| Jesus24 a întrebat:

De ce să credem în ceva inexistent,in loc să ne creem confortul prin forțele proprii?
De ce ne mințim pe noi că există un creeator?
Parerea mea este ca e o dovada de lașitate sa crezi in Dumnezeu, pentru că așa te simți mai în siguranța.

55 răspunsuri:
| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Când vine vorba de posibilitatea existenţei lui Dumnezeu, Biblia spune că unii oameni au văzut suficiente dovezi, dar că aleg să înăbuşe adevărul despre Dumnezeu.1 Pe de altă parte, acelora care vor să ştie dacă există Dumnezeu, Dumnezeu Însuşi le spune: „Mă veţi căuta şi Mă veţi găsi; dacă Mă veţi căuta cu tot dinadinsul, Mă voi lăsa găsit."2

Înainte de a analiza datele referitoare la existenţa lui Dumnezeu, răspunde-ţi la întrebarea: „Dacă Dumnezeu chiar există, aş vrea să-L cunosc?" Iată apoi câteva motive care ne pun pe gânduri…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba? daca esti asa destept, cum se face ca nu traesti cat vrei? si nu-ti poti pacali destinul? nici macar nu-l poti explica prin teoria probabilitatilor ori a coincidentelor? ma simt in siguranta? ma simt vesnic crezand in Dumnezeu.dar e credinta mea.si nu incerc a convinge pe nimeni.da tu ce incerci sa faci? adica toti is prosti tu esti destept si te-ai trezit sa luminezi masele largi? oi fi vreun profet mare si nu stim noi? ori ar trebui sa te credem pe tine si sa mai si urmam cele ce spui? DE CE? ai pus un soare nou pe cer? ori monopol pe teligenta? de ce sa credem? noi credem.tu poti manca bors pe aici cat vrei fiindca mai sant ca tine.nici nu te-a rugat nimeni nici nu te-a obligat nimeni sa crezi.deci mars si plimba ursul ca rugineste lantul.nu erau destui, hop si nea ion ca si el e om.

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

Biblia nu e dovada. E doar o carte in care niste oameni au scris ce au vrut ei. Ca au vazut miracole, ca l-au vazut pe d-zeu etc. Si noi ar trebui sa-i credem doar pe cuvant? laughing Nu te-ai gandit de ce in ultima vreme nu s-a mai intamplat niciun asa zis miracol? Mai ales de cand sunt camere de filmat si s-ar putea obtine dovezi clare pe care sa le vada toti. Miracolele au disparut cand s-au inventat camerele foto si de filmat. Nu te intrebi de ce? Nu-ti dai seama ca nu te poti baza pe marturia oamenilor daca nu au dovezi? Multi zic ca au fost rapiti de extraterestri, sau ca au vazut ozn-uri si tot felul. Ar trebui sa-i credem pe cuvant si pe aia?

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

ai inteles acum dupa ce ti-am aratat?

| AltcinevaPeAcestCont a răspuns (pentru sublime89):

Nu râde.Atunci când te vei afla în faţa Lui Dumnezeu n-o să ştii ce să faci.O să-L rogi să te ierte dar va fi prea târziu dacă pe pământ ai frecat menta.Nu râde, e de plâns, nu de râs! În ziua de astăzi mulţi oameni îşi pierd credinţa! straight face

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

O dovada de lasitate este sa crezi ca o fecioara a ramas insarcinata cu un...duh?

| tpuforyou a răspuns (pentru amuzanta):

Ai dreptate! happy

| danut a răspuns (pentru sublime89):

Baga tu la cap zana a maselutii, habar nu ai ce inseamna CREDINTA iar declaratia ta: "NU POTI SA CREZI IN NIMIC PANA NU SE DOVEDESTE" este ridicola deoarece este un nonsens prin afirmatia din ea. Sunt doua cuvinte ce se bat CAP IN CAP: CREDINTA si DOVEDESTE.

| danut a răspuns (pentru Nucreeed):

Pai daca e sa luam cum ai spus tu acolo sunt cca 55 de "maimute" iar tu esti DOAR UNA, asa ca ii(le) cred pe ei(ele).

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

Eu am inteles demult. Dar tu ai inteles oare, sau am scris degeaba?

| sublime89 a răspuns (pentru AltcinevaPeAcestCont):

Da, isi pierd credinta pentru ca in sfarsit au acces la stiinta, la dovezi, la adevar. Religia a expirat inca de pe vremea lui Galileo. Sper ca ai auzit de el, sau il consideri un satanist? laughing

| sublime89 a răspuns (pentru danut):

Da, cu asta ai spus totul. Voi credinciosii nu aveti nevoie de dovezi ca sa credeti in zeu. Ce convenabil ca nici nu sunt laughing

| amuzanta a răspuns (pentru danut):

Adevarul va iesi la iveala iti spun.Dar dovedeste-mi tu ca nu exista!

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Ai dovezi sau argumente ca Dumnezeu nu exista?

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

Sunt dovezi, nu le am eu, le au toti oamenii. Biblia e eronata, mai ales la inceput. E gresita din prima, adica de la geneza. Ala e un basm, nu e nimic adevarat. Ce dovezi sau argumente ai tu ca nu e asa?

| danut a răspuns (pentru amuzanta):

Eu cred ca exista, de ce as dovedi contrariu cand nu pot?

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Nu toti cred ce crezi tu 90% din oameni cred si 10% sunt prosti ca tinewinking

| amuzanta a răspuns (pentru danut):

Corect exista asa bv

| Exilee a răspuns:

"Parerea mea este ca e o dovada de lașitate sa crezi in Dumnezeu, pentru că așa te simți mai în siguranța."

Trebuie sa fi extrem de sarac cu duhul pentru ca sa faci o asemenea afirmatie tampita.(scuze limbajul, dar mi-a venit deja scarba si furia).
TU nu AI NICI O CONDITIE NECESARA, DAR NICIUNA SUFICIENTA> CUm este posibil sa afirmi o asemenea falsitate?

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

Da, si peste cativa ani o sa fie fix invers, pentru ca ateismul e in crestere si religia in scadere. Cine o sa fie prostii atunci oare? Nu ca acum n-ar fi. Acum sunt mai putini atei decat crestini inca pentru ca abia am inceput sa ne trezim la realitate de cativa zeci de ani.

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Hai mai taci wa ''Toman necredinciosul'' Asta este nu crezi tine pentru tine, nici daca toti de pe aceasta planeta nu cred eu voi crede

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

"Toman" laughing

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Wow ce sa spun am gresit si gata hihihi ce sa spun, valea javra, apropo daca iar imi zici argumentele alea a tale sa stii ca nu imi pasa, e mai mare pacat sa nu crezi in Dumnezeu decat sa injuri!

| sublime89 a răspuns (pentru amuzanta):

Cine a fost mai civilizat, eu sau tu? Te-am insultat eu pe tine in toate felurile cum faci tu? laughing

| amuzanta a răspuns (pentru sublime89):

Pai daca ma enervezi, vezi-ti de treaba ta