| OctavianDanielMaria a întrebat:

Deci Jesus s-a nascut pe data de 5 I. HR. Asta dupa Basilica. Si in anul 4 I.HR a murit Irod cel Mare, nu? https://doxologia.ro/......antuitorul

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Tu crezi ca aia mai tineau cont ce au scris? Prima ca oamenii nu stiau sa citeasca,nici nu aveau acces la carti, nici nu aveau voie sa riodice privirea catre popa, dapai sa se mai contrazica cu popa.Asa ca ei doara ascultau,deci oamenii au fost indoctrinati de mici,unia adulti cu forta,nu aveai voie sa comentezi,daca ala zicea ca e alba si era neagra tu trebuie sa spui ca el.
Dar cati stiau ce se intimplase de fapt? Oile habar nu aveau pe ce lume sunt, ele apropbau orice li se baga sub nas.
Ca vii tu acum si altii sa scurme, degeaba nu-i mai aduci pe calea aia buna

34 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu mai stii sa citesti happy?!? Citeste articolul mai atent!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E PROBABIL. Daca citești un pic mai inainte, vezi ca zice 4 sau 5.
Si totusi, care e problema? Irod a murit in 4, la un an de zile dupa, daca e sa o luam asa. Sau tu crezi ca anii de dinainte de Hristos se numara ca si anii de dupa? happy

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fii mai specific. Zi-i problemei pe nume.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai, dar zi clar care e problema. Stiu ca e vorba de recensamintul lui Quirinus.

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu stii ca a fost vorba de doua recensaminte? Hai sa vedem, stii istoria antichitatii?

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru cristi202):

Are dreptate omu, is 2 chestii care nu se leaga.Ala care a pus gramada textele din biblie na observat ca unu a zis hai, alantu cea laughing sa mers asa pe burta, acu asta e.

Nu poate nimeni sa desfaca ceau legat unia cu forta si mii de ani.

Nu este vorba de recensaminte, aia e clara.Biblia are in ea 2 date :
1-Isus s-a nascut pe timpul regelui Irod
2-Isus s-a nascut pe timpul recensamantului facut de romani.

Deci is 2 date care nu se leaga.
-Romani nu aveau guvernator pe timpul lui Irod
-Recensamantul sa inceput dupa cea dat coltu Irod

Acu analizeaza si tu.Deci 2 persoana diferite in timp si spatiu,au scris despre acelasi eveniment,dar fiecare a scris cea crezut el,a scris din ce surse a avut la indemana.

Deci unu scrie o data,alantu alta data, asta ce le-a pus impreuna bolovan laughing banui ca n-a avut corector, ori stiu si eu o fi omis, n-a vazut cas date diferite si cam asta e.

Indiferent de an, recensamantul a fost clar dupa moartea lu Irod, putea sa fie si in anul 3 mii inaintea erei noastre, tot dracu ala e.

De parca numa balaria asta ar fi in biblie.is destule neconcordante, destule chestii ce se bat cap in cap, tocmai cas bagate la gramada texte ce nu au fost bine prelucrate.
pe atunci stateau aia slab cu joburile astea laughing

| oykoj98 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mai citeste pasajul din Luca 2 inca o data. Quirinius era guvernatorul Siriei, nu al Iudeii.

Răspuns utilizator avertizat
| oykoj98 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Unde zice? laughing)) Biblia nici nu menționează că ar fi recensământul său. Numele lui e menționat numai ca reper temporal.

Răspuns utilizator avertizat
| oykoj98 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Recensământul era al lui Cezar Augustus, nu al lui Irod. Și chiar menționează pe Împărat în primul verset în care spune că era recensământul lui. Doar că Augustus a fost împarat vreo cam 41 de ani și și Irod o fost rege vreo 30 și deci niciunul nu e un reper bun pentru anul în care s-au petrecut evenimentele.

Răspuns utilizator avertizat
| oykoj98 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E ca și cum aș vorbi despre decretul 770 pe care l-a dat Ceaușescu doar că aș zice că s-a întamplat "pe vremea când Lyndon B. Johnson era președintele Americii" și deci scad din ambiguitatea datei prin faptul că acum știu ca s-a întâmplat undeva prin anii 60

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns:

Eu cred cam asa.
Cineva a scris despre evenimetele astea in anul X sa zicem. Dupa alti stiu si eu 20 de ani, sa mai trezit altul sa scrie despre aceleasi evenimente, apoi peste alti 50 de ani a scris si josephus si care a mai scris.

Deci fiecare a scris o poveste despre un eveniment ce sa petrecut candva si la care ei nu au fost martori.

Totu ok pana aici.Aia ce au scris nu se cunoasteu,nici nu au trait poate in acelasi timp.
S-a trezit mai tarziu Dorel laughing ala cea facut biblia sa adune toate scrierile ce erau pe poata la timpul ala despre evenimentul ala si le-a pus gramada, a facut o carte.

Exact cum se fac carti si astazi, ma refer la cartile la care aia ce le scriu se inspira din mai multe surse.
Chestia a fost ca probabil nu a avut corector, na bagat nimeni de seama ca dpua scrieri ce faceau referire la nasterea lui Isus nu se potriveau.
Unu a scris ceva, altul a scris altceva, ala cea bagat scrieriile impreuna n-a vazut si asa au ramas.

Asta este singura explicatie plauzibila.Pe vremea aia cine avea curajul,ori indrazneala sa se contrazica cu aia ce conduceau?
Nu putea nimeni,odata ca nu stiau sa citeasca,apoi ca nu aveau timp si de te luai in bot cu aia erai eliminat laughing

Uite asa au ramas multe chestii care nu se potrivesc in cartea aia,pentru ca este o culegere de texte,scrise de mai multi autori,iar al cea facut biblia n-a fost unu prea bun la jobu asta.

Deci pana la urma este o poveste,nu vad pentru cine va certati, ori tu ce anume doresti sa stii?
ori ce anume doresti sa arati? Vrei sa arati ca ai observat greseala asta? E bun daca ai observat, dar stai linistit c a nu esti tu ala care a descoperit america laughing au vazut altii inaintea ta, dar aia nu se agita pentru ca stiu ca biblia este o culegere de texte, ca ala ce le-a pus gramada atat sa priceput, deci va certati aiurea pe nimic laughing