| Roses a întrebat:

De ce unii oameni pur si simplu, nu cred in Dumnezeu? Asta chiar nu-mi pot explica... El, care ne-a creat si care L-a trimis pe Domnul Isus pe pamant pentru noi, ca sa fim mantuiti...

62 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns (pentru mgtow):

Nu stiinta este inventie. Stiinta te-a adus in situatia de a tasta la calculator in loc sa fii la loc in copaclaughing))))))). Inventie este dumnezero. este o inventie a omului.

Apache
| Apache a răspuns (pentru mgtow):

Si totusi te-ai contrazis singur ...nu poti sa crezi si in biblie si in big bang in acelasi timp!
Big bang spune ca totul a pornit de la un punct ...in schimb biblia spune ca am coborat din norisori atunci cand ne-am demonstrat prostia in rai...
2 chestii diferite care se bat cap in cap!
daca tu le combini. atunci te poti considera agnostic!
Crezi ca exista o entiate suprema care ne-a creat, dar consideri ca nu cunoastem toate raspunsurile si ca multe din ele sunt inventate de oameni cu gandire limitata...si voila in sfarsit ai o opinie logica

| ramona30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Majoritatea celor ce nu cred in dumnezeu se bazeaza pe logica, ratiune si lipsa dovezilor privind existenta lui Dumnezeu. Este un rationament cel care ne-a dus la concluzia ca dumnezero, allah, isus si alte caricaturi din astea nu exista si nicidecum un eveniment nefericit ce a avut loc.

| Wehrmacht a răspuns (pentru AxyLexy):

Cu 2 de i de scrie in tara in care inseamna magar.Aici e Romania.Tu nu esti instare sa intelegi la ce se refera daca nu scrie cu 2 de i?

| Roses explică:

Si tara asta isi zice ca e crestina...Crestina cu numele doar.

| Wehrmacht a răspuns:

De unde sti tu ca e asa? Pentru ca o carte si niste oamenii ti-au spus asa? Pai asa ma apuc si eu sa scriu niste aberatii, ingrop carte in care le-am scris si peste 2000 de ani prostii aia se roaga lu' Dildo, si se duc la sexshop(biserica) sa se f**a(roage).Tu de ce crezi? Care sunt dovezile LOGICE ca el exista(sa nu spui tampenii cum ar fi ca noi existam.)

| Esperança a răspuns (pentru Doicu2q):

Numai atata stiti? Ca Isus se scrie cu 2 de i?laughing Dar intrebarea este Isus cand a venit pe pamant ce era? Roman?

| ramona30 a răspuns (pentru Roses):

Pai suntem cea ma credincioasa tara din Uniunea europeana potrivit studiilor. Si in acelasi timp cea mai saraca. Cele mai atee tari sunt Germania, Norvegia, Suedia si Finlanda. Nu e o coincidenta.

| Esperança a răspuns (pentru Wehrmacht):

Tocmai asta e problema. Ca Isus nu se poate traduce. Nu inseamna in nici o limba magar. Este o falsa dezbatere! Iar persoanele care zic ca Isus se scrie neaparat cu 2 de i ca altfel inseamna nu stiu ce imi provoaca mila! Si ce imi place cel mai mult, este faptul ca aceste persoane nici macar nu il cunosc pe Isus. Iisus dar stiu si ele ceva si ne lumineaza si pe noi astia... mai intunecati.

| Inferno a răspuns:

De obicei atei sunt mai realisti, mai materialisti. Ei nu aprofundeaza nimic. Ei cred doar in simturile lor. Nu sunt de acord cu asta. Ochiul iti mai arata si lucrri false. Halcinatiile.
Urechia iti mai joaca si feste.

| Roses explică (pentru Esperança):

Bliss20,nu vezi ca pentru ei ceea ce au retinut din intrebarea mea a fost ca am scris Isus cu un singur "i", nicidecum continutul intrebarii.

| Deian1 a răspuns (pentru Roses):

Cu doi, cu ce altceva.

| Esperança a răspuns (pentru Roses):

Cum spuneam. Daca il cunoasteau cu adevarat pe Isus nu mai spuneau lucrul asta! Dar ei zic ca asa au fost invatati de mici. Si eu as putea zice de ei multe dar are vreun sens? In limba ebraica pe care Isus a vorbit-o, sunt 4 cuvinte pentru "magar" scrise în Biblie: "chamor", "ayir", "athown", sau "arowd". Nici unul nu are o legatura cu cuvantul "Isus". In limba greaca vorbita de Pavel sunt 3 cuvinte pentru "magar"
scrise în Biblie: "hupozugion", "onarion", si "onos". Deci, este o minciuna si un pacat sa spuna ca "Isus" inseamna "magar".
Intr-o zi ma gandeam sa nu mai zic Isus pe TPU ci Yeshua si in loc de Dumnezeu, Iahwe sa vad ce mai zic atunci:)
http://www.youtube.com/watch?v=fu7vgWsPt6A&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VCMBkxr2WSc&feature=related

| Pralină a răspuns:

Poate pentru ca s-a aratat doar atunci, pana sa se scrie Biblia.De atunci, oameni mor de foame/firg.Nedreptatea o iei cu lopata de oriunde.Rar daca mai vezi pe cineva sa zambeasca. Unde a D'zoo in momentele astea? Atunci cand sa se scrie cartulia aia care se contrazice ea cu ea la fiecare 2 pagini, tot aparea, facea minuni, alea alea.

| Raniia a răspuns:

Motivul pentru care nu cred este necunoasterea Cuvântului lui Dumnezeu. Ignorarea Bibliei va scurtcircuita puterea lui Dumnezeu in viata, in plus nu poti avea credintă în ceva ce nu cunosti.Pentru a-ti exprima credinta în mod eficient trebuie să existe cunoastere, deoarece credinta vine din Cuvânt.Isus a rezolvat problema păcatului si l-a învins pe cel rău.Multi însă sunt mai degrabă victime ale nestiintei,decât ale păcatului si ale Diavolului.Ei suferă,sunt învinsi, bolnavi, zdrobiti si lipsiti pentru că nu înteleg viata făpturii noi.Ei niciodată nu s-au gândit că există o viată superioară în Cristos.Cunoasterea-o fortă eliberatoare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-L cunosc!

| feuerundwasser a răspuns:

Dar daca tu crezi in Dumnezeu, de ce scrii Iisus cu un singur ''i''?winking

| Trinitas a răspuns:

Dar tu de ce nu crezi in Buddha? Pana la urma, Siddhartha Gautama a trait si el, si a indeplinit rolul de "indrumator spiritual", ca un fel de Iisus.
Cu alte cuvinte, posibilitatea ca zeul budist sa te fi creat este aceeasi cu a dumnezeului crestin sau a oricarui alt zeu, excluzand varianta ca lumea sa nu fi aparut datorita unei fiinte superioare. De asemenea, scrierile despre Iisus au aparut la sute de ani dupa viata sa, deci Iisus ar putea fi la fel de real ca Scufita Rosie.
In concluzie, ori esti o fiinta patetica, plangandu-te ca lumea nu crede in dumnezeul crestin desi nu ai nici un fel de dovezi care sa-i confirme veridicitatea, ori nu te duce capul sa rationezi.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Buna intrebare.Si oamenilor de stiinta le trebuie dovezi ale existentei Domnului, deoarece vezi tu,"ei stiu sa explice totul"si de aceea ei cred ca "totul are o explicatie"si de aici ajung la negarea existentei Domnului. Unii oameni adoptand aceasta teorie si devenind atei.Nici nu pot sa imi imaginez ce izolat te simti daca esti ateu, sa stai zi de zi gandindu-te ca esti ceva care trece asa prin chestia asta pe care o numesc credinciosii"viata".

| ieremia1gurgu a răspuns (pentru cotcodac4):

Eu nu cred ca esti ateu.

| ieremia1gurgu a răspuns (pentru cotcodac4):

Se pare ca zeul "Ban"este mai puternic.

| Laura1092 a răspuns:

" Drept răspuns, Isus le-a zis: „Vă rătăciţi! Pentru că nu cunoaşteţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." Matei 22:29

| lia1980 a răspuns:

Pentru ca nu lau vazut.ce nu vezi nu crezi asa judeca

| cotcodac4 a răspuns (pentru ieremia1gurgu):

crezi ca eu vorbesc in gluma sau fac parte din curentul ateu?! nu ma iau dupa nimeni nu imi place nimeni. bine nu sunt ateu?!?!laughing):bag pu.a in dumnezeu si iisus a fost rastihnit pe cotorul p...lii si pe fecioara maria o pun posta sa ne simtim bine ce treaba are cititul cu credinta, am citit biblia, si? dar am mai citit si alte rahaturi pentru ca e normal sa citesti.dar respect pe fiecare in parte atat cat nu il vad nu il aud si nu stiu nimic despre el. daca cineva s-a suparat ca am vorbit urat imi cer scuze pentru cuvinte, dar nu si pentru ce am spus

| Andr3yyy94 a răspuns:

Nu vreau sa par rautacios dar se scrie Iisus, isus inseamna asin

| SIMS3 a răspuns:

Asa-i ROSES Dumnezeu ne-a creat si noi trebuie sa ii rasplatim cu bunatate cu rugagiunile pe care noi le facem si sa credm cu adevarat in el

| boghean a răspuns:

pentru.ca incanu si au dat seama cat e de bun

| Didiana11 a răspuns:

Unii oameni nu cred in Dumnezeu pentru ca eu au alte credinte. dar sunt unii oameni care nu cred nimic si asta pentru ca li se pare mai logic explicatia stiintifica. fiecare om are dreptul sa aiba convingerile lui nu trebuie sa ii judecam. cum noi credem ca este corect sa crdem in Dumnezeu asa si ei cred ca este corect sa creada in altceva. si stiti cum e faza aia parerile nu se discuta se comenteaza

| XxAlexandruxX a răspuns:

Unii spun ca Dumnezeu nu exista pentru-ca el nu are grija de noi

| Dandanache a răspuns (pentru YumeHime0):

Nefericito, nu ii jigni pe altii, cand de fapt tu gresesti. Ca Isus ar insemna magar e o mare scorneala, e cat se poate de neadevarat.