| JeSa a întrebat:

Are păcatul originar al lui Adam şi Eva vreo legătură cu sexul?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Pomul din care au mancat cei doi era pomul cunoasterii binelui si raului. Dupa fapta, Adam si Eva au inteles ca sunt diferiti ca fiinte, si-au facut centuri din frunze spre a acoperi ceeace ii diferentia.Desi au incalcat porunca divina si au fost aruncati din rai, ei s-au "cunoscut "cum frumos spune Biblia si au dat nastere semintiei omenesti.Cunoasterea femeii de catre barbat-si nu invers-apare de mai multe ori in cartea sfanta si nu inseamna altceva decat ceea ce presupui, pe buna dreptate, tu.

4 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Daca papatul marului te face sa te gandesti la sex oral, de ce nu? Are legatura cu ce vrei tu sa aiba, numai ca trebuie sa gasesti tu conexiunea...happy

| ady2607 a răspuns:

Nu cred...are legatura doar cu credinta...si faptul ca ei au pus-o la indoiala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil ca pacatul originar sa fi fost fructul oprit.cine spune ca nu?

| Uusi a răspuns:

Porunca de a nu manca din pomul binelui si raului a fost data inainte de crearea Evei, deci nu ar avea sens ideea ca pacatul originar ar avea legatura cu sexul. Mai mult, dupa ce primii oameni au fost creati acestora li s-a spus sa se inmulteasca si sa umple pamantul.