| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci Jesus s-a nascut pe data de 5 I. HR. Asta dupa Basilica. Si in anul 4 I.HR a murit Irod cel Mare, nu? https://doxologia.ro/......antuitorul

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Tu crezi ca aia mai tineau cont ce au scris? Prima ca oamenii nu stiau sa citeasca,nici nu aveau acces la carti, nici nu aveau voie sa riodice privirea catre popa, dapai sa se mai contrazica cu popa.Asa ca ei doara ascultau,deci oamenii au fost indoctrinati de mici,unia adulti cu forta,nu aveai voie sa comentezi,daca ala zicea ca e alba si era neagra tu trebuie sa spui ca el.
Dar cati stiau ce se intimplase de fapt? Oile habar nu aveau pe ce lume sunt, ele apropbau orice li se baga sub nas.
Ca vii tu acum si altii sa scurme, degeaba nu-i mai aduci pe calea aia buna

34 răspunsuri:
| oykoj98 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E ca și cum aș vorbi despre decretul 770 pe care l-a dat Ceaușescu doar că aș zice că s-a întamplat "pe vremea când Lyndon B. Johnson era președintele Americii" și deci scad din ambiguitatea datei prin faptul că acum știu ca s-a întâmplat undeva prin anii 60

Răspuns utilizator avertizat