| EmaS a întrebat:

De ce nu face Dumnezeu un miracol pentru a demonstra ca exista?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf Doamne, deschide-le ochii, ca mare intuneric s-a abatut asupra lor. Oameni buni, deschideti-va sufletul si veti putea vedea lucruri de neimaginat.

| DubPhizix a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau fumati ceva ca e acelasi efectwinking

47 răspunsuri:
| EmaS explică:

Waw! Ce frumos ai inceput sa scrii despre Dumnezeu ca deja regretam ca am dat fundita!laughing Ei si tu! A fost o intrebare capcana. Doream sa vad parerile celorlalti! Tocmai de aceea El lasa pe om sa aleaga, nu il constrange sa creada in El. Dumnezeu a asigurat viata in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada, dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim, fie sa Il respingem.De fapt scopul acestei vieti este ca sa luam o decizie fara sa fim constransi.

| costis a răspuns:

A facut destule. Cele mai mari sunt oamenii schimbati : Sf Apostol Pavel, Zaheu, Maria Egipteanca, talharii Moise Etiopianul, David; Sf Episcop Nifon al Constantianei. Personal am fost uimit de cei care se duceau in mijlocul leprosilor pentru ai ajuta: Sf Zotic, Sf Antim din Chios; cati oameni ar face asta?

| alexandra2859 a răspuns:

Pentru ca nu exista!

| Purec a răspuns:

Poate pentru ca o asemenea fiinta nu are nevoie sa isi demonstreze existenta? Ce ai vrea sa apara pe cer si sa vorbeasca oamenilor? In momentul ala nu ar mai exista credinta, ci doar frica. O demonstrare a existentei lui Dumnezeu ar fi sinonima cu disparitia oricarei religii. Ai fi sigur ca El exista si ca te urmareste la fiecare pas, ti-ar fi frica sa mai traiesti ca sa nu cumva sa il superi pe Dumnezeu. Cred ca unii dintre noi chiar ar cauta metode sa scape de Dumnezeu intr-un fel sau altul happy. Deci daca nu iti doresti ca Dumnezeu sa te conduca intr-o maniera dictatoriala, poti intelege si de ce nu apare pe cer sa iti vorbeasca.

ps: totusi este posibila si varianta in care Dumnezeu nu exista...

| Zenicide a răspuns:

Poate e diferit de cum e prezentat in biblie, poate viata de pe pamant e doar un produs secundar pe care nu l-a dorit sau nu reprezinta un interes pentru el. Cum furnicile nu reprezinta un interes pentru tine.
Sau poate pur si simplu nu exista.

| EmaS explică (pentru Zenicide):

Nu este diferit. Tocmai de aceea El lasa pe om sa aleaga, nu il constrange sa creada in El. Dumnezeu a asigurat viata in viata aceasta suficiente dovezi pentru a convinge pe cine vrea sa creada, dar a lasat totodata si unele ambiguitati ca sa nu-l forteze pe cel ce nu vrea sa creada.In felul acesta Dumnezeu ne da ocazia fie sa Il iubim, fie sa Il respingem.De fapt scopul acestei vieti este ca sa luam o decizie fara sa fim constransi.

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Da Dumnezeul crestinilor este total diferit de Dumnezeul lui Moise, in timp ce Dumnezeul lui Moise ne cere sa respectam Legea, "dumnezeul" crestinilor (care singur se recunoaste ca este stapanul cheilor Iadului) ne invata sa nu respectam Legea Dumnezeului lui Moise. Din aceasta cauza i se mai spune si Potrivnicu!
2 Miracole se fac cu sutele de mii in fiecare zi la spital si nu la biserica!
3 Dumnezeu nu ne-a dat nicio libertate la nimic, el ne cere sa respectam Legea Lui si nu sa ne facem de cap asa cum vrem!
4 Poi tocmai ca voi nu il recunoasteti ca stapan din moment ce va kcati pe Legea Sa sub pretetextul ca e Veche, ba chiar il numiti Dumnezeu pe cel care singur se recunoaste ca fiind Lucifer si Stapanul cheilor Iadului, ceea ce nu este tot una cu Dumnezeul Yahwe.
Sau l-ai auzit vreodata pe Yahwe ca isi spune singur Lucifer asa cum face Christosul?

| Zenicide a răspuns (pentru EmaS):

Nu e un raspuns sau un motiv suficient de bun pentru mine. Aceasta fiinta suprema da impresia ca e un plictisit, poate curios, dar cu siguranta nemilos. Daca lasa o dovada clara ca el exista foarte multi credeau, si nu mai era nevoie de atatea prostii precum iadul si alte pedepse. Problema putea fi rezolvata mult mai simplu, ce e toata treaba asta? Ce scop ar avea?
In afara de asta, din cate stiu eu Satan daruieste oamenilor cunoastere, eruditie. Asta inseamna doar ca Dzeu ne-a vrut mai prosti, ma intreb de ce. (Eu daca as crede povestile astea biblice probabil as fi satanist, deoarece Satan chiar a facut ceva pentru oameni)
Acum sa combinam lucrurile astea: Dzeu ne-a facut prosti si se astepta sa il iubim, sa credem in el si sa il descoperim fara absolut nici-o dovada. Acest lucru e absurd.
Nu accept biblia ca dovada asupra existentei lui Dzeu pentru ca oamenii pot scrie carti. Daca avea ceva de scris de ce nu a scris pe cer sa zicem, sau ma rog orice alta metoda care nu poate fi imitata de oameni.
Pentru mine nu e suficient ca imi zice preotul "e asa"! E doar un om care vorbeste despre lucruri de care nu re habar. Nu stie el nimic despre rai sau iad pentru ca nu are de unde, nu a murit, e doar un om ca mine si ca tine care are un loc de munca usor. Mai bine zis nu trebuie sa faca nimic toata viata, are priviligii speciale si putere asupra celolralti. Are prioritate, ajutor, e ascultat si uneori mai presus de lege. Daca am luat-o off topic scuze happy

| Zenicide a răspuns (pentru Dorugar):

"Miracole se fac cu sutele de mii in fiecare zi la spital si nu la biserica!"
Foarte adevarat.

| EmaS explică (pentru Dorugar):

El este acelasi ieri si azi si in veci.

| Miauti a răspuns (pentru EmaS):

Hmmmm in vechiul testament avea caracter rautacios, in noul testament e mai bun... acum in prezent nu l vedem... deci daca e schimbator cum poate el sa fie acelasi?

Cineva spunea ca ''>>adevarul

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Da el este acelasi in veci, doar Christosul e altul, si anume Stapanul Cheilor Iadului, adica Dracu!
Sau in religia crestina nu exista si Dumnezeu si Drac?
Pentru ca in religia Dumnezeului lui Moise nu exista Dracu!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru Zenicide):

Se fac si la biserica dar vezi credinciosi care sunt curajosi cu credinta sa le faca? sunt putini crestini AUTENTICI.

| LoveToHate a răspuns:

Dumnezeu ne-a dat posibilitatea de a alege.Tu decizi daca vrei sa crezi in el sau nu, nu-ti impune nimic. Daca ar face un miracol nu l-am cunoaste cu "adevarat". Vrea sa-l cunoastem de buna voie, nu sa ne "oblige".Noi nu suntem sclavii lui, noi decidem ce cale sa algem.
Imagineaza-ti, lumea ar fi un haos total.Toata lumea ar pacatui fara incetare zicand ca Dumnezeu ii va ierta,el are puterea sa ierte orice,el este bun, etc(Dumnezeu nu este nici bun, nici rau.)Nu ne-am mai putea milui, nu l-am iubi pentu ceea ce este, ci pentu ceea ce poate face.

| RAY a răspuns:

Daca nu exista cum sa se arata, credinta inseamna a crede in ceva fara a putea vedea, auzi, simnti, etc desi cu cele 5 simnturi nu poti percepe pe dumnezeu asta e argumentul lui popa ala pleoapa, desi nu se arata ca nu exista cine crede treaba lui

| Dorugar a răspuns:

Pentru ca crestinii nu au Dumnezeu, iar Creatorul nu face miracole pentru cei care se kca pe Legea Lui sub pretextul ca e veche!

| EmaS explică (pentru Dorugar):

Dumnezeu poate sa faca miracole mari si spectaculoase ca sa ii faca pe oameni sa creada in El. Dar Dumnezeu afirma libertatea vointei noastre cu care ne-a creat. El vrea sa Il recunoastem ca Domn si Stapan de buna voie nu din constrangere.

| Miauti a răspuns (pentru EmaS):

"El vrea sa Il recunoastem ca Domn si Stapan de buna voie nu din constrangere."

Si atunci de ce ii obligati pe cei necreduli sa creada intr-o zeitate?

| EmaS explică (pentru Miauti):

Adica unde vezi tu pe cineva sa foloseasca forta?

| EmaS explică (pentru Miauti):

El este un Dumnezeu sfant si drept. In sfintenia Lui pedepseste pacatul. Un judecator daca respecta Legea inseamna ca este rau sau drept, corect? Dar Dumnezeu in dragostea Sa, a platit pentru pacatele noastre daruind pe singurul Sau Fiu!

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Si de ce a avut un singur Fiu? Adica ce, daca vrea nu mai poate sa faca unul sau cum?

| Dorugar a răspuns:

Vezi ca ala nu e Dumnezeu ci sunt doar piticii pe care ii ai pe creier!
Dumnezeu nu exista decat sub forma de pitici micuti in capul aberat al celor lobotomizati.

| EmaS explică (pentru Dorugar):

Crezi in Dumnezeu Creatorul?

| Adrianetc a răspuns:

In primul rand, faradelegea sta intre noi si Dumnezeu, in al 2-lea rand, daca vrem sa-l cautam cu toata inima se lasa descoperit, insa e miselie daca nu crezi in El si totusi : "vreau o minune sa-mi demosntrezi"

| Silviuloan a răspuns:

Dumnezeu nu se descopera la orice om ci la oameni cu o traire duhovniceasca speciala. Dumnezeu nu se descopera fizic ci prin intermediul unor prooroci, profeti...sau in inima omului caruia dumnezeu vrea sa i se descopere.

| casablanca40 a răspuns:

Oare pentru ca nu exista?
De ce nu face Allah un miracol pentru a demonstra ca exista? Acelasi raspuns.
"Dar Dumnezeu afirma libertatea vointei noastre cu care ne-a creat. El vrea sa Il recunoastem ca Domn si Stapan de buna voie nu din constrangere." Nu din constrangere? Tu chiar intelegi ca oamenii sunt amenitati de mici cu iadul, iar asta e singurul motiv pentru care majoritatea oamenilor cred in Dumnezeu, din frica indusa cand erau copii.

| TrentonChase a răspuns:

Buna intrebare! Exact asta intreaba si ateii...

| Pufuletica98 a răspuns:

Da parca erai crestina.Intrebarea ta este intrebare de atei.Il superi pe Dumnezeu daca faci asemenea intrebari.

| TrentonChase a răspuns (pentru Pufuletica98):

Esti nasucta in 98' de aia nu ma minunez de raspunsurile pe care le dai...

| Loora a răspuns:

Poate nu este inca momentul sau nu ti-ai dat seama de un posibil miracol care a fost!

| FuckTWorld a răspuns:

A facut un miracol da nu v-ati dat seama, exista Adrian Copilu Minune el ii o minune in adevaratul sens al cuvantuluilaughing. Cine esti? De ce contezi? Si de ce te crezi important? Raspunde-mi te rog la astea 3 intrebari.Multumesc anticipat

| FuckTWorld a răspuns:

Cine esti? De ce contezi? Si de ce te crezi importanta? Raspunde-mi te rog

| Dorugar a răspuns (pentru FuckTWorld):

De ce se crede importanta?
Pentru ca este o fiinta unica, si stie ca in viate ei nimeni nu este mai importanta pentru sine, ca ea insasi

| FuckTWorld a răspuns (pentru Dorugar):

Nu urmaream asta, am intrebat-o pe ea asteptam raspunsul ei, altceva vroiam sa demonstrez nu asta.Numai bine!

| EmaS explică (pentru FuckTWorld):

Sunt un copil a lui Dumnezeu.
Pentru ca am mare pret in ochii Domnului si a celor dragi, a celor din jurul meu.

| EmaS explică (pentru Dorugar):

De ce raspunzi in locul meu? Ma cunosti tu atat de bine?tongue

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Ce soarta trista ai, sa fi copilul unui Dumnezeu care este mai rau ca un cuc pentru faptul ca nu isi asuma responsabilitatea faptelor sale!
Le lasa gravide pe bietele fete si apoi dispare, si daca te rogi cerandu-i adevarul, te mai si sacrifica ca pe o vaca!
Vedeti de ce nu e bine ca fetele mari sa spuna seara rugaciuni inainte de culcare? Vine Dumnezeu si va lasa gravide si apoi dispare lasandu-va cu bucuria.
Vezi de ce era mai bine ca mama ta sa nu fi facut sex cu Dumnezeu ci cu un om iubit pentru ca acela te crestea si nu ai fi fost copilul nimanui...adica a lui Dumnezeu!

Tu esti iubita din cauza ca tu si nu Dumnezeu i-ai adus pe lume pe copii tai si tu i-ai crescut, dar ia sa-i fi lasat pe treptele bisericii ca sai lasi cadou lui Dumnezeu, sa vezi daca te mai iubeau acum?

| EmaS explică (pentru Dorugar):

He! He! Ai vrea tu sa fiu trista! Cum poti sa fii trist cand un Dumnezeu atat de minunat te iubeste, te ajuta, ti-a pregatit un loc vesnic in fericire?!

| FuckTWorld a răspuns (pentru EmaS):

Cine esti? De ce contezi? Si de ce te crezi importanta? asta te-am intrebat lasa-l pe Dumnezeu pentru alte treburi si, raspunde-mi tu, nu il amesteca pe Dumnezeu in treaba asta.

| EmaS explică (pentru FuckTWorld):

Sunt un om la fel ca tine.Nu sunt cu nimic mai deosebita decat ceilalti oameni.Credinta este cea care face diferenta.
De ce ma simt importanta? Pentru ca fiecare om este important si pretios pentru cei din familia lui si nu numai.Ca sa poti sa iubesti oamenii si sa ii apreciezi este nevoie sa te iubesti pe tine mai intai!

| KingSize a răspuns:

Trebuie sa tina prostii in suspans.

| broo a răspuns:

Dumnezeu face miracole si minuni in fiecare zi, daca vrei sa vezi o minune du-te in fata oglinzii si vei vedea o minune creata de El!

| ellysya a răspuns:

Pai nu o mai facut asta odata si a fost rastignit!?

| razatoht a răspuns:

Pentru ca nu exista

| zimens a răspuns:

Dumnezeu face minuni doar trebuie sa crezi in el si sa te rogi mult

| Darius_Drs_1994 a răspuns:

A facut destule pentru toti si faptul ca traesti e un mare miracol sa stii