acum din cate stim din prezentul nostru de acum lumea isi pierde speranta, isi pierde credinta in Dumnezeu, uita sa se mai roage pentru ei, toate astea vin din neinteres, nepasare, uitare, sa nu uitam ca noi suntem creatia lui Dumnezeu.

31 răspunsuri:
| Dumniezău a răspuns:

Ce-ti pasa?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Pentru ca nu mai suntem atat de prosti si de creduli. Fiecare e liber sa creada ce vrea. Din pacate multi se multumesc cu credinta iar intelectul si cunostintele lor au de suferit.

| Dreamer a răspuns:

Motive sunt mai multe pe care le poti cerceta si singur...important este ca iti pasa.

| BlackSulphur a răspuns:

Pentru ca lumea nu mai este credula, si-si da seama care sunt prioritatile prezentului si viitorului. Si ca sa vezi, indoctrinarea si credinta oarba nu se alfa printre ele! Ce intamplare nefericita, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns:

Pentru ca lumea (unii nu totii) si-au dat seama ca religiile exista datorita intereselor unor smecheri si nu reprezinta pe d-zeu.si nu le mai pasa de biserica si majoritatea nu sunt credinciosi sunt religiosi ei cred in religii nu in d-zeu.intrebarea ar fi trebuit sa fie: de ce religiile ne-a departat si nu ne-a apropiat de divinitate daca tot reprezinta o inspiratie divina:

| Kalla a răspuns:

Ar trebui sa nu ne pese de cea ce spun ateii, indifeenta este cea mai buna arma impotriva prostiei, daca ei continua sa ne insulte religia, asta este, fiecare sfarseste unde alege.

| usuk a răspuns:

Intrebarea e pusa gresit; mai corect [cred eu ca] era: "de ce lumea zace acum in somnul adanc de iluminare si emancipare intelectuala?"
si aici raspunsul e simplu: informatia e la mana oricui si e libera sa fie folosita de catre toti/ adevarul e mult mai..."la-ndemana"

| RavnTapt a răspuns:

Pentru ca acesta este secolul nonvalorilor in care mass-media(a4a putere in stat) prigoneste si instiga la prigonirea crestinitatii.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

90% ortodoxi si 1% atei, necredinta zici?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Hai ne lasi, si 8% ce sunt? Ai scos tu procentele alea din burta si faci pe interesantu. Vezi ca a aparut un studiu care arata ca ateii sunt mai inteligenti decat credinciosii ceea ce se observa din plin la categoria asta.

| Maxim96 explică (pentru AlexanderAdrian):

De fapt ateiii nu sunt liberi ca nu accepta pe Dumnezeu.
Toti i-L vom vedea la judecata din urma si acei care l-au ignorat vor regreta cumplit!

| Nucreeed a răspuns:

Pentru ca nu toti vor sa fie la fel de prosti si incuiati ca tine.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Maxim96):

Pot sa rad acum sau la judecata de apoi?

| Maxim96 explică (pentru AlexanderAdrian):

Poti sa razi acum cat vrei, ca mai apoi vei plange si te vei tangui!

| Maxim96 explică (pentru Nucreeed):

Asta nu face pe cineva prost daca crede in Dumnezeu-adevarul suprem si sursa vietii si a toate cele ce exista.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Maxim96):

Da da sunt convins. Iti doresc mult mai multa cunoastere si inteligenta sa mai citesti si altceva decat biblia sau sa fanatizezi din auzite si mai vorbim.

| RAY a răspuns:

99 la suta din romanii ca vorbim de Romania daca vrei vb si de moldova, dar in Romania 99 la suta din populatie este crestina din care 80 la suta ortodoxcsa, restul catolici, reformati, pocaiti
Romania e o tara sfanta nu vad de ce ai pus intrebarea asta sincer

Religie
Articol principal: Religia în Republica Moldova.
Mănăstirea Căpriana

Tradițiile creștine din Moldova au rădăcini adânci și își au originea în secolele III-VIII, conform unor teorii. La august 2007, pe teritoriul Moldovei activau 23 de culte religioase înregistrate, care dețin în total 2319 părți componente (parohii, mănăstiri, instituții teologice, misiuni etc). Cultele religioase cu cele mai multe părți componente sunt: Mitropolia Moldovei (1281 părți componente), Mitropolia Basarabiei (309), Uniunea Bisericilor Creștine Evanghelice Baptiste (273), Organizația Religioasă a Martorilor lui Iehova (162), Adventiștii de Ziua a Șaptea (151), Cultul Penticostal (40), Episcopia Romano-Catolică din Chișinău (33), Uniunea Bisericilor Creștine Libere (Cultul Harismatic) (19), Eparhia Bisericii Ortodoxe Ruse de Rit Vechi ș.a.[61][62]

Conform recensământului din anul 2004:

Ortodoxism 93, 34%, dintre care:
Ortodocși aparținând de Mitropolia Chișinăului și a întregii Moldove (subordonată Patriarhiei Moscovei) - 60%
Ortodocși aparținând de Mitropolia Basarabiei (subordonată Patriarhiei Române) - 23%
Ortodocși aparținând direct de Biserica Ortodoxă Rusă 6, 6%

Catedrala Naşterea Domnului din Chişinău

Protestantism de orice curent 1, 98%
Staroveri 0, 15%
Catolicism 0, 14%
Altă religie 0, 88%
Fără religie (agnostici și atei declarați) 1, 35%
Nedeclarați 2, 24%
si voi sunteti o alta tara de sfinti observ

nr de ateii este asa mic ca practic nu are importanta in ambele tarii, intrebarea ta ar fi bine daca o reformulai asa de ce sunt asa multi crestini doar cu numele

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Tu esti dovada vie ca voi crestini nu aveti nimic in comun cu isus, cum sa nu isi pese cand isus spune va bine celui ce te raneste da camasa jos de pe tine celui ce te palmuieste, si multe de care tu habar nu ai dar vb

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Mai rau este sa te declari a lui si sa fi ca iuda decat sa il ignori, farisei credeau in dumnezeu si greseau, maxim tu ai citi biblia vreodata?

| Lizzu a răspuns:

Tu il vezi ca pe un somn adanc.
Pentru tine este un somn al necredintei ceea ce vezi in jur. Pentru ceilalti nu este un somn adanc. E un alt fel de a trai si de a percepe lumea.

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Am citit.
Eu vorbesc in general, nu numai despre atei...

| Inferno a răspuns (pentru Nucreeed):

Asa e cand vrei sa-l imiti pe Tutea, incepi sa aberezi despre somnul adanc.

| ioanaAn a răspuns:

Pentru ca doar unii au nevoia sa creada in ceva puternic care-i protejeaza de viata de acum si cea de dincolo. Frica de necunoscut isi spune cuvantul.

| Inferno a răspuns (pentru Kalla):

Deci daca ateii sunt prosti, inseamna ca si acei atei ce au IQ de 160 respectiv 180, fiind considerati unii dintre cei mai inteligenti oameni de pe pamant, sunt prosti.
Ceea ce este evident absurd.

| dragos38 a răspuns (pentru Maxim96):

Daca vrei sa-ti faci o impresie despre cum actioneaza divinitatea asupra vietii umane eu zic sa lasi biblia la o parte sau sa citesti biblia dar cu mare atentie si dupa aceea sa mai citesti si altceva de exemplu cartii de stiinta / dupa aceea poti trage o concluzie cat de cat despre divinitate.

NOname
| NOname a răspuns:

Probabil o parte s-a prins că...
http://i.imgur.com/HWv3IaL.png

| KristalPop a răspuns:

Simplu, deoarece aceşti oameni de rând, care zac în somnul adânc al nepăsării, cum spui tu, au avut curajul să cerceteze ceea ce spune Biblia sau oricare altă carte religioasă, care te învaţă despre unicorni. De acord, nu trebuie să dai dreptate Bibliei ca să crezi în Dumnezeu, dar acel Dumnezeu, cum este el prezentat în Biblie şi alte cărţi, este în imposibilitatea de a exista. Astfel, au deschis un al treilea ochi, cum prefer eu să numesc şi pun la îndoială tot ceea ce au învăţat ani de zile şi/sau ce le-a fost spus ani de zile şi s-au îndepărtat de la idealul religios şi purtător-spre-rai numit credinţă. De ce oare sunt cei care cred în tot felul de basme de Epoca de Bronz în marea lor majoritate analfabeţi, ilogici, retrograzi şi de-a dreptul ignoranţi? Dumnezeu nu e gaura de la gogoaşă, Allah nu e gaura de la gogoaşă, Yahwe nu e gaura de la gogoaşă. Gaura de la gogoaşă e de sine stătătoare. La fel şi lumea înconjurătoare. Nu contează Dumnezeul în care alegi să crezi, sau eşti îndoctrinat în a o face, contează că trăieşti. Şi nu, nu e dar de la zeul tău favorit, e doar un fapt de sine stătător. Tot mai multă lume îşi dă seama de lucrul ăsta şi refuză cu înverşunare să mai creadă în basme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, că e aproape șase dimineața și-s trează de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea?