| ovidiuproca a întrebat:

De ce suntem ignoranti?

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Este o caracteristica a omului, care vizeaza si alte domenii in afara de religie si credinta.

10 răspunsuri:
| minahrs a răspuns:

Fii mai explicit!

| Polaris a răspuns:

Pentru că suntem binecuvântați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca suntem oameni.

| Jardelin a răspuns:

De ce sa nu fim? E pacat? Depinde si ce ignori! Uneori este bine sa nu bagi in seama toate timpeniile!

| martzian a răspuns:

Cred ca este o reflectie si o analiza personala. Daca constatam ca suntem ignoranti, atunci trebuie, tot personal, sa ne intrebam si de ce. Nu ajuta generalizarea...

| DyNo a răspuns:

Avand in vedere ca generalizezi, depinde si ce sau pe cine ignori si de ce.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Ca sa nu fim sufocati.

| shadovv a răspuns:

Poate "de ce e x ignorant?"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu, cauzele sunt educatia si mediul, insa conteaza si inteligenta. Nu-i poti cere unui prost sa fie cult si cu o capacitate mare de intelegere, daca natura nu l-a inzestrat cu asa ceva.

| ovidiuproca explică (pentru M25M):

Raspunsul tau a fost bun. Se pare ca ignoranta este cea mai puternica arma a secolului 21. Sunt impresionat ca toti cei care mi-au raspuns la intrebare si-au dorit ceva concret un lucru cam imposibil, e ceva abstract. De aceea am generalizat. Multumesc pentru raspuns.