| anonim_4396 a întrebat:

Știm cu toții, există oameni lăudăroși, cărora le place să epateze și să se simtă/dea grozavi în fața altora.
Unii își etalează frumusețea fizică, alții avuția, alții cunoștințele într-unul sau mai multe domenii, iar alții, abilitățile de orice fel.
Dacă pe cel care se laudă cu frumusețea fizică îl numim "narcisist" iar pe cel care se laudă cu bogăția materială,"cocalar", pe cei care se laudă cu inteligența/cultura generală și pe cei care se laudă cu diverse abilități, cum i-am putea numi?
Ce termeni am putea folosi?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oamenii inteligenti nu se laudă. Ei primesc laude, fără să le ceară.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Bugetari inutili îi numim.
Au impresia că e suficient să aibă cultură, și nu fac absolut nimic toată viața. Niște proști.

| NLS a răspuns:

"infatuat" de exemplu.
Sau arogant, vanitos, orgolios...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot la NARCISISM se incadreaza!