| William a întrebat:

De ce nu vor profesorii sa inteleaga ca scoala este in mare parte o pierdere de timp? Ce ne foloseste noua sa stim sa rezolvam probleme complicate la matematica si fizica, sa comentam orice text la romana, sa stim toate tarile si fiecare capitala din lume in ordine alfabetica, sa stim in ce an s-a nascut tutankamon sau sa stim in cat timp ajunge la maturitate un corcodus. Cand singura materie care conteaza este religia. Ce o sa facem noi cu toate cunostintele astea din atatea domenii in viata vesnica? Cred ei ca o sa ne fie puse intrebari de cultura generala ca la Vrei sa fii milionar si daca stim raspunsul corect ni se iarta din pacate? Ce e in neregula cu ei (profesorii)?

Răspuns Câştigător
| Allrc24 a răspuns:

Hmm.am atestate de engleza franceza,am fost olimpic la mate,geografie, istorie, romana am participat la n concursuri pe timpul scolii...etc.dar nu m-am schimbat.stiu din fiecare dar tot la religie ma intorc.inveti ca prostul de toate si realizezi ca de fapt nu stii nimic.religia te invata adevarul.nimic sa nu iti ia credinta. in ochii mei stiinta e 0 pe langa religie. lumea traieste in minciuna si manipulare. singura informatie pe care trebuie sa o stii este urmatoare:Dumnezeu si-a trimis Fiul la moarte p cruce pentru noi ca El sa ia pacatele noastre asupra lui si sa le sterga.prin moartea sa(Iisus Hristos fiind Dumnzeu) pacatele s-au sters.a fost data o pedeapsa eterna. Dumnezeu este etern. si El a murit. asta a facut Iisus Hristos.noi toti cei care credem ni El din toata inima practic ii vom da lui pacatele noastre si El plateste pentru ele ni locul nostru.ce dovada de dragoste mai vrei din partea lui Dumnezeu? ti-ai sacrifica copilul pentru niste straini? ei bine Dumnezeu a facut asta, pentru ca noi prin pacat am devenit niste straini fata de Dumnezeu. Daca crezi din toata inima ca El a murit pentru tine ca sa poti fi mantuita esti mantuita atat.e chiar asa de greu? e simplu. de asta nu vi fi mantuita doar cu faptele tale bune.pentru ca faptele noastre bune sunt picaturi de bunatate intr-un ocean de rautati.nu au nicio valoare.
In esenta ai dreptate tu. uita-te aici; afirma ceea ce ai spus tu:
http://www.youtube.com/watch?v=2cHnz3ho3uE

totusi incearca totusi sa inveti in asa fel incat sa iti ajute tie, sa iti dezvolte gandirea sa fii ager.dar sa nu iti acapareze timpul care il aloci rugaciunii.nimic sa nu iti ia timpul de rugaciune.

59 răspunsuri:
| Skorpyon a răspuns:

Ai nevoie de scoala, altfel pari retardat cand nu poti intretine o conversatie cu cineva pentru ca nu ai cultura generala. Ai nevoie de ea ca sa stii si cate ceva din chimie, si cate ceva din fizica, macar notiuni de baza, nimic mai mult. Du-te la scoala si mai lasa Metin...