| RAY a întrebat:

Deci daca nu se poate demonstra ca Dumnezeu nu exista inseamna ca el exista?

E logica afirmatia asta?

40 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns:

Numai oameni raționali primesc dovezile despre Dumnezeu cei sentimentali precum ateii nu pot primi aceste dovezi.

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Natura e notata cu inteligenta, nici macar nu este o entitate unitara. Nu e un secret cum a aparut natura, se explica si demonstreaza la liceu, fiecare element.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Natura e un lucru unitar pentru ca se bazeaza pe legi fizice comune.

Nature is a unitary thing because it is based on common physical laws.

| minrest a răspuns (pentru anamariarot):

Ai dreptate, dar pe mine ma deranjeaza ca se folosesc tehnici dure de manipulare, fata de oameni care se asteapta la o cautare spirituala cinstita. Multumesc lui Dumnezeu, am supravietuit unui cult oribil, Bisericile Evanghelice. Dar foarte putini scapa complet, desi cei ce parasesc cult-ul sunt mai multi decat membrii. Iar viata mea, deturnata prin minciuni si manipulare, nu mai mi-o da nimeni.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Numai oameni raționali primesc dovezile despre Dumnezeu cei sentimentali precum ateii nu pot primi aceste dovezi.

ce dovezi omule?

| SG1995 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Dragă când pupam eu în fund secte de genu tu te jucai cu păpuși așa că prozelismul nu-ti merge.

| 6684464 a răspuns:

El exista.
Ca vrea cineva sa demonstreze ca exista sau nu, este problema lui.

| Darkmagic a răspuns:

Nu pot sa scriu ecuatii pe TPU, asa ca am facut o poza, destul de "caligrafica". big grin
https://imgur.com/S8ePRne
In imagine aveti doua definitii din logica modala, definitii care conduc la patru axiome ce privesc existenta unui Dumnezeu din punct de vedere logic.

Modus ponens...il tine pe cineva capul sa discutam asta, sau logicienii care au raspuns pana acum nu stiu nici macar despre ce e vorba?

| Mircea08 a răspuns:

Nu e logica afirmatia. Adevarul este ca nimeni de pe tera nu poate sti ca exista sau nu Dumnezeu deoarece El a vrut ca noi sa credem, nu sa fim siguri, sa avem credinta nu certitudini

| sierra1 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Uuuuuuuuuuuuuuu1