| Roses a întrebat:

De ce unii oameni pur si simplu, nu cred in Dumnezeu? Asta chiar nu-mi pot explica... El, care ne-a creat si care L-a trimis pe Domnul Isus pe pamant pentru noi, ca sa fim mantuiti...

62 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Pentru că unii și-au dat seama că mai târziu că au fost îndoctrinați de mici

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pur și simplu nu toți au aceleași convingeri religioase!
Pa, pa.

| MâţulMov a răspuns:

Ei sunt tipii ''detectivi'' carora le trebuie dovezi.

| AxyLexy a răspuns:

Iisus de scrie cu 2 de ii este foarte gresit sa scrii cu un singur i pentru ca inseamna magar sau asa ceva numai stiu sigur thinking

| crazybunny a răspuns:

Uni oameni nu pot crede in Dumnezeu deoarece nu au dovezi ca exista sau se intreaba daca Dumnezeu nu a fost creat de imaginatia oamenilor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate pentru ca la un moment dat se roaga sa le indeplineasca dorintele si El bineinteles ca nu o va face happy funda?

| laurentiu80 a răspuns:

Pentru ca existenta lui Dumnezeu nu a fost dovedita. iar biblia este plina de falsuri si pasaje care se contrazic intre ele. Pentru ca Dzeu nu a dat demult un semn ca ar exista, pentru ca nici preotilor nu le pasa de Dzeu ...si sunt motive pana la infinit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus, Corectie! Cu doi de i!

| Polaris a răspuns:

Because you touch yourself at night.

| Maariiaa a răspuns:

Unii oameni nu cred în Dumnezeu pentru că au o altă gândire,consideră că nu există. E simplu! Eu cred în Dumnezeu. Fiecare crede în ce vrea, sau nu crede în nimic. Cum scrie și în biblie, nu avem dreptul să judecăm pe nimeni.

Apache
| Apache a răspuns:

...poate pentru ca sunt doar povesti. nimic concret!
poate pentru ca Dumnezeu nu se arata atunci cand copii din somalia mor de foame, poate pentru ca dumnezeu nu s-a aratat atunci cand a avut loc holocaustul ...pentru ca,pentru ca.
Sunt multe motive sa nu crezi, putine sa crezi!
Da poate chiar exista ceva acolo. undeva, dar majoritatea oamenilor nu pot trai cu presupuneri

| Deian1 a răspuns:

Sa sti ca Iisus se scrie cu doi de,,i,,!,in primul rand cati ani ai? Sa sti ca uni nu cred dar nu trebuie sa faci mare caz pentru. asta, ei pur si simplu au a viziune diferita a lumi, cu explicatiile lor!

| yanneishan a răspuns:

Unii chiar nu vor sa creada. Ei sunt genul care se cred duri.
Sunt genul care au nevoie de dovezi, nu doar de o " simpla carte" (Biblia).

| UnleashedPsycho a răspuns:

Şi...dovezi ai?
Sayonara!

| LoLiTaBella a răspuns:

Pt ca nu exista nici o dovada clara ca exista Dumnezeu

| ursnadrei a răspuns:

Nu Dumnezeu nea creat
Planeta s-a format prin un fenomen care se numeste BING-BANG
UNii oameni nu cerd in el deoarece nu cred in minunle facute de el
nu este ceva stiintific sa demonstreze ca ne-a creat Dumnezeu
de ex: cind Mintuitorul a vindecat orbi ei un cred ca poate face asta ca nu-i stiintific!

| cotcodac4 a răspuns:

Eu sunt Ateu si eu credeam cand eram copil in dumnezeu la fel ca in mos ceciun. crestinismul a aparut aproximativ 3800 de ani in urma.cate religii nu au fost dar care au disparut si cate religii sunt si vor mai apare. daca nu crezi in evolutie spune de ce sunt negri in africa sau cu ochii mici in asia.pe masura ce te apropii din mijlocul africii spre nord oamenii din tari incep sa se difere din negri in mai albii asta e o mica parte a evolutiei.

| Esperança a răspuns:

Ce-ar fi faptura mea fara Dumnezeu?
http://www.youtube.com/watch?v=XGs8iVKLGHw

| anss23 a răspuns:

Asa cum tu esti convins ca Dumnezeu exista, unii pur si simplu NU cred ca exista.Si nu pot sa-mi dau seama de ce toti crestinii vor sa-i convinga pe atei ca Dumnezeu exista, fiecare are dreptul la parerea lui.Cred ca la intrebarea asta s-ar potrivi poza asta: http://9gag.com/gag/1257873

| mgtow a răspuns:

Vor dovezi reale, fara ele ei cred doar in stiinta si stiinta e o inventie asa cum au aparut calculele matematice si gramatica pe care v-o bagati in cap din cauza unor vechi matematici si scriitori la fel e cu stiinta. Eu cred in biblie pentru ca nu are cum sa fie falsa, daca e big bangul asa faimos el nu s-a declansat singur Dumnezeu a facut sa fie asa el a stiut ca e ca un fel de piniata care odata lovita cu bata cad bomboanele jos numai ca universul s-a raspandit in toate directiile asa cum o grenada explodeaza si arunca bucatile de metal in diverse directii.

| DCSHOE a răspuns:

Pai spre exemplu: tu ai vreo dovada ca Dumnezeu exista? De ce s-au facut minuni asa mari doar in trecut? Acuma de ce nu?

| ramona30 a răspuns:

Eu sunt dintre aia care nu cred in dumnezero si in isus. Intai de toate nu poti crede in ceva pentru ca asa ti s-a spus sau ai citit intr-o carte scrisa de mii de ani. ca sa crezi in astfel de bazaconii ai nevoie de dovezi studii, probe ADN, infatisari, exercitii logice, descoperiri arhelologice. Ori toate aceste categorii de probe arata exact contrariul. Acela ca d-zeu nu exista. Tu de ce crezi in el? L-ai vazut? ai vorbit cu el? ai dat mana cu el?
Probabil ti-a spus cineva. Nu e suficient. Realitatea este ca omul l-a creat pe dumnezeu si nu invers.

| Roses explică (pentru VladimirPutin):

Ce mai?

| YumeHime0 a răspuns:

Ceva ii opreste sa il simta pe Dumnezeu. Uneori e ratiunea, alteori e incapatanarea, alteori cu totul altceva. A fost o perioada in care chiar voiam sa cred in Dumnezeu, dar pur si simplu nu puteam. Apoi am renuntat... Dar hai sa o luam altfel: tu de ce crezi?
P.S.: Alt destept care crede intr-un Mantuitor magar! Se scrie "Iisus", ca daca scrii "Isus" inseamna magar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O intrebare foarte frumoasahappy, Unii oameni nu cred in Dumnezeu poate pentru ca au trecut prin esecuri foarte mari cum ar fi moartea cuiva din familie[ei bine am si un exemplu, surioara colegei mele de clasa a murit cazand de la etajul 3 unde locuia bunica eisadavea doar 2 anisori si jumate. Dumnezeu S`o Ierte. Tatal ei repeta intruna:"NU CRED IN DUMNEZEU. NU CRED IN DUMNEZEU. DACA DUMNEZEU EXISTA NU-MI MAI LUA FETITA. NU CRED IN DUMNEZEU".] Tocmai de aceea unii oameni nu vor sa creada in Dumnezeu. Probabil ca unii au religii diferite si cred doar in zei, asa cum sunt unii indieni ei cred doar in zei. Ar mai fii posibile multe variante pentru ca unii oameni nu cred in Dumnezeu, altii prefera sa fie "satanisti" sa ia droguri si sa se comopoarte ciudat, doar pentru ca ei asa cred ca se dau in spectacol si sunt buricul pamantului, dar se insala amarnic.
Ai dreptate El ne-a creat, El a creat tot ce este viu ar trebui sa-i multumim si sa-l laudam sa ne rugam mereu pentru ceea ce el ne ofera.
Dumnezeu iubeste pe fiecare asa cum e, ca e desfranat si ii place viata din lume, ori ca e pocait si la casa Domnului.
Oamenii nu vor sa mai creada in Dumnezeu in ziua de azi, lor le plac fanteziile de azi le plac desfranarile de azi, le place sa bea si sa-si traiasca viata in dezmat.
Sper ca te-am ajutat cu ceva.
Mult bine.
Si nu uita multumesti Domnului pentru ceea ce ai:*.

| Doicu2q a răspuns:

App Iisus se scrie cu 2 de i oh go on credincioaso

| Postoo a răspuns:

Pentru ca fiecare avem alta mentalitate! Unii o mentalitate mai buna unii mai putin buna, sa nu zic proasta. Dar asta e, sunt tot oameni si se vor lovi ca de un perete si vor iesi si ei la lumina, mai devreme sau ma tarziu!

| GusWaters a răspuns:

1.Nu am avut nicio dovada concludenta,ca exista Creatorul.Zic Creatorul,pentru ca simpla idee de Dumnezeu,asa cum ni-l prezinta Biblia si religia,e cretina,si doar un om limitat mental ar putea crede in acel Dumnezeu. Poate Creatorul,acea minte fascinanta si nelimitata exista, dar Dumnezeul vostru, nu.
2.Nu ne-a creat niciun Dumnezeu, prost sa fii sa crezi ca esti facut dintr-o bucata de argila de un mos care sta in cer si are capricii de copil fitos.
3. Iisus nu a existat, e doar o poveste pentru copii mici.
4.Omenirea,prin simpla sa existenta,mentalitate si mod de viata,pe care le-a avut dintotdeauna,chiar si in perioada premergatoare si antemergatoare a acelui presupus Iisus al vostru,nu poate fi mantuita,pentru ca ideea de mantuire este o amagire si o fantamasgorie. Ceva atat de negativ precum sunt oamenii nu pot fi mantuiti de nimic,plus ca mantuirea nu este psihic,si nici fizic posibila, pentru ca nu exista Raiul, sub nicio forma.

| Roses explică (pentru Doicu2q):

Tu pronunti Isus cu 2 i? Sau cu un i?

| Bogdanux a răspuns:

Dati cu pietre ca a scris Iisus cu-n singur i. Daca erati atenti, doar neoprotestantii scriu cu un singur "i".

Revenind la intrebare.In primul rand, crestinismul nu e raspandit peste tot in lume, deci implicit, nu toti cred in Dumnezeul biblic.In al doilea rand, nu toti au aceleasi conceptii privind divinitatea.Imi suna a egosim sa vrei sa fie toti la fel.Este practic imposibil. Diversitatea va continua mereu sa existe printre oameni.