| TrăieşteClipa a întrebat:

De ce crestinii cred ca pacatul originar se mosteneste iar evreii nu au acest concept?
Oare nu de la evrei (poporul ales al lui YHWH) avem Vechiul Testament?
Sa fie vorba despre o alta inventie a crestinilor?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Evreii din vechime, stiau ca sunt pacatosi.De accea aduceau jertfe de animale, pentru a fi iertati de pacatele pe care le faceau.Aceste jertfe au fost aduse pana la moartea lui Isus.Acesta a abolit legea lui Moise.Romani10:4

| TrăieşteClipa explică (pentru danay72):

Nu am o parere tocmai bune despre domnul Paolo zis Pavel evreul cu cetatenie romana.
Religia crestina ar trebui numita religia Paolina.
A modificat si interpretat dupa bunul plac legile din VT.

| minrest a răspuns:

Nici crestinii nu cred asta, ci cred ca pacatul originar este rezultatul unei inclinatii de a nu asculta, deci toti oamenii l-ar comite. Iar aceasta inclinatie nu este ceva rau in sine, pur si simplu asa merg lucrurile. Totusi ne separa de Dumnezeu, de aceea trebuie sa ne reparam fiecare relatia cu El.

| suffarstar a răspuns:

Crestinismul e o inventie a evreilor.