| Meme10Memu a întrebat:

De ce satan nu si-a cerut scuze niciodata si nu i-a parut rau niciodata de nimic?

15 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Poate daca urmaresti serialul Lucifer afli.

| RAY a răspuns:

Ce rau a facut satanel?

| Celcestietot a răspuns:

Din cauza mandriei.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Eu as zice ca satan nu si-a cerut scuze pentru ca stia ca nu are rost sa-si ceara scuze stiind ca nu va fi iertat chiar daca ar incerca sa se intoarca la dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nici nu a incercat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dorință de înălțare de sine a lui Lucifer l-a făcut sa spună :"Îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu..."Voi fi ca Cel Preaanalt". Isaia: 14/13, 14
După mii de ani, ispitindu-l pe Isus imediat după botez, are aceiași dorință de inaltare, cerandu-i lui Isus sa i se închine. La care Isus ii raspunde: "Pleacă Satano, caci este scris: Domnului Dumnezeului tau sa te închini si numai Lui să-i slujești."
Si nici nu o sa renunțe la acest moft niciodată, ar fi pentru el o mare umilinta de a-i cere iertare lui Dumnezeu.

| Michael11 a răspuns:

Satana nu poate sa-si ceara scuze si nu o sa-i para rau niciodata de nimic. Cand Lucifer a fost aruncat din cer, soarta lui a devenit pecetluita si va fi aceeasi pentru totdeauna. A devenit raul pur sau raul absolut. Iar raul pur nu-si cere scuze si nu-i pare rau de nimic. In el nu mai exista bunatate, sensibilitate, dragoste, mila, sfintenie, dorinta de a face bine etc pentru ca asta tine de caracterul lui Dumnezeu. Satana nu mai are in el nimic din caracterul lui Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru Michael11):

Gresit.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Unde scrie ca dumnezeu ar fi incercat sa-l ierte pe satan? Unde scrie ca dumnezeu ar fi incercat sa-i ierte pe Adam si Eva? Vorbim de un dumnezeu care se pretinde a fi atotputernic. Un dumnezeu atotputernic nu ar trebui sa fie afectat de ceea ce fac creaturile sale fie bine fie rau contra lui ca dumnezeu atotputernic. Daca era destept nu avea asteptari nerealiste de la niste creaturi inzestrate de el cu libertate de alegere.

| RAY a răspuns (pentru Michael11):

Cate blasfemi scrii acolo, totul se face prin voia lui iahve

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Libertate de alegere nu exista, iahve asta a predestinat absolut totul in clipa creatiei

| RAY a răspuns (pentru gemeni6226):

O porcarie americana, cica Satanel vine pe pamant sa faca pe detectivul

| gemeni6226 a răspuns (pentru RAY):

Pt tine totul e prostie pentru tine totul e o porcarie mie mi-a placut foarte mult.Multumesc foarte frumos ca mereu imi comentezi negativ gusturile.Sti ce m-am saturat sa nu fii de acord cu mine si sa folosesti orice ocazie sa ma faci proasta.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu se găsește scris literal ca Dumnezeu ar fi încercat să-l ierte pe Satan.Dar știm ca nici o proorocie sau verset nu se interpretează singure. Deducem ca Dumnezeu a instituit jertfele de animale inca de la păcătuirea lui Adam si Eva pentru iertarea păcatelor oamenilor pana la venirea Domnului Isus.
In Romani 2/4-11: "Sau disprețuiești tu bogățiile bunătății,îngăduinței si îndelungii Lui răbdări? Nu vezi tu ca bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăință?
Dar, cu impietrirea inimii tale, care nu vrea sa se pocăiască,îți aduni o comoara de manie pentru ziua maniei si a arătării dreptei judecăți a lui Dumnezeu, care va răsplăti fiecăruia după faptele lui.
Si anume,va da viață veșnică celor ce prin stăruință in bine, căuta slava, cinstea si nemurirea;
si va da manie si urgie celor ce din duh de galceava, se împotrivesc adevărului si asculta de nelegiuire..."
Dintre oameni sunt unii care asculta de Dumnezeu si se pocăiesc, dar in cel privește pe Satan, niciodată. El pretinde închinare chiar si de la Fiul lui Dumnezeu nu numai de la oameni, si se crede Dumnezeul acestui veac poate si datorita faptului ca nu numai o treime din îngeri l-au urmat dar si majoritatea oamenilor de pe pamant. Si având majoritatea de partea sa, acesta este motivul pentru care îndrăznește sa pornească un război împotriva lui Isus Hristos si ucenicilor Lui, război numit in Apocalipsa, Armaghedon.

| RAY a răspuns:

Borntobealive omule biblic vorbind acel serial este o porcarie asta am scris