| dany1988122 a întrebat:

De ce nu vor crestinii sa scape de pacatul originar?

54 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pot. Păcatul a fost provocat de Dumnezeu, care știa ce o să se întâmple când i-a lăsat singuri. Și cu acest păcat, el îi ține în continuare în lesă.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Simplu. Nu mai fac copii, si pacatul dispare. Sa vedem cum ii mai tine in lesa.

| dany1988122 explică (pentru sadrian46):

Si parca Jesus s-a sacrificat pentru asta, nu? Sau Barbosul l-a sacrificat? Si daca l-a sacrificat, cui, ca doar el era seful, nu? Ca si cum un judecator si-ar sacrifica copilul pentru un criminal pe care il judeca tot el.

| Mayhem666 a răspuns:

Pentru ca gandirea crestinilor nu se impaca cu logica si ratiunea.

| halogen001 a răspuns:

E un mod prin care mincinoșii care au scris povestea vor să arate că omul ar fi trebuit să fie nemuritor și în felul ăsta naivii creduli se umflă în pene că sunt foarte aproape, la un pas de viața veșnică. În același timp mincinoșii îi culpabilizează și pun presiune pe naivi ca să fie ascultători, să asculte de mincinoși cu promisiunea că vor fi iertați pentru răul pe care l-au făcut și vor fi din nou nemuritori așa cum trebuiau să fie de la început.

| dany1988122 explică (pentru halogen001):

Pai Adam si Eva erau muritori chiar din fabricatie. Asta dupa Geneza. Barbosul i-a mintit ca vor muri daca mannca din pomul cunoasterii. Cunoasterea e pacat. rolling on the floor

| halogen001 a răspuns (pentru dany1988122):

Asta e și mai rău laughing

| halogen001 a răspuns (pentru dany1988122):

E foarte adevărat că cunoașterea e un mare păcat. Omul mincinos are nevoie de oameni naivi, creduli și neștiutori pe care să-i poată minți și manipula cu ușurință. Deci mincinoșii își doresc ca omul să fie neștiutor, să nu cunoască adevărul și să accepte minciuna drept adevăr și asta fără dovezi, deci prin credință multă în minciună.

| halogen001 a răspuns (pentru dany1988122):

Pentru mincinoși cel mai bun om (de înșelat) e cel credul și neștiutor și de asta promovează credința și neștiința.

| dany1988122 explică (pentru halogen001):

Nu se temea Barbosul ca o sa manance din pomul vietii, si o sa traiasca in veci?

| halogen001 a răspuns (pentru dany1988122):

Da. Sunt bune variantele astea. Câte un pom pentru fiecare acțiune. Pom pentru cunoaștere, pom pentru viață și totul e pe baza mâncatului. Mănânci un fruct și ai devenit cunoscător, mănânci alt fruct și devii nemuritor. Era magie adevărată. Elixir cu administrare orală.

| dany1988122 explică (pentru halogen001):

Si sa nu uitam ca serpii vorbeau. Chiar. De ce nu mai vorbesc acum? Ca nu scrie nicaieri ca Barbosul i-a luat capacitatea de a vorbi rolling on the floor

| halogen001 a răspuns (pentru dany1988122):

E scrisă povestea ca pentru copii preșcolari de grupa mică. happy

| Darkmagic a răspuns (pentru Mayhem666):

Acum 6 ore | Mayhem666 a răspuns:
Pentru ca gandirea crestinilor nu se impaca cu logica si ratiunea.

Hai sa moara Franz!
Chiar asa sa fie?

Eu sunt crestin Stefanele, si in consecinta, nu prea le am cu ratiunea, logica, stiinta, de orice! big grin
De asta si vreau sa invat de la tine!
Am rugamintea deci, ca noi doi sa avem o mica discutie, legata de o oarecare disciplina, dintre cele care alcatuiesc Stiintele.
Care vei vrea tu!
Psihologie, Chimie, Fizica, Matematica, Filosofie, Economie, etc.
Daca ma vei pune in incurcatura, eu imi voi sterge contul, iar daca te voi face de rusine, tu iti vei schimba numele din Mayhem666, in...Prostul1.
E ok asa?
Tinem smecheria?
Hai ca nu e greu cu mine.
Sunt varza cu ratiunea, imi fac numai cruci...

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Vrem, dar n-avem cum cat traim pe lumea asta! Avem pacatul in sange!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru dany1988122):

Asta le-a spus sarpele ca se va intampla, in realitate totul a fost un test!

| dany1988122 explică (pentru Darkmagic):

Sa zicem ca eu sunt crestin din secolul 12. Cum ma convingi tu pe mine ca Soarele nu se roteste in jurul Pamantului? Sa nu uitam ca, crestinismul se poate adapta, ca orice religie. Dar va iau altcumva. Sa ne raportam la secolul 12. Oare nu o sa ajungi ca Giordano Bruno daca zici ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui? Si vreau sa vad si eu unde zice in Biblie despre celelalte planete din sistemul nostru solar.In special in Geneza.Stai ca zice ca Soarele nu e stea, ca balena e peste, liliacul e pasare, insectele au 4 picioare, ca plantele cresc in gheata, ca aburii exista fara caldura, etc.

| dany1988122 explică (pentru Darkmagic):

Si vreau sa vad si eu unde zice in Biblie despre celelalte planete din sistemul nostru solar.In special in Geneza.Stai ca zice ca Soarele nu e stea, ca balena e peste, liliacul e pasare, insectele au 4 picioare, ca plantele cresc in gheata, ca aburii exista fara caldura, etc. Sau ca Soarele a fost creat dupa Pamant? Si ca Pamantul a fost creat prima data, alaturi de cer. Se stie ca exista planete mai ''batrane'' decat Pamantul. Asta in sistemul nostru solar. E logic ca plantele sa creasca fara caldura si lumina? Asta de la Soare(steaua noastra), care in Biblie nu e stea.

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Si e logic ca Jesus sa fie atat tatal sau, incat si fiu sau, incat si duh? Asa e logic si ca inorogul meu si-a trimis fiul ca sa faca minuni, si el a desenat un cerc patrat pe pamant. Nu e asa ca asta e super logic?

| dany1988122 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

De ce nu mai vorbeste sarpele? Unde scrie ca i-a luat la sarpe abilitatea de a vorbi? Pai nu mai faceti copii, si pacatul dispare dupa ce muriti.

| dany1988122 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Care test? Ca Barbosul stia ce o sa se intample, sau nu? Un test se da ca sa afli ce va face subiectul respectiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru dany1988122):

Da. Sunt multe paradoxuri în Biblie. Asta te ajută să gândești.

| Darkmagic a răspuns (pentru dany1988122):

Inteleg ca pe Mayhem666 l-a parasit curajul...
Ok, nu-i o problema, se mai intampla si la altii, cu creierul mai pe steroizi.
Ce nu inteleg insa este cu cat tupeu te-ai sucit tu ca sa scapi de o discutie stiintifica, regresand voluntar in mintea unui analfabet din secolul al -XII-lea. =))
Stai calm, provocarea nu era pentru tine.
Tu nu ai stiut cand a aparut Lumina, https://www.tpu.ro/go-to-answer/18436618/
deci e de ras, ca noi doi sa ne certam pe vreo problema legata de disciplinele pe care le-am enumerat.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru dany1988122):

"De ce nu mai vorbeste sarpele" sarpele era Satana de fapt, nu un sarpe adevarat!
"Pai nu mai faceti copii, si pacatul dispare dupa ce muriti" gresit, trebuie ca omenirea sa traiasca in lumea asta nedreapta si plina de incercari pana isi ispaseste pedeapsa!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru dany1988122):

Stia, dar le-a oferit sansa de a face ceea ce e drept!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Darkmagic):

Ca sa nu-ti dau block, da-mi un motiv bun pentru care ar trebui sa-mi pierd timpul intr-o discutie cu tine, pentru un simplu pariu?
Doar pentru ca eu am facut o afirmatie care era mai mult o parere personala, care aparent te-a deranjat pe tine, asta nu inseamna ca o sa ma cobor la nivelul tau si o sa fiu de acord cu o asemenea absurditate.
Imi place sarcasmul tau sincer, dar nu ma impresionezi deloc.

| dany1988122 explică (pentru Darkmagic):

Discutia stiintifica? Tu ai venit cu asta. Eu ti-am dat replica.

| dany1988122 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Atat am vrut sa aud. Deci sarpele era Satana, nu? Si de ce la pedepsit pe sarpe daca era Satana vinovat? Si de ce nu l-a pedepsit pe Satana? Ma, dar ce logica ai. Si parca Satana era alungat din rai, nu? Ce cauta deghizat in sarpe in gradina Edenului?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

Satana deghizat in sarpe*

| dany1988122 explică (pentru FilosofulDepresiv2022):

Stai asa ca m-am prostit. Unde scrie in Geneza sau altundeva ca Satana era deghat in sarpe? Eu vad asta. ''Şarpele* era mai** şiret decât toate fiarele câmpului pe care le făcuse Domnul Dumnezeu.El a zis femeii: „Oare a zis Dumnezeu cu adevărat: ‘Să nu mâncaţi din toţi pomii din grădină’?"