| Michael11 a întrebat:

"De mii de ori pana acum, clopotele au anuntat moartea Bibliei. A fost tinuta procesiunea, a fost sapata inscriptia in piatra funerara si s-a citit cuvantarea comemorativa. Dar nu stiu cum se face, " cadavrul " nu vrea sa stea in mormant. " (Bernard Ramm)

De ce oare?

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

E cartea Creatorului, nu o poate îngropa o creatură.

10 răspunsuri:
| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Odata si odata crestinismul tot o sa dispara. Lumea se trezeste la realitate incet si incepe sa realizeze ca religia crestina nu a fost nimic altceva decat o arma evreiasca de distrugere a paganismului antic, al culturii pagane si a "ereticilor" care refuzau conversia la crestinism.

| doctorandus a răspuns:

In Europa de Vest crestinismul a pierdut partida: bisericile sunt transformate in carciumi, biblioteci sau in sali sportive de practicat alpinismul. Crestinii fanatici se recunosc dupa faptul ca aleg sa-si demoleze biserica proprie in loc s-o desacralizeze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bernard Ramm era predicator. Ca să aibă succes, trebuia să aibă un discurs provocator și șocant. Din aceste motiv folosea tehnici retorice. Această frază emisă de el este o mostră.

| danut a răspuns:

Luca 18, 7. Si Dumnezeu nu va face dreptate alesilor Lui, care strigã zi si noapte cãtre El, mãcar cã zãboveste fatã de ei?
8. Vã spun cã le va face dreptate în curând. Dar când va veni Fiul omului, va gãsi El credintã pe pãmânt?"
A fost o natie in Europa care a incercat sa faca sa dispara Biblia dar nu a reusit, o natie dominata de SODOMITI care acum au facut din biserici locasuri de desfrau, dar asta se stia demult, biblia scria cu doua mii de ani inainte despre acest lucru. Cand Biblia va disparea de pe Terra sa va fie mare FRICA, caci atunci va veni SFARSITUL omeniri. Dar toate astea sunt SCRISE in Biblie, pacat ca nu cititi.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci: ce n-a reusit regimul comunist, care a produs mii de martiri, i-a reusit democratiei liberale fara sa produca niciun martir.

Deci ce zicea parintele Justin ca e vremea martirajului: nu, nu e vremea martirajului, e vremea la care fanaticii religiosi au devenit ridicoli. Nu-i mai baga la inchisoare, ci publicul larg face misto de ei.

| Digikey a răspuns:

Prostia nu piere cu una cu doua.

| GicaGigekGica a răspuns:

Isus nu e o poveste! Motivul pentru care crestinii se imputineaza este ca 2Petru 3:3-4. “Mai întâi, aşi dori să vă reamintesc că în zilele din urmă vor veni oameni batjocoritori care vor săvârşi toate relele imaginabile şi vor lua adevărul în râs.
Deci revenirea lui Isus este aproape si asa trebuie sa se intample pentru ca ce scrie in Biblie se adevereste

| doctorandus a răspuns (pentru GicaGigekGica):

De fapt, nu: vremea noastra e mai putin rea (material si moral) decat vremea lui Isus.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru doctorandus):

Asta e doar inceputul cine stie ce o sa mai fie. Doar Dumnezeu stie

| doctorandus a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Istoria ne invata ca nu putem prezice istoria. Deci: nici tu nu stii, nici nimeni nu stie.