| RAY a întrebat:

De ce sunt atat de obsedati sectancti de propaganda religioasa? de ce ar alege un ortodox, catolic o secta care o aparut din senin fara vreo valoare istorica sau biblica?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Este o tehnica de manipulare a membrilor de catre conducerea sectei. Daca le ceri membrilor sa faca propaganda: 1. Ei isi iau o raspundere fata de cei carora le fac propaganda, asa ca le va veni greu sa se indoiasca de dogmele sectei, pentru care au raspuns in fata altora. 2. Investesc din ce in ce mai mult in secta, timp, munca de convingere, relatii. Daca se indoiesc de dogmele sectei, isi pun in pericol investitia. 3. Tot repetand dogmele si argumentele sectei, membrii se auto sugestioneaza si se indoctrineaza singuri.

16 răspunsuri:
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Nu sunt obsedati de propaganda religioasa. Cei care se ocupa de indoctrinare au menirea de a atrage cat mai multe persoane. Astfel ajungem sa vorbim despre habotnici.

| RAY explică (pentru VALCUANDREI1994):

De ce ar alege un ortodox sa creada un sectanct?

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca oamenii intotdeauna au nevoie de o alternativa care poate fi privita ca o sursa de speranta.

Bula
| Bula a răspuns:

Marketing-ul functioneaza si in cazul gruparilor religioase, nu numai in economie sau politica.

| AlexSalling a răspuns:

Fiindca nu sunt normali. Chiar azi am intalnit persoane dintr-o secta, parca sunt teleghidati. Doar fac cruci si se prefac ca se roaga. Va-i de noi, intregii la cap.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Nu stiu Ray, dar cred ca au ceva la cap, sunt ipocriti si efectul de turma ii domnina.
S-au cred ca intr-o secta pot intelege ei mai bine cu ce se mananca credinta.
Ca sa crezi in Dumnezeu nu trebuie decat sa iubesti tot ce te inconjoara, sa nu faci rau la nimenea si sa ajuti cu orice pe oricine.

| Raducons a răspuns:

In primul rand incearca sa atraga noi membrii.
Un ortodox poate sa aleaga sa treaca la alta religie pentru ca o considera mai aproape de ce spune Biblia, fiecare interpreteaza cum vrea.
Si ortodocșii sunt o secta, dar una mai mare.

| NLS a răspuns:

Stai linistit ca nu doar "sectantii"-s obsedati.
Am vazut si ortodocsi mai spalati pe creier decat Martorii lui Jehova.
Daca alegi sau nu sa crezi in ceva sau in altceva, depinde de ce simti in interior si uneori, unde mintea-i putina, de anturaj si asemenea presiuni (din partea sectantilor).
Toate religiile sunt secte, doar ca exista cateva la scara larga, urmate de cele mai marunte. Unele se bazeaza pe Biblie (ortodocsi, catolici, penticostali, etc), altele nu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Atata timp, cat prelatii traiesc in bogatie, iar unii din semenii nostri, destul de multi din pacate, nu au nici dupa ce bea apa, sunt foarte usor de atras in secta cu sloganul ca Iisus a fost sarac. Iar in Biblie scrie ca „Mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu" (Matei 19, 24). Si atunci sectantii considera ca si religia condusa de "bogotanii" preoti ortodoxi si prelatii superiori este "in afara spuselor lui Iisus", sunt "pseudocredinciosi".
Sa ne amintim de schismele in biserica catolica, din care sau desprins: luteranii si calvinistii care au scos luxurile din bisericile lor, inclusiv crucile, multe din ele aurite, ca adevarate chipuri cioplite. Si biserica anglicana este lipsita de lux.
Apoi au mai luat un precept din Biblie care spune ca se vor sacrifica doar animalele rumegatoare si paracopitate, drept jertfa. De aceea multi dintre sectanti nu mananca carne de porc. Dar nici musulmanii nu mananca. Cauza? Nu permite religia. Adrvarul? Carnea de porc a fost interzisa ca urmare a cantitatii mari de grasime, care pentru tarile desertice cu calduri mari, ar face mult rau sanatatii oamenilor.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns:

Eu cred că atrăgând mai mullți adepți își legitimează propria aderare. Sau poate au o astfel de sarcină de prozelitism din partea sectei...

| SG1995 a răspuns:

Valoare istorica nu au cei drept, si dar unele secte aproape ca au acuratete biblica, de exemplu astia care nu cred in afterlife au o sursa doctrinala in Biblie, afterlife-ul si invierea sunt non-sens-uri daca le bagi la comun.

| RAY explică (pentru minrest):

Ai mare dreptate

| danut a răspuns:

Nu este propaganda sau ceva manipulate, daca luati Biblia ca fundament religios, bisericile traditionale ar fi trebuit sa dispara de mult deoarece ele nu mai corespund cerintelor Biblice. Sectantii nu sunt obsedati sa faca prozeliti ci indeplinesc cerintele Biblice ale lui Dumnezeu. Vorbind de prozeletism, la noi in tara ortodoxismul este cea mai prozelita religie prin RELIGIA IN SCOLI. In scoli trebuia facuta MAXIM istoria religilor.

| mentholinks a răspuns:

Sunt ca cei din LGBT.

| blackmd a răspuns:

Dar imi spune si mie cineva de cînd credinta se manifesta prin apartenenta unei persoane la o oarecare religie : catolica, ortodoxa, baptista, adventista, martorii lui Jehova etc. Oare Dumnezeu a lăsat pe pămint o religie, straniu deoarece în Biblie nu se pomeneste de nici o religie. Absolut toate religiile au abateri si anume prin practicarea ritualurilor care nu au nici o legatura cu Biblia. Nu ar fi mai simplu sa credem si atit, sa traim dupa invataturile lasate de Isus. Daca lumea s-ar conduce după Biblie nu ar mai fi razboaiele in lume, nu ar mai fi coruptie, banditism etc. Dumnezeu ni-a lasat niste legi si principii foarte simple dupa care sa ne conducem si sa fim mîntuiți :,, Iubește-ți dușmanul tău ca pe tine insuți,,.