| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce se contrazice Biblia la nasterea lui Jesus? Ba s-a nascut pe timpul lui Irod cel Mare, ba pe timpul lui Quirinius, care era guvernator al Siriei. Irod mort in anul 4 I.HR si acel recensamant a fost in 6 D. HR

204 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

| iurii75 ce limbaj are, sa-i dai raport, nu se poate asa ceva, cica e crestin

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ala se comporta ca un copil mic, bine au biblia lor astia martori lui peste

| relian a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de treaba,asta e ingramadirt rau de tot, are mintea batuta in cuie, asta daca o avea ceva in capu ala.
Am vazut ca de nu spui ca el deja incepe sa te faca prost sa te jigneasca.
Eu am mai vazut religiosi de astia indoctrinati, dar asta se pare intrece orice limita.
Iti pierzi vremea de pomana, asta e pierdut in spatiu definitiv laughing

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

Îl știu de mai demult, tot timpul da cu capul in gard, de aceia si îi spun direct ca e prost.
Tu tot ești ca el, incapabil sa citești două rânduri?
De fapt, ținând cont de faptul cum te exprimi - "Am vazut ca de nu spui ca el deja incepe " si altele de genul, înțeleg că...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru iurii75):

Ma omule tu cred ai ceva probleme.

Am spus clar biblia aia ce spui ca o stii sceie clar ca isus s-a nascut atunci cand a fost recensamantul da?
Stii ce nu vrei tu sa accepti? Ca Irod nu facea recensamaninte,tu asta nu pricepi.

Deci Irod era rege in tara lui,dar era supus Romei corect? Deci Irod nu facea recenseminte,nul durea pe el capu de rahaturi de astea,nici nu cred sa fi facut ala vreodata asa ceva.

Recensamintele astea le faceau romanii pentru cei cuceriti acu pricepi?

Dupa ce Irod a murit nu mai era rege,fii lui au luat fiecare cate o felie,deci nemaifiind un singur rege,Roma pune ea pe cineva sa guverneze, asa ajunge peste prajit asta Qintus sau cum ii mai zice laughing Quirinius, este trimis de Roma sa guverneze pepste Iudeea, ala fiind tot prin zona aia pe la sirieni.

Deci Irod mort, apare quirinus asta si face recensamant, ca asa era legea la romani.

Asta e tot.Deci Isus s-a nascut cand? Asta intreaba romanu asta,e nedumerit, ca odata in biblie spune ca pe timpul rencesamantului, altadata ca pe timpul lu Irod.

Deci exista ceva contradictie acolo.

Tu tot o tragi cu rahaturi, unde ai vavzut tu scris ca Irod facea recensaminte? Bati campii asta faci.

Am explicat ca la prosti, dar vad ca tu nimic, tot pea ta o tii.

Sa te intreb ceva.In tarile romane cine guverna? Guverna regi locali corect?
A venit vreodata Imperiu Otoman sa faca recensamant in tarile romane?
Nau facut, pentru ca nu-i interesau.Asa si Roma,cat timp a fost rege Irod nu-i interesa ce se intampla acolo, ROma daca isi primea malaiu, restul era fix problema lui Irod cum administra.

Deci Irod n-a facut niciodata nici un recensamant, sau daca o fi facut nu stie nimeni, nu-i mentionat nimic despre asa ceva pe nicaeri.

Ce tot ii tragi ca si Irod facea recensaminte, stii tu ca facea Irod asa ceva? Daca stii arata unde scrie.Nu scrie nicaeri, dar tu ori nu vrei sa pricepi, ori esti dus cu pluta.
Sau vorba lu romanu asta, iti apweri jobu laughing dar macar fii rezonabil, dacva tot o tii asa aiurea te iau toti de papagal.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Poate ca asa faceau, desi nu cred ca veneau romanii cand era rege Irod.
Au trimis dupa ce ala s-a dus, banui c a atunci s-a facut recensamantu ala.
Daca roma spunea imi dai atat si is multumit, nu stiu zic si eu. Dupa cand s-a dus Irod da, ca venise guvernator si normal ca ala nu stia cei pe acolo si trebuie sa stiew cui si cat cere.

Si pana la urma scrie undeva ca Irod facea pe timpul lui recensaminte? Asa de curiozitate, zic in istorie sau altundeva? Pt ca istoria iudeilor pe atunci e cam vaga

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

rolling on the floor tu serios ai scris toate asta?! rolling on the floor
"Ca Irod nu facea recensamaninte,tu asta nu pricepi." - personal da, nu facea. Erau alții responsabil de asta.
"Deci Irod era rege in tara lui,dar era supus Romei corect? Deci Irod nu facea recenseminte, nul durea pe el capu de rahaturi de astea, nici nu cred sa fi facut ala vreodata asa ceva." - ce crezi tu e floare la ureche. Încearcă sa gândești puțin - romanii erau de fapt stăpâni in Iudeea, luau impozite de la toți. Pentru a nu scapă ceva e normal sa ducă o evidență si e logic ca nu aveau sa se încreadă in vorbe goale ci numărau bine.
"Recensamintele astea le faceau romanii pentru cei cuceriti acu pricepi?" - păi si Iudeea nu era cucerită de romani, copile? De unde ai luat-o ca cat era Irod nu se facuse recensământ?
"Dupa ce Irod a murit nu mai era rege, fii lui au luat fiecare cate o felie," - mda, esti foarte "tare" la istorie...rolling on the floor
"unde ai vavzut tu scris ca Irod facea recensaminte?" - am spus eu asta? De fapt ceva de genul susține varza, gen " recensământul lui Quirinius", desi scrie clar - la porunca Cezarului...
"A venit vreodata Imperiu Otoman sa faca recensamant in tarile romane?" - rolling on the floor foarte "tare" logică rolling on the floor dacă cineva nu proceda astfel înseamnă ca nimeni nu proceda așa laughing

"Asa si Roma, cat timp a fost rege Irod nu-i interesa ce se intampla acolo, ROma daca isi primea malaiu, restul era fix problema lui Irod cum administra." - copile, acesta era modalitatea cum luau tribut turcii, atât și atât trebuie să deie țara respectivă. Romanii percepeau impozite altfel...
Mai pe scurt, a tunat si va adunat, doi de-o teapă sunteți...
rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru iurii75):

Iudeea era cucerita dar nu aveau romanii oameni acolo.Am spune ca de fapt nu era cucerita,era vasala Romei,pentru asta platea un tribut,ce Roma la stabilit.
Deci ii durea la palarie pe romani de recensaminte acolo.
Exact la fel au facut si turcii cu tarile romane,sa nu spui ca trimiteau turcii om sa numere populatia,ba ne lesi laughing nici nu cereau asa ceva,ei stabilisera un pret,moldova si tara romaneasca trebuie sa dea acei bani.
In felul asta erau lasati in pace.
Exact la fel s-a intamplat si cu Iudeea pana a murit Irod.
Deci Roma a inceput sa faca personal ei recensamant dupa ce Irod a murit,inainte Roma na cerut nimanui asa ceva.
Ca de facuse Irod recensamant,aia e treaba lui,dar nu raporta ala la Roma.
Roma dupa moartea astuia baga recensamant,cand si trimite guvernator.

Deci ce nu-i clar? Tie cred ca nici daca iti deseneaza careva si tot nu accepti.
Exact odata ce Roma a stabilit un tribut iudeei,nu vad ce sa-i mai intereseze atata timp cat primeau banu.
Tu cred ca esti cu capu nu noi.
Exact asa ar proceda orice om sanatos la cap, chiar si in ziua de azi. Odata ce stabilesti ceva relatii, ori esti vasalul cuiva, se stabilesc ceva regului si cat trebuie sa cotizezi, pe ala nul mai intereseaza cum faci tu rost de ban sai dai.

Am spus, vrei sa fie ca tine? Arata unde scrie ca Irod facea recensaminte.Nu exista pe nicaeri nimic scris de asa ceva.
Pt ca iudeii se ocupau cu alte rahaturi,romani au scris ca aveau istorici,deci s-a bagat recensamant de cand l-a trimis pe agarici ala,iar agarici ala a fost pus guvernator dupa moartea lu Irod.

Tu nu vezi ca esti cu capu? Din ce spui tu Irod era rege,dar era condus de guvernator, ca tu asa spui, ca ala Quirinus a fost si pe timpul lu Irod guvenrator, nu avea cum, deci bati campii.

Iara daca romanii zic ca ei au facut recensamant cand lau trimis pe peste prajit, aia inseamna ca este vorba dupa moartea lu Irod.

Asa ca peste prajit personajul Isus aparu in 2 locuri laughing asta pentru ca au scris mai multi povestitori despre el, fiecare ce la dus mintea si dupa ce surse avea.

Faptul ca sa ales doara 2 povesti sa fie bagate in biblie,aia e alta poveste, dar au fost mai multe scrieri despre evenimentele alea, doar ca ori na convenit alora cea intocmait biblia, adica lu Constantin, ori erau povesti rasuflate laughing

Uite asa aparu greseala.Dar cine zice ca nimeni nu gresesete? Sa gresit, asta e

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru relian):

În 30 î.e.n., când romanii au cucerit Egiptul, recensământul era o practică veche aici. Potrivit erudiţilor, romanii au adoptat sistemul egiptean de înregistrare a populaţiei, introducând proceduri similare în celelalte provincii ale imperiului.

O dovadă în acest sens este edictul din 104 e.n., promulgat de guvernatorul roman al Egiptului. Într-un exemplar al acestui edict, păstrat în prezent la Biblioteca Britanică, scrie următoarele: „Gaius Vibius Maximus, prefect al Egiptului (declară): Văzând că a sosit timpul pentru recensământul din casă în casă, trebuie să-i obligăm pe toţi cei care, dintr-un motiv sau altul, nu locuiesc în districtele lor să se întoarcă la casele lor, pentru a se supune ordinului de înregistrare şi pentru a se ocupa cu sârguinţă de cultivarea pământurilor lor".

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

"Iudeea era cucerita dar nu aveau romanii oameni acolo.Am spune ca de fapt nu era cucerita, era vasala Romei, pentru asta platea un tribut, ce Roma la stabilit." - ești "plin" de istorie ca broasca de păr. Iudeea era o provincie a Romei, și romanii erau tot timpul prezenți acolo.
"Exact la fel au facut si turcii cu tarile romane," - copile, turcul e turc și romanul e roman. Nu încurca săpunul cu săpuneala.
"deci s-a bagat recensamant de cand l-a trimis pe agarici ala, iar agarici ala a fost pus guvernator dupa moartea lu Irod." - copile, după moartea lui Irod la urmat fiul sau, dar peste un timp i-a fost dat un șut în fund si a fost pus un guvernator.
"Iara daca romanii zic ca ei au facut recensamant cand lau trimis pe peste prajit, aia inseamna ca este vorba dupa moartea lu Irod." - asta Măria voastră a hotărât? rolling on the floor Nu dispera, după grădiniță vei merge la școală, acolo vei avea șanse sa înveți cate ceva... laughing

| relian a răspuns (pentru iurii75):

Am mai multa vacanta decat are toata familia ta, de la Burebista si pana azi.
Mai esti si papagal pe deasupra, Du-te invartind, nu tea invitat nimeni la discutie.
Tot bagi pe un rapanos de istoric ce s-a nascut dupa 100 de ani de la evenimente si care era un mucea,Josephus ala nimeni nul vedea cu ochi buni,numa minciuni debita.
Dupa irod o venit maicasa laughing ala avea mai multi copii,despre ce povesti spui.
Tu se pare ai istoria ta,adica bilia,afla nene ca biblia nu este istorie, biblia este o carte rapanoasa buna de sters cu ea undeva.
Du-te si bagati-o undeva, eu nu-s curios de biblie, o carte de rahat, a ajuns o planeta sa se inchine la o carte rapanoasa scoasa de niste rapanosi, cam asta e.dar se pare rapanaosii nu-s curiosi de cartea asta a ta laughing
Daca aia nu-s curiosi de Isus al tau, daca aia ce traiesc acolo spun ca n-a existat vii tu mamaliga mare sa arati ce? Du-te si cantra altundeva, nu mai scrie mie ca eu oricum nu-s curios de religie.Doara vam vazut ca va injurati pe aici si am spus sa discutati frumos.
Dar vad tu deja esti bolnav mintal.Du-te si scutestema.Sa fii sanatos, e asa cum spui tu, du-te cu isus in lumea ta.Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Stai calm ca nici nu zice ca a facut Quirinus doua recensaminte in Iudeea. " - ești "super"! rolling on the floor Tu afirmi si tot tu mai târziu te opui! laughing
Nu spune nimeni ca Quirinius a facut două recensaminte in Iudeea. Boușor, despre primul recensamant spune ca la acel moment Quirinius era guvernator al Siriei, nu ca el ar fi facut recensamantul in Iudeea.
Cum poți să fii atât de tâmpit?!
rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ce apostoli ai lui Jesus erau in anul 2 inainte de Jesus, " - te-ai intoxicat cu împuțituri si delirezi? Cine ți-a zis de apostoli ai lui Isus in anul 2 i.e.n?
"37După el s-a ivit Iuda Galileeanul, pe vremea înscrierii, " - dar nu spune care anume, prima sau a doua, pentru că nici nu are importanță. Iar Luca scrie clar - primul recensamant, ceea ce înseamnă că au mai fost după.
Zdop și Zdup cântă " bunica bate toba", iar tu bați porțile cu capul...
Se vede ca n-ai tobă... rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

"Tot bagi pe un rapanos de istoric ce s-a nascut dupa 100 de ani de la evenimente si care era un mucea, Josephus ala nimeni nul vedea cu ochi buni, numa minciuni debita." - copile, sterge mucii si citește atent, asta dacă știi a citi. Cel care încerca sa argumenteze cu Josephus era varza, nu eu. rolling on the floor
"Du-te si cantra altundeva, " - mucea, categoria aceasta se numește "religie". Asta îți spune ceva? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si de ce *** il mentioneaza Luca pe Quirinius daca nu era guvernator in Iudeea? " - si unde **** te ustură daca Luca a hotărât sa dea mai multe detalii? rolling on the floor
La siloz!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Mama ei de logica. " - zău cai așa!
Mama ei de logică cum l-a ocolit pe boușor tot timpul! rolling on the floor
Poate dai in judecată imperiul Roman că dă, nu se potrivește modul lor de a face recensamantul cu ce-și dorește varza. rolling on the floor Chiar daca boușorul habar nu are de multe detalii despre ceea ce ținea de moștenire si altele de pe vremea respectivă.
Si totuși, ți-au mai rămas multe porți sau deja le treci a doua oară? rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru iurii75):

Daca categoria se numeste religie,faptulc a trebuie sa discuti frumos,fara sa jignesti,oare asta iti spune ceva?
Ai idee daca dau acu raport la toate astea deja esti blocat? Aia in religia ta parca asa va invata,isus ala asa jignea lumea ca tine? Eu nu cred,chiar de sa zicem ar fi existat,sa vorbeasca ala multimi asa cum vorbesti tu,nu mai il saluta nimeni,dar sa mai aibe si clienti.

Indiferent ce spune cineva,cum spune,ce face etc tu trebuie sa iti vezi d e treaba,trebuie sa vorbesti frumos.
Daca tot o arzi pe categoria asta religie,cum ramane cu ce spunea Isus sa intorci si obrazu alantu?
Ori asta se pune numai cand vreti voi, ori cand folositi voi laughing mergi invata sa te porti, invata sa vorbesti cu oamenii, apoi mai intra pe aici, chiar si la catgoria asta grea, religie.
Banui ca parintii tai la fel erau,.nu poate iesi din tantar armasar.Deci canta tu altundweva, la gradinita, mergi si invata sa vorbesti cu lumea.

| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Apostoli ai lui Jesus? Pai n-a avut ce sa aiba, ala in primul rand este un personaj.
Nici un istoric cea trait pe timpul ala nu a scris, na auzit de cineva pe nume Isus care sa mearga pe ape, care sa invie morti si alte rahaturi.
Daca ar fi existat asa un om, fi sigur ca era la Roma, nu s-ar fi atins nimeni de un fir de par din capu aluia.Ar fi trait in puf,ar fi avut haremuri laughing asta la Roma nu in pustiu.

Crestinii nici nu existatu pe timpul ala,aia aparura dupa o suta sau cati de ani de la evenimentele ce le arata biblia.
Unde pui ca ei insasi zic ca ar fi fost ilegali,deci erau ceva gen secta de asta ilegala,in afara legii laughing
Am mai gasit eu o balarie de asta ce tot bate biserica cum ca crestinii nu stiu ce au fost hartuiti,isi batau joc de ei,nu mai stiu exact ce de asta imparat sau ceva genu pe la Roma.

Apoi unia au venit si au zis pai pe vremea aia crestinii nici nu existau,ori ala era mort de mult laughing exact cum arati si tu cu isus care s-a nascut de doua ori laughing
ori unu baga o data,altul alta data.
Daca o fi fost careva,desi daca am uitat ce istoric aminteste pe ala de boteza oamenii la rau,Ioan, deci daca il mentioneazxa pe ala ca un nebun ce batea din gura toata ziua ca o sa vie mesia, cum naiba nu au mentionat pe unu de mergea pe apa, invia morti, facea din apa vin, vindeca boli.

Eu nu am zis ca erau apostoli in anul 2 inaintea erei noastre.
Uite alta magarie inainte de hristos laughing pai cum vin aia sa se exprime asat?
Cand spui era noastra sau inainte de era noastra se refera la ani, la perioada in care anii erau numarati altfel.
Plus ca jesus asta din ce zic, ba cai nascut in anul 6 ba in ca in anul 4 laughing pai nici nu te poti exprima inainte de Jesus, nu mai stii cum sa socotesti anii laughing

Deci personajul isus apare doara in biblie si ceva in scrieri ale lui Josephus nascut la 100 de ani de la acele evenimente.

De ce despre Ioan sa scris atunci in anul ala, despre isus nimeni? Pt ca n-a existat un asemenea p[ersonaj, este logic.
Dar daca vine asta ce vorbesti cu el, sigur o sa spuna ca logia pe atunci era altfel, nu era logica moderna laughing Dupa el omu de atunci nu era ca si omu de azi, aia pe atunci aveau coarne laughing

| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu am citit bibila,recunosc nu recentr,am citit-o ceva ani in urma,este f dificil de citit,asta pentru ca bate gardu,eram si eu curios cum de o carte ca aia a putut prosti o planeta laughing bine vorba vine,a fost bagata cu forta,ca de no baga ala cu forta erau pe nicaeri crestinii astazi.
Astia ar trebuie sa faca stauie lu Constantin ala la fiecare colt de strada,in loc sa puna clopotnite sau ces alea la colturi,ar trebuie sal puna pe Constantin,ca de nu era asta,nu mai vedeai azi urma de crestin pe nicaeri.
Astia nici parintii formatori nu stiu sa si respecte,nu vezi ca asta jigneste ca la usa cortului,zici cas unele de la piata venite de la stana.
Oare aia deai lui,stiu in ce hal vorbeste asta? Sa vada ce scrie si cum jigneste oamenii,asa fara motiv,eu i-am vorbit frumos, dar se pare de nu esti de acord cu ce el spune, ori gandeste incepe sa bage varza, prost, bou, etc.
Nici la stana nu vorbesc aia asa.Cand vede ca nu-i merge, ori nu accepti ce spune trece la artileria grea laughing cea invatat de mic.
Mai este unu pe aici care la fel face, cum spui ceva diferit de el te si blocheaza, ori te r aporteaza laughing asa si asta, sa discute asa frumos s e pare nu e bun pentru el.
De aia nici nu am mai intrat pe la categoria asta musca laughing ce sa vorbesti si cu cine, uite exemplu aici laughing

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru relian):

Copiile, unde ai văzut tu insulte? Doar îi spun direct adevărul. laughing

| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Geneza este ok, arata de fapt cum s-a format pamantul, adica tarana.Cineva avea cunostinte,au luat si au bagat acolo.

Pamantul initial asa a si fost o roca,o piatra,acopeit de apa,vorba vne acoperit,sa zicem cam la fel ca si azi,era si uscat,dar era numa piatra.
Daca te uiti in Geneza o sa vezi ce s-a facut mai intai prima data pe pamant,sa aruncnat seminte de graminee,asta a facut Dzeu cum zic ei.
Plantele maninca de fapt piatra,deci aruca seminte,alea consuma piatra, fac seminte, mor, ciclu se reia si asa apare tarana, asta ce o vedem noi astazi.
Apoi baga animale, apoi omu sa le stapaneasca pe toate.Deci este un fel de rezumat al aparitiei vietii,al formatarii planetei.

Eu am o teorie,Pamantul era pustiu si gol,adica fara plante si animale,doara roca si apa,atmosfera bineinteles.

Apare cine? Aparem noi,oamenii care de fapt suntem pierduti,din diferite motive planeta unde eram s-a dus de suflet,sau imbarcat unia pe nave si sau dus militari prin spatiu laughing sa caute alta casa,ori stiu si eu ce.
Asa au dat peste Pamant,au coborat aici,au a runcat seminte,au facut dupa animale si asa vedem ce se afla astazi pe planeta asta.

Deci noi suntem extraterestrii,urmasii alora mai bine zis,noi suntem de fapt Dzeu,de aia si acolo in biblie spune hai sa facem, pentru ca erau mai multi nu doara unu singur.

Deci Geneza nu-i scrisa de pescari si de tamplari, acolo e nevoie de ceva minte mai multa.
Restu ce spui tu de Lot si alte povesti, asteapta nitel, acu vine romanu sa tio bage, Lot a facut sex cu ficele lui pentru ca sa nu se piarda samanta laughing de parca murise toti oamenii de pe planeta si ramasese doara ei.
Dar tu nu stii o chestie.Toti religiosii astia crestini il cam dau deoparte pe Dzeu,nu ai observat ca mai la toate bisericile,cai ortodox,catolic,penticostal etc, ei vorbesc mai mult de NT, numa de Isus auzi, isus in sus, isus in jos, Dze se pare e mai pe nicaeri.De falt eu cred ca asta se si urmareste sa il scoata pe Dzeu de tot, pentru ca sunt in VT balamuc chestii naspa pentru ei.Cum e aia ce le spunea sa omoare tot si copii,,Cgestia aia cand trimite Moise, era si ala un bandit, trimiteau pe aia la inaintare, el nu se ducea laughing

Aia faza tare, ca i-a zis Dzeu ca el sa nu mearga, vrajeala nu s-a dus ca sa nu cumva sa moara.Se bat aia omoara in stanga,dreapta,ia averile alora,le ia femeile,atentie,asa lea si zis,luati femeile si averile alora,barabti si copii eliminati laughing
Deci Dzeu are destule chestii naspa pe cap, plus astea cu culcatu cu rude, tata cu fica, du-te dai in c ap aluia, iai femeie si averea si altele
Deci iau atribuit aluia tot felul de rahaturi, bineinteles alea erau din capu lu Moise nu vorbea ala cu nimeni.

| relian a răspuns (pentru iurii75):

Unde am vazut? Omule tu chiar nu esti constient ce scrii? Mai facut prost,varza si ce rahaturi ai mai zis, alea ces? E ok stai linistit, nu ma cobor eu la nivelu tau.
Dar cu tine sincer nu prea s e poate discuta, tu nu accepti nimic, decat ce scrie in cartea aia, ori ce crezi tu din ce citesti.

Daca spui ca pana la 20 de ani erai ateu. apoi ai descoperit america.Eu am fost de mic ateu si asa am si ramas, nu exista dovada sa poata sa imi schimbe parerea.Traim intr-o lume materiala,deci trebuie sa facem exact ce se face in lumea asta materiala,nu trebuie sa facem altceva.
Spirit si duh sfant si alte povesti,de or fi pe altundeva,atunci cand om merge acolo o sa facem ce se face acolo.
In Biblia aia sunt balamuc chestii gresite,unele chiar naspa de tot.
Cum e cand trimite Moise pe aia inapoi ca aia nu omorase copii,si da ordin sa ia gatu la copii?
Sa nu spui ca Dzeu isi omora proprii copii,pentru ca aia erau nevinovati,pe femei de ce le lua sa ce anume? Deci nu omori un om matur care,zicem ca voi avea pacate,dar omoram prunci,care nu stiu pe ce lume sunt.
Dar lasi femeile,sa ce? Sa le ia sa faca sex cu ele normal,sa le ia de neveste.
Crezi ca Dzeu ar fi facut asta de ar fi existat? Asa ceva nu exista,nu-i logic nici acu,nici atunci,nici peste milioane de ani.

Logic era pentru Moise,dar nu-i logic daca bagam pe Dzeu in subiectu asta.
Asta arata ce? Arata ca de fapt Moise nu vorbea cu nimeni,totu era din capu lui,sa omori copii nu-i bine,dar a trebuit sa o faca din motive de securitate.
Daca ar fi lasat copii aia,normal femeile erau lasate,luate de ei, mai tarziu copilul ala ajungea matur, masa asa dupa tiene, ce crezi ca il invata?
Da aia lalr fi invatat, uite asta este ucigasu lu tactu iai glanda laughing asta este singurul motiv logic pentru Moise, de aia le ordonara alora sa omoare toti copii.

Dupa cum observi Dzeu nu prea are nici o legatura cu chestii omenesti.totu este inventat de Moise,asta sa poata sa-i tina tribu lui in viata si sa nu se duca care incotro.

De ce se sperie cel mai mult omu? De ce ii este lui cel mai tare teama asa dupa tine?
Iti zic eu,ne temem cel mai mult de necunoscut,ne temem cel mai mult de ceea c e nu vedem,nu pipaim,nu mirosim.
Deci de aia au bagat pe Dzeu,vezi ca de faci rau te vede Dzeu gata iti ia mau laughing ori parintii,sau unia din ei cu ce speriau copii? Cu Bau Bau laughing zi la un copil mic ca nu stiu in ce camera e bau bau ca gata nu mai intra acolo.

Tu crezi ca omu a fost prost acu mii de ani? Erau aia mai destepti ca noi,cum am zis aia au inventat matematica,fizica, astronomia etc nu noi azi.
Deci stiau si psihologie, stiau de ce se tem oamenii, asa au inventata si asta cu religia, toti, orice popor avu asta cu zeii cu povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Nu cred ca o face pe prostu,un om deschis la minte nu o tine pea lui cand vede ca nu are dreptate.
In general toti astia religiosii is mai saraci cu duhu, religia aia ii limiteaza, ii bate in cap, mai ales de esti de mic copil dus si indoctrinat, slabe sanse sa mai poata fi salvat mai tarziu.

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

Am o bănuială, voi doi sau sunteți frați, sau doar două conturi ai unei verze. rolling on the floor.
P.S. Eram ateu până la peste 20 de ani.

| relian a răspuns (pentru iurii75):

Ma tataie,poti sa arati o dova istorica,deci nu biblia,ceva scris de pe vremea respectiva, care sa arate ca a exista unu Isus ce mergea pe apa si facea din tantar armasar, pti sa arati macar o fraza, unde respectivu este macar asa amintit in treacat?

Poate cineva sa arate asa ceva? Deci vorbim de istorici, aia ce au trait atunci pe timpul lu Irod, pe timpul romanilor.Asa cum istorici ce traiau atunci,au amintit pe Ilie nebunu,al dracu nu zice nimic de Isus ce mergea pe apa si invia morti.

Daca esti indoctrinat du-te in lumea ta,oricum nu mai poti sa fii salvat.
Tu vii cu povesti,pai zii frate de Harap alba,zii sde Fat Frumos ca aia is d e aici de la noi,nu veni sa spui mie basme de la altii.

Hai poti sa dovesti ca a existat Harap Alb? Vreau sa aud. Exact asa a fost si personajul tau imaginar,aia e tot,deci un personaj din povesti,ceva gen SF,mergea omu pe apa laughing,invia morti era tare,doar ca nu zbura pe cal,era mai tare fat frumos laughing
Hai mana ursu,du-te cu capra ca azi e anul nou, fa ceva util mai bine, da zapada pe undeva, lasa rahaturile astea ca nu te ajuta cu nimic, nici pe tinen si nici pe noi, ajuta doara popii si aia cu biserica.

Sa nu zici ca esti de ala ce merge inaintea popii si deschide portile la om.Vezi ca trebuie sa mergi prin sat,tu stai pe TPU?
Stie popa ca tu stai pe TPU si te certi cu lumea pe aici? In loc sa maturi, sa dai zapada in curtea bisericii?
Pai ce hal de enorias esti tu? Esti neserios, asta e clara, ce mai vorba unui roman de pe aici, nu esti bun, asta e clar nu esti bun laughing

| relian a răspuns (pentru iurii75):

Erai ateu pana pe la 20 de ani? Asa sia cum ce esti? Deschizi portile la lumea sa intre popa?
Exact ce ziceam maia cu cateva zile unora pe aici.Cat ati fost tineri injurati de mama focului,nici nu s tiati cei aia biblie,injurati si popa,acu cand ati imbatranit deja va apucat doru de Isus laughing ba fugiti de aici sa nu viu eu dupa voi laughing cam asta fac oamenii cand ajung la o varsta, incepe mintea sa stea pe loc, apoi oo ia indarat, asa gasiti voi biserica, pe isus, pana acu nu erati curiosi.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nici nu ne cunoastem." - nici nu ma așteptam să înțelegi că eram ironic... laughing

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

Ori tu, ori popa, sunteți de-o teapă, deși aparent in tabere opuse.
"cam asta fac oamenii cand ajung la o varsta, incepe mintea sa stea pe loc, " - invers, am renunțat la ateism deoarece am analizat profund dovezile și m-am convins că viața nu apare accidental si multe altele...
Dar se vede sunt prea complicate pentru unui care nu sunt in stare sa înțeleagă si niste informații simple despre un recensământ...
Deci, ștergeți mucii și pune mâna pe carte, poate mai recuperezi ceva...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Luca dă următoarea explicaţie: „În timpul acela [înainte de naşterea lui Isus] a ieşit o poruncă de la Cezar August: să se facă recensământ în toată lumea. Recensământul acesta s-a făcut întâia oară pe când Quirinius era guvernator în Siria. Toţi se duceau să se înscrie, fiecare în cetatea lui". — Luca 1:1; 2:1–3.

Criticii atacă cu vehemenţă acest pasaj, considerându-l o greşeală sau, chiar mai rău, o născocire. Ei susţin cu insistenţă că acel recensământ s-a efectuat în anul 6 sau 7 e.n. şi că Quirinius a domnit în această perioadă. Dacă aceştia au dreptate, atunci relatarea lui Luca este pusă sub semnul întrebării, pentru că dovezile indică faptul că Isus s-a născut în anul 2 î.e.n. Aceşti critici însă ignoră doi factori importanţi. Primul se referă la faptul că Luca recunoaşte că au existat mai multe ocazii când s-au efectuat recensăminte, deoarece, după cum se poate observa, el vorbeşte despre recensământul care „s-a făcut întâia oară". El ştia foarte bine că mai târziu s-a mai efectuat un recensământ (Faptele 5:37). Acest recensământ de mai târziu este cel despre care a vorbit Iosefus şi care a avut loc în anul 6 e.n. Al doilea factor, care se referă la faptul că Quirinius era pe atunci guvernator, nu ne determină să punem în legătură naşterea lui Isus cu acea dată târzie. De ce? Deoarece, după cât se pare, Quirinius a ocupat această funcţie de două ori. Mulţi erudiţi recunosc că prima perioadă în care Quirinius a ocupat funcţia de guvernator a inclus şi anul 2 î.e.n.

Biblia nu dezvăluie data exactă a naşterii lui Isus. Totuşi, ea spune că el s-a născut „în zilele împăratului Irod" (Matei 2:1). Mulţi biblişti sunt de părere că Irod a murit în anul 4 î.e.n. şi că Isus s-a născut înainte de această dată, probabil chiar în 5 sau 6 î.e.n. Ei îşi bazează concluziile referitoare la moartea lui Irod pe afirmaţiile istoricului evreu din secolul I Flavius Josephus.*

Potrivit celor spuse de Iosefus, cu puţin timp înainte de moartea regelui Irod a avut loc o eclipsă de lună. Bibliştii îndreaptă atenţia asupra unei eclipse parţiale de lună care a avut loc la 11 martie anul 4 î.e.n., considerând-o o dovadă că Irod trebuie să fi murit în acel an. Totuşi, în anul 1 î.e.n. a avut loc o eclipsă totală de lună la 8 ianuarie şi o eclipsă parţială la 27 decembrie. Nimeni nu poate spune dacă Iosefus s-a referit la una dintre eclipsele din anul 1 î.e.n. sau la cea din anul 4 î.e.n. Prin urmare, nu putem folosi cuvintele lui Iosefus pentru a stabili cu exactitate anul morţii lui Irod.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci eclipsa era moartea lui Irod?" - cer scuze, am uitat că ești varză și te uiți la ce-i scris că la poarta nouă. Mai recitește, poate chiar mai lent, nici nu știi cum până la urmă ajunge și la girafă.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Unde scrie ca Quirinius a facut mai multe recensaminte?" - domnule boușor orb, unde am scris eu că respectivul a făcut acele recensăminte?
rolling on the floor
Mai scoate ochelarii cei de cal de pe nas.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Cam greu, nu? Sau ai crezut ca zic ca afirmi tu asta? " - nu te-a învățat maică-ta să-ți exprimi ideile în mod inteligibil. De fapt nu avea când, era ocupată să te scape pe jos.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu scrie in cartea de povesti ca pe timpului lui Quirinius a fost acel recensamant?" - domnule boușor, " pe timpul lui" și " a făcut el" sunt două lucruri diferite.
Stai jos varzo!
rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Https://prnt.sc/10prm3c
Puteai barem da citești atent ce postezi. Dinu mai era nevoie să dai întrebări prostești.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar ești atât de prost?!
""Deci eclipsa era moartea lui Irod?" - in perioada când a zdohnit a avut loc o eclipsă.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu vad ca scrie primul sau altul." - "Recensământul acesta s-a făcut întâia oară pe când Quirinius era guvernator în Siria. " luca 2:2

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci in anul 6 D.HR" - mdaaa, greu pentru handicapați sa citească atent! rolling on the floor
Altfel citeai că a fost guvernator și în anul 2 î.e.n.
Marș la siloz! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E greu cu boușorii să discuți. Cum oare citești de citești pe sărite? Sau nu cunoști toate literele și pribluiesti cam ce ar fi scris acolo?
In anul 6 a fost alt recensământ, Quirinius a fost guvernator și în anul 2. Irod a murit în anul 1.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deja ți-am scris pe ce bază sa presupus anul morții lui Irod și de ce nu este bătut în cuie acea dată.
"Potrivit celor spuse de Iosefus, cu puţin timp înainte de moartea regelui Irod a avut loc o eclipsă de lună. Bibliştii îndreaptă atenţia asupra unei eclipse parţiale de lună care a avut loc la 11 martie anul 4 î.e.n., considerând-o o dovadă că Irod trebuie să fi murit în acel an. Totuşi, în anul 1 î.e.n. a avut loc o eclipsă totală de lună la 8 ianuarie şi o eclipsă parţială la 27 decembrie. Nimeni nu poate spune dacă Iosefus s-a referit la una dintre eclipsele din anul 1 î.e.n. sau la cea din anul 4 î.e.n. Prin urmare, nu putem folosi cuvintele lui Iosefus pentru a stabili cu exactitate anul morţii lui Irod.".

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci eclipsa era semnul mortii lui" - cum să-i explici unui bou că iarba e verde?!
Nu mai explic din nou. Recitește.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Irod a murit in anul 4 I.HR. " - recitește doamnă varză.
"ce recensamant a fost " - mi-i indiferent, ce importă e că au fost mai multe și Luca să referit la cel din 2î.e.n. Nu dau mai multe detalii că văd că te rătăcești printre ele și nu le poți asimila.
De fapt e normal pentru o varză.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si al cui a fost cel din anul 2 I.HR? Tot al lui Quirinius?" - bre dar frânezi strașnic! Deja pute!
Ce importanță are al cui era? Spune cumva că pe timpul decretului lui Quirinius? Sau spune că pe timpul când respectivul era guvernator?!
Da-te cu capul de perete!
O, pardon, de poarta nouă!
rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și ce anume nu ajunge la mintea varzei din pasajul respectiv?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Of ce "тупой" ești!
Faptul că când a fost pus guvernator a doua oară a făcut un recensământ nu înseamnă că pe timpul când era prima dată guvernator nu sa făcut un recensământ.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"''În zilele acelea a ieşit poruncă de la Cezarul August să se înscrie toată lumea.
2. Această înscriere s-a făcut întâi pe când Quirinius ocârmuia Siria.''" - dragă varză, și ce nu este clar aici pentru cel ce se uită la porți noi?
Că nu se afirmă că a fost în anul 6 ci doar că era atunci guvernator? Și guvernator el a fost și în anul 2.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si culmea e ca Maria era singura gravida pe cale sa nasca" - spune drept, ce fumezi?
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal că știu să citesc, spre deosebire de tine. Mai știu și să judec, ceea ce nici nu știi ce înseamnă.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si ce sa cauta locuitorii din Galileea la recensamant? " - că să nu recunoști că ești total varză încerci să introduci alt subiect?
rolling on the floor
E simplu, dar nu are rost să mai explic și acest lucru de vreo... sprezece ori.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Repet pentru cei cu capacități limitate. Quirinius a ocupat această funcţie de două ori. Mulţi erudiţi recunosc că prima perioadă în care Quirinius a ocupat funcţia de guvernator a inclus şi anul 2 î.e.n.
Iar recensăminte au fost nu doar unul.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Wikipedia = dovezi?
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Varză, deja mai plictisit.
Faptul că este menționat "Arhelau" indică că el era " guvernator" cat timp era viu taica-su?
"Începutul și concluzia pildei lui Isus despre minele din Evanghelia după Luca, capitolul 19, se poate referi la călătoria lui Archelaus la Roma. " - rolling on the floor mai mari tâmpenii am auzit doar de la tine. Deci ești pe locul întâi.
Mergi la murat!

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Explicații mai clare pentru un bou că iarba e verde nu pot da.
Mergi la fundul butoiului.
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Astia habar nu au mann de propia biblie

| relian a răspuns (pentru iurii75):

El se refera la urmatoarele fapte.

Primul rfecensamant s-a facut dupa moartea lui Irod corect?
Roma pana atunci nu avea nici un interes sa faca recensamanite, pusese sau lasase sef pe regele alora, roma isi prima malaiul toti erau happy.

Irod nu facea recensaminte ca nu era nici ala curios.

Moare irod si Roama pune guvernator acolo, baga recensamant sa vada de unde trebuie sa mulga si pe cine corect?

La acel recensamant se naste Isus corect? Acu care ar fi problema?

Biserica spune ca isus s-a nascut pe timpul lui Irod.Dar pe timpul lu Irod nu se faceau recensaminte corect?

Deci atunci daca s-a nascut pe vremea lui Irod cei cu povestea cu recensamantul ala?
Datekle astea nu se leaga, la asta se refera.
Qintirius ala ca fuse pus guvernator in anul 2 ien sau in anul 2 en aia nu are nici o treaba,n-are nici o relevanta

Guvernatorul ala nu avea ce cauta pe vremea cat traia Irod asta e tot este simplu.
Deci biserica spune ca s-a nascut pe timpul lui Irod,dar apoi spune ca s-a nascut pe timpul recensamantului,ala sa facuit dupa moartea lui Irod.

Astea is clare,asta ce te certi cu el are dreptate,datele nu se potrivesc,deci in biblie ori unde scrie,aia probabil nu au ajusn la un consens,ori s-a bagat acolo textele la plesneala,aia nu au avut corectori,na bagat nimeni de sama ca este o greseala si sa mers asa pe burta.
Plus de asta pe vremea aia,s,au dupa cand s-a format crestinismul cine avea curajul, cine indraznea sa se contrazica cu aia?
In primul rand multimea nu stia sa citeasca, nu avea acces la carti, apoi nu ar fi avut timp pentru asa ceva, plus ca nu ar fi indraznit nimeni sa contrazica pe legiutori.

Dar contradictia exista, e clara ca lumina zilei.

Ce spui tu ca ala fuse guvernator si in anul 2ien, putea sa fier, dar aia ar fi insemnat ca atunci s-a nascut Isus, deci Irod era deja mort, indiferent cum o dai nu iese.

In biblie scrie ca atunci s-a nascut isus la recensamant, deci dupa ce irod daduse coltu.
Deci ce cauta povestea ailanta ca isus s-a nascut cat traia Irod?

Deci omu asta intreaba.

Iti zic eu de unde apare contrazicerea.Biblia esate o adunatura de scrieri,plus ca au fost selectate,s-a oprit numa ce sa dorit,acele scrieri au fost facute de diversi autori,aia au sccris fiecare cea crezut,ori ce surse au avut, cine le-a pus impreuna nu a verificat atent, deci sigur aia nu aveau corectori, asa s-a strecurat greseala.

Degeaba va injurati, va jigniti, discutai normal.Eu nu iau partea astuia ce inntreaba, dar aici are dreptate.

Sunt in biblie 2 povesti 2 date diferote.

-Isus s-a nascut pe timpul cat traia Irod
-Isus s-a nascut in timpul recensamantului facut de romani dupa moartea lui Irod

Mai clar de atata ce vrei?

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

"Primul recensamant s-a facut dupa moartea lui Irod corect?" - nu, nu e corect.
"Irod nu facea recensaminte ca nu era nici ala curios." - recensământul nu la facut din curiozitate ci la porunca Cezarului. Irod era supus Romei.
"Moare irod si Roama pune guvernator acolo, "- devine rege al iudeii Arhelaus, supus si el Romei ca și taica-su.
"Datekle astea nu se leaga, la asta se refera.
Qintirius ala ca fuse pus guvernator in anul 2 ien sau in anul 2 en aia nu are nici o treaba, n-are nici o relevanta" - totul se leagă si faptul ca a fost guvernator in două perioade are relevanță.
"Guvernatorul ala nu avea ce cauta pe vremea cat traia Irod asta e tot este simplu." - omule, puneți mintea în mișcare. Irod era peste Iudeea și Quirinius peste Siria.
"In biblie scrie ca atunci s-a nascut isus la recensamant, deci dupa ce irod daduse coltu." - Irod a murit in anul 1 i.e.n. Isus s-a născut in 2 i.e.n. Unde ai citit tu in Biblie ca Irod era mort cand sa născut Isus?
"aia nu aveau corectori, asa s-a strecurat greseala." - din câte vad, de corectare ai nevoie tu, la atâtea greșeli în câteva cuvinte...
"Sunt in biblie 2 povesti 2 date diferote.

-Isus s-a nascut pe timpul cat traia Irod
-Isus s-a nascut in timpul recensamantului facut de romani dupa moartea lui Irod" - sunt "diferote" doar pentru cei ce nu vor sa gândească.
Repet pe scurt. Anul 2 i.e.n. Irod este rege in Iudeea, Quirinius este guvernator al Siriei. Cezar da porunca să se facă un recensământ in imperiul Roman. Iosif cu familia se înregistrează în Betleem. Se naște Isus. In anul 1i.e.n moare Irod și este pus rege Arhelaus.
In anul 6 e.n. mai este efectuat un recensământ, în timp ce Quirinus este a doua oară guvernator al Siriei.
Mai clar de atâta ce vrei?

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Deci Iosif si Maria se duceau la recensamantul lui Qintirius in Siria?" - cum să-i explici unei verze ca recensamantul era al lui Cezar, nu Quirinius, si era efectuat in tot imperiul Roman? Nicicum! rolling on the floor
Intoarce-te la poarta nouă si dă-te in continuare cu capul de ea.

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Nu putea sa faca recensamantul in Iudeea daca nu era guvernator in Iudeea." - nici o șansă pentru varză sa înțeleagă ca Quirinus răspundea de recensamintul in Siria, nu Iudeea, unde de efectuarea recensământului raspundea Irod.
Si nu înțelegi deoarece ca de obicei te uiți in carte ca boul la poarta nouă.
rolling on the floor
Mai intens loveste, poate o penetrezi cu coarnele...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"dupa aia vine Quirinus si il elimina pe Arhelaus, si anexeaza iudeea, si ii ia averea. Si face recensamantul." - nu va înțelege boușorul ca au fost mai multe recensaminte.
Dai bătaie, încă puțin si spargi poarta... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am spus de multe ori, si nu doar eu - recensamantul lui Cezar August, nu al lui Quirinius sau Irod.
Dacă te nășteai ceva mai inainte te foloseau in calitate de "berbec" la dărâmarea zidurilor. Sau a porților... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mda, ești irecuperabil. Dai cu mai mare avânt...
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Un fragment din informații disponibile pentru toți, mai puțin pentru cei ce se uită la porți noi... rolling on the floor
"Josephus continua sa relateze faptul ca Quirinius a venit in Iudea unde și-a extins autoritatea si a ordonat o impozitare acolo. Acest lucru a adus multă resentimente și o încercare nereușită de revoltă, condusă de „Iuda, a Gaulanită. „( Antichitățile evreiești, XVIII, 1, 2, 3, 4) Este evident revolta menționată de Luca la Fapte 5:37. Conform afirmației lui Iosif, a avut loc în „cel de-al treizeci și șaptelea an după înfrângerea lui Anthony de la Cezar la Actium" ( Antichitățile evreiești, XVIII, 26).

De mult timp se cunoștea că aceasta a fost singura guvernare a Siriei de către Quirinius, pentru care istoria seculară a furnizat confirmarea. Cu toate acestea, în anul 1764, în Roma a fost găsită o inscripție cunoscută sub numele de Lapis Tiburtinus, care, deși nu a dat numele, conține informații pe care majoritatea savanților le-ar putea recunoaște doar lui Quirinius.( Corpus Inscriptionum Latinarum, editat de H. Dessau, Berlin, 1887, vol. 14, p. 397, nr. 3613) Ea conține afirmația că atunci când a plecat în Siria a devenit guvernator (sau legat) pentru a doua oară. Pe baza inscripțiilor găsite în Antiohia care conțin numele lui Quirinius, mulți istorici recunosc că, Quirinius era, de asemenea, guvernator al Siriei în perioada acestui recensâmânt. Există însă o incertitudine din partea lor, cu privire la locul în care Quirinius se încadrează printre guvernatorii romani din Siria. Josephus îl numește pe Quintilius Varus ca guvernator al Siriei în timpul și ulterior morții lui Irod cel Mare. (Antichitati evreiești, XVII, 89; XVII, 221 ) Tacitus se referă, de asemenea, la Varus ca guvernator în momentul morții lui Irod. (Istorii, V, IX) Josephus afirmă că predecesorul lui Varus a fost Saturninus (C. Sentius Saturninus).

Mulți cercetători, având în vedere dovezile uneiguvernări anterioare de către Quirinius, sugerează anii 3-2 î.H. pentruguvernarea sa.În timpce aceste date s-ar armoniza în mod satisfăcător cu înregistrarea biblică, baza pe careacești savanți le selectează este în eroare. Asta estefaptul că ei numesc Quirinius ca guvernator în acei ani, deoarece își pun loculdupă cel al lui Varus și, prin urmare, după moartea luiIrod cel Mare, pentru care folosesc data populară, dar eronată din 4 î.H.;[Data morții sale]. (Pentru același motiv, adică folosirea datei nedeclarate la4 î.H. pentru moartea lui Irod, ele dau guvernării lui Varus între 6 și 4 î.H., însă lungimea domniei sale este conjectural, pentru că Josephus nu specificădata începutului său sau a sfârșitului său.) Cele mai bune dovezi indică spre 2î.H pentru nașterea lui Iisus. Prin urmare, guvernarea lui Quiriniustrebuie să fi inclus în acest an sau o parte a acestuia.

Unii oameni de știință atrag atenția asupra faptului că termenul folosit de Luke, și de obicei tradus „guvernator", este hegemon. Acest termen grecesc este folosit pentru a descrie legații, procuratorii și proconsulii romani și înseamnă, în principiu, un „lider" sau un „înalt ofițer executiv". Prin urmare, unii sugerează că, în momentul în care Luca se referă la " prima înregistrare, „Quirinius a servit în Siria în calitate de legator special al împăratului exercitând puteri extraordinare. Un factor care poate ajuta la înțelegerea acestei chestiuni este referirea clară a lui Iosif la o conducere dublă a Siriei, deoarece în contul său el

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Știu bine ca ești bolnav cu tărtăcuța, de aceia nu ma mai miră aiurelile tale... rolling on the floor
Ți-am spus eu ca ar fi fost guvernator de două ari in Iudeea? Sau scrie așa ceva în Biblie?
Nu! Scrie clar - decretul de recensământ îl da Cezar, Irod este peste Iudeea si Quirinius peste Siria.
Întâmplător nu deții recordul mondial la prostie? rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ți-am arătat deja ca scrierile lui Josephus nu sunt complete, iar cei care nu pot judeca logic ca tine, trag concluzii eronate. Cum ar fi si moartea lui Irod in anul 4 i.e.n
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Ca si cum eu as scrie in Evanghelie ca e vorba de recensamantul lui Decebal" - mda, deja ți s-a dus pluta cu totul...

| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Clar cu tine. Vezi ca "tovarășul" tau te facea de rahat cu Josephus... rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Si mai e o problema. " - varza împuțită are mai multe probleme, nu doar una! rolling on the floor
=Iosif si Maria plateau doua taxe? Atat in Iudeea, incat si in Galileea?" - i-am prezentat verzei boușor mai sus un document antic care de asemenea dezvăluie practica de atunci - ca fiecare sa se integreze la locul de baștină ( dar tâmpiții incearca sa suprapună acea practică cu timpurile moderne. Nu înțelege boușorul ca indiferent de motive asta era metoda de atunci?). I-am prezentat verzei motivul de ce data morții lui Irod este eronat considerată de unii drept anul 4 i.e.n. I-am prezentat verzei informații care arată ca Quirinius a fost guvernator al Siriei si in anul 2i.e.n.
Rezultatul? Zero! Si nu e de mirare, o varză împuțită si un boușor nu pot procesa informații, de aceia nici nu astept ceva logic si inteligent din partea ta.
Marș la siloz! rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Inseamna ca acel document e un fals... De ce sa plece la mama dracu, ca sa ce?" - un semn bun! Varza recunoaște ca e total pe lângă si nu are cunoștințe despre subiect. rolling on the floor
Las ca la siloz te primește si așa, mai împuțit. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Boușor, repet - dă-i in judecată. Cu siguranță câștigi litigiul. rolling on the floor
E amuzant cand varza care nu vede mai departe de vârful nasului se screme...

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar cum ajunge un desta fugit de acasa,tu vad sp[ui ca este pastor,dar indiferent ca r fi pastor,lepra,ori prostanc si este religios,de ce jigneste in halu asta?
Nu e fraza sa nu jigneasca.
Eu stiam religiosii ar trebuie sa fie oameni mai cuminti laughing asta o fi frate cu dracu,daca asta e pastor, eu is popa laughing Oare aia din religia lui stie in ce hal vorbeste cu oamenii si ce jigneste?
Si cand unia zic ca astia religiosii is handicapati, vai nu-i chiar asa, dar uite exemplu aici clar, asta ori e ingramadit de tot, ori e dus de acasa cu sorcova.
Intreg, sigur nu-i

| relian a răspuns (pentru iurii75):

laughing du-te in urma si verifica raspunsurile ce ai scris.Acum vad spui ca tu nu ai zis ca ala ar fi fost guvernatopr de 2 ori, desi ai spus si nu odatalaughing
Cauta, asta daca nu cumva ai sters acele raspunsuri.Asa ai spus ca ala ar fi fost guvernator si ina nu 2 inaintea eri noastre, chiair si catre mine ai spus asta.
Omule tu esti intreg la cap? Asa ai spuis ca ala ar fi fost ori ar fi putut sa fi fost de 2 ori guvernator in iudeea. Daca nu mai stii ce scrii ai probleme.
Daca scrii apoi stergi,atunci e clar de ce jignesti ca la usa cortului oameni ce nu-s de acord cu tine.

Ca idee,de ce jignesti cand cineva nu este de acord cu tine? Cred ca de ar fi linga tine si ai avea putere,cred ca iai da si in cap laughing
Stai linistit omule ca nu castigi nimci in felul asta.Ori tu asa te simti bine,sa spui bou,prost,varza si etc? Te face sa te simti mai bine?
Naspa,te las in lumea ta,ceartate cu cine vrei,oricum eu pe la categoria asat musca nu prea intram,intrasem am zis ca am vazut va certati,tu jigneai fara rost.
Daca e sa discuti fa-o civilizat,nu trebuie altii sa fie d e aceiasi parere cu tine,iar pe linga ce au scris altii,mai trebuie sa gandesti si singur.
Poate altii au scris tampenii, au scris din ura, din stiu si eu ca nu-i place de cineva, asa cum de altfel se intampla si astazi.
Lumea nu s-a schimbat sa stii si tu, Cum erau atunci, asa sunt si azi.Asta ca ai bagat ca logica pe vremea aia ar fi fost alta decat logica de azi,asa ai spus laughing deci total gresit.
Nu uita ca toate,matematica,fizica,filosofia etc de acolo vin de pe timpuri,si is valabile si azi,logica de pe timpul ala erqa exact cum e ste logica si astazi.
Bafta in continuare,dar daca umbli dupa clienti pe net slabe s anase,plus de asta inceteaza sa mai jignesti oamenii,mai ales ca spui esti crestin,dar nu jigni indiferent ce ai fi,asa e frumos si civilizat.
Asa ce faci tu,arata ca vii de la stana,oamenii or sa fuga de tine cand vad ca tot c e spui tu e bine,doara ce spui tu e bun si asa trebuie sa zica toti, cand vad ca daca careva nu-i de acord cu tine imediat il faci prost, bou varza etc.
Cei vocabularu asta de stana? Pai tu cu de astea vrei sa ce? Amice toti cei pe care eu i-am vazut si care voiau sa castige incredere si clienti vorbeau de ziceai ca nici mamata nu-ti vorbeste, frumos, nu se enervau nu fac aia pe altii prosti.
Arata ca esti tu mai destept, nu arata ca esti atat de jos.

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci nu doar ca esti prost, mai si și "мания величия". rolling on the floor
Încă n-ai înțeles ca nu mai comentez chiar toate tâmpeniile tale? Ți-am arătat clar, asta era metoda efectuării unui recensământ, si nu doar in locul respectiv. Mai multe detalii nu dau ca si așa te rătăcești printre informații, chiar daca simple.
Intoarce-te la porți, boușor.

| iurii75 a răspuns (pentru relian):

Repet, nu-s insulte ci doar adevărul curat. În plus, doar cu el discutăm in așa fel, de fapt e si normal, el deține locul întâi la prostie.
Nu înțeleg doar ce scop ai tu? Să-l ajungi din urma? Înainte de a recomanda ceva cuiva, fa tu lucrul acesta ( si cand zici de insulte, la fel)
"du-te in urma si verifica raspunsurile ce ai scris.Acum vad spui ca tu nu ai zis ca ala ar fi fost guvernatopr de 2 ori, desi ai spus si nu odata" - delirezi cumva? Unde ai vazut sa afirm ca Quirinius NU a fost guvernator in două perioade?
"guvernator si ina nu 2 inaintea eri noastre" - sau tu citești la fel cum scrii?
Copiile, logica e una, iar obiceiurile, tradițiile si legile sunt alta. Si in prezent uneori rămâi șocat de unele obiceiuri sau legi din alte țări. Voi însă încercați să judecați obiceiurile si legile unei țări din urma cu 2000 de ani aplicand ce vă pare vouă corect, neștiind nimic despre cultura, obiceiurile si legile acelei perioade.
Si fii sigur, nu ma enervez de loc. Din contra, râd cu poftă de lipsa de minte a celor ca varza.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru iurii75):

Razi a paguba laughing in momentu cand majoritatea spune altceva decat spui tu, ala varza cred ca esti tu.Ce argument aduci tu ca ce spui este corect si ce spune altul este gresit?

Dupa cum observi, spui ca logica de acu 2 mii de ani era alta fata de acu corect, asta ai zis.
Vii si spui ca tu crezi, deci e doara ce crezi tu, ca logia era alta.Eu daca vin si spun,ca uneori mai ma iau si dupa ce gandesc eu nu doara dupa cea scris careva, aia nu-i bun, aia nu se pune.

Dar se pune cand? Numa cand spui tu, ori numa ce spui tu? Pt ca aia cu logica e de la tine, e de la voi astia religiosi, care credeti ca acu 2 mii de ani omu avea 3 picioare laughingvorba vine,dar ca era altfel,gandea altfel etc.

Serios,asa este cum credeti voi? Ce dovada ai? Ce dovada ai ca este cum spui tu ori altii? Ce dovada ai tu ca esti tu ala inteligentu si noi astia varza?
E doara cuvantu tau,atat,ca de arata tu nu arati nimic,cel putin de la tine e cam toltu zero,ce arati este ce gandesc altii,ce au scxris altii si etc,dar nimic de la tine.
Tu analizezi cea scris unu din pct tau de vedere,crezi tu oare ca pct tau de vedere este ala bun?
Hai analizeaza faza cu Lot cu ficele ca facea sex cu ficele lui,analizeaza faza cu ala ce erau trimisi sa omoare copii noi nascuti.
Stiu erau alte legi pe atunci laughing asta e placa voastra,dar legea aia nu se aplica si la femei? A uitasem avea nevoie Dzeu si el sa frece ceva sau ce? Ori ce logica ar fi avut Dzeu sa omoare nou nascuti si orice copil si sa pastreze doara femei?
Asta e logica lu Moise nicidecum a unui zeu.
Din cate eu am observat voi astia religiosii usor usor vreti sa scapati de Dzeu,eu pe unde aud, numai de isus, isus in sus isus in jos, Dzeu gata il dati la spate, usor usor o sa dispara asa cum a disparut si Zeus si alti zei, le-a luat locu altii.

Astazi zeu nr 1 este Isus sa fim realisti.Nu am venit sa schimb legea,dar de fapt el asta si facea,schimba legea,atat aia cu datu in cap,ochi pentru ochi etc,cat si aia culcatu cu copii si fice tata etc,plus multe altele.
Deci el chiar asta si facea,doar ca a zis ca de fapt face altceva,pentru ca religia asta are la baza ceva,are la baza pe Dzeu,fara fundatia asta,nimeni nu putea sa isi faca biserica pornind de la zero,de aia sau agatat de Dzeu,si-au facut oamenii biserica, acu trebuie sa se lase de Dzeu ca nu mai este bun laughing alfa si omega gata omora, dadea in cap, nu se mai aplica pe situatia de azi, de fapt nu se aplica nici atunci laughing dar cum am zis nu aveau alta baza pe ce cladi noua religie, crestinismul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai da alea nu cunosteau barbati,se refera ca ele inca nu se culcase la gramada laughing banui ca erau incepatoare,se culcase doara cu barbatii lor,dar urma sa faca gramada ca la Rugby laughing doaoor ca nu au mai avut cu cine,asa ca primul intilnit primul lucrat,adica tacsu, nu aveau oamenii treaba.
Iara Dzeu nu avea nimic impotriva, ca de fapt de aia vine isus dupa, sa schimbe legea, stai ca nu-i bine, ca si ailanta cu atu in cap cu scosu ochilor.
Iti zic eu in maxim 100 de ani Dzeu o sa fie deja aminitire, o sa fie scos din cartile lor, acu ei stau si clocesc ceva, cum sa faca sal elimine.laughing

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns (pentru relian):

"Razi a paguba in momentu cand majoritatea spune altceva decat spui tu, " - deci voi doi sunteți majoritatea?! laughing
Dar si chiar dacă ați fi - nici un milion de muște nu ma vor convinge ca rahatul e ceva bun. Deci "argumentul" nu merge.
"deci e doara ce crezi tu, ca logia era alta. - acum știu sigur ca stai rau cu cititul. Inițial delirai că aș fi negat eu ca Quirinius ar fi fost guvernator in două perioade. Acum delirezi ca eu am afirmat ca pe vremuri " logica era alta"...
Copil fara judecată, logica e logică si obiceiurile sunt obiceiuri.
E greu să discuți cu cineva care nu vrea să-și obosească tărtăcuța...

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

Chiar nu mai înțeleg, cum de reușești sa te tâmpești tot mai tare si mai tare?! rolling on the floor
"De Iudeea e vorba, nu de Siria. Deci in anul 6-7 a facut Quirinus recensamantul in Iudeea." - boușor, mi-i paralel de acest al doilea recensamant. Luca scrie de primul.
"trebuia sa zica in Evanghelie ''Recensamantul lui Irod''." - varză proastă, scrie clar - recensamantul la porunca lui Cezar, nu Irod era cu intenția ca sa fie numit așa. Luca scrie clar cine a poruncit recensământul.
"In anul 2 inainte de Jesus zici ca a facut Qurinus recensamant, " - varză tâmpită, si de unde atunci ai băgat de apostoli in anul 2 i e.n? Si repet pentru dibili, Cezar poruncește recensamantul in imperiul Roman, la acel moment Quirinius era guvernator al Siriei iar Irod era peste Iudeea.
Cum sa fii asa de tâmpit ca sa nu înțelegi un lucru simplu?!
Halal! rolling on the floor

| iurii75 a răspuns:

"Această înscriere s-a făcut întâi pe când Quirinius ocârmuia Siria.''. Deci la prima. Si de ce nu a zis de Irod cel Mare, in loc de Quirinius? Varzet nu se prinde, e greu de cap" - bouleț, Luca a dat mai multe detalii, si despre Quirinius dar si despre Irod, deci ce te scremi degeaba? rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat