| anonim_4396 a întrebat:

Doriți să mai răspundeți la câteva întrebări? Vă avertizez că sunt foarte dificile și nici teologii iscusiți nu pot răspunde la ele. Dumnezeu i-a închis în cunoașterea lor fiindcă s-au crezut înțelepți și au înebunit de tot.

Matei 11:25-26
În vremea aceea, Isus a luat cuvântul și a zis: „Te laud, Tată, Doamne al cerului și al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de cei înţelepţi și pricepuţi și le-ai descoperit pruncilor. Da, Tată, Te laud, pentru că așa ai găsit Tu cu cale!

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Ar trebui sa stii ca a fi crestin nu inseamna ca esti om prost sau needucat. Iar oamenii inteligenti si educati isi folosesc inteligenta si asupra religiei.

17 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Care sunt întrebările? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu, dar a fi un om religios asta înseamnă.
Gândești instinctiv în urma instrucțiunilor primite de la conducere. Obiectivul reporterilor este să reproducă întocmai cuvintele care li se impun, nu ce vor. La fel și biserica..Nu ai voie să spui cutare lucru fiindcă dogma nu îți permite.
Un exemplu potrivit, ar fi împotrivirea de care a avut parte Isus în partida Fariseilor și Saducheilor (lideri religiosi)
Iisus nu era un om religios sau mai bine zis "comunist". Eu nu țin cu nicio biserică, chiar dacă frecventez una de dragul prietenilor mei. Despre asta e vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CinevaAnonimă):

Poate le cunoști deja laughing întrebările căci răspunsurile nici atât.

| mentholinks a răspuns:

Nici tu nu stii la ce lucruri se refera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Dacă ai observat, la fiecare întrebare pusă am avut răspuns.La fel si tu, subestimezi omul de lângă tine.

| Meme10Memu a răspuns:

Se refera la oamenii de stiinta. rolling on the floor De aceea confuzia in lume e tot mai multa pentru ca savantii fac propaganda la teoriile lor de nici doi lei cum e teoria evolutionista adoptata de UE si USA in defavoarea credintei in Dumnezeu.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar la asta nu ai cum sa ai fiindca Isus nu a spus, deci poti doar sa presupui ca stii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Mai vedem noi

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Cine a zis ceva de știință?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

Doctorandus se joacă puțin cu termenii dar nu știe că poate fi vorba și de un crestin ca mine care își folosește inteligența și asupra religiei.Nu trebuie neapărat să fii ateu ca să combați ceva..ma rog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Răspunsul îl găsești în Coloseni 1.

În tot VT este scris în simboluri despre Isus Hristos.
Până și YHWH este un simbol pentru că israeliții foloseau(și încă folosesc) litere ce reprezintă lucruri, nu sunete cum avem noi acum. Y-palmă; H-privește; W-cui; H-privește
Simbolurile, deși par a fi în principal pentru noi, au fost date și pentru Satan pentru ca acesta să nu aibă nici o scuză la Judecată(ai să vezi că dracii au știut exact cine este Isus tocmai pentru că au înțeles simbolurile și au făcut calculele profețiilor).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lol. Încă nici nu am formulat întrebările și voi ați răspuns la vreuna?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Exista acel bun simț în toate.Este important cu ce ochi privești un text la prima vedere pentru a constata greșeala sau infailibilitatea lui. De vrei să cunoști adevărul e una, de vrei să cunoști greșeala e alta ..Cu cât ești relaxat pe text cu atât mai bine pentru tine.
Poți fi numit înțelept și totuși să treacă pe lângă tine alte răspunsuri care te fac mult mai înțelept, și asta se întâmplă când ești controlat de emoții negative, îndoctrinare șmd. Despre asta e vorba aici.
Și, da, sunt de acord cu tine, dar cu un adaos de la mine.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce sa vedem? Spune daca stii, nu ascunde adevarul. Dar eu nu prea cred ca stii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Încă nu am pus nicio întrebare la care să răspunzi (sau eu)..singura întrebare ar fi ultima afișată pe contul meu. Uită-te peste ea.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Meme10Memu):

NU.Era vorba despre cu totul altceva, dar e bine venit și răspunsul tău.