| Jesus24 a întrebat:

De ce să credem în ceva inexistent,in loc să ne creem confortul prin forțele proprii?
De ce ne mințim pe noi că există un creeator?
Parerea mea este ca e o dovada de lașitate sa crezi in Dumnezeu, pentru că așa te simți mai în siguranța.

55 răspunsuri:
| Silviuloan a răspuns:

Pot sa rectific? o dovada de lasitate este sa nu crezi. Crezi ca asa din nimic s-au format toate? Teoria big bangului? te inseli, toti se inseala. Dumnezeu este creatorul tuturor celor vazute si nevazute. Crede si te vei mantui.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Silviuloan):

Nu se refera la inceputurile existentei, daca nu ai observat. El doar a batut in apropo in legatura cu asta.
In legatura cu ce zici, este mai usor sa crezi ca se intampla ceva, decat sa faci acel lucru.

| Essencest11 a răspuns:

De ce spui ca e o dovada de lasitate?
Crezi ca noi asteptam in tot ce facem ajutorul Lui? crezi ca noi nu ne putem confrunta cu realitatea ( nu cea din punct de vedere religios)? Realitatea in general:probleme, suferinta.
Daca stai sa te gandesti e chiar amuzant ce spui, ma refer la faptul ca din contra sa te rogi iti ofera curaj si infrunti mai bine problema.
Daca tu crezi ca ma mint singura, foarte bine si nu comentez.

| Nucreeed a răspuns (pentru Essencest11):

"crezi ca noi nu ne putem confrunta cu realitatea" Atunci de ce mai credeti in dumnezeu si apelati mereu la el cand dati de greu?rolling on the floorRecunosti ca fara el iti este mai greu? Ai nevoie de el dar asta nu inseamna ca trebuie sa traiesti intr'o minciuna totala toata viata doar pentru ca asa te simti tu bine.
Si eu am crezut in dumnezeu pentru ca asa am fost invatat,mereu cand aveam o teza, se imbolnavea cineva, apelam la "bunul dumnezeu", acum nu mai am la ce divinitate sa apelez, dar nici ca mai simt nevoia.

| sublime89 a răspuns:

Sunt de acord in mare cu tine. Si eu m-am gandit la asta cand am auzit unii crestini zicand: "Noi n-avem nimic de pierdut nici daca exista, nici daca nu exista d-zeu. Pe cand ateii au totul de pierdut daca se inseala". Asta mi se pare cea mai mare lasitate. Si-n fata celor mai mari dovezi impotriva existentei lui d-zeu, ei aleg sa creada in el doar ca sa-si asigure locul in rai. Ca daca totusi exista? laughing E o mare frica de a infrunta realitatea din partea lor, si de a trai in viata asta cu curaj. Dar asta e problema, ca ei traiesc doar pentru viata de apoi. Traiesc pentru o viata imaginara despre care n-au nicio dovada ca exista, in loc sa traiasca viata asta pe care sigur o avem cu totii. Da, logica crestina din nou.

| M25M a răspuns:

E cam exagerat sa sustii ca e o dovada de lasitate. Credinta intr-un zeu inseamna, de fapt si de drept, siguranta psihica. Nevoia de a crede ca totul se intampla pentru un motiv si conceptul de viata dupa moarte, care exista din cauza constientizarii vietii si a fricii de moarte de sfarsit, sunt cerintele pe care un zeu le indeplineste.Astfel credinta intr-un zeu este pentru confort psihic.

| Inferno a răspuns:

@Silviuloan
Si un betiv ii spune unui om treaz ca se insala atunci cand acesta contesta existenta Fecioarei Maria in sticla de bere.

| danut a răspuns:

Tu spui: "De ce să credem în ceva inexistent"
Poti dovedi ca nu exista? In baza caror "judecati fundamentale" poti demonstra acest lucru?
De unde atata "cunoastere" pentru A-I nega existenta? Prin ce "adancimi" ale universului ai "bantuit" de ai ajuns la aceasta convingere? Parerea mea este ca e o dovada de lasitate sa NU crezi in Dumnezeu, pentru ca asa te simti mai lipsit de raspundere in fata Lui.

| Park1Suin a răspuns:

Pentru ca asa ne-au invatat parintii, pe care i-au invatat bunicii, si tot asa mai departe.Sunt multe dovezi ca Dumnezeu exista.Aici:http://www.youtube.com/watch?v=w-3f1EdEzYw
Si sunt tot asa de multe dovezi.Intelegi? Dumnezeu exista.El nu ni se arata pentru ca vrea s-a ne vada credinta noastra pentru el, dragostea noastra pentru el.El trimite ingerii pe Pamant ca o dovada ca El exista cu adevarat!
Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand tu pornesti de la o premisa falsa deci automat toata intrebarea este irelevanta!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Am impresia că ai formulat întrebările de parcă inexistenţa lui Dumnezeu a fi fost demonstrată. Dacă ai convingerea că Dumnezeu nu există, probabil ai şi dovezi ale acestui fapt. Ai putea să le prezinţi?

| morningstar a răspuns:

Lasitate este cam ceea ce gandesti tu: Nu il vezi pe Dumnezeu, asa ca de ce sa crezi in ceva ce nu vezi? Adu argumente cand sustii ceva, altfel faci afirmatii doar de dragul de a scrie ceva.
Apropos, te-ai intrebat vreodata de unde ai fortele pe care tu le numesti,, propri,,? Sunt ale tale, sunt propri, dar nu au cum sa apara din senin, nu?

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns:

O dovadă de laşitate este să NU crezi în Dumnezeu, să nu-L cauţi şi să stai aşa. Însăşi ştiinţa i-a făcut de râs pe atei prin descoperirile sale!

| amuzanta a răspuns:

Cand vad intrebari de genu' asta imi vine sa plang.Frate mai citeste si tu o biblie, Silviuloan a spus bine ce a spus crede si te vei mantui.Fii atent la acesta intrebare pe care ti-o voi adresa adica nu pare a fi o intrebare big grinaca Nu exista Dumnezeu si crezi in el ce se va intampla? Nimic asta este ai crezut si atat.Dar daca El chiar exista si nu ai crezut in el atunci ce se va intampla? Vei arde in focurile iadului asa ca iti propus sa te documentezi bine si dupa aceea sa iti spui parerea.Ma voi ruga pentru tine la Bunul Dumezeu sa crezi in El happy

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Hmm. ma faci sa rad laughing Tu nu chiar crezi ca dupa viata aceasta exista ceva? Eu cred

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

Ma bucur ca te amuz, dar n-ai niciun motiv sa razi. Cand tu o sa ai vreo dovada pentru viata de apoi te rog sa ma anunti. Eu nu pot sa cred in lucruri orbeste si fara dovezi ca tine. Chiar nu cred ca e o alegere inteleapta din partea ta.

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Eu cred si chiar voi crede, in viata mea Dumnezeu a ajutat si ma va ajuta ca pe toata lumea dc nu crezi? E ceva rau sa crezi in EL? cum spuneam si mai susNu exista Dumnezeu si crezi in el ce se va intampla? Nimic asta este ai crezut si atat.Dar daca El chiar exista si nu ai crezut in el atunci ce se va intampla? Vei arde in focurile iadului asa ca iti propus sa te documentezi bine si dupa aceea sa iti spui parerea.Ma voi ruga pentru tine la Bunul Dumezeu sa crezi in El

| tpuforyou a răspuns (pentru Nucreeed):

Esti bine, sanatos?!, daca maine ar trebui sa mori cum ai reactiona? ti>ar fi frica sigur.
Cu ce te deranjeaza Dumnezeu, cand el ne invata sa fim buni sa ne iubim uni pe alti.
Si sa luam un caz> daca nu avem niciun Dumnezeu crezi ca eram liberi, avansati tehnologic?!, nu prietene probabil nici nu mai existam sa mai povestim acum.
Iată ce i-a spus Dumnezeu vârstnicului său slujitor Daniel: „Te vei odihni [sau vei adormi în moarte], dar te vei ridica pentru a-ţi primi partea la sfârşitul zilelor" (Daniel 12:13).

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

N-am nevoie de rugaciunile tale, mersi laughing "Nu exista d-zeu si crezi in el ce se va intampla? nimic", zici tu? Doar ca ti-ai irosit toata viata (singura pe care o ai) crezand in ceva fals. Asta nu-i destul? Ai trait in minciuna, si degeaba.

| tpuforyou a răspuns (pentru sublime89):

Fariseii şi saducheii au venit la El şi, ca să-L pună la încercare, I-au cerut să le arate un semn din cer[a]. 2 Dar Isus le-a răspuns: („Când se înserează, voi spuneţi: «Va fi vreme bună, pentru că cerul este roşu învăpăiat!» 3 Iar dimineaţa, spuneţi: «Astăzi va fi furtună, pentru că cerul este roşu întunecat!» Înfăţişarea cerului ştiţi s-o deosebiţi, dar semnele vremurilor nu le puteţi deosebi?)[b] 4 O generaţie rea şi adulteră caută un semn, dar nu i se va da un alt semn decât semnul lui Iona"[c]
Este valabil si in cazul tau.

| Nucreeed a răspuns (pentru danut):

Odata ce singura dovada a existentei lui este o carte scrisa de 30-40 maimute.De ce nu ne'am indoii de existenta lu' dumnezeu? De ce ii dati atata credit bibliei?

| sublime89 a răspuns (pentru danut):

Asa pot si eu sa zic: "Ce dovada avem ca nu exista zana masaluta?" Poate exista, ca inca nu s-a gasit nicio dovada ca nu exista. Ar trebui sa credem in zana masaluta pentru ca nu s-a dovedit ca nu exista? Nu vezi ce stupida e afirmatia ta? NU POTI SA CREZI IN NIMIC PANA NU SE DOVEDESTE. Baga asta la cap.

| sublime89 a răspuns (pentru tpuforyou):

Asta vrea sa fie o scuza patetica pentru lipsa de dovezi ale crestinilor?

| tpuforyou a răspuns (pentru sublime89):

Totusi Iisus si>a dat viata pentru noi si ce scrie in Biblie este adevarat.

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Hai pa cu aberatiile tale Dumnezeu se va arata si tie si atunci o sa iti inghiti limba mai fraierica

| sublime89 a răspuns (pentru tpuforyou):

Da, si porcii zboara laughing

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

laughing In sfarsit iti arati adavaratul tau caracter de "crestina". Asa sunteti voi, cand nu mai aveti argumente, incepeti cu insultele.

| AnghelB a răspuns:

Credem, ca sa le facem in ciuda ateilor.
Ai idee cati atei nu reusesc sa doarma linistiti din cauza credinciosilor?

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Nu am spus ca sunt perfecta orice om greseste offf necredinciosule