| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce au furat Iosif si Maria magarul de la Betleem, la intoarcerea lor cu Isus?

32 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

De unde știi că nu l-au închiriat?

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ok, încep prin a spune că ai grave probleme de deducție.
Am auzit eu că era unu' mic de îl chema Irinel. El avea 2 părinți, unul mort, dar și 2 măgari. Măgarii s-au nimerit să fie mascul și femelă și s-au reprodus în maximă plăcere. Atunci au apărut mai mulți măgari. Irinel a crescut și normal că trebuia să își câștige și el existența ca să nu devină cerșetor (la fel cum și Maria și Iosif au făcut - că de aia încă erau în viață și sănătoși). El a avut unica (deși nu era unică deloc) idee de a vinde sau/și închiria măgari (care erau principalele mijloace de transport în vremea aia și în zona aia). Cu siguranță, erau mulți ca el. Era la început și îi dădea mai ieftin. Iosif și Maria au avut și ei economii (bani la saltea) ca tot omul și au închiriat un măgar.
Acum serios. E cum m-ai vedea pe stradă cu bicicleta și ai considera primul și unicul lucru că am furat-o. Realizezi că se pot forma zeci, poate sute de posibilități? Nici nu vreau să te întreb cum au furat măgarul, căci... Ar ieși complet pueril și m-aș crede la „Copiii spun lucruri trăsnite". Să nu încerci să te faci polițist, că altfel ai aresta fiecare om cu un mijloc de transport (adică marea majoritate din omenire).

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Doar dus? Nu știu la ce te referi. Doar s-a dus cu măgarul și l-a uitat acolo sau doar a plecat de acolo cu măgarul și nu l-a mai dus înapoi? În ambele cazuri, de unde știi?
Dacă eu mă duc la magazin cu bicicleta, nu înseamnă că nu mă întorc tot cu ea, idem, dacă plec de la magazin cu bicicleta, nu înseamnă că am luat-o de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde știi că nu îl avea cu el? De unde știi când a început să îl aibă sau când s-a produs achiziționarea măgarului? De unde știi că a fost furat și nu dăruit? De unde știi că nu a fost închiriat de acolo sau de altundeva sau cumpărat de la orice vânzător ambulant?

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De unde știi că nu îl avea înainte de naștere? Te rog dă-mi citatul.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cred că ai ales greșit întrebarea. Da, mort nu faci niciun păcat (în cazul în care rămâi mort). Însă sinuciderea în sine e considerată ca un fel de crimă. Iar după ce ești mort nu mai poți face nimic pentru a fi iertat.

| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nasol. Oricum, chiar de nu îl avea, putea să îl primească drept dar sau îl cumpăra sau îl închiria și după îl aducea înapoi. Cum am spus, sunt zeci de posibilități.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Păcatele există, dacă au fost definite. E ca la matematică. Nu știi cum funcționează și ce face o funcție dacă nu o definești.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

„PĂCÁT, păcate, s. n. 1. Călcare a unei legi sau a unei porunci bisericești, abatere de la o normă (religioasă); fărădelege; p. gener. faptă vinovată, greșeală, vină. "
Practic sunt multe legi și religii. Păcatul este abaterea de la o normă realizată de cineva, normă care este caracterizată de o relație bilaterală (o respecți și tu și cel ce ți-o impune sau cel ce a creat-o).

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

În vechiul testament, da. Nu mai știu dacă și în noul. Însă după vei vedea argumentul că ce s-a întâmplat în vechiul testament e bazat pe o lege veche. Legat de asta, nu îți pot răspunde. Ți-am răspuns strict la topic.

| iurii75 a răspuns:

Dar de ce crezi că la Betleem au ajuns fără măgar?

| badpanda a răspuns:

Magarul era parcat gresit.
Ei l-au mutat doar.(cateva sute de km)

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

Sigur nu ai certificat de nebun daca faci parintii lui Iisus hoti?

Răspuns utilizator avertizat
| badpanda a răspuns (pentru marinaru777):

Iosif nu era hot, doar putin prostovan.Adica vine nevasta de 12 ani gravida cu o chestie invizibila si el o crede.
Duh sau ce o fi fost tot pe gaura aia a intrat.
Certificat de nebuni ar trebui sa le de celor care cred tampenia asta, dar ar trebui sa taie paduri prea multe.

| cezar003 a răspuns:

Tu ce fel de carti citesti?
Fapta asta nu apare in scrieriile antice

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De pe drumul matasii din China, i l a dat allah lui Mahomed in semn de mare cinste ca samar

| cezar003 a răspuns (pentru cezar003):

Romanii au atacat caravanele arabe si asa magarul a ajuns la ierusalim

Răspuns utilizator avertizat
| cezar003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai citit sau vazut niste fictiuni modificate mult