| anonim_4396 a întrebat:

De ce ti-a dat Dumnezeu viata doar ca il servesti pe el toata viata ta? De ce nu te lasa sa traiesti asa cum vrei tu? De ce te baga in iadul vesnic daca nu faci ceea ce spune el?

Oricine crede în El (Domnul Isus), nu este judecat; dar cine nu crede, a şi fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu. (Ev. Ioan 3:18)

Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi proorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor. (Apocalipsa 20:10)

18 răspunsuri:
| TheCrusader a răspuns:

Admin abuse.

| RAY a răspuns (pentru TheCrusader):

Poftim?

| RAY a răspuns (pentru TheCrusader):

Imi spui si mie ce admin abuse?

| TheCrusader a răspuns (pentru RAY):

Nu era un raspuns chiar serios, era oarecum o satira.
Biblia nu a fost scrisa de Iisus sau Dumnezeu ci de oameni; oameni cu daruri de la Dumnezeu (cica). Deci daca ei au fost autorii(adminii) asta nu inseamna ca ei au scris niste reguli greu de urmat? De ce ne-ar da Dumnezeu niste reguli atat de inumane? (admin abuse)

| RAY a răspuns (pentru TheCrusader):

Ce legatura are ras tau cu intrebarea?

| milan9 a răspuns:

Esti liber. Dar deplin responsabil pentru consecintele faptelor tale. Dumnezeu nu te opreste. Te poti urca in Paradis sau... te poti arunca in prapastie... :-?
https://www.facebook.com/watch/?v=367837360606436

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Toți cei care au ajuns sa creadă si sa trăiască după cerințele lui Dumnezeu mărturisesc ca acest stil de viață îți oferă o pace si fericire care nu poate fi explicata ci trăita. Daca toți oamenii de pe Pamant ar trăii după cerințele lui Dumnezeu atunci nu ar mai fi suferințe, mustrări de conștiința, sinucideri războaie... De ce sunt urâți creștinii? Din același motiv pentru care la omorât Cain pe Abel. Daca Diavolul a adus moartea pe Pamant este cred eu firesc sa guste si el din ea la fel si slugarnicii lui.

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ce moarte a adus diavolul pe pamant?

| RAY a răspuns:

Milan9 cum sa fi liber daca nu esti sclavul lui te arunca in iadul vesnic

| Raullalu a răspuns (pentru RAY):

Omul datorită diavolului este muritor.
Dumnezeu a poruncit pentru Adam și Eva să nu guste din pomul cunoștinței binelui și răului.
Dar, șarpele cel bătrân" i-a mințit,și amândoi au gustat.
Dar în grădina edenului era și pomul vieții, și nu îi era interzis să mănânce.
De-abia după ce au mâncat din pomul cunoștinței binelui și răului, Dumnezeu a făcut în așa fel încât să nu guste și din pomul vieții.
Diavolul a vrut să facă rău omului, și a făcut și o va mai face.
Prin diavol astăzi oamenii mor, Adam ar fi putut să mănânce oricând din pomul vieții.
Dar nu a făcut-o, iar când avea ocazia nu mai putea beneficia de acel pom.

| RAY a răspuns (pentru Raullalu):

Multe blasfemi scrii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această întrebare și modul în care a fost pusă denotă ceva. Este o provocare ca teii și ateii de pe TPU, să se certe copios pe teme religioase. Am întâlnit aici zeci de așa zise întrebări cu acelaș rezultat. Nimeni nu se înțelege cu nimeni și acuză pe Dumnezeu de contradicțiile din Biblie.
Sunt modalități de a vedea și interpreta lumea a unor oameni de pe vremea aceea care sunt interpretate ca adevăruri absolute, care explică apoi ce pățim noi. Amestecă povestea din carte cu viața noastră și nu își dau seama de greșeală, și unii și alții, și teii și a-teii. Adevărul nu constă în cuvinte scrise pe hârtie, oricât de sfăntă am considera acea carte, și oricât de tare am susține și am urla că ea conține cuvântul lui Dumnezeu. Dacă Dumnezeu e mare este din cauză că nu se supără și nu îi pasă de câte prostioare i se atribuie și câte se spun pe socoteala lui. Amin.

| Raullalu a răspuns (pentru RAY):

Ce am scris greșit?

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Stii ai dreptate, e timp pierdut timp sa ai o conversatie cu un teist, el vrea doar sa te convinga de religia lui atat, nu te asculta deloc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Da, dar nici tu nu încerci deloc să înțelegi cum a devenit el teist și de ce continuă cu ochelarii de cal.

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Indoctrinat de mic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Tu sau el?

| RAY a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu am credinte sandrian, ateismul, stiinta nu sunt credinte