| Malène a întrebat:

De ce unii pretind ca sunt atei dar vorbesc de dzeu de parca ar exista?

De ce se discutase despre crearea unei categorii numita "ateism" cand situatia ar fi una lipsita de logica, intrucat ateii nu au de ce sa vorbeasca despre religie, sau despre alte chestii in legatura cu dzeu, atata timp cat ei nu cred in nimic. Ateii adevarati nu se baga in discutii, nu ii intereseaza si ii doare la basca. Cei care isi pun intrebari, care cred intr-o putere (nu in dzeul din biblie) sunt din cate stiu eu agnostici.

Pe de alta parte, ca tot vorbim de intrebari si de atei, ateii pot fi atei daca acestia cred in rai sau iad? Am vazut niste dezbateri pe aici, cum ca a crede in viata de dupa moarte nu are legatura cu credinta intr-un zeu. Pai acestea nu au cum sa fie separate atata timp cat raiul e asociat cu dzeu, nu? cu sfantul petru, cu ingeri...chiar vreau sa inteleg care e logica unora de aici. Sau ateii au alta imagine despre rai sau iad si nu il asociaza cu dzeu, sfinti, ingeri?

38 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Polonic1):

Ba polonoce? crezi in oala cu bors oparit? ori vei crede de abia cand vei ajunge in ea?

| Alcyon a răspuns:

Te contrazic, ateii adevarati, dimpotriva, vor face tot ce pot sa-i "converteasca" pe cei care gandesc altfel decat ei, cam ca in stilul fanaticilor religiosi. Am spus asta si-o repet. Nici mie nu-mi place atitudinea agresiva a userilor de pe acest forum, cum nu-mi place nici prozelitismul (de orice soi). Mai intru pe-aici doar cand am chef sa ma amuz. Ma apuca rasul cand vad ce le trece unora prin cap; numai topicuri de genul: unde-i raiul, unde ajung ateii dupa ce mor, cum pot sa ajung exorcist, cum pot sa devin ateu si altele happy Nu-i lua pe cei de-aici prea in serios. O sa te alegi cu dureri de cap si nici n-o sa poti ajunge sa ai o conversatie inteligenta cu ei (cu unele exceptii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Eu stiam ca ateismul inseamna doar negarea divinitatiilor nu convigerea puternica ca zeii nu exista, un exemplu sunt ateii agnostici, nu stiu sa exista un zeu, dar nu cred ca exista. Eu unul sunt ateu gnostic, pentru ca da, consider imposibil sa existe o entitate omniprezenta si omnipotenta.

| TPUuser199 a răspuns:

Iad; Rai- Mituri!
Am crescut cu religia asta, de`asta si crede(a)m in ea [sau credeti]!
Daca va nasteati in alte tari, probabil ca va inchinati la zei, si la alte tampenii!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar acea negare a divinitatilor este data de convingerea ca ele nu exista, care poate fi puternica(sau mai putin...).
Nimeni nu stie daca exista sau nu zeu/zei, dar pot fi (ferm) convinsi ca el/ei nu exista. Eu sunt ateu, nu pot fi agnostic pentru ca nu as fi sincer cu mine. Eu nu pot concepe zei(atat din motivele oferite de tine cat si din alte motive), nici alte pretentii supranaturale(minuni, fantome, etc). Nu pot concepe creatia, ea nu se leaga, nu ofera raspunsuri. Sunt nevoit sa ma declar ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Corect, eu unul am observat un lucru zeii reflecta lipsa cunoasteri, cu cat cunosti mai mult cu atat zei dispar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ma tu traiesti dupa definitii? ci a dat aceste definitii? tu esti dintre cei care in dragoste merg pe texte? sigure? de agatat? si in viata dupa definitii filozofice? bai polonice? lasa oracolul fiindca viata este mult mai concreta decat ti-ai putea inchipui vreodata.

| sappy a răspuns:

Unii se intituleaza atei, ei fiind doar sceptici, crezand in vorbe fara fapte!