| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Matei ii plaseaza pe Maria si pe Iosif in Betleem si Luca in Nazaret?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pt ca sunt 2 surse diferite, 2 povesti diferite scrise la suta si ceva de ani de la asazisele evenimente.
Este daca vrei ceva genul, peste o suta si de ani vine un jurnalist sa scrie despre revolutia romana.
Ce o sa scrie ala dupa tine? O sa scrie ce aude la unu la altul.Dar daca or sa fie 2 jurnalisti ce or sa scrie? O sa scrie diferit,depinde de sursa de unde sa informat,dar ambii or sa bata campii pentru ca nu au fost la fata locului si nici na vorbit cu martorii direct care au fost atunci la revolutie.

Asa si aia care au scris biblia,au bagat fiecare din top,nu mai exista nimeni care traise pe timpul ala,deci sa scris un fel de SF.
Chestia este ca pe timpul ala erau destui scriitori,istorici,si culmea pe vremea aia istoricii aia erau destul de independenti,nu prea le impunea puterea sa scrie sau sa nu scrie ce vor.
Ce le impunea erau chestii despre putere,despre impaarat,sal arate pe ala intr-o lumina mai deosebita,dar in rest aia scriau ce vedeau,ce auzeau,etc.
Erau greci,aia scriau dupa mine cel mai aproape de adevar,erau romanii,si chiar evrei.
Dar curios nimeni na aminntit macar de Isus al vostru,la amintit pe Ioan botezatoru,pe ala cum de la amintit?
Dar sa apara unu care facea minuni,care facea din apa vin,pfff,care vindeca oameni doar cu vorba,piuuuu frate,pai ar fi scris toti,unde pui ca ar fi mers sa il si vada fata in fata.

Deci povesti,vraja marii,cum scriu astia astzzi SF asa scriau si aia pe atunci povesti,Harap Alb,Fat Frumos laughing doar ca aia o faceau pentru bani,era la moda pe vremea aia biserica, toti puneau botu la vrajelei, aveai papagal iti trageai biserica si ala erai, te umpleai de bani, exact cum e cu muzica in ziua de azi, stii sa canti manele te-ai scos faci milioane laughing sau ce gen de muzica se mai cauta.

361 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Am uitat sa zic ca s-a intamplat asa pentru ca cei care au scris nu stiau unu de altul,sau nu stia unu cea scris alantu laughing apoi au bagat in graba acolo lucrarea si a ramas asa,acu prea te iei de orice amanunt si tu.
Daca te uiti si la un film in ziua de azi,cu toata tehnologia lor si astia mai scapa cate o duma,cate o balarie, ceva ce nu-s e leaga.

Asa ca ce pretentie sa ai la aia pe vremea aia, pai ce aia aveau mobile, nici becuri nu aveau, scriau aia noaptea pe ascuns bagati in lada cu lumanarea.na si tu acu, mai conteaza ce oras era, era un oras, o fi incurcat aia orasele intre elelaughing

| Lukasssz a răspuns:

Era l@b@giu

| Antisistem11 a răspuns:

Autorii anonimi ai evangheliilor nu l-au cunoscut niciodată pe jesus.nu au fost martori oculari la viata lui.doar au facut colectie de povesti despre el.

| IubescRomânia a răspuns (pentru Antisistem11):

Singurul care nu l-a văzut pe Iisus era Marcu, care-și scrisese evanghelia pe baza amintirilor Sfântului Apostol Petru. Matei, Luca și Ioan erau sfinți apostoli

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cum se contrazic? Arată-mi contradicția.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

rolling on the floor În Luca 2; 2 zice foarte clar că Quirinius era guvernator al SIRIEI! De când Betleem e în Siria?

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

S-a făcut recensămînt în tot imperiul, la ordinul Romei, iar în Siria lui Qurinius s-a făcut prima oară (Luca 2; 1-2).

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu era. Era guvernator în Siria; Betleem e în Iudeea.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Quirinius a făcut recensămînt în Siria lui, de unde ai dedus tu că a făcut în Betleem? În tot imperiul s-a făcut recensămînt, fiecare guvernator pentru teritoriul său.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai pe românește: Quirinius a făcut recensămînt în Siria iar Irod în Israel. Ordinul pentru recensămînt a fost dat de la Roma și valabil în tot Imperiul Roman.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Descendenții lui Iosif erau din Betleem.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru IubescRomânia):

Strămoșii*

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu gândești?! Nu avea Quirinius cum să facă recensămînt în Iudeea, că nu el guverna acolo!

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu nimicești pe nimeni, doar îți arăți lipsa de logică.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cred că ți-am zis de 5 ori că recensămîntul a fost în TOT imperiul!

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

FIX ASTA ți-am spus și eu! Quirinius a făcut în Siria și Irod în Israel!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru IubescRomânia):

Se pare că abia acum ai făcut "cunoștință" cu Dany. Îl cunosc mai de demult. Deși uneori mai apare o rază de rațiune, în general da dovadă de grave probleme la "mansardă". Conversația voastră confirmă că iarăși e in perioada "gravă". rolling on the floor
Matei - n-a avut intenția de a arăta unde locuiau inițial Iosif și Maria, doar menționează că Isus s-a născut în Betleem. De ce un creier bolnav a decis că aceasta înseamnă că ei acolo locuiau tot timpul? rolling on the floor
Luca oferă mai multe detalii despre subiect - unde locuiau și cum au ajuns în Betleem. Aceasta nu înseamnă că se contrazic.
Referitor la recensământ - dacă ar avea barem un pic de judecată logica, n-ar mai scris așa tâmpenii.
Luca 2:1 În zilele acelea, Cezar August a dat un decret prin care toată populația trebuia să se înregistreze. 2 (Acest prim recensământ s-a făcut când Quirinius era guvernatorul Siriei.)
Dar mintea bolnavă a decis că recensământul in Iudeea la efectuat Quirinus! rolling on the floor Deși scrie clar că s-au făcut când respectivul era guvernator al Siriei.
Deci, nu te aștepta la întrebări și răspunsuri logice și "sănătoase" din partea userului respectiv.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Omule, ma enervezi, ma scoti din sarite. " - greșit! Tu din naștere ești sărit și de pe fix, și din sărite...
rolling on the floor
E clar că au fost mai multe recensăminte. Și Luca menționează aceasta.
Demult nu m-am amuzat așa! Excelezi in aiureală de fiecare dată.
"Cum sa zica de recensamantul lui Quirinius din Siria cand cei doi s-au dus in Iudeea" - deja nu o dată ți s-a spus - unde au citit de "recensământul lui Quirinius"? Nu scrie așa ceva. Stai jos varză! rolling on the floor
Nu mai comentez toate aiurelile tale, deja nu mi-i interesant.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Învățate a citi atent și nu pe sărite.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" Irod cel Mare a murit in anul 4 inainte de Jesu", " Sper ca nu il contrazici pe Josephus, ca mai inainte il citai " - deja de foarte multe ori te-am atenționat referitor la problema ta cu logica, memoria, atenția...
Se vede că dacă argumentul e puțin mai voluminos - nu reușești să-l "digeri".
Nu are rost sa repet, dar totuși,- Irod nu a murit in anul 4 î.e.n., așa au socotit unii pe baza celor spuse de Josephus - cu puţin timp înainte de moartea regelui Irod a avut loc o eclipsă de lună. Bibliştii îndreaptă atenţia asupra unei eclipse parţiale de lună care a avut loc la 11 martie anul 4 î.e.n., considerând-o o dovadă că Irod trebuie să fi murit în acel an. Totuşi, în anul 1 î.e.n. a avut loc o eclipsă totală de lună la 8 ianuarie şi o eclipsă parţială la 27 decembrie. Nimeni nu poate spune dacă Iosefus s-a referit la una dintre eclipsele din anul 1 î.e.n. sau la cea din anul 4 î.e.n. Prin urmare, nu putem folosi cuvintele lui Iosefus pentru a stabili cu exactitate anul morţii lui Irod. ( deși unii cu handicap au făcut-o, asemenea ție)
Că Isus s-a născut în anul 2 î.e.n. arată clar Biblia ( și că acel prim recensământ a avut loc tot în acel an). Ioan Botezătorul, vărul lui Isus, şi-a început cariera de profet în al cincisprezecelea an al împăratului roman Tiberius Caesar (Luca 3:1, 2). Istoria laică confirmă faptul că Tiberiu a fost proclamat împărat la 15 septembrie 14 e.n.; aşadar, cel de-al cincisprezecelea an de domnie al său avea să dureze din ultima parte a anului 28 e.n. până în ultima parte a anului 29 e.n. Ioan şi-a început ministerul în această perioadă, iar, conform dovezilor, Isus şi-a început ministerul şase luni mai târziu (Luca 1:24–31). Această dovadă, împreună cu altele, ar plasa începutul ministerului lui Isus în toamna anului 29 e.n.* Biblia menţionează că Isus era „cam de treizeci de ani" când şi-a început ministerul (Luca 3:23). Dacă în toamna anului 29 e.n. era în vârstă de 30 de ani, el trebuie să se fi născut în toamna anului 2 î.e.n.
Și acum, stai jos, varză!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu am inteles partea cu al 15 lea an" - nu mă mir, cu așa handicap greu îți va fi... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci tu contrazici un istoric din acel secol " - contradicția e în capul verzei! rolling on the floor Istoricul na susținut tâmpeniile pe care le repeți, el doar a spus că a fost o eclipsă, iar eclipsă a fost și în anul 1, nu doar 4.
Jos!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Toată lumea normală știe că Ioan era cu 6 luni mai mare. Dar tu se vede că doar acum descoperi.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Irod era guvernator in Matei, Nu Irod l-a vrut mort pe Jesus copil? Si cum se face ca Quirinius era si el guvernator, tot acolo asta dupa Luca." - bre dar ești bolnav tare nu glumă! Ești chiar bou cu totul. Unde ai citit tu la Luca că Quirinius era guvernator in Iuda?! rolling on the floor)
Da, bre, și-a bătut joc maică-ta de tine. Erai pe post de minge se vede...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci vrei sa zici ca Quirinius a fost guvernator in Iudeea, inaintea lui Irod cel Mare? Ca asta inteleg eu " - Repet pentru noi - pe vremea acelui prim recensământ Quirinus era guvernator al Siriei! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ia baga la tata, cap de pla" - să-i bag lui taicatu pla in cap? Nu! Nu mă spurc! Lamuriti-va singuri, unul altuia...

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu scrie in Luca ca Maria si Iosif s-au dus la recensamantul lui Quirinius?" - nu scrie așa ceva. E un delir al verzei...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu zice in Luca ca Iosif si Maria s-au dus la recensamantul lui Quirinius." - sigur că nu zice asta! Ești orb cu totul?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Să-ți copiii aparte, poate așa vei observa... "pe când era dregător în Siria Quirinius.'' În Siria, nu Iuda, și nu "recensământul lui Quirinius" ci pe când era guvernator al Siriei.
Greu! Tare greu pentru varză...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In limba rusă este o zicală - клин клином вышибают. ( Ceva de genul - o pană se dezbate cu altă pană) Încearcă! Da- te de câteva ori cu capul de perete, poate se anulează căzăturile cu capu-n jos din copilărie.
Josephus descrie a doua perioadă de guvernare a lui Quirinius, deja după Archelaus.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Vezi ca te facui praf? " - rolling on the floor visezi, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Vezi ca eu am rabdare cu pro "- ceva mai devreme ziceai că nu mai ai, îți săreau doagele... rolling on the floor
Dar ce-ți lipsește este judecata sănătoasă. Ceva de neînchipuit pentru o varză...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"vrei sa zici ca Quirinius a fost gguvernator in Iudeea, apoi a venit Irod cel Mare, apoi Archelaus, si apoi iar Quirinius? " - pentru bou este greu să facă diferența între Iuda și Siria?
Quirinus guvernator al Siriei.
Irod - Iuda.
Înțelege bouțul dau tot nu?
Quirinius în Siria și Irod in Iudeea.
Să-ți mai repet? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daaa, s-a aprins rău varza!
Iese fum din "perdac"! rolling on the floor
Mai repet o dată pentru boușorul cu cap de varză...
Recensământul nu e al lui Quirinius. Poruncă o da Cezar. Și scrie nu Siria sau Iuda, ci " toată lumea" să se înregistreze. La momentul acestui prim recensământ, Quirinus era guvernator al Siriei, Irod era în Iudeea. Iosif vine la Betleem pentru înregistrare deoarece era din " cada și familia lui David". La Betleem se naște Isus, anul 2 î.e.n. Irod moare cam in anul 1 î.e.n. Urmează Archelaus... bla, bla, bla...
Josephus descrie a doua perioadă de guvernare a lui Quirinius.
Că e vorba de anul 2 î.e.n. confirmă și ceea ce se spune despre Ioan Botezătorul care își începe activitatea in al 15 an... ( Ceea ce nu ai înțeles rolling on the floor )
Că Quirinius a fost guvernator in două perioade ai postat și tu un citat, dar sigur că nici pe acela nu l-ai înțeles.
Stai jos.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Boala din născare leac nu are. In cazul tau - prostia din copilărie nu se vindecă. rolling on the floor
Repet pentru boușor. Quirinius a fost guvernator două perioade. Prima a inclus și anul 2 î.e.n. Tu singur ai postat un citat care confirma aceasta, dar dă, memoria verzei e scurtă, sau mai corect - lipsește.
"Nu il mai baga pe Ioan, ca nu are rost. Ca acolo e vorba de Tiberiu, nu de cei doi guvernatori." - desigur, e prea greu pentru tine da faci câteva calcule, de fapt nu sa le faci, să le urmărești. Ce, nu îți ajung degete, sunt prea multi ani? rolling on the floor
"Nu imi zice ca zici ca Quirinius a facut recensamantul in toata lumea. Si in Romania?" - nu, recensământul boilor la lăsat pe altă dată. La acel moment Cezar a decretat recensământ in imperiul său.
"''Cum Quirinius a fost trimis de Caesar să facă recensământul Siriei şi Iudeii''." - poți să spui unui bouleț de sute de ori că e vorba despre a doua numire a lui Quirinius ca guvernator, dar degeaba. El tot se uită lung la poarta nouă!
Da-te cu varza de perete! Doar la atât ești bun. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

" cum sa faca Quirinius
recensamantul in Iudeea peste Irod cel Mare, ca doar el era guvernator la nasterea lui Jesus." - dragă boușor cu cap de varză, nu vei reuși nicidecum să înțelegi ceva până nu treci un curs de lecuire pentru tărtăcuță. ( Și după tot slabe șanse, dar oricum...)
Ți s-a spus de o mie de ori - recensământul lui Quirinius în Iudeea e doar in mintea bolnavă a verzei. Recensământul e al Cezarului. Luca menționează cine era guvernator in acel moment în Siria, și asta deoarece Iosif la moment locuia în Galileea, dar deoarece era din casa lui David a trebuit să plece la Betleem pentru a se înregistra. Și Quirinus n-a venit după el să-l înregistreze acolo, n-avea treabă atunci în Iudeea. Acolo era Irod.
Deja după Archelaus, Quirinus devine guvernator ( numit a doua oară în această poziție) al Siriei și Iudeea, ceea ce și descrie Josephus.
Dar sigur tot nu vei înțelege, ai ideea fixă - Quirinus face recensământul in Iudeea. Consecințele loviturilor la cap...
Nu sa priceput maică-ta sa-ți puie pe cap batem o cratiță dacă nu avea cască, iar mâinile nu aveau forță să te țină în brațe...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci Iosefin minte? " - nu, nu minte. Problema e că varza nu gândește. Josephus descrie a doua perioadă de guvernare. El nu scrie că aceasta ar fi prima a lui Quirinius. Deci nu minte, pur și simplu varza nu poate procesa informația prezentată.
"de ce Luca nu zice cine era guvernator in Romania". - pentru că cel care se uită că boul la poarta nouă și nu gândește logic, încă nu se născuse. Și nici Iosif cu Maria nu locuiau în România, deci nici nu era nevoie să menționeze.
"unde scrie ca fost recensămînt in In Iudeea?" - dragă varză, recensământul la decretat Cezar in tot imperiul său.
Stai jos și nu te mai fa de râs atâta.
Deși..., oricum știu toți că-ți lipsesc câteva doage...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"tare asta cu doua domnii. Pai daca a fost eliminat prima data, cum sa mai fie a doua oara?" - rolling on the floor deci ești mai retard decât îmi închipuiam. Într-adevăr, cum poate cineva ocupa o funcție de două ori? rolling on the floor

"daca era recensamant in Iudeea, il facea Irod cel Mare, " - boușorul a citit la Luca cumva că Iosif să înregistrat la recensământul "organizat" de Quirinus?

"mai citeste odata: Quirinius a fost guvernator in Siria si in Iudeea. Asa zice Iosefus. " - oare cat de tare se poate proști varză in continuare? Dacă ai putea judeca barem un pic ai înțelege că Josephus descrie perioada de după Archelaus, dar Luca vorbește de primul recensământul din anul 2 î.e.n. când Irod era în Iudeea și Quirinus in Siria.
"aia cu Romania era un exemplu" - chiar? Oare cum de nu mi-am dat seama? rolling on the floor Altfel nu-ți mai dovedeam că exemplul tau e la fel că logica ta - pe lângă.
Să-ți mai repet aceleași lucruri de o sută de ori nu mai doresc, deja e plictisitor.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci a fost peste domnia lui Irod cel Mare, ca doar Irod cel Mare a fost pe atunci in Iudeea " - vai de capul verzei! Cum sa fie peste Irod dacă era doar in Siria? rolling on the floor
"Cum Quirinius a fost trimis de Caesar să facă recensământul Siriei şi
Iudeii''. - bouțule, dar nu vrei să gândești și când a fost asta? Că a fost in anul 6 sau 7 e.n? Deja după moartea lui Irod și guvernarea lui Archelaus? Nu funcționează tărtăcuța? rolling on the floor
Și dacă ai citi ceea ce postezi poate nu mai aiureai atâta - Iosif numeste pe Senius Saturninus si pe Quintilius Varus ca guvernatori succesivi de la aproximativ 9 i.Hr. pana dupa moartea lui Irod (Antichitati XVI.9.1; XVII.5.2; 9.3)." ( din sursa expusă de tine). "Doua inscriptii care mentioneaza pe Quirinius au fost interpretate unii ca indicand ca era guvernator asociat al Siriei inainte de moartea lui Irod "...
Dacă nu te-ai uita in carte că boul la poarta nouă ci ai putea judeca puțin - înțelegeai că descrierea lui Josephus nu neagă prima guvernare a lui Quirinius și primul recensământ făcut în anul 2 î.e.n.
Mai pe scurt... Da-te cu capul de perete, oricum, într-o stare mai rea decât ești nu cred că e posibil să degradezi. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bravo, perseverezi in tâmpenie!
Recensământul la ordonat Cezar in tot imperiul Roman, deci și în Iudeea, de ce să zică neapărat Luca că și în Iudeea era recensământ daca deja a spus că în tot imperiul. Repet pentru varză - la vremea primului recensământ Quirinus nu era guvernator in Iuda ci doar Siria. Fiecare se ducea să se înregistreze la locul lui de baștină, nu unde locuiau la moment, și asta scrie clar.
Deci, îți faci și dai cu capul în poartă. Recitești comentariile. Dacă tot nu ajunge la varză - repeți cu capul în poarta nouă. Și așa la nesfârșit.
rolling on the floor
Încă un detaliu pentru varza împuțită - martorii nu au preoți.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și doar avertizasem varză să nu să se screamă prea tare că oricum nu va înțelege, va încerca să transpună modul cum se face in prezent recensământul la recensământul din trecut, nu va înțelege că nu este acces la istoria completă a celor care au avut vreo funcție în anii respectivi, nu există asemenea date, doar cate ceva,; nu va înțelege că na afirmat Luca că acel prim recensământ a fost organizat de Quirinus cum aberează varza; varză nu înțelege că chiar și în prezent la recensământ persoanele sunt înregistrate în locul unde sunt puse la evidența, dacă cineva pleacă în deplasare undeva, nu este înregistrat unde se află cu unde este pus la evidența ( Biblia nu arata care era chestia cu Iosif, trecuse recent în Nazaret sau nu, arată că el a trebuit să se înregistreze în Betleem conform cerințelor la acel moment).
Nu va înțelege varză nici de care perioada vorbește Josephus, deși spune clar că deja după Archelaus, iar primul recensământ a fost înaintea lui Archelaus, pe când încă trăia Irod...
Deci, aplica ce ți-am spus - fă-ți vânt și țintește poarta nouă... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iarăși trebuie sa repet că am avertizat doar varza, nu vei înțelege la fel cum nu înțelegi de ce poarta e nouă...
E imposibil pentru varză să înțeleagă " Quirinius ocârmuia Siria.", nu și Iuda, Iudeea a fost "anexată" Siriei abia ~8 ani mai târziu, după Archelaus... rolling on the floor
Și nici " duceau toţi să se înscrie, fiecare în cetatea sa.
4. Şi s-a suit şi Iosif din Galileea, din cetatea Nazaret, în Iudeea, în cetatea lui David care se numeşte Betleem," - adică s-a dus în "cetatea lui" după cum și era cerința.
Nu dispera, fă-ți vânt mai tare și izbește cu capul... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vezi că în zadar se stăruie varza să înțeleagă ceva?! rolling on the floor Și e normal sa nu ajungă la boușor că Josephus descrie anul 6 - 7, iar Luca scrie despre anul 2 î.e.n.
"deci tot il contrazici pe Josefu cand zice ca Imparatul l-a trimis pe Quirinius sa faca recensamantul in Siria siin noua regiune anexata, Iudeea." - uite dovada că ești complet dus cu pluta. Când l-am contrazis eu? Eu doar îți repet că e anul 6-7 e.n. Iar primul recensământ în anul 2 î.e.n. rolling on the floor ce greu de cap! Te trag coarnele la pământ? rolling on the floor
"Si care era cetatea lui Iosif? Nu cumva Nazaret?" - imposibil pentru o varză să înțeleagă că dacă era Nazaretul atunci n-ar fi fost nevoie sa plece in Betleem pentru înregistrare.
Nu încerca să faci ce este imposibil pentru varză, fa ceea ce poți - elan și în poartă! rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai eu nu am afirmat ca dupa Archelaus a fost anexata iudeea Siriei? " - iată așa de tâmpită e varză că deja nu mai tine minte două detalii - Archelaus a fost după Irod, iar primul recensământ a fost pe timpul lui Irod.
Mai tare lovește! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si ce mai cauta Quirinius sa faca recensamantul in Iudeea? " - a citit varza oarba cumva că Luca ar fi zis că Quirinius a făcut recensământul in Iudeea în anul 2î.e.n?
"parca Iudeea nu facea parte din Siria, acum face?" - nici tâmpenia nu făcea parte din capul verzei la naștere, dar pe urmă s-a stabilit ocolo permanent. La fel și Iuda nu făcea parte din Siria în anul 2 î.e.n. când era Irod, dar în anul 6-7 a ajuns sa facă.
"Deci Cezar a anexat de doua ori Iudeea? " - mai și fumează varza! rolling on the floor
Las-o baltă, e prea complicat pentru o varză, și așa cu probleme la tărtăcuță ba încă și consumatoare de ierbușoară... rolling on the floor
Fă ce poți - avânt și de poartă... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

''Nazaret nu exista'', - uuuu, delirul progresează!
"cine s-a stabilit permanent, si unde? " - încearcă să treci pe la veterinar, poate îți oferă ceva... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Vrei sa arata printul in care zici ca Nazaret nu exista/?" - rolling on the floor ai reușit să cobori mai jos de fundul fundului! Mai fa pauze la iarbă...

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și miopie ai dar și demență. rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Orbul nu vede ce scria puțin mai sus in tabelul tău? "necunoscut".
Asta in perioada când conform lui Luca a fost primul recensământ, anul 2 î.e.n. când în Iuda era Irod. Iar în Siria - Quirinius. 30 de ani mai târzie era al 15 an de domnie al lui Tiberiu, ceea ce confirmă exactitatea lui Luca.
Iar varză da cu capu-n poarta nouă...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deja de multe ori ți-am arătat dovezi indirecte că Quirinius era în Siria și în anul 2 î.e.n. Problema e va în capul verzei nu intra mai nimic. Continuare cu poarta, boușor. rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Unde zice ca Quirinius a guvernat in al 15 lean al lui Tiberiu?" - rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
Clar! Gata, finiș! rolling on the floor
Ai tâmpit cu totul!
Unde ai văzut tu afirmația că Quirinius era guvernator în anul al 15 de conducere a lui Tiberiu?
Sună 112, spune că ai urgență, grave probleme de tărtăcuța.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns:

În Matei 2; 1 ni se relatează locul unde s-a născut Iisus: Betleem, Iudea, unde au mers Sf. Iosif cu Fecioara Maria să se înscrie la recensămînt, pe când în Luca 1; 26 zice că arhangelul Gavriil i-a vestit Fecioarei Maria nașterea lui Hristos când ea era în Nazaret, Galileea.
"Iar dacă S-a născut Iisus în Betleemul Iudeii, în zilele lui Irod regele, iată magii de la Răsărit au venit în Ierusalim, întrebând:" (Matei 2; 1)
"Iar în a şasea lună a fost trimis îngerul Gavriil de la Dumnezeu, într-o cetate din Galileea, al cărei nume era Nazaret," (Luca 1; 26)

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu zice asta în mod direct, dar putem deduce. În Matei 26; 71 zice: "Şi ieşind el la poartă, l-a văzut alta şi a zis celor de acolo: Şi acesta era cu Iisus Nazarineanul."
Deci aflăm că Iisus și-a petrecut mult din copilărie în Nazaret, altfel nu-i ziceau "Nazarineanul". Deci el s-a născut în Betleem dar a copilărit în Nazaret; ce motiv ar fi avut părinții lui să se fii mutat din Betleem în Nazaret, dacă ar fi locuit acolo permanent?

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Zice și în Matei 2; 1 că Iisus s-a născut "în zilele Irod regele".

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta zic! Au plecat în Betleem doar temporar, pentru recensămînt. Apoi au revenit în Nazaret, în Galileea.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Îi plasează în Betleem doar la momentul Nașterii lui Iisus. Apoi în Matei 26; 71 ne zice că i se spunea Nazarineanul, adică a copilărit în Nazaret, deși era născut în Betleem.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu locuiau în Betleem, asta tot îți explic, au mers acolo pentru recensămînt, au stat puțin și au plecat.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Foarte ușor. Irod era rege al Israelului în timp ce Quirinius era guvernator al Siriei; nu confunda merele cu perele.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu zice, dar zice în alte Evanghelii.
"Şi s-a suit şi Iosif din Galileea, din cetatea Nazaret, în Iudeea, în cetatea lui David care se numeşte Betleem, pentru că el era din casa şi din neamul lui David." (Luca 2; 4)

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"În zilele acelea a ieşit poruncă de la Cezarul August să se înscrie toată lumea. Această înscriere s-a făcut întâi pe când Quirinius ocârmuia Siria." (Luca 2; 1-2)

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa, și? Tot de martori oculari au fost scrise și celelalte evanghelii!

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba nu, căci atât Luca cât și Matei prezintă locul nașterii ca fiind Betleem.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar tot el a dat ordin pentru recensămînt.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu-i contrazic, măi! Ambele Evanghelii numesc Betleemul locul nașterii lui Iisus, așa e de greu?!

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se contrazic, căci Matei nu zice nimic de locația inițială.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Arată-mi unde zice Matei că locuiau în Betleem înainte de momentul nașterii?

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu! Tata a pățit la fel: părinții lui erau din Cluj dar s-au mutat în Arad 1 an. Tata s-a născut în Arad dar a copilărit la Cluj. Simplu, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ba știa și Matei, dar pur și simplu a uitat să menționeze.

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu se poate, în Luca zice CLAR că au venit din Nazaret.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru că atât Luca cât și Matei au fost apostoli, deci știau asta.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu de unde știi treaba asta?! Au găsit așa-ziși "oameni de știință" manuscrisele originale, ca să le putem data exact? Ce ai zis tu e doar o presupunere, nu avem dovezi arheologice în acest sens.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ioan a fost și el apostol, normal, doar că el își începe narațiunea cu predicile lui Ioan Botezătorul (care urmează imediat după introducere). Evanghelia după Marcu a fost scrisă de Sf. Marcu după ce își amintea el că îi povestise Sf. Apostol Petru, de aia e și cea mai scurtă evanghelie.

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, dar le-a povestit El (probabil).

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Așa cred eu, este "deducția mea". De unde altundeva să știe?

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, dar categoric nu la una de câteva decenii, cum spun "istoricii".

| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce dovezi aduci în acest sens? Luca a fost și el apostol, nu avea de ce să copieze, fusese martor la ceea ce scrisese.

Răspuns utilizator avertizat
| IubescRomânia a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E o diferență aici. În acest scenariu fictiv, nu ești autorul ambelor lucrări, deci se deduce că detaliul privind originea părinților lui Harry a fost omis intenționat. Pe când Matei și Luca au fost autori diferiți. Luca doar completează ce a uitat Matei să menționeze.

Răspuns utilizator avertizat
| Cretinul112 a răspuns (pentru IubescRomânia):

Hahahahahahahahahahahahahahahahaha, baroane, ai venit și pe TPU? rolling on the floor

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta-i argument logic?
Aa, pai a scris Luca din burtă. Dar nu era așa. Da cum era? Cum zici tu? Amărâtule. Mi-e milă de tine. Când ți se arată negru pe alb, bagi o dumă d'asta de copil fără rațiune: a scris Luca din burtă. Cu adevărat, cine discută cu tine, nu face altceva decât să își arunce timpul în vânt.

| fllu07 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Râzi ca proasta'n târg de argumente omului, dar pentru tine e ok sa scrii ca, "ce zice Luca nu-i adevărat. A scris si el din burtă"

| fllu07 a răspuns (pentru IubescRomânia):

Luca nu a făcut parte dintre cei 12. Mai mult, a devenit creștin după moartea lui Isus Cristos. Iar la cea mai mare parte din evenimentele scrise de el, Luca, nu a fost martor ocular. Cat despre evanghelia sa, se estimează că a terminat-o de scris între anii 56-58 în timp ce era cu Pavel în Palestina si astepta sa fie audiat de Cezar.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru IubescRomânia):

Nici macar in enciclopediile religioase scrise de ortodocsi nu exista "Iisus din Betleem".

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"mi-a sarit o doaga," - e bine că începi a recunoaște, deși ți-a sărit nu doar o doagă, și nu acum ci demult tare... rolling on the floor
Deci, aduci citat care arată că Quirinius a fost de două ori guvernator, prima dată concomitent cu Irod. De asemenea că nu a fost doar un recensământ. Dar la mintea ta tot nu ajunge. Dacă ai avea ceva gărgăuni in cap ai trage atenția la ce citezi din Josephus - că scrie despre a doua numire a lui Quirinius că guvernator, deja după Archelaus.
Vai de capul tău...
Jos!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Unde dracu zice despere a doua numire a lui Quirinius?" - deci mai ești și orb! "Ca nu putea sa fie in timpul lui Irod cel Mare, ca doar era Irod cel Mare guvernator in Iudeea la vremea aia" - credeam că maică-ta te-a scăpat în cap de mic, dar se vede că te aruncă intenționat și cu regularitate! rolling on the floor)
Tu postezi dar nu citești?
"numeste pe Senius Saturninus si pe Quintilius Varus ca guvernatori succesivi de la aproximativ 9 i.Hr. pana dupa moartea lui Irod (Antichitati XVI.9.1; XVII.5.2; 9.3)."; "Doua inscriptii care mentioneaza pe Quirinius au fost interpretate unii ca indicand ca era guvernator asociat al Siriei inainte de moartea lui Irod"
", cap de pla? Ca ma enervezi?" - așa de tare te trântea maică-ta că ți-a ajuns pla in cap? rolling on the floor. Atunci nu mă mir că nu ajunge la tine un lucru simplu - Luca nu spune că Quirinius ar fi guvernate atunci Iuda ci Siria. Deci nu stătea în capul lui Irod. Și nici nu spune că ar fi fost recensământul lui Quirinius, cum repeți tu că prostul, ci că a fost făcut când era guvernator al Siriei.
Jos, varzo!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fac caca pe sursa ta de doi bani din Wiki. Cu lacune și incompletă.

Răspuns utilizator avertizat