| RAY a întrebat:

Deci daca nu se poate demonstra ca Dumnezeu nu exista inseamna ca el exista?

E logica afirmatia asta?

40 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Logica nu este, este perfect gresita. In primul rand, nu orice afirmatie este o ipoteza; ca sa iei in considerare o ipoteza trebuie ca faptele sa ceara o explicatie, pe care ar putea-o oferi acea ipoteza, daca ar fi demonstrata stiintific, devenind o teorie. Dar tote faptele pe care le constatam se explica suficient prin teorii existente, demonstrate stiintific. In al doilea rand, cel ce face afirmatia trebuie sa faca si demonstratia.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Natura e mai inteligenta si mai puternica decat omul. Cum a aparut natura?

Nature is smarter and stronger than human. How did nature appear?

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Natura e notata cu inteligenta, nici macar nu este o entitate unitara. Nu e un secret cum a aparut natura, se explica si demonstreaza la liceu, fiecare element.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Natura e un lucru unitar pentru ca se bazeaza pe legi fizice comune.

Nature is a unitary thing because it is based on common physical laws.

| Donsavas a răspuns:

Exista in mintea celor care cred in el. Dacă era real, il vedeam toti. Asa se pare ca il vad doar unii. Real e ce vedem toti. Halucinatie e doar ce vad unii.

| RAY explică (pentru Donsavas):

Mare dreptate ai

| SG1995 a răspuns:

Nu, negarea unei negați nu e o afirmație. La modul obiectiv e un "nu știu".

| anamariarot a răspuns:

Eu nu vă înțeleg nici pe unii, nici pe ceilalți. Unii proclamați că Dumnezeu înseamnă iubire, dar ați fi în stare să spargeți capul cuiva care nu crede, iar alții, care erijați în persoane deschise la minte, nu respectați libertatea spirituală a celorlalți.
Dacă tu crezi în Dumnezeu, Allah, Krishna etc, foarte bine, iar dacă nu crezi, la fel de bine. Un om cu educație, indiferent de cultul religios căruia aparține sau nu, va înțelege că nu are dreptul să le impună celorlalți ideile sale și nici să le suprime vreo libertate. E atât de simplu, dar ne place să ne complicăm viețile inutil și să punem la zid pe oricine care are alte convingeri față de ale noastre laughing

| RAY explică (pentru anamariarot):

Ai dreptate dar =acum 2 ore | Cosminaaaa1 a răspuns:
Pace. Deci eu postez pe rețelele de socializare. Facebook, Instagram.
Problema este ca mama nu ma lasă să postez.
Eu sunt la început. Am mai vorbit dar sunt oameni și oameni.
Oamenii care cunosc dar nici nu vor sa audă. Oamenii care țin prea mult la religie.
Nu știu. Trebuie sa facem ceva pentru ca nu mai este mult.
Isus revine să-și ia mireasa curând, foarte curând.
Mie îmi e teamă când ma gândesc. Familia mea nu vrea. Știu despre pocăință de ani de zile dar nimic.
Îmi e teamă să nu se zică stop. Cunosc, am citit cazuri când Duhul a vorbit printr-un prooroc ca unii oameni nu mai au șansa. Oameni ca 20 de ani l-au respins pe Isus.
Vegheati.

| RAY explică (pentru anamariarot):

Sunt de acord cu ceea ce spui, fiecare crede ce doreste cat timp nu ma ameninta cu iadul, ardere pe rug, nu ma considera imoral, satanist ca nu cred in povestile lui, ca sunt basme ce naiba, serpi vorbitori serios acum in secolul 21 cum sa crezi asa ceva

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Am înțeles asta cum înțeleg și votanții PSD, adică n-am înțeles deloc ce a vrut să spună.

| RAY explică (pentru anamariarot):

Ca e obsedata religios si scopul ei e propaganda religioasa, se crede mireasa lui iisus, iisus fiind un gigolo are multe mirese ce il asteapta )))))))))))))))))

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Vezi? La început spui că „fiecare crede ce dorește", dar închei cu „sunt basme ce naiba". Partea cu basmul exclude-o sau spune-le-o doar celor cu care împărtășești aceleași convingeri. Valabil și pentru ceilalți, iar în felul acesta nimeni nu se va mai simți jignit. Simplu laughing

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Bine, dacă ajungi să te crezi sfânt, e caz patologic și trebuie tratat.

| RAY explică (pentru anamariarot):

Anamariarot sa gandim rational sunt basme,nu putem lasa toti nebuni sa creada in orice, asa putem spune ca si hitler a avut dreptate deci hai sa ardem evrei, tigani si sa omoram handicapati, totul are o limita, libertatea de exprimare nu inseamna a arde pe rug femeile ca au o pisica neagra cum au facut crestini

| RAY explică (pentru anamariarot):

Cica e posedata de sfanta fantoma care ia spalat pacatele cu ariel de calitate, asa ca e curata de pacate

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Atât timp cât nu se ajunge la cruciade, ardere pe rug, lagăre, detonare de bombe sau mai știu eu ce, e în regulă.

| minrest a răspuns (pentru anamariarot):

Ai dreptate, dar pe mine ma deranjeaza ca se folosesc tehnici dure de manipulare, fata de oameni care se asteapta la o cautare spirituala cinstita. Multumesc lui Dumnezeu, am supravietuit unui cult oribil, Bisericile Evanghelice. Dar foarte putini scapa complet, desi cei ce parasesc cult-ul sunt mai multi decat membrii. Iar viata mea, deturnata prin minciuni si manipulare, nu mai mi-o da nimeni.

| Darkmagic a răspuns:

Nu pot sa scriu ecuatii pe TPU, asa ca am facut o poza, destul de "caligrafica". big grin
https://imgur.com/S8ePRne
In imagine aveti doua definitii din logica modala, definitii care conduc la patru axiome ce privesc existenta unui Dumnezeu din punct de vedere logic.

Modus ponens...il tine pe cineva capul sa discutam asta, sau logicienii care au raspuns pana acum nu stiu nici macar despre ce e vorba?

| Mircea08 a răspuns:

Nu e logica afirmatia. Adevarul este ca nimeni de pe tera nu poate sti ca exista sau nu Dumnezeu deoarece El a vrut ca noi sa credem, nu sa fim siguri, sa avem credinta nu certitudini

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ar avea, de ce se aplică numai lui Dumnezeu?
Vreau și vampiri sad

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Diabolica noastra, de dragul tau se aplica si la un vampir cu ochi verzi, inalt, arogant si indiferent

| 6684464 a răspuns:

El exista.
Ca vrea cineva sa demonstreze ca exista sau nu, este problema lui.

| Romanul86 a răspuns:

Numai oameni raționali primesc dovezile despre Dumnezeu cei sentimentali precum ateii nu pot primi aceste dovezi.

| RAY explică (pentru Romanul86):

Numai oameni raționali primesc dovezile despre Dumnezeu cei sentimentali precum ateii nu pot primi aceste dovezi.

ce dovezi omule?

| Cosminaaaa1 a răspuns:

Dumnezeu e real. Numai știu ce ai atât împotriva Lui. Îți spun sa încetezi cu denigrarea. Într-o zi îți vei dori sa te pocaiesti și nu vei mai putea

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Alooooooooooooooooo traim intr o tara democratica unde fiecare se poate exprima liber,faza ca ma ameniti cu iadul denota faptul ca nu gandesti rational, e ca si cum ti-as spune ce ai cu zeus de nu crezi in el,o sa dai de el in viata viitoare, nu are sens,nu sunt copil mic sa imi fie frica de bau,bau,nici nu am nimic impotriva unui personaj imaginar,tu ai ceva impotriva lui zeus? omule intelege ca nu toti sunt obligati sa gandeasca si sa percepe lumea ca si tine iar cei care nu cred sa le ameninti cu iadul,faza cu pocainta biblic nu inseamna sa aderi la o secta,e ciudat sa spui pocaieste-te din moment ce am fost botezat ortodox,adica secta ta te trimite in rai,ortodoxia in iad,dar iisus a spus ca faptele conteaza nu vreo secta,religie in fine,ce denigrare vezi tu acolo in intrebare, voi vorbiti care injurati de dumnezeu, fecioara maria, iisus, ma lasi cu ipocrizia ta

| SG1995 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Și zâna măseluță și thinkerbell și alte personaje de basm și dacă te opui lor și nu crezi în ele arzi în iad.

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Am mai zis. Eu nu te chem la vreun cult ci la Isus. Nu te ameninț cu iadul, el nu a fost creat pentru tine

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru SG1995):

Hei. Una e sunt ele care au fost inventate de oameni și altul e Domnul care a creat totul.
Și pe tine. El te iubește foarte mult.

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Cum nu ma ameninti daca afirmi ca ai grija ca vei da de el in viata de apoi daca nu te pocaiesti, fi sincera, tu esti lipsita de pacate de ma judeci?

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Si dumnezeu tot inventat de om a fost si tot atatea dovezi sunt si pentru existenta lui ca si pentru zane, spiridusi

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Îmi pare rau. Păcatele mele au fost iertate prin sângele Lui. Da, mai păcătuiesc dar nu ca mod de viata.
Nu te judec. Te sfătuiesc. Nu te condamn, nu te ameninț. Ca și creștin am dreptul sa îți spun. Nu vrei e treaba ta.

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Desi esti sfanta lipsita de pacate, faza e ca tu nu poti accepta alte gandiri

| Cosminaaaa1 a răspuns (pentru RAY):

Am zis ca mai păcătuiesc dar Domnul ma ajuta sa trăiesc în sfințenie.
Cum să fiu de acord cu altceva. Nu poți sa ma convingi ca Dumnezeu nu exista. Nu poți sa ma faci sa cred ca tradiția valorează mai mult decât Biblia. Imi susțin credința pana la moarte

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Omul de stiinta nu vede tot ce se afla inaintea lui.

The scientist does not see everything in front of him.

| RAY explică (pentru Cosminaaaa1):

Dar cine te obliga sa nu crezi, tu ne obligi sa credem, tu faci propaganda peste tot

| Inferno a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

"Dumnezeu e real."
Dovezi, argumente?

| SG1995 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Dragă când pupam eu în fund secte de genu tu te jucai cu păpuși așa că prozelismul nu-ti merge.

| sierra1 a răspuns (pentru Cosminaaaa1):

Uuuuuuuuuuuuuuu1